Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.04.2009, 15:12:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In general ne raportam la aceasta porunca evanghelica, a iubi aproapele ca pe noi insine, ca la un punct maxim pe care trebuie sa-l atingem, cand, de fapt, reprezinta minimul de iubire care ni se cere si care se impune din insasi firea lucrurilor. Ce este mai prejos de ea, nu este cu adevarat iubire, ci o forma deformata de pacat, o iubire a omului cazut. Mai presus de ea este iubirea cea dupa chipul iubirii lui Hristos fata de noi, iubirea jertfelnica.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.07.2009, 01:28:38
cowboy cowboy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 10
Implicit Buna.

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Să-ți iubești aproapele ca pe tine insuți....
Aproapele meu de este un străin,vecin, coleg de servici sau dușman, nu-l pot ajuta decât cu un sfat, o rugăciune, depinde de ce anume dorește și eu il pot ajuta.
Dar dacă aproapele meu face parte din familia mea, atunci datoria față de el crește, trebuie ajutat, certat și indrumat. Eu așa văd lucrurile, dacă greșesc corectați-mă.
Apropele tau este omul in generalNu conteaza daca este cunoscut,necunoscu sau ruda indiferent de grad.Isus a zis:
"Mama mea si frati mei sunt cei ce asculta cuvantul lui Dumnezeu".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.07.2009, 01:30:20
cowboy cowboy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 10
Implicit Buna.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ala prin care vine mantuirea shi nu prin care vine vanzarea Fiului Omului, ca sa fie dat in mana oamenilor necredincioshi, sa-l batjocureasca shi sa-l judece shi sa-l osandeasca pe baza legii din inimile lor "l-au osandit pe nedrept"...

Intradevar asa este dar trebuia sa se implineasca scriptura.Altfel noi nu puteam fi rascumparati din pacat.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.07.2009, 01:38:21
cowboy cowboy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 10
Implicit Buna.

Ce as putea sa iti spun eu despre acei crestini?.Daca imi dai voie o sa iti spun..

Adevarati cresti a lui Dumnezeu nu sunt aceia care fac astfel de fapte percum cruciati etc.
Adevarati cresti nu fac rau nimanui ci respecta cele 10 porunci si cea ce Isus ne-a zis sa facem.

Acei oameni au fost condusi de satana precum preoti care l-au rasticnit pe Isus.
Dumnezeu iubeste omul nu il omoara,iar daca sufletul omului merge in iad este din cauza necredintei lui.

Nu oricine isi are pe pamant numele de crestin si poarta o cruce ac simbol este crestin inintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.07.2009, 01:43:13
cowboy cowboy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 10
Implicit Buna.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A fi ortodox insemna a fi dreptcredincios. Ortodocsii scriu numele lui Iisus cu doi ,,i".
Credinta omului nu este limitata in alfabet.Iar unde scrie in biblie ca daca esti ortodox esti si dreptcrestin?.
A fi crestin inseamna mult mai mult.Respecta cele 10 porunci si vei fi crestin inaintea lui Dumnezeu cel adevarat.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.07.2009, 01:49:10
cowboy cowboy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 10
Implicit Buna.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Indraznesc sa spun astfel: "Nu-l iubi pe aproapele tau ca pe tine insuti, ci asa cum Hristos te-a iubit pe tine."

Spun asta pentru ca noi nu prea ne mai iubim. Suntem la pamant cu sanatatea sufleteasca si trupeasca, deci e absurd sa sustinem ca ne iubim pe noi insine.
Respecta cea ce a zis Isus.
Respecta cea ce Dumnezeu a creat.

Nu spune ca daca cineva iti cere sa iti faci un rau intentionat l-ai face?.
Tot asa si cu iubitul aproapelui tau.
Nu fa rau intentionat aproapelui tau,asta indiferent de natura,nici macar cu gandul nu-l gandi de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.07.2009, 01:49:50
cowboy cowboy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 10
Implicit

Respecta cea ce a zis Isus.
Respecta cea ce Dumnezeu a creat.

Nu spune ca daca cineva iti cere sa iti faci un rau intentionat l-ai face?.
Tot asa si cu iubitul aproapelui tau.
Nu fa rau intentionat aproapelui tau,asta indiferent de natura,nici macar cu gandul nu-l gandi de rau.[/quote]
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.10.2009, 22:00:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A fi ortodox insemna a fi dreptcredincios. Ortodocsii scriu numele lui Iisus cu doi ,,i".
Cineva intreba de ce se scrie cu doi i. In primul rand, asa se reda si asa se pronunta corect numele din greaca veche - gr. Ἰησοῦς. Prima litera este I (iota) si a doua este ita (pronuntat in koine tot i). In al doilea rand, Par. Cleopa spunea in "Pelerinul roman", la pag. 101, ca Isus scris cu un singur i inseamna magar in ebraica
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.10.2009, 00:13:17
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit Catre cel care a initiat post-ul

Sa te duci cat mai des pe la biserica ( sa fie ortodoxa ) ca vei intelege mai multe . Vorba unui preot e mai puternica decat a noastra .
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.09.2011, 23:16:03
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Iubeste pre aproapele tau ca insuti pre tine.

"Mi s-a dat sa inteleg aceasta porunca in chipul unui arbore, cosmic, urias, a carui radacina este Adam. Eu nu sunt decat o mica frunza pe un ram al acestui arbore. Insa arborele nu-mi este strain: este temeiul meu. Ii apartin. A te ruga pentru lumea intreaga este a te ruga pentru acest arbore in intregul sau, cu miliardele sale de frunze" (Cuviosul Sofronie Saharov).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubeste aproapele ca pe tine insuti dobrin7m Spiritualitatea ortodoxa 54 16.05.2013 14:58:37
Cunoaste-te pe tine insuti florin.oltean75 Generalitati 12 10.01.2012 16:39:59
Daca vrei sa omori pe aproapele, pe tine te omori spre_rasarit Generalitati 6 21.09.2011 11:21:24
Ce presupune sa iti iubesti aproapele? glykys Despre Biserica Ortodoxa in general 46 03.01.2010 15:46:38
RUGACIUNE PENTRU TINE INSUTI icamilin Rugaciuni 1 07.05.2009 08:22:15