Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 29.07.2009, 17:54:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stachie Vezi mesajul
...si eu am stat 5 ani in manastire.......si dupa mari ispite am iesit mai necredincioasa decit am fost odata,,,,,,,fiecare ju\deca cum vrea dar dupa parerera mea cred k gresit....pt faptul k ai plecat de acolo dzeu are grija sati dea o palma,,, si am primit o..acum astept sa mi revin,,, sa ma integrez in viata,,,,,e usor sa vb,,,,sa criticam,,, sa sfatuim,,, dar sa nu uitam k vine timpul odata cind trebuie sa facem si ceia ceam sfatuit,,, atunci nici nu ne mai recunoastem cuvintele.....dak aveti intrebari,,, mai vb,,,,,,,,,doamne ajuta,,
Foarte profund stachia!
Multumim, ai atins punctul cheie al discutiilor in jurul acestui subiect care anuleaza toate intrebarile infantile puse de unii
asa este... muti sunt experti la sfaturi...dar vine si scadenta! ..si astfel ajung de nu-si mai recunosc cuvintele, frumos punctat!
Reply With Quote
  #432  
Vechi 29.07.2009, 18:53:41
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mumusihk Vezi mesajul
A citit ce a-ti scris mai sus si ma intreb... oare e adevarat ca odata ce ai depus un juramant nu mai poti pleca din manastire?E un pacat asa mare sa incalci juramantul? Va rog ajutati-ma sa lamuresc aceasta problema! Doamne-ajuta!
E un pacat sa-ti calci juramantul facut unui necunoscut, daramite lui Dumnezeu. E evident asta nu? Dar, pe de alta parte, daca ai ramas cu Dumnezeu in inima, si creezi o familie dupa invataturile Lui, atunci copiii tai pot realiza ceea ce ai inceput tu si n-ai avut curaj sau putere sa duci pana la capat: o viata daruita lui Hristos.
Te vei mantui prin rugaciunile copiilor tai. Sau poate chiar prin ale tale daca duci viata pe care o doreste Dumnezeu de la o familie in Duhul lui Dumnezeu. Adica daca faci: milostenie, post, rugaciune. Ca astea sunt datori sa le faca si mirenii nu numai monahii. Datori! Noi suntem DATORI sa facem faptele cel bune, ca de asta ne-a dat viata Dumnezeu. De asta nu trebuie sa cerem ceva in schimb. Tot ce ne trebuie ne da Dumnezeu prin oamenii din jur sau, unora mai sporiti, chiar prin minuni.
Ca sa concluzionez, si daca ai calcat juramintele monahale tot om ramai, tot beneficiezi de mila si iubirea lui Dumnezeu, tu fa-ti treaba ta acolo unde esti acuma insa nu uita ca la Judecata o sa raspunzi pentru asta dar ai grija sa ai cu ce raspunde (fapte).
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #433  
Vechi 29.07.2009, 23:13:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu zic ca, Stachie are dreptate, mai putin cu palma de la Domnul, care nu ti-o da asa dupa ureche, dupa cum zice gura lumii ca este pacat sau nu, ci dupa ceea ce considera doar Dumnezeu ceea ce este pacat sau nu in cele zece porunci, neregasite, din pacate, in notiunea manastirii...asta este alta poveste.
Si, treaba cu duhovnicul, sa stii Anca ca duhovnicii nu sunt Sfinti, ci sunt tot oameni si, de multe ori cand le spui o neputinta gaseste motiv sa-ti infinga cutitul exact in rana...ca de, iti cunoaste neputinta.
Oricum...nu vreau comentarii ! Doar mi-am spus parerea, si luati seama la ce-a spus Stachie, sa tineti cont de ceea ce sfatuiti si pentru voi, dar nu atunci cand apele sunt limpezi, caci este tare usor a vorbi atunci, iar, atata timp cat in manastire n-o sa stati...mai bine va abtineti !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #434  
Vechi 29.07.2009, 23:50:35
stachie stachie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit pt anca miha

...........surioara,,,NU MAM FACUT INTELEASA???????
repet iarasi ,,, e usor sa judeci,,,,,,,sa sfatuiesi,,,,dar nu uitak duhovnicul,,este si el OM,,,,si nu dumnezeu,,incit,,,,sa scimbe "sensul"ispitei,,,,,,,iar omul din el,,,,,nu putea sa cladeasca ceva,,,, a reusit doar sa DARIME,,,,,,,iar partea spirituala,,,"il..consola"..k a facut ceva!citeste patericul iar undeva la inceput,,,,,gasesti un citat din sf parinti in care avusese o vedenie cu iadul,,,, talpa era episcopii si preotii iar in capul lor stateau saracii mireni,,,,pt k incercau pe parcursul vietii sa faca ceva dar "acestiia"ii impingeau in "groapa"....nu am numik cu nimeni,,,,,dar imi doresc,,, sa cunosti,,,mai bine"miezul"duhovniciei k apoi,,,,sa nu te clintesti nici un pik,,,,in moment de combatere,,,,,,,iartama,,,,,dak poti,,,,!
Reply With Quote
  #435  
Vechi 30.07.2009, 00:00:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stachie, nu-ti bate capul cu Anca, nu ai sa ajungi nicaieri , caci , in priviinta calugariei, ea le are doar cu literatura, dar mai ales cu judecata...a ceea ce este judecat.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #436  
Vechi 30.07.2009, 00:17:29
stachie stachie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit pt ory

multumesc......am pus experienta mea dureroasa in cufarul trupului,,,adik inima......la pecetlui incit doar dzeu mai are cheia,,,,k eu incerc sa uit,,,,,speram sa fiu de ajutor si nu sminteala,,,,,cum am "fost inteleasa....."pt cei care inca mai sunt "pui"in cele ale credintei.....inr de multe ori,,,,sub pretext de ascultare....esti "fortat"sa faci pacat,,,,,sper sa ma judece cuvintele mele,,,,,,,,iar las in circa fapetele,,,,sai osindeasca pe cei care le le fac....pace si bucurii iti doresc,,,,
Reply With Quote
  #437  
Vechi 30.07.2009, 02:10:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu zic ca, Stachie are dreptate, mai putin cu palma de la Domnul, care nu ti-o da asa dupa ureche, dupa cum zice gura lumii ca este pacat sau nu, ci dupa ceea ce considera doar Dumnezeu ceea ce este pacat sau nu in cele zece porunci, neregasite, din pacate, in notiunea manastirii...asta este alta poveste.
Si, treaba cu duhovnicul, sa stii Anca ca duhovnicii nu sunt Sfinti, ci sunt tot oameni si, de multe ori cand le spui o neputinta gaseste motiv sa-ti infinga cutitul exact in rana...ca de, iti cunoaste neputinta.
Oricum...nu vreau comentarii ! Doar mi-am spus parerea, si luati seama la ce-a spus Stachie, sa tineti cont de ceea ce sfatuiti si pentru voi, dar nu atunci cand apele sunt limpezi, caci este tare usor a vorbi atunci, iar, atata timp cat in manastire n-o sa stati...mai bine va abtineti !
Din cate stiu, ory, nici tu nu ai fost in manastire, ci doar la manastire, adica in vizita; deci ar fi cazul sa iti urmezi TU in primul rand sfatul, si apoi sa-l dai altora.

Pentru mine inseamna mult sfaturile Sfintilor Parinti in ceea ce priveste viata manastireasca; tie, ory, in lipsa oricarei culturi religioase, nu-ti spun nimic.
Ceea ce am auzit de la tine sunt doar povesti ale unor trairi personale; in concluzie pareri personale, fara putere de generalizare. La intrebarea mea, daca ai fost in manastire, ai raspuns: NU.

Fii draguta, ory, pentru decenta, sa nu mai incerci sa ne sugerezi ca ai fost calugarita sau sora in manastire, ca sa dai astfel greutate afirmatiilor tale, ca ar insemna ca vrei sa ne inoculezi o minciuna si nu e cazul, fiind de acum informati asupra experientelor tale cu manastirea. In locul tau as fi pastrat mai degraba tacerea!

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Stachie, nu-ti bate capul cu Anca, nu ai sa ajungi nicaieri , caci , in priviinta calugariei, ea le are doar cu literatura, dar mai ales cu judecata...a ceea ce este judecat.
Nu este decat inca o impolitete din partea ta.
Ai vazut bine, ca atunci cand a fost cazul am vazut si partea negativa in ceea ce priveste calugarii, dar fara a generaliza, pentru a nu lovi in cei, care nu merita a fi criticati si amestecati in mizerii personale, care tin de caderea omului si nu de viata ingereasca.

Multumesc bunului Dumnezeu ca m-a ferit de situatii neplacute si m-a trimis numai la preoti si calugari traitori ai ortodoxiei. Intre timp am aflat ca mai exista si din cei, care doar se fac a fi traitori. Sa-i judece pe ei Dumnezeu.
Reply With Quote
  #438  
Vechi 30.07.2009, 02:32:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stachie Vezi mesajul
...........surioara,,,NU MAM FACUT INTELEASA???????
repet iarasi ,,, e usor sa judeci,,,,,,,sa sfatuiesi,,,,dar nu uitak duhovnicul,,este si el OM,,,,si nu dumnezeu,,incit,,,,sa scimbe "sensul"ispitei,,,,,,,iar omul din el,,,,,nu putea sa cladeasca ceva,,,, a reusit doar sa DARIME,,,,,,,iar partea spirituala,,,"il..consola"..k a facut ceva!citeste patericul iar undeva la inceput,,,,,gasesti un citat din sf parinti in care avusese o vedenie cu iadul,,,, talpa era episcopii si preotii iar in capul lor stateau saracii mireni,,,,pt k incercau pe parcursul vietii sa faca ceva dar "acestiia"ii impingeau in "groapa"....nu am numik cu nimeni,,,,,dar imi doresc,,, sa cunosti,,,mai bine"miezul"duhovniciei k apoi,,,,sa nu te clintesti nici un pik,,,,in moment de combatere,,,,,,,iartama,,,,,dak poti,,,,!
Stache, draga, in primul rand am o mare rugaminte la tine: scrie te rog corect romaneste, caci nu scriem sms-uri aici, ci texte, care trebuie intelese. Deci nu -k ci -ca; Dumnezeu scriem intotdeauna cu majuscula.

In al doilea rand nu am inteles mare lucru din ce ai scris, imi cer iertare, dar lipseste prea mult din text. Fii te rog mai explicita, daca vrei sa intelegem ce te doare. Eu as vrea sa inteleg.

Si eu imi doresc sa cunosc mai bine miezul vietii duhovnicesti; ma straduiesc sa invat si ma rog. Dar si pana atunci, crede-ma, ca nu-mi permit sa ma clintesc. Nu trebuie sa ne scrii viata ta in amanunt, ci sa descrii situatii, din care sa intelegem legatura cu... Patericul.
Stim de acum ca nu sunt numai sfinti in manastiri, spre regretul nostru. Noi am vrea sa fie numai ingeri in trup... dar trupul e supus greselii, din pacate.

Putem sa dam vina pe altul cat vrem, nu vom schimba nimic si nici nu-l vom schimba pe acesta. Important e sa ne descoperim propriile pacate; cu ele sa mergem la duhovnic, sa le scoatem la lumina, ca sa ne fie iertate. Este singurul mijloc de a supravietui iadului.

Imi pare rau de toti oamenii, care se lasa pacaliti de diavol si pacatuiesc in manastire sau in afara ei. Dar Dumnezeu, in marea Sa dragoste de oameni, ne-a lasat si Inger Pazitor, si Sf.Taina a Spovedaniei, ca sa ne scape din ghiarele mortii vesnice.

EXISTA inca duhovnici adevarati, care sunt dispusi sa ne ajute, in masura in care suntem sinceri si vrem neaparat sa scapam de pacat. Sa-i cautam pe acestia si sa ne salvam. Mai ales cei tineri, caci au inca toata viata inainte; dar si cei mai in varsta, ca poate nu mai au mult de trait. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #439  
Vechi 30.07.2009, 09:21:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stachie Vezi mesajul
...........surioara,,,NU MAM FACUT INTELEASA???????
repet iarasi ,,, e usor sa judeci,,,,,,,sa sfatuiesi,,,,dar nu uitak duhovnicul,,este si el OM,,,,si nu dumnezeu,,incit,,,,sa scimbe "sensul"ispitei,,,,,,,iar omul din el,,,,,nu putea sa cladeasca ceva,,,, a reusit doar sa DARIME,,,,,,,iar partea spirituala,,,"il..consola"..k a facut ceva!citeste patericul iar undeva la inceput,,,,,gasesti un citat din sf parinti in care avusese o vedenie cu iadul,,,, talpa era episcopii si preotii iar in capul lor stateau saracii mireni,,,,pt k incercau pe parcursul vietii sa faca ceva dar "acestiia"ii impingeau in "groapa"....nu am numik cu nimeni,,,,,dar imi doresc,,, sa cunosti,,,mai bine"miezul"duhovniciei k apoi,,,,sa nu te clintesti nici un pik,,,,in moment de combatere,,,,,,,iartama,,,,,dak poti,,,,!

eu am intzeles perfect ce ai spus:
ca episcopii shi preotzii ii mana pe mireni in prapastie shi nu la Dumnezeu, ca asta era o vedenie din Pateric... poi asha a fost dintotdeauna shi asha este shi acuma... e firesc sa fie asha shi de aceea trebuie sa luam aminte la noi inshine intai shi sa lasam preotzii ca este cine sa-i judece daca greshesc...

spui ca ai fost impinsa sa pacatuieshti in manastire? poi precis e plin de violentza shi ratacire, poi daca e plina gLUmea de furâciune, ne mai miram ca a ajuns curvia prin manastiri... sau ce eu crezi ca nu ma uit la mine shi constat in ce hal am ajuns ca-s plin de nemultzumire=curvie shi de frica+ingrijorare = mandrie, dar fireshte eu am "scuza" ca-s doar mirean... deci trebuie sa ne bazam mai mult pe Domnul Nostru Iisus Hristos care ne iubeshte mereu shi a venit dupa oile pierdute shi ratacite asha cum eshti dumneata acuma... shi a venit chiar Astazi... ca daca vei citi pe site la Sfanta Cetate a Noului Ierusalim ce spune Domnul prin proorocii Sai s-ar putea sa te lashi gasita... deci s-ar putea sa mai ai o shansa sa te care in spate Hristos inapoi la turma Cereasca... pe care intotdeauna o lasa pentru o oaie pacatoasa in pericol de a fi inghitzita de lupii gLumii asteia.

nu uita ca sf Petru care a vazut minunile lui Hristos shi a cunoscut Cuvintele Sale s-a jurat ca-shi va da viatza pentru El, deci el cu gura a fagaduit fara sa-i ceara nimeni, a fagaduit ca va fi cel mai bun calugar, cea mai tare piatra shi iata ca pana a cantat cocoshul de 2 ori s-a lepadat de Hristos-Dumnezeu de trei ori... deci iata ca se intampla sa lepezi pe Dumnezeu, dar lui i s-a intamplat o singura data intr-o singura zi caci apoi shi-a dat viatza de nenumarate ori caci a marturisit cu putere inaintea lupilor exact ca shi un miel... iar mie mi se intampla starea asta de lepadatura zilnic, de multe ori shi iarashi ma ridic, fiindca oridecate ori nu tzi seama deja l-ai shi lepadat pe Dumnezeu shi mergi sa mori impreuna cu scariotul punandu-tzi nadejdea in mandria ca eshti shi tu ceva sau cineva adica neascucoceshti modalitatzi obScenice sa-ti ingamfi ceva insushiri alese... shi asha cazi in iubirea placerilor de sine... placandu-tzi defapt sa fi pacalit shi sa crezi in minciuna... caci ajungi un leudaros... se intampla, iar mie mi se intampla aproape zilnic... deci vezi dumneata ce necaz? dar este scris ca cel ce se va ridica repede oridecateori... acela se va mintui... shi asha trebuie sa ne ridicam ca sf Petru sau ca sf Pavel sau ca orishicare micutz care se straduie sa rabde nerabdarea pentru Hristos adica sa rabde tot ceea ce cu sigurantza nimeni nu poate sa rabde... sau poate cineva sa rabde plumb topit sau ghiare de fier arse cu tortzele sau aruncarea in mare legat cu pitre de gat? sau ashezare pe tron de "aur" incins ca fierul inroshit?... deci vezi dumneata ce hotarare le trebuie creshtinilor? iar hotararea asta nu vine din incapatzanare sau nemultzumire sau orbire sau rautate sau gica-contra sau ce shtiu eu mai ce "intzelepciuni", ci din ferma convingere ca Adevarul pe Cale shade de partea celor ce rabda shi doar asha se ajunge la Viatza... ca restul este praf shi pulbere... mancare, neascultare shi desfranare... sau altfel spus neascocire, ingamfare pripita, desfranare beroica... sau mai simplu shi mai clar este necredintza, necredintza, necredintza... iar credintza nu vine cu fortza, ci cu staruintza, nu vine cu tirania ci cu umilintza de sine... nu vine cu nemultzumirea shi ura ci cu dargostea duioasa shi cu sfioshenia sfanta... shi doar pe Calea asta presarata cu multa umilintza pe cale shi cu multa lepadare de sine pentru Hristos... s-ar putea ca sa primeshti Harul credintzei neclintite in Domnul Iisus Hristos... purtandu-tzi Crucea cu veselie... shi nu ca un vierme, ca o furnica, ca o omida, ca o palamida, ca un fiu razvratit... dublu razvratit shi dezradacinat, nor fara apa, ce se bucura pentru raul altuia socotindu-se pe sine nepacatos shi crezandu-se vrednic mishelul blestemat cu chip ascuns... cum se poarta acuma fenta nascocita.

deci daca ai cazut, ridica-te degraba shi nu lasa sa planga prea mult pe Hristos pentru tine caci Maica lui este pururea rugatoare nebiruita pentru toate oile ratacite... ca mine ori ca tine... shi eu ash vrea sa ma gaseasca cat mai repede dar nu shtiu cum se face ca numai nu reushim... nicicum.

Last edited by vsovi; 30.07.2009 at 09:31:50.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 30.07.2009, 09:44:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Anca, zi mersi ca te-a apucat pocainta la batranete, caci, daca te-ar fi apucat la tinerete....multe dezamagiri ai fi intampinat de la oamenii, de la oamenii bisericii si de la tine insuti ! Asta este singura diferenta ! VARSTA !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 30.07.2009 at 09:47:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58