Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2009, 19:48:29
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit purgatoriul

Un link destul de documentat despre purgatoriu si disputele teologice din jurul lui.

http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...52-purgatoriul
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2009, 20:59:39
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andu30 Vezi mesajul
Un link destul de documentat despre purgatoriu si disputele teologice din jurul lui.

http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...52-purgatoriul
Multumesc pentru link si multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Incep sa'mi fac alta idee despre Purgator dar inca ma framanta o chestie.
Daca acesta nu exista, de ce lui Padre Pio si in general la alti sfinti, Mantuitorul lea vorbit despre asa ceva?
Dar poate acela nu era Doamne Iisuse ci Satana. La fel si la Medjugorje.
Dar, aici naste alta dilema. Mantuitorul a zis:
După roadele lor îi veți cunoaște. Matei (16;7)

Si din ce am auzit, din ce am citit pana acum despre Medjugorje (mesajele plus minunile din viata oamenilor de rand), multa lume s'a schimbat in bine. Crestinii de acolo sunt mult mai credinciosi. Si multi oameni (si romani) au devenit mai buni, mergand acolo, inclusiv ortodocsi (cititi cartea Pelerin ortodox la Medjugorje).

Deci, stau acum si ma gandesc... e bine sa fac eu acele rugaciuni? E bine sa ma rog la preasfanta inima a lui Iisus?
Dupa ce am citit o parte din cartea Papalitatea schismatica (parca asa era titlul) am din ce in ce mai multe dubii despre credinta in care am crescut.

Iarta-ma Doamne!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2009, 01:31:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Antonio, dar ce anume a spus Maica Domului la Medjugorie si lui Padre Pio? Iarta-mi nestiinta..

Problema cu purgatoriul este conceptia juridica despre mantuire, cum a spus altcineva mai sus. Si in ortodoxie exista ideea ca unii din cei care sunt in iad se mai pot mantui pana la sfarsit (in mod tainic, rugaciunea bisericii are o influenta; hmiron, este vorba de 'comuniunea sfintilor', adica de faptul ca formam un tot si cineva pentru care altii se roaga face parte din acel tot), deci, daca vrei, ca sunt intr-o stare reaprovizorie numai, nu eterna. Insa nu exista ideea unei satisfactii aduse lui Dumnezeu pentru pacate, sau a platii pacatelor facute in acest fel.

Dumnezeu te va lumina in cautarile tale. In orice caz, pentru cei care cauta adevarul si incearca sa traiasca credinta in profunzime diferentele dintre catolicism si ortodoxie nu sunt chiar atat de mari, pana la urma.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2009, 14:07:28
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Antonio, dar ce anume a spus Maica Domului la Medjugorie si lui Padre Pio? Iarta-mi nestiinta..
Deci, din cartea "Glasul Cerului Deschis Aparitiile Preacuratei la Medjugorje, Mimep-Docete U.C.R.", despre Purgator:

-pagina 31:

In 2 nov. 1981 la cinci dintre ei le-a aratat Paradisul si Purgatoriul. Cu o alta ocazie i-a aratat si celi de-al saselea. Doi dintre ei, Vicka si Jakov la cinsprezece zile dupa au fost dusi in mod fizic in Rai si Purgatoriu. O calatorie la fel a facut si Ivan. La patru le-a aratat Iadul, doua fetite au rugat-o pe Preacurata sa nu le arate, pentru ca le era teama si Preacurata nu le-a aratat.
Par. Tomislav spune ca mesajul pe care Preacurata vrea sa-l dea privitor la lumea de dincolo este urmatorul:
Azi o mare multime dintre oameni cand mor merg in Purgatoriu. Un numar iarasi mare merg in Iad.
Numai un numar foarte mic merg direct in Rai, fara a fi obligati sa treaca prin Purgatoriu.
Preacurata va spune.
Va convine sa renuntati la totul pentru a fi dusi direct in Rai in clipa mortii voastre?


Aici alt mesaj dar din alta carte (Planul Mariei pentru a salva lumea):

pagina 69

Miercuri 12 iulie 1982
Cu privire la Purgator:
"In Purgator exista multe suflete. Chiar persoane consacrate lui Dumnezeu: preoti, calugarite. Rugati-va mult pentr ca aceste suflete sa fie puricate; macar Crezul si de 7 ori Tatal Nostru, Bucura-te Marie, Slava Tatalui. Va recomand acest lucru.
Multe suflete se afla in Purgator de timp indelungat, caci nimeni nu se roaga pentru ele.


pagina 73:
Luni 10 ianuarie 1983:
[..]
Cu privire la Purgator Gospa (adica Preacurata in croata) a spus:
"Exista diferite nivele, dintre care cele mai de jos sunt in aproprierea iadului, iar cele mai inalte se aproprie treptat de Cer.
Nu in Ziua Mortilor, ci de Craciun parasesc Purgatorul cele mai multe suflete. Exista in Purgator suflete care se roaga cu ardoare lui Dumnezeu, dar pentru care nici o ruda sau prieteni nu se mai roaga de pe pamant. Dumnezeu le face sa beneficieze de rugaciunile altor persoane. Se intampla ca Dumnezeu sa le permita sa se manifeste in diferite moduri pe langa ai lor, pe pamant, pentru a le reaminti oamenilor exista Purgatorului si sa le solicite rugaciuni adresate lui Dumnezeu, care este drept, dar bun. Cea mai mare parte dintre oameni merg in Purgator, multi merg in iad; un mic numar merg direct in Cer.



Acum despre Padre Pio (cartea "Padre Pio da Pietricilna, Fra' Alfonso Maria Parente):

Din interviul cu Padre Alessio, care a trait cu Padre Pio:

pagina 126:

Stiu ca nu avea contacte numai cu ingerii, ci si cu spiritele din Purgator...

"Da. Am auzit din buzele lui aceste cuvinte: Sunt mai multe suflete din Purgator ce se urca pe muntele acesta pentru Liturghia mea decat persoanele vii":
Si a mai spus ca acele persoane cereau rugaciunea lui.



Aici despre convertirea deplina: (cartea "Glasul Cerului...")

-pagina 84

25 ianuarie 1988
Dragi copii, si astazi va invit la convertirea deplina. Cat este ea de grea pentru cei care nu L-au ales pe Dumnezeu! In Dumnezeu va invit la convertire deplina, dragi copii, El poate sa va dea tot ce-I cereti. Dar voi il cautati pe Dumnezeu numai atunci cand va napadesc bolile, problemele, greutatile. Atunci voi credeti ca Dumnezeu este departe de voi, ca nu va aude si nu va asculta rugaciunile. Nu, dragi copii, aceasta nu este adevarat. Daca voi sunteti departe de Dumnezeu, voi nu puteti primi haruri, voi nu le cereti cu credinta puternica. Eu ma rog pentru voi zi de zi. Doresc sa va aproprii tot mai mult de Dumnezeu, dar nu pot sa o fac, dar nu pot sa o fac, daca voi nu vreti acest lucru. De aceea, dragi copii, puneti viata voastra in mainile lui Dumnezeu. Va binecuvantezx pe toti.
Va multumesc ca ati raspuns chemarii mele.

Aici despre rozariu:

pagina 84

24 februarie 1988
[...] Iata de ce, dragi copii, nu va temeti! Daca va rgati, Satan nu va poate face rau, caci voi sunteti copii lui Dumnezeu si Dumnezeu vegheaza asupra voastra.
Rugati-va! Rozarul sa fie mereu in mainile voastre! El va fi pentru Satan un semn ca voi imi apartineti!
Va multumesc ca ati raspuns chemarii mele!

Mai era si alta carte dar n'o am la mine despre diferite minuni si chemari la Medjugorje printre romani.
Eu personal n'am auzit de asa ceva in lumea ortodoxa; mesaje date de Preacurata, intalniri cu Domnul Iisus Hristos. Promisiuni de genul, "n" rugaciuni pe zi= "n" suflete scoase din Purgator.
In alta carte (Mesaje de iubire date de Divina Intelepciune unui suflet pentru ca ele sa ajunga la inima fiecarui om, Bucuresti Decembrie 2007) Iisus si Maria se arata in fiecare zi unei persoane.

Sunt cazuri de acest gen in lumea ortodoxa, cu mesaje gen Medjugorje, Fatima, Lourdes?

Ce parere aveti despre aceste mesaje (din partea de sus)?

Sper sa nu supar pe nimeni!
Iarta-ma Doamne!



Last edited by antonio; 27.08.2009 at 14:13:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2009, 17:11:59
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit

Am terminat de vizionat filmul Inger Digital. Cutremurator! Mai ales partea cu racnetele din iad.

Spre final, autorii filmului arata video-u' cu Preacurata in Egipt acu' 9 ani, langa o biserica.

Deci si'n spatiul ortodox au fost cazuri de aparatii mariane?!?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2009, 03:27:15
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Multumesc pentru link si multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Incep sa'mi fac alta idee despre Purgator dar inca ma framanta o chestie.
Daca acesta nu exista, de ce lui Padre Pio si in general la alti sfinti, Mantuitorul lea vorbit despre asa ceva?
Dar poate acela nu era Doamne Iisuse ci Satana. La fel si la Medjugorje.
Dar, aici naste alta dilema. Mantuitorul a zis:
După roadele lor îi veți cunoaște. Matei (16;7)

Si din ce am auzit, din ce am citit pana acum despre Medjugorje (mesajele plus minunile din viata oamenilor de rand), multa lume s'a schimbat in bine. Crestinii de acolo sunt mult mai credinciosi. Si multi oameni (si romani) au devenit mai buni, mergand acolo, inclusiv ortodocsi (cititi cartea Pelerin ortodox la Medjugorje).

Deci, stau acum si ma gandesc... e bine sa fac eu acele rugaciuni? E bine sa ma rog la preasfanta inima a lui Iisus?
Dupa ce am citit o parte din cartea Papalitatea schismatica (parca asa era titlul) am din ce in ce mai multe dubii despre credinta in care am crescut.

Iarta-ma Doamne!
Draga Antonio,

Eventuala ta convertire la ortodoxie este o chestiune pe care numai tu o vei decide.
Dar nu te poti converti si in acelasi timp sa pastrezi credinta in Purgatoriu :)
Pentru ortodocsi aceasta este o erezie. Oricum cred ca e mai bine sa iti explice un preot chestiunile astea, sunt convins ca exista preoti printre cei care posteaza pe acest forum.

In ceea ce priveste pe Padre Pio si ceilalti sfinti la care te referi, Iisus le-a putut vorbi despre asa ceva tocmai din cauza ca ei erau catolici. Pentru ortodocsi, Padre Pio a fost indus in eroare, nici vorba sa ii fi spus Iisus despre Purgatoriu din moment ce acesta nu exista pentru ortodocsi.

In ceea ce priveste Medjugorje si Fecioara Maria, ortodocsii din cite stiu nu neaga ca Fecioara Maria ar putea savirsi minuni. Dar cultul Mariei, asa cum este acesta in confesiunea catolica, ma tem ca este pentru ortodocsi o erezie.
Din nou, verifica cu un preot, eu imi dau cu parerea de pe pozitia unui ateu :)

Din cite stiu, rugaciunile catre Iisus sunt acceptate si chiar mai mult, recomandate, de catre absolut toate confesiunile crestine. Asa ca nu vad nici o problema cu asta :)

Dubiile tale nu sunt anormale, tocmai au fost publicate niste scrisori ale Maicii Tereza care arata ca si ea avea dubii destul de mari.

Mie, ca observator relativ obiectiv fata de cele 2 confesiuni, imi faci impresia ca nu esti inca pregatit sa te convertesti la ortodoxie.
Fani71 are dreptate, diferentele intre ortodoxie si catolicism nu sunt foarte mari. Dar problema e ca unele din acele diferente sunt privite ca erezii de catre conducatorii celor doua confesiuni.

P.S. Ma mira ca nu ai ridicat inca problema filioque, de unde vine Duhul Sfint. Asta e un motiv de neintelegere fundamental intre catolici si ortodocsi, mai mult chiar decit cultul Mariei.

Last edited by razvan4; 28.08.2009 at 03:56:00.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2009, 10:21:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu este considerat erezie 'Cultul Fecioarei', razvan. Se spune doar ca a fost exagerat, pentru ca Maica Domunlui este adesea vazuta separat de Fiul ei in acest cult.
Se mai spune ca ea este vazuta de catolici ca o persoana atat de aparte incat este dspartita de omenire. Asta se vede si din dogma imaculatei conceptii, in care se spune ca ea a fost conceputa fara pacatul originar, deci a fostr de la inceput altfel ca noi. De aici pericolul de a face din eaz un fel de zeita.
Dar acest pericol exista pan la urma si la noi.

Se foloseste cuvantul 'erezie' in mod cam inflational, mi se pare. Erezie este tot ce ne desparte de dreapta credinta, nu numai daca e sa-l folosim in sensul larg, si noi avem erezii in momentul de fata, as putea sa va enumar cateva.

Despre celelalte lucruri alta data.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2009, 11:36:03
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Buna tuturor,

din ce am citit si citesc (Parintele Cleopa, Staniloae, Nicodim Mandita plus alte reviste) sunt din ce in ce mai confuz.
Bunicii mei sunt ortodocsi dar au trecut la catolicism. Chiar daca tatal si mama mea au fost botezati la ortodocsi eu am fost botezat la catolici.
Dar uite ca acum sunt din ce in ce mai confuz, parca nu mai inteleg nimic.
Parintii ortodoxi zic ca Purgatorul nu exista. Preotul meu zice contrariul. Am citit viata lui Padre Pio si un calugar zicea ca Sfantul din Pietricilna spovedea sufletele din Purgator. La fel si cu rugaciunile la Sfanta Brigita. Mai departe sunt recompensele date Brigitei de Iisus:

Cel care va spune aceste rugăciuni în fiecare zi timp de un an:
1.
va scoate din purgatoriu 15 suflete dintre rudele sale;dintre rudele sale, 15 drepți vor obține harul statorniciei;

2.dintre rudele sale

3.
dintre rudele sale, 15 păcătoși se vor converti;
4.
cu 15 zile înainte de moarte îi voi oferi Trupul Meu prețios, pentru ca prin El să fie ferit de foamea veșnică;
5.
îi voi da să bea din Sângele Meu, pentru a-l feri de setea veșnică;
6.
cel care va face rugăciunile va atinge cele dintâi trepte ale desăvârșirii;
7.
cu 15 zile înainte de moarte va fi cuprins de o mare căință și o mare cunoaștere a păcatelor sale;
8.
Eu așez semnul Crucii Mele triumfătoare între el și dușmanul cel rău, pentru a fi ocrotit de capcanele sale;
9. etc...


Si aici alta recompensa cu rugăciunea Sfintei Gertrude cea Mare, dictată de Domnul nostru Iisus Hristos, cu promisiunea eliberării a 1000 de suflete din Purgatoriu, cu fiecare repetare:

Părinte Veșnic, Îți ofer Preaprețiosul Sânge al Divinului Tău Fiu, Iisus Hristos, în unire cu Sfânta Liturghie celebrată astăzi pe întregul Pământ, pentru toate sufletele sfinte din purgatoriu, pentru păcătoșii de pretutindeni, pentru păcătoșii din Biserica Universală, pentru păcătoșii din apropierea mea și din familia mea. Amin!


Sincer, nu stiu ce sa cred. De mic am fost educat in credinta catolica dar acum... nu stiu!

La fel se intampla si cu rugaciunile la neprihanita inima a lui Isus sau a Mariei; sau Calea Sfintei Cruci. Sau rozariul.
Existau aceste practici in primele secole ale Bisericii?

Sunt confuz; citesc opinii diferite si nu stiu unde e adevarul. Un duhovnic ortodox personal nu am.

Sper ca Dumnezeu sa ma lumineze!
Draga Antonio, aceste "descoperiri" ale brigitei sunt false. In practica ortodoxa stim cu totii ca Hristos sau Maica Domnului nu ne scrie ci ne descopera ceea ce avem nevoie sa aflam cu totul altfel, prin fapta. Maica Domnului se arata (celor buni) si nu spune multe vorbe ci "face" ceea ce are de facut. Din scrierile Sfintilor Parinti dar si ale Sfintilor contemporani aflam de "aparitii" nu de dictari. Am sa-ti dau un exemplu de aparitie dintr-o carte scrisa in zilele noastre de un grec care l-a cunoscut pe Cuviosul Paisie Aghioritul (trecut la Domnul in 1996 cred, deci traitor in zilele noastre). Cuviosul s-a rugat pentru mantuirea acestui tanar care pe atunci era inglodat in noroiul pacatelor tineretii si, pentru rugaciunea Cuviosului, Maica Domnului i s-a aratat:

"N-a trecut mult timp si Maica Domnului mi-a făcut un foarte mare dar. într-o noapte, în vreme ce spuneam rugăciunea stând în picioare sub un măslin, mintea mi-a fost răpită pe neasteptate si am început să văd niste imagini într-o culoare plumburie, asemănătoare unor fotografii alb-negru. Era ca si când m-as fi aflat sus, în cerul spiritual. Cu mult deasupra mea am văzut o lumină uriasă, nespus de dulce si desfătătoare, care ascundea „înăuntrul“ său o altă lumină, mai intensă în toate caracteristicile ei, care era însusi izvorul întregii lumini. La o oarecare distantă, se aflau în jur mici luminite asemănătoare unor scântei.

S-a născut în mine simultan siguranta că era Preasfânta Născătoare de Dumnezeu si că din ea se revărsa lumina Sfintei Treimi. Toată lumina Sfintei Treimi trecea prin Preacurata Fecioară si se răspândea apoi către restul creatiei. Maica Domnului poseda asadar plinătatea harului lui Dumnezeu. Era mai presus decât orice altă făptură. Chiar si arhanghelii, împreună cu sfintii îngeri, erau înaintea ei ca niste mici scântei, asa cum este lumina unei lumânări în fata soarelui amiezii din timpul verii. Intre Preasfânta Fecioară si orice altă făptură exista o distantă duhovnicească de proportiile unui abis. O astfel de persoană nu mai existase si nici nu va mai exista până la sfârsitul veacurilor. Atunci am înteles de ce Sfântul Andrei Criteanul a numit-o „Dumnezeu după Dumnezeu“, având în ea toate darurile Treimii...

Vedenia nu cred că a durat mult timp. Aceste evenimente sunt de fapt „atemporale“, în sensul că pe durata lor esti cufundat în vesnicie. Când am reînceput să iau act în mod constient de realitatea înconjurătoare, mă aflam în picioare sub măslin si era încă noapte.

Am mers si i-am povestit bătrânului toate cele întâmplate. S-a bucurat si s-a arătat pe deplin satisfăcut de interpretarea mea. Am discutat despre tot ceea ce întelesesem în legătură cu persoana sfântă a Născătoarei de Dumnezeu, si mi le-a confirmat în întregime. Bătrânul o văzuse de foarte multe ori pe Preacurata fată către fată, si vorbise cu ea. Atunci mi-a relatat următoarea întâmplare:

„Pe când eram în Sinai, la Sfânta Epistimi (o sihăstrie aflată sus în munte, la o oră de mănăstire, unde bătrânul a vietuit aproximativ trei ani într-o pesteră), am vrut la un moment dat să mă întorc în Grecia, însă nu puteam rezolva problema documentelor, fapt pentru care m-am necăjit mult.

- Maica Domnului, atâtia oameni am ajutat în viată, iar acum nu se găseste nimeni să mă ajute?

îndată ce am rostit acestea, a apărut în fata mea Preasfânta Fecioară.

- Nu te necăji, am să te ajut eu, mi-a spus.

Mi-a luat documentele din mână si le-a ascuns la pieptul ei.

- Si ati plecat, părinte?

- Ei, în câteva zile am obtinut absolut toate aprobările si m-am întors în Grecia.

- Cum era, părinte, Preacurata?

- Luminoasă si îmbrăcată în aur“.

Bătrânul avea să-mi destăinuie de-a lungul timpului multe amănunte despre asemenea întâlniri minunate de care fusese învrednicit."

intreaga carte poate fi citita pe internet la adresa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/

De la marea schisma au trecut aproape 1000 de ani. Catolicii au cazut in tot felul de gropi (ispite) pe drumul ocolit pe care l-au ales (vezi inchizitia). Multi dintre catolici devin ortodocsi mai ales cand afla de minunea Sfintei Lumini care vine in fiecare an, de Pasti, numai la ortodocsi. Acesta e un semn clar ca ortodoxia e calea spre mantuire. Catolicii nu vor sa se stie si ca urmare nu popularizeaza aceasta minune care se intampla an de an, pentru ca ar ramane in scurta vreme fara credinciosi. Ceea ce demonstreaza ca papa si prelatii lui traiesc in minciuna si atunci nu traiesc intru Hristos care e Adevarul. Ba mai si trag in jos multe suflete.
Pe scurt, intr-o biserica aflata in ratacire e normal sa apara si rataciti. Iar cei condusi de rataciti se invart in loc!
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.08.2009, 15:16:35
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Buna tuturor,

din ce am citit si citesc (Parintele Cleopa, Staniloae, Nicodim Mandita plus alte reviste) sunt din ce in ce mai confuz.
Bunicii mei sunt ortodocsi dar au trecut la catolicism. Chiar daca tatal si mama mea au fost botezati la ortodocsi eu am fost botezat la catolici.
Dar uite ca acum sunt din ce in ce mai confuz, parca nu mai inteleg nimic.
Parintii ortodoxi zic ca Purgatorul nu exista. Preotul meu zice contrariul. Am citit viata lui Padre Pio si un calugar zicea ca Sfantul din Pietricilna spovedea sufletele din Purgator.

[...]

Sper ca Dumnezeu sa ma lumineze!
Dar din surse catolice te-ai informat? Explicatia preotului nu era destul de satisfacatoare?

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Multumesc pentru link si multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Incep sa'mi fac alta idee despre Purgator dar inca ma framanta o chestie.
Daca acesta nu exista, de ce lui Padre Pio si in general la alti sfinti, Mantuitorul lea vorbit despre asa ceva?
Dar poate acela nu era Doamne Iisuse ci Satana. La fel si la Medjugorje.
Dar, aici naste alta dilema. Mantuitorul a zis:
După roadele lor îi veți cunoaște. Matei (16;7)

Si din ce am auzit, din ce am citit pana acum despre Medjugorje (mesajele plus minunile din viata oamenilor de rand), multa lume s'a schimbat in bine. Crestinii de acolo sunt mult mai credinciosi. Si multi oameni (si romani) au devenit mai buni, mergand acolo, inclusiv ortodocsi (cititi cartea Pelerin ortodox la Medjugorje).
Pozitia oficiala a BC fata de aparitile de la Medjugorje e cam sceptica, daca se va schimba nu stiu, mai interesante mi se par minunile de la Fatima si Lourdes care au fost verificate si considerate demne de crezare.

Citat:
Deci, stau acum si ma gandesc... e bine sa fac eu acele rugaciuni? E bine sa ma rog la preasfanta inima a lui Iisus?
Dupa ce am citit o parte din cartea Papalitatea schismatica (parca asa era titlul) am din ce in ce mai multe dubii despre credinta in care am crescut.

Iarta-ma Doamne!
Tu citesti carti ziditoare de suflet, nu glumesti. Daca vrei sa inveti de la ortodocsi(ca ai avea ce) eu ti-as recomanda "Ne vorbeste parintele Ilie Cleopa", e mult mai buna din punctul meu de vedere.

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Am terminat de vizionat filmul Inger Digital. Cutremurator! Mai ales partea cu racnetele din iad.
Si eu care credeam ca "Totusi unde este Osama bin Laden" e un documentar interesant.Daca macar n-am vazut raiul prin telescop e bine ca am inregistrat voci din iad.Eu i-as premia cu premiul Nobel pe acei domni care au facut aceste cercetari.
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.08.2009, 15:29:01
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

apropo antonio, cu Calea Crucii care-i problema?
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 20:22:04
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 15:10:56
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Despre purtarea crucii ionut12 Generalitati 8 30.11.2010 18:47:54