Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.10.2009, 19:54:46
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Tu esti crestina? Nu te supara, dar ce ai scris mai sus e cat se poate de anti-crestin...
Da, sunt crestina. De ce nu incerci sa judeci si dintr-un alt punct de vedere, nu de parca as instiga la furt sau ceva diabolic. Ca tot ai vorbit de conditia de ša fi crestinš ; crestinul ar trebui sa se preocupe mai mult de suflet nu de carapacea in care acesta este strans. Da, sunt de acord ca trebuie sa fie o armonie intre trup si suflet, dar daca pacatul deja s-a produs ar insemna ca omul sa fie deja pierdut? Sunt oameni, asta e natura umana, destul de multi, care ajung la intelepciune si virtute, doar in umbra unor intamplari mai putin placute care le-au marcat existenta intr-un fel sau altul. Sunt unii care nu invata niciodata. Dar eu cand am scris ce ai citat tu mai sus, tocmaui la asta m-am referit: ca iti trebuie anumite prilejuri si circumstante din care sa poti invata, ca uneori sunt necesare pt ca omul sa se apropie de Dumnezeu. Si asta pt ca omul nu este perfect iar Dumnezeu stie asta dandu-i sansa la pocainta. Doamne ajuta!
  #102  
Vechi 14.10.2009, 20:17:51
Raphael14 Raphael14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 8
Implicit

Referitor la problema cu virginatatea fetei.....Pai ce daca nu mai e virgina?Eu ca baiat nu as fi deranjat de faptul ca nu mai e virgina.
Daca a facut-o din dragoste cu ala dinaintea mea , e ok........Dar as fi suparat daca as afla ca a facut-o (sa o mai face) pt. bani.
  #103  
Vechi 14.10.2009, 21:09:29
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

eu nu am o prietena
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
  #104  
Vechi 14.10.2009, 21:46:12
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile

Se vede....
  #105  
Vechi 14.10.2009, 22:58:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
Da, posibil sa ai sau nu dreptate. Nu mi-am gasit nici o scuza sociala sa traiesc asa cum spui tu in desfranare; faptul ca am avut mai multe experiente nu inseamna neaparat acest lucru, totul tine de cunoastere. Iar tare in credinta , tocmai, am ajuns dupa aceste experiente care intr-un fel sau altul mi-au deschis ochii si chiar ele m-au apropiat de credinta. Tu crezi ca toti sunt de mici puternici in credinta si urmeaza calea lui Dumnezeu? Fiecare ne confruntam cu diverse cumpene si tocmai ele pot fi inceput bun de pocainta. Dar se pare ca suntem uneori prea orbi sa vedem propriile slabiciuni si prea repede aruncam piatra...
Si ca o paranteza , sunt multi calugari si oameni care s-au lepadat de sine si au urmat pe Dumnezeu, doar dupa ce au intampinat mari ispite si au cunoscut raul de care vorbeam.)de pilda Sf Ciprian). http://paginiortodoxe.tripod.com/vso...i_iustina.html
Si inca ceva ce posibil stii sau ar fi trebuit sa stii....Isus a venit pentru cei šbolnaviš si nu pentru cei sanatosi. Mai mult se bucura Dumnezeu atunci cand vede cum pacatosul se pocaieste (asemeni talharului pe cruce) decat cel care intreaga viata a trait-o in curatie.
Pe cei pacatosi a venit sa-i salveze si nu exista multmire mai mare in ceruri cand unul se mantuieste. Dumnezeu sa te aiba in paza!
Sora, desi ai un stil politicos ,de bun simt ,totusi substanta postata de tine te desvaluie nesperat de bine. Eu nu discut cu tine din dorinta de a te ,,busi" sau de a te pune la index,nu acestea sunt scopurile mele dar nici nu sunt de acord cu orice postare sub diverse masti .Nu te invinuiesc de rea credinta sau de infatuare, nu, dar sesizez ca cu toata bunavointa ce o ai mergi pe linga credinta bine, bine.Inca o data, nu doresc sa te jignesc ...dar nici sa vad cum ,,poame uscate' sunt date drept trufandale. Asa deci :
- am mai spus si intr-un topic legat de limba romana : crestinii din ziua de astazi (inglobati in pacate care mai de care mai mari si de care nici nu vor sa se lepede ci mai degraba isi gasesc binecuvintari) au inceput a-si ascunde trairea veniala prin schimbarea limbajului ,adica nu mai spun ca pacatuiesc sau ca sunt impatimiti ci spun ca ...au multe experiente , si ca nu sunt intro stare de decadere ci ca fac totul pt. ...cunoastere ! Taria in credinta ,pe care spui ca ai atins-o, nu te-a deprins cu umilinta si cu smerenia ci din contra ,cu ,,mascarea",cu utilizarea unui limbaj colocvial pretentios . Nu merge credinta cu fatarnicia ! Apropos, tu nu ti-ai pus pina acum problema aceasta ? Cred ca ai vrea sa scapi de trecutul acela dar asta nu se poate pt. ca ,,nimic nu ramine tainuit pe pamintul acesta" (Pr. David, Psaltire)Nici sfintii desfrinati pe care ii pomenesti nu au scapat de stigmatul acesta raminind in continuare cunoscuti de crestinatate ca desfrinati initiali doar ca ei au si ajuns sfinti... tu speri ,faci ceva ?
- la ,,aruncatul cu piatra" ,ce ai vrea ,ca surorile si fratii care intro masura mai mica sau mai mare sunt virtuosi sa te pupe pe frunte si sa zica : ce haine curate ai pe tine si ce trup neprihanit ti-ai pazit...mai ales ca ne sesizezi de la inceput : ,, multe experiente...cunoastere etc," Sa sti ca sunt multe alte cai de a-l iubi pe Hristos fara a trece prin patimile grozaviei ! Sti si tu asta si poate ca chiar ti-ai dorit-o dar nu ai ...ales-o , pt. ca mai dulci sunt patimile . De ce nu ai gresit sau patimit fiind mai muncitoare, mai ascultatoare, mai supusa, mai bisericoasa,mai postitoare ,mai,mai, ...sau daca ai gresit de ce nu-ti marturisesti fara menajamente trairile si te cuprinde jena si te travestesti in ,,patimitor" sau ,,nevoitor". Nu este frumos...mai ales ca singura ai ales sa intri pe topic ,sa discuti si sa te marturisesti !
- de ce elegant dai vina pe ,,cumpene" si nu pe alegerea patimasa a sufletului tau .Cum ar arata lumea ortodoxa daca atunci cind toti am trecem prin cumpene ne-am ingloba in pacate si nu am sta cu stoicism in picioare ? Te-ai gindit las asta ? Am inteles : povestea cu aruncatul pietrei nu iti place (nu exista pacatos nepocait care sa-i placa !)ci doar cea cu pacatele numite ,,experiente de cunoastere". Vai, vai, vai !
- da, este frumoasa comparatia cu calugarii si sfintii care din pacatosi acerbi au ajuns altceva. Dar vezi pocainta lor si smerenia unde i-au dus ? Tu ai asemenea planuri mari sau ramii la stadiul contemplativ ?
- vorbele lui Iisus postate la ultimul aliniat sunt sublime dar de putini cunoscte in adevar ! Te intreb doar : daca pt. drepti(sanatosi sau curati)nu a insistat Mintuitorul crezi ca nu au importanta sau crezi ca trebuie sa ne inglobam in pacate mari pt. a crea mare bucurie Mintuitorului pt. cind ne-om hotari sa ne pocaim ? Nu tot Hristos i-a spus apostolului Toma : ,, ferice de cei ce nu au vazut si au crezut !", au crezut sa-L iubeasca si sa-I faca poruncile in tocmai . Ei, cum mai intelegi acestea ?
In concluzie, apreciez eleganta limbajului ,rezervele de politete pe care le ai , amabilitatea si rezistenta in polemica ... dar asta nu are atingere cu trecutul tau patat si cosmetizat in intentie si exprimare . Adica ,pe linga cele bune calitati ai adaugat si fatarnicia ... asta nu este bine ...si mai faci si recomandari !!!! Nu-i nimic, sa te indrepti si sa te pocaiesti pt. ca restul este bine !

Asa cred eu si tot asa m-am exprimat ! Eu sunt un nimeni, un spiter si un calator prin forum si de aceea nu trebuie sa crezi ca este musai sa faci asa ...esti libera sa traiesti cum vrei, mai voalat sau mai pe fata dar de preferat cit mai fara de pacat !
Dumnezeu sa ne ierte si sa ne binecuvinteze !
  #106  
Vechi 15.10.2009, 01:28:00
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
eu nu am o prietena
Si ce daca nu ai, daca te intereseaza, cauta si cu siguranta vei gasi....
  #107  
Vechi 15.10.2009, 07:58:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si noi asta facem ..alegem. Crezi ca daca i-ai spune tanarului: Las-o pe prietena ta , e o desfranata si asta pt ca nu e virgina! ii oferi un sfat crestinesc?
[...] Si cu asta inchei...ce ar fi trebuit sa i se intample Mariei Magdalena, care a fost o desfranata daca i s-ar fi dat tot un astfel de sfat crestinesc....Dumnezeu sa te aiba in paza Sa!
Doamne ajuta!

Mi se pare ca esti un pic debusolata, intelegi lucrurile cam pe dos.

Dumnezeu ne da liberul arbitru sa alegem intre bine si rau. Ceea ce insa tu ai "recomandat" - te-a citat si BogdanF2 asa ca nu mai zice ca n-ai recomandat - este experimentarea sexuala ca sa stii ce sa alegi !! Chestiunea este ca nu prea este nimic de ales, suntem toti o apa si un pamant. Asa ca alesul pe incercate este cea mai mare prostie.

Apropo, s-a mai discutat situatia prietenei ne-virgine si aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=3033

si dupa cum vezi, marea majoritate a parerilor de acolo (inclusiv a mea) a fost ca fata respectiva nu trebuie stigmatizata pentru ceea ce a facut, daca ea a regretat din suflet si a vrut sa se indrepte. tocmai asta este esenta crestinismului: pocainta (regretul, daca preferi un neologism) si iertarea din iubire.
  #108  
Vechi 15.10.2009, 08:24:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
E ok daca privesti lucrurile astfel. Dar incearca sa privesti si altfel si poate nu te vei mai ingrozi atat de mult!
1.El nu are de ce sa fie iertator cu prietena, practic ea nu i-a gresit cu nimic (indiferent ca daca a avut 1 experienta intima anterioara sau 10). Daca a gresit o poate ierta sau nu doar Dumnezeu.
2.Nu recomand, asa cum ai inteles tu experiente sexuale; din ceea ce am trait si adunat de la viata pana la 28 de ani, consider ca in prezent e util sa cunosti, sa vezi cat mai mult, sa poti face o comparatie, toate acestea in scopul de a aprecia binele si de a-l alege intr-un final (daca de la bun inceput nu se poate). Uiti ca traim intr-o lume pacatoasa in care toti vrem sa parem sfinti si ne ingrozim cand auzim diverse pareri. Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si noi asta facem ..alegem. Crezi ca daca i-ai spune tanarului: Las-o pe prietena ta , e o desfranata si asta pt ca nu e virgina! ii oferi un sfat crestinesc?
***Un pastor a întrebat pe cineva: „Tu esti cestin?” „Bineînteles - a fost rãspunsul. Doar nu sunt musulman!” Si pastorul a continuat: „Dacã esti crestin, spune-mi te rog: ai simtit vreodatã o asa bucurie cã esti crestin încât sã nu poti dormi noaptea? A fi crestin nu înseamnã doar a-ti plãti datoriile si taxele regulat, ci înseamnã sã simti apropierea de Isus, sã trãiesti în prezenta Lui si aceasta produce cea mai mare bucurie din lume! ***
3.Si cu asta inchei...ce ar fi trebuit sa i se intample Mariei Magdalena, care a fost o desfranata daca i s-ar fi dat tot un astfel de sfat crestinesc....Dumnezeu sa te aiba in paza Sa!
Da, Lavinia: ai mare dreptate cand spui ca uneori invatam din experientele rele si chiar prin pacate ajungem la credinta.
INSA este altceva sa spui, cand ai ajuns deja sa fii credincios, ca trebuie sa faci lucruri neconforme cu credinta ca sa capeti experienta. Nu inseamna ca ar trebui sa alegem pacatul cale spre credinta, constient.
Totusi, Biserica recomanda fecioria pana la casatorie ca fiind idealul.
Asta nu inseamna sa condamnam pe cei si cele care nu sunt, exista pocainta si iertare.
Casatoria este oricum un risc. Niciodata nu vei sti suta la suta ce te asteapta, cum veti reactiona in cuplu la nenororilile vietii, sau chiar la binefacerile ei, cum va veti schimba si ce ispite vor aparea. sexualitatea este legata de relatia cuplului, depind ede ea, nu este un domeniu autonom.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #109  
Vechi 15.10.2009, 10:02:25
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Se vede....
ce rautacioasa ai fost...
  #110  
Vechi 15.10.2009, 10:41:30
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Si ce daca nu ai, daca te intereseaza, cauta si cu siguranta vei gasi....
Stiu asta. Chiar de asta imi era frica.
Citat:
În prealabil postat de rebellu007 Vezi mesajul
ce rautacioasa ai fost...
Stiu si asta. De asta nu imi era frica.

__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33