Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.02.2007, 21:01:15
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Si deci cum intentiona Dumnezeu sa populeze pamantul daca inainte de izgonire nu era sex? Milton era tot un om ca si cei care au scris Biblia, numai ca el avea si talent literar spre deosebire de cei care au scris Biblia :P; "paradisul pierdut" este o scriere profunda,net superioara ca valoare artistica Bibliei(care este de asemenea o poveste).
Deci revin la intrebarea la care nu mi s-a raspuns. Cum intentiona Dumnezeu sa populeze pamantul daca Adam si Eva nu savarseau pacatul?
O FI "PARADISUL PIERDUT" NET SUPERIOARA ARTISTICA DAR BIBLIA ESTE O CARTE CARE NECESITA O MEDITATIE PROFUNDA SA FIE INTELEASA SI CARE DA VIATA .BIBLIA CRED CA AR FI PARADISUL REGASIT CARE ASTEAPTA SA FIE INTELEASA.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.02.2007, 21:04:47
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Si care nu a fost inteleasa in acest caz nici pana in ziua de azi :))
Daca ai fi citit Paradisul Pierdut cu siguranta ti-ar fi placut enorm :) apropo de necesitatea unei meditatii profunde.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.02.2007, 21:11:38
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

citat iosif:"Pacatul intervine in momnetul in care placerea devine un scop in sine! E firesc ca actul sexual sa fie unul placut, insa nu e firesc, si deci e pacat, sa facem sex pentru a ne satisface placerea"


si delfinii fac sex din placere.Si nu sunt casatoriti!!! mari pacatosi mai sunt si ei
De cand nu e sexul firesc? In Grecia antica cred ca era...era chiar considerat un lucru benefic pentru spirit.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.02.2007, 21:14:46
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Deci Biblia inca astepta maturizarea noastra si atunci poate vom intelege ca este cea mai profunda carte de pe planeta asta pentru intelegerea lui Hristos si intru mantuirea noastra.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.02.2007, 22:00:39
Agatha Agatha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
citat iosif:"Pacatul intervine in momnetul in care placerea devine un scop in sine! E firesc ca actul sexual sa fie unul placut, insa nu e firesc, si deci e pacat, sa facem sex pentru a ne satisface placerea"


si delfinii fac sex din placere.Si nu sunt casatoriti!!! mari pacatosi mai sunt si ei
De cand nu e sexul firesc? In Grecia antica cred ca era...era chiar considerat un lucru benefic pentru spirit.
Corect...Actul sexual si placerea acestuia erau considerate odinioara o apropiere de divinitate...asta ca sa vedeti cat de mult s-a denaturat.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.02.2007, 00:43:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat Erzbet: "Deci revin la intrebarea la care nu mi s-a raspuns. Cum intentiona Dumnezeu sa populeze pamantul daca Adam si Eva nu savarseau pacatul? "

Daca Dumnezeu si-a propus sa populeze pamantul si sa ne inmultim intr-alt fel decat pe cale sexuala, care si astazi ne aduce pacatul adamic, atunci cu iguranta a dat omului posibilitatea de inmultire si pe alta cale. Chiar daca noi nu ne putem imagina alta metoda, sa nu uitam de infinita intelepciune a lui Dumnezeu, Creatorul omului.
Vezi bine ca oamenii cu greu descopera tainele inscrise in corpul si mintea omeneasca. Ar trebui sa ne gandim cam cat de inteligent si intelept este Creatorul. Si omul este dotat cu inteligenta, dar numai la nivelul omului, adica oamenii se pot masura in inteligenta unii cu altii, dar nu se pot masura in inteligenta cu Creatorul!
Si daca omului nu-i este cu putinta sa se inulteasca si altfel decat pe cale sexuala, acest lucru Ii este cu putinta lui Dumnezeu: nasterea Fiului Lui din Fecioara, care si dupa nastere a fost Fecioara. Uimitor, nu? Sa nu uitam ca nasterea prin cezariana este de data mai recenta.
Nasterea pe fii pe alta cale decat sexuala este o taina pe care doar Dumnezeu o detine inca. Probasbil ca necesita o evolutie spirituala deosebita pentru a putea primi aceasta taina.


itata Erzbet: " paradisul pierdut" este o scriere profunda,net superioara ca valoare artistica Bibliei(care este de asemenea o poveste). "

Cand am citit aceste randuri ale tale, Erzbet, mi-am zis ca tie nu ti se poate imputa nimic, fiind ori atat de tanara, ori atat de nestiutoare. Dar tot aceste cuvinte ale tale fac, ca parerile tale sa nu aiba greutatea dorita de tine. Este bine sa iti exprimi parerea despre ceva ce cunosti si sa te abtii, cand nu ai habar.
Poate ca nu te pot bucura ideile exprimate in Biblie, dar ásta nu le anuleaza valabilitatea universala. Cat despre valoarea artistica, am impresia ca nici aici nu esti o cunoscatoare, altfel ai stii ca autorii literaturii universale au folosit biblia ca sursa de inspiratie. Nu mai putin autori clasici rusi, la care faci referinta.
Ti-am scris aceste lucruri doar in ideea de a trezi la tine interesul pentru biblie si prin ea pentru Dumnezeu, caruia Il datoram toata dragostea noastra.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.02.2007, 09:44:07
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

acest tabu al sexului mi se pare mult exagerat. o parte importanta a acestui forum e dedicata pacatului trupesc. practic cel mai bun lucru pe care il poate face un om e sa nu faca sex. daca tineti neaparat ajutati-i si pe cei din jur... nu ca ar conta sau ceva... DAR NU FACETI SEX !!!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.02.2007, 10:04:53
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat Erzbet: "Deci revin la intrebarea la care nu mi s-a raspuns. Cum intentiona Dumnezeu sa populeze pamantul daca Adam si Eva nu savarseau pacatul? "

Daca Dumnezeu si-a propus sa populeze pamantul si sa ne inmultim intr-alt fel decat pe cale sexuala, care si astazi ne aduce pacatul adamic, atunci cu iguranta a dat omului posibilitatea de inmultire si pe alta cale. Chiar daca noi nu ne putem imagina alta metoda, sa nu uitam de infinita intelepciune a lui Dumnezeu, Creatorul omului.
Vezi bine ca oamenii cu greu descopera tainele inscrise in corpul si mintea omeneasca. Ar trebui sa ne gandim cam cat de inteligent si intelept este Creatorul. Si omul este dotat cu inteligenta, dar numai la nivelul omului, adica oamenii se pot masura in inteligenta unii cu altii, dar nu se pot masura in inteligenta cu Creatorul!
Si daca omului nu-i este cu putinta sa se inulteasca si altfel decat pe cale sexuala, acest lucru Ii este cu putinta lui Dumnezeu: nasterea Fiului Lui din Fecioara, care si dupa nastere a fost Fecioara. Uimitor, nu? Sa nu uitam ca nasterea prin cezariana este de data mai recenta.
Nasterea pe fii pe alta cale decat sexuala este o taina pe care doar Dumnezeu o detine inca. Probasbil ca necesita o evolutie spirituala deosebita pentru a putea primi aceasta taina.


itata Erzbet: " paradisul pierdut" este o scriere profunda,net superioara ca valoare artistica Bibliei(care este de asemenea o poveste). "

Cand am citit aceste randuri ale tale, Erzbet, mi-am zis ca tie nu ti se poate imputa nimic, fiind ori atat de tanara, ori atat de nestiutoare. Dar tot aceste cuvinte ale tale fac, ca parerile tale sa nu aiba greutatea dorita de tine. Este bine sa iti exprimi parerea despre ceva ce cunosti si sa te abtii, cand nu ai habar.
Poate ca nu te pot bucura ideile exprimate in Biblie, dar ásta nu le anuleaza valabilitatea universala. Cat despre valoarea artistica, am impresia ca nici aici nu esti o cunoscatoare, altfel ai stii ca autorii literaturii universale au folosit biblia ca sursa de inspiratie. Nu mai putin autori clasici rusi, la care faci referinta.
Ti-am scris aceste lucruri doar in ideea de a trezi la tine interesul pentru biblie si prin ea pentru Dumnezeu, caruia Il datoram toata dragostea noastra.
Voi singuri recunoasteti ca Biblia nu a fost ineteleasa. Tu ai ales sa iei de bun ce spun preotii(multi dintre ei fara har), eu incerc sa citesc ce au scris minti luminate, cu idei noi, care au incercat si eu sa isi explice intelesurile lumii in care traim
Sunt convinsa ca Nietzche, cu tot nihilismul lui s-a ispirat din Biblie, Kant si-a gasit raspunsurile in Biblie, opera lu Kafka de asemenea isi are originea in Biblie :P
Nu sunt cunoscatoarea regulilor si canoanelor bisericesti. Nu contest ortodoxia si credinta autorilor,dar si ei si-au pus intrebari, au judecat, au incercat sa inteleaga, si chiar daca nu au reusit, au creat opere de o mare valoare.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.02.2007, 18:50:29
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
eu nu cred ca placerea e pacat
Nu stiu daca noi nu cumva folosim cuvantul "pacat" intr-un sens moralist... La origine, din cate stiu eu, "a pacatui" inseamna "a nu nimeri tinta, a nu atinge obiectivul".

N-am fost casatorit pana acum, deci nu pot sa-mi dau cu parerea "in cunostinta de cauza"...

Eu cred ca placerea e ceva colateral... stiti, ca atunci cand atingi obrazul persoanei de care esti indragostit/a si simti placere. Desi scopul nu a fost acest lucru, ci exprimarea unui sentiment.

Eu nu as crede ca placerea e pacat, atunci cand nu devine scop in sine (asa cum spunea Iosif). Caci daca devine scop in sine, ne face sa "nu atingem obiectivul". Ced ca e o diferenta mare intre "a face dragoste cu sotul/sotia" si "a face sex cu partenerul".

Parintele Rafail Noica spune intr-o conferinta ca daca omul nu ar fi cazut din comuniunea cu Dumnezeu (pe care o avea in Rai), atunci placerea impreunarii ar fi fost si mai mare!!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.02.2007, 19:36:54
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Am afirmat ca "placerea e un pacat", imi cer scuze daca am dat impresia ca de la mine putere am zis-o (daca eram in stare sa emit ceva judecati de valoare, poate ma "bagam" si la scrieri diverse).
1. Ideea e extrasa din "Ne vorbeste Parintele Cleopa" Vol 4, Cap.1, unde explica mai pe larg caderea din Rai, argumentand cu scrierile unor sfinti parinti;
2. de mare folos cred ca ne sunt Psalmii, eu una, iau de bune cele zise acolo (Ps 50):)
3. acum mi-a mai trecut prin cap ceva din "Pelerinul rus", cand personajul spune ca atunci cand era casatorit, seara citeau multe rugaciuni, "ca sa nu cadem in ispita" (deci seara, ispita, nu cred ca era vorba de inbuibare...;))

Parerea mea, formata tot de prin ce am mai citit (nu stiu, religia mi se pare departe de mine, trebuie s-o "invat", pentru ca cu mintea mea nu pot sa ating acea "intelepciune"):
- mancam ca sa ne hranim neputintele trupului, daca depasim limitele ne inbuibam = pacat;
- dormim ca sa ne odihnim, daca depasim limitele lenevim = pacat
- ne imbracam ca sa ne acoperim, ne "gatim" (sau impodobim) = pacat
- actul sexual in scopul procreerii, peste limite = ...

Toate ne sunt de folos in limite, daca le depasim, trebuie sa recunoastem, ne fac placere, dar se transforma in greseli... Asa ca eu zic sa nu mai incercam sa "indulcim" pacatul. E mai bine sa-l recunoastem, vom avea ceva mai mult de spus duhovnicului (daca ne face in mod real placere, si nu putem sa renuntam...)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59