Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1761  
Vechi 30.11.2009, 13:16:38
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

tricesimusseptimus,Matei a fost martor ocular,el a fost unul din cei 12 ucenici,a auzit el insusi ceea ce a spus Isus,de aceea consider versetul din Luca o completare a celui din Matei.Distrugerea este una vesnica,se vorbeste acolo despre pedeapsa vesnica,deci iadul vesnic.Arata-mi tu unde scrie ca "chinurile nu vor dura pentru eternitate"?Nu iti mai aduc nici un verset ca pana acum ti le-am mai adus si daca atunci nu ai vrut sa le admiti imi voi bate din nou gura degeaba.Apropo,ce spun evreii despre "invierea lui Moise"?
Preamultadezbinare eu nu am vorbit despre 'doctrina raiului si iadului" imediat dupa moarte.Nimeni nu este condamnat fara o judecata.Iadul si raiul sunt locuri unde vor merge oamenii dupa Marea judecata "dupa faptele ce le-au facut in trup".Pana atunci biblia vorbeste despre o Locuinta a mortilor si despre un 'San a lui Avraam".
  #1762  
Vechi 30.11.2009, 14:35:54
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Distrugerea este una vesnica,se vorbeste acolo despre pedeapsa vesnica,deci iadul vesnic.
Dacă distrugerea e veșnică, perpertuă, nu mai e distrugere ci menținere. Moartea este veșnică pentru că consecințele morții aceleia vor fi veșnice, adică nu va mai exista înviere din moartea veșnică.

Maleahi 4:1-3 ,,Căci iată, vine ziua, care va arde ca un cuptor! Toți cei trufași și toți cei răi, vor fi ca miriștea; ziua care vine îi va arde, zice Domnul oștirilor, și nu le va lăsa nici rădăcină nici ramură. Dar pentru voi, cari vă temeți de Numele Meu, va răsări Soarele neprihănirii, și tămăduirea va fi supt aripile Lui; veți ieși, și veți sări ca vițeii din grajd. Și veți călca în picioare pe cei răi, căci ei vor fi ca cenușa supt talpa picioarelor voastre, în ziua pe care o pregătesc Eu, zice Domnul oștirilor."

Focul gheenei în final îi va arde pe cei răi transformându-i în cenușă. Aceasta înseamnă pieire, distrugere completă (apollumi), adică nu va mai rămâne nici "rădăcină", nici "ramură" din cei răi (inclusiv Satana), se vor transforma în "cenușă". Astfel rezolvă Dumnezeu problema păcatului. Un Iad care arde în eternitate, înseamnă că Dumnezeu este neputincios în fața păcatului și fumul înnecăcios al păcatului va polua continuu Universul.


Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Apropo,ce spun evreii despre "invierea lui Moise"?
Despre Moise este scris că a murit în secret, pe munte, fără martori și fără slujbe, că Dumnezeu l-a înmormântat și nimeni, niciodată nu i-a aflat mormântul (Deut. 34:5-6). Ne putem imagina că a fost căutat de rude, de prieteni, dar corpul lui nu s-a găsit. O cheie cu privire la soarta trupului lui Moise se găsește în Epistola lui Iuda (v.9), unde aflăm că Arhanghelul Mihail a venit să-l ia, iar diavolul i se opunea. Singura concluzie logică este că Arhanghelul venise ca să-l învie și să-l ia apoi la cer, ca pe Enoh, iar diavolul se împotrivea, pe motiv că este nevrednic de o asemenea onoare. Episodul apare și într-o povestire tradițională iudaică, despre Înălțarea lui Moise. În orice caz, faptul că Moise a fost trimis la Iisus împreună cu Ilie, despre care știm că era viu, nu murise niciodată, cea mai rezonabilă concluzie, este că și Moise era viu, că fusese într-adevăr înviat.
  #1763  
Vechi 30.11.2009, 20:15:12
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dacă distrugerea e veșnică, perpertuă, nu mai e distrugere ci menținere. Moartea este veșnică pentru că consecințele morții aceleia vor fi veșnice, adică nu va mai exista înviere din moartea veșnică.

Maleahi 4:1-3 ,,Căci iată, vine ziua, care va arde ca un cuptor! Toți cei trufași și toți cei răi, vor fi ca miriștea; ziua care vine îi va arde, zice Domnul oștirilor, și nu le va lăsa nici rădăcină nici ramură. Dar pentru voi, cari vă temeți de Numele Meu, va răsări Soarele neprihănirii, și tămăduirea va fi supt aripile Lui; veți ieși, și veți sări ca vițeii din grajd. Și veți călca în picioare pe cei răi, căci ei vor fi ca cenușa supt talpa picioarelor voastre, în ziua pe care o pregătesc Eu, zice Domnul oștirilor."

Focul gheenei în final îi va arde pe cei răi transformându-i în cenușă. Aceasta înseamnă pieire, distrugere completă (apollumi), adică nu va mai rămâne nici "rădăcină", nici "ramură" din cei răi (inclusiv Satana), se vor transforma în "cenușă". Astfel rezolvă Dumnezeu problema păcatului. Un Iad care arde în eternitate, înseamnă că Dumnezeu este neputincios în fața păcatului și fumul înnecăcios al păcatului va polua continuu Universul.




Despre Moise este scris că a murit în secret, pe munte, fără martori și fără slujbe, că Dumnezeu l-a înmormântat și nimeni, niciodată nu i-a aflat mormântul (Deut. 34:5-6). Ne putem imagina că a fost căutat de rude, de prieteni, dar corpul lui nu s-a găsit. O cheie cu privire la soarta trupului lui Moise se găsește în Epistola lui Iuda (v.9), unde aflăm că Arhanghelul Mihail a venit să-l ia, iar diavolul i se opunea. Singura concluzie logică este că Arhanghelul venise ca să-l învie și să-l ia apoi la cer, ca pe Enoh, iar diavolul se împotrivea, pe motiv că este nevrednic de o asemenea onoare. Episodul apare și într-o povestire tradițională iudaică, despre Înălțarea lui Moise. În orice caz, faptul că Moise a fost trimis la Iisus împreună cu Ilie, despre care știm că era viu, nu murise niciodată, cea mai rezonabilă concluzie, este că și Moise era viu, că fusese într-adevăr înviat.
Dar de ce sa fie singura concluzie ,,logica,, ce spui tu?, Pentru ca se potriveste teoriei tale? Biserica afirma ca trupul lui Moise a ramas ascuns prin voia lui Dumnezeu, caci evreii cei pururea razvratitori si aplecati spre idolatrie l-ar fi idolatrizat cum au facut si cu sarpele de arama, uitand de Dumnezeu. De unde ai scos ca Arhanghelul Mihail a venit s-l ia? Iar esti mincinos. Iata textul:
9. Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" Unde vezi tu ca a venit sa-l ia?

Sf Arh. Mihail se certa cu diavolul care voia sa faca in asa fel ca trupul lui Moise sa fie gasit de evrei ca acestia sa-l idolatrizeze, lepadandu-se de Dumnezeu cum au mai facut inainte de atatea ori.
Daca Dumnezeu l-ar fi inviat cu trupul pe Moise, ar fi fost logic sa-l invieze si pe Ioan Botezatorul, cel mai mare dintre cei nascuti din femeie cum L-a numit insusi Hristos. Ca sa nu mai vorbim de Apostoli. Dar in acest caz, El ar fi fost nedrept.

Last edited by Iustin45; 30.11.2009 at 20:26:58.
  #1764  
Vechi 30.11.2009, 20:23:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Dar de ce sa fie singura concluzie ,,logica,, ce spui tu?, Pentru ca se potriveste teoriei tale? Biserica afirma ca trupul lui Moise a ramas ascuns prin voia lui Dumnezeu, caci evreii cei pururea razvratitori si aplecati spre idolatrie l-ar fi idolatrizat cum au facut si cu sarpele de arama, uitand de Dumnezeu. De unde ai scos ca Arhanghelul Mihail a venit s-l ia? Iar esti mincinos. Iata textul:
9. Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!"

Sf Arh. Mihail se certa cu diavolul care voia sa faca in asa fel ca trupul lui Moise sa fie gasit de evrei ca acestia sa-l idolatrizeze, lepadandu-se de Dumnezeu cum au mai facut inainte de atatea ori.
E rândul meu să te întreb: de unde ai mai scos-o și pe asta? Scriptura nu spune așa ceva. Israel a avut zeci de prooroci, despre nici unul nu se spune că că a fost ascuns din pricina idolatriei... Cearta, nu a fost iscată doar de flori de măr, diavolul dorea să-l țină pe Moise mai departe în "custodia" sa în mormânt, împotrivindu-se învierii. El ar dori pe toți să ne ucidă și să nu mai înviem niciodată. Dumnezeu însă nu renunță, cum se pare că sugerezi...
  #1765  
Vechi 30.11.2009, 20:30:54
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
E rândul meu să te întreb: de unde ai mai scos-o și pe asta? Scriptura nu spune așa ceva. Israel a avut zeci de prooroci, despre nici unul nu se spune că că a fost ascuns din pricina idolatriei... Cearta, nu a fost iscată doar de flori de măr, diavolul dorea să-l țină pe Moise mai departe în "custodia" sa în mormânt, împotrivindu-se învierii. El ar dori pe toți să ne ucidă și să nu mai înviem niciodată. Dumnezeu însă nu renunță, cum se pare că sugerezi...
Daca Dumnezeu l-ar fi inviat cu trupul pe Moise, ar fi fost logic sa-l invieze si pe Ioan Botezatorul, cel mai mare dintre cei nascuti din femeie cum L-a numit insusi Hristos. Ca sa nu mai vorbim de Apostoli. Dar in acest caz, El ar fi fost nedrept.
  #1766  
Vechi 30.11.2009, 20:35:46
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Daca Dumnezeu l-ar fi inviat cu trupul pe Moise, ar fi fost logic sa-l invieze si pe Ioan Botezatorul, cel mai mare dintre cei nascuti din femeie cum L-a numit insusi Hristos. Ca sa nu mai vorbim de Apostoli. Dar in acest caz, El ar fi fost nedrept.
Logica lui Dumnezeu e total diferită de logica lui Iustin45.
  #1767  
Vechi 30.11.2009, 21:53:49
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Intelepte cuvinte

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Ultima postare mi-a amintit de perioada cand eram studenta in Cluj si veneam intr-o seara obosita acasa, iar in fata mea o batrinica, cam abatuta mergea incet si cand a trebuit sa urce niste scari i-am dat bratul sa se sprijine. Atunci s-a uitat la mine m-a luat de brat si ca si cand ne stiam de-o viata a zis: "domnisoara, oare chiar ne ducem asa? Mi-e groaza de moarte, eu sunt adventista ca m-am pocait de ceva ani, dar parca asa mi-e de greu acum ca sunt asa batrana sa cred ca chiar nu mai este viata dincolo."
Deci in tinerete este usor sa alegi cu ratiunea daca vrei sa crezi in viata dupa moarte sau nu, dar cand te apropii de momentul respectiv simti ca ai nevoie sa crezi ca exista viata dincolo pentru a trece de groaza mortii.
Este in firea omului sa creada ca va trai vesnic, iar dupa cum am mai scris (si nu ma mai satur sa il citez pe parintele Rafail Noica), "ortodoxia este firea omului", este cea in care te cauti pe tine in Dumnezeu si totodata in Adevar. Daca tu alegi sa crezi altceva, poti sa crezi, dar lucrurile nu se schimba, Adevarul ramane acelasi fie ca tu iti inchizi ochii sa nu il vezi, fie ca traiesti in el. Oricum vei trai vesnic, depinde unde alegi tu prin credinta ta, in iad sau rai.
Dumnezeu sa ne lumineze ochii la toti cei care cautam adevarul si sa ne dea intelepciunea de care avem nevoie sa ne ferim de inselaciuni.Amin.
  #1768  
Vechi 01.12.2009, 14:59:42
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Daca Dumnezeu l-ar fi inviat cu trupul pe Moise, ar fi fost logic sa-l invieze si pe Ioan Botezatorul, cel mai mare dintre cei nascuti din femeie cum L-a numit insusi Hristos. Ca sa nu mai vorbim de Apostoli. Dar in acest caz, El ar fi fost nedrept.
Deci dupa tine i-a inviat doar sufletul . Atunci cum l-or fi recunoscut ? Daca nu avea trup !! :)
  #1769  
Vechi 01.12.2009, 15:07:55
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Deci dupa tine i-a inviat doar sufletul . Atunci cum l-or fi recunoscut ? Daca nu avea trup !! :)
Ar fi trebuit să fugă în jos de pe munte urlând că au văzut fantoma lui Moise :))

"Văzându-L umblând pe mare, ucenicii s-au înspăimântat, zicând că e nălucă și de frică au strigat." (Matei 14,26)
  #1770  
Vechi 01.12.2009, 16:07:02
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
In Matei suflet nu are sensul de psihic,ci mai repet,de o entitate umana ce continua sa existe si dupa moartea trupului.Nu pot sa iti spun cum are loc aceasta,cert este ca biblia da de inteles ca asa este,iar experientele gen "moarte clinica" despre care nu stiu de ce refuzati sa discutati,intareste si mai mult aceste lucruri.Nu stiu ce traducere ai folosit la versetul din Luca 12:4,5,dar 'mi se pare' ca traducerea folosita de mine este mai buna.Evident ca cei care ucid trupul nu mai pot face nimic mai mult.
Am mai spus si o mai spun,in rai vor intra toti cei neprihaniti dupa inviere,deci trup,duh si suflet.Nu mai repet alte lucruri fiindca le-am mai spus.
Moise la muntele schimbarii la fata era ori duh ori suflet.Si despre aceste lucruri am mai discutat in niste postari anterioare,as plictisi daca mai repet de multe ori aceleasi lucruri.
Daca imi dai voie ,doresc sa iti spun ca folosesti o definitie despre suflet probabil luata din exprimare filozofica platoniana,care spune ca inainte de a fi creaturi exista deja ceva preexistent ca proiect al Demiurgului.
Sufletul ,dupa mine este o definire a laturii vii a fiintei noastre care are legatura cu ce ne afecteaza si influienteaza dpdv psiho-motor. Cind spui suflet viu ,te raportezi la faptul ca tu trup+suflare(intreaga entitate) ai o traire ,o simtire .Fara trup sau fara suflare ,sufletul nu mai este.
Eu nu inteleg ce nu vezi logic aici?
Si Matei 10:28 28 Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeți-vă mai degrabă de Celce poate să piardă și sufletul și trupul în gheenă.
are foarte multa logica .
Tu iti poti propune sa ucizi trupul cuiva ,dar ce a reprezentat aceea fiinta(acel suflet) nu o poti omori pt ca ramine partial in memoria ta(de ex.marile personalitati ale lumii). La fel face si Dumnezeu cu noi. El baga in memoria Lui toata trairea si simtamimtele noastre.Pt El noi sintem vii ,buni sau rai . Materia se intoarce de unde a venit.
Dupa modul cum am ramas in memoria lui Dumnezeu , noi vom fi chemati la judecata sau nu , in trup la a doua venire cind vor fi cele 2 invieri.
Intii a celor neprihaniti ,care au ramas in memoria lui Dumnezeu ca fiind cei buni pentru imparatie , iar apoi vor fi inviati cei rai spre judecata .
Pt mine a spune ca doar Dumnezeu e vesnic viu , nu se acorda cu sufletul nemuritor ca entitate separata de trup.
Definirea sufletului fara trup nu e logica pt mine si cred ca luind literal din Scriptura pasajele intelegind altfel te duc la concluzii la care ar avea logica inchinarea la sfinti,pe care tu nu o agreezi din cite stiu .
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17