Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2009, 17:56:41
ionutavram73 ionutavram73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Mesaje: 2
Implicit cat de adevara poate fi

buna seara,

dupa mari ezitari, m-am decis sa scriu pe acest forum.
as vrea sa aflu mai ales indrumarea din partea unui preot sau a unor persoane care au trecut prin experiente similare.
sunt casatorit de 2 ani si inca ma confrunt cu dezaprobarea familiei (pe motiv ca sotia nu e suficient de buna pt mine, ca eu sunt prea invatat si realizat si ea e o simpla fata de la tara si care ma va lasa cand isi va gasi chipruile ceva mai bun). asta in ciuda faptului ca ne intelegem, ne iubim, am realizat multe impreuna si dpdv profesional si personal si parintii mei sunt f sunt gelosi. de fapt, sunt crescut de bunici si singurele rude apropiate si in viata sunt mama si bunica care sunt f geloase pe noi si pe modul in care ne intelgem si ar face orice sa ne desparta.
de curand, din disperare si datorita modului in care mama si bunica s-au tot bagat in viata noastra, am fost impreuna cu sotia la o batrana despre care ni s-a spus ca ar avea puterea sa vada trecutul si prezentul
ce am aflat acolo ne-a inspaimantat, si anume ni s-a spus ca bunica mea de fapt, ar avea puteri malefice si de aceea tot vrea sa ne controleze viata, si ca ar fi una din persoanele despre care, chiar f putini preoti vorbesc ca ar fi "purtatori ai diavolului" si ca ar avea ajutorul satanei prin faptul ca, in tinerete, cineva pt ei, cazut la pat (cel mai probabil ruda apropiata) a clocit pt ei un ou de diavol care ii slujeste toata viata si ii ajuta in realizarea tuturor dorintelor lor.
pe langa socul suferit cand am auzit o astfel de poveste si neincrederea in ce ni s-a spus, am stat si m-am gandit la ce ne-a spus batrana in continuare....ca de fapt bunica ar vrea ca eu sa ajung exact ca mama mea (divortata de 2 ori si in prezent sta cu bunica si nu ii iese din vorba) si sa am grija de ea pana la adanci batraneti, sa ma despart de sotia mea pe care o iubesc si cu care as vrea sa am un copil si sa fac numai ce vrea ea, pe motiv ca orice altceva facem noi impreuna nu e bine, "e necurat si nu e frumos" si numai ce spune ea e bine si normal.
totul ar fi neimportant daca nu ar interveni tot timpul in relatia noastra, amenintandu-ma ca voi vedea eu si ca voi fi parasit de sotie care isi va vedea interesul cu altul si eu voi ajunge tot la vorbele ei de bunica.
tot ce traiesc acum mi se pare o poveste urata si in ultimele luni am trecut prin mari probleme si greutati de care ma tot ameninta bunica care m-a crescut de atata timp, insa noi am ramas tot impreuna si nu am renuntat sa credem in iubirea noastra si in ce reprezentam unul pt altul.
batrana la care am fost ne-a spus ca bunica mea a facut un un pact cu diavolul si eu, la fel ca si mama, trebuia sa urmez acelasi drum, sa fiu singur, nefericit si sa fac doar ce vrea ea, si asa nu as fi avut necazuri si problemele cu care m-a amenintat ea.
as vrea sa stiu ce credeti dvs, cat de verosimila vi se pare o astfel de poveste si ce as putea face intr-o asemenea situatie, in afara de credinta nestramutata in Dumnezeu care e singurul care ne-a salvat pana acum si ne-a ajutat si stim ca doar datorita Lui suntem inca impreuna si ne luptam sa ramanem impreuna.
va rog sa nu credeti ca fabulez, va povestesc doar ce am patit si ce ne face sa suferim atat de mult in prezent, nestiind ce putem face sa fim pur si simplu lasati in pace sa ne bucuram de dragostea si viata noastra.
va rog sa ne ajutati si sfatuiti. va multumim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2009, 18:24:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ionut Avram... eu cred in ce spui, desi povestea acelei batrane vrajitoare mi se pare taaare neverosimila. Si eu am fost crescuta de bunica si stiu cat de posesive pot fi. si a mea are pretentia sa imi guverneze viata si sa iasa toate ca ea (am 21 de ani). inteleg climatul de nesiguranta, insa nu trebuia sa mergi la vrajitoare! Un crestin are alte mijloace de aparare: are rugaciunea, postul, Sf. Liturghie, spovedania si Sf. Impartasanie! Gasiti-va un duhovnic bun (nu orice preot!) si spovediti-va, spuneti-i problemele voastre si el sa va indrume ce sa faceti! Eu una cred (evidnet, s-ar putea sa ma insel) ca tot ce spune vrajitoarea aia sunt numai povesti de adormit copiii si ca de vina e numai tendinta tiranica a bunicii! Asadar, faceti voi frumusel sa va departati de ea (banuiesc ca nu stati in aceeasi casa; mai rarut, ca-i mai dragut), ganditi-va la ale voastre! sa stii ca atmosfera asta e intretinuta, in mare masura, de framantarile tale. bunica ta are putere numai cata ii dai tu! Ca sa fii mai linistit in ceea ce priveste lucrurile necurate, adu preotul sa faca o sfestanie in casa si apropiati-va de Sf. Biserica. In rest, ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta (sper ca sunteti casatoriti religios)! Sa va ajute Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2009, 19:30:24
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

parerea mea este ca ar trebui sa va apropiati si sa va rugati la bunul DUMNEZEU! EL va poate apara si ocroti cu dragostea lui cea mare! si mergeti la biserica si preot nu la altcineva! nu va temeti de nimic doar de bunul DUMNEZEU! EL este scaparea si ajutorul nostru al tuturor! sa va ajute bunul DUMNEZEU sa va rezolvati problemele si aveti incredere,credinta si nadajduiti in DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2009, 21:14:18
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

In primul si in primul rand: NU VA MAI DUCETI LA VRAJITOARE, DESCANTATOARE SAU GHICITOARE!!!!! E cea mai mare greseala pe care o poate face un om aflat in necaz. Acum, daca ati cazut in aceasta ispita, in nici un caz nu va mai ganditi la ce v-a spus acea femeie.
In al doilea rand, legatura dintre sot si sotie este mult mai puternica decat orice alta legatura trupeasca. Asa a lasat Dumnezeu, e in legea firii.,,De aceea va lasa omul pe tatal sau si decat mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup.ŽŽ Zice clar Dumnezeu, legatura dintre soti e mai mare decat legatura dintre copil si parinti sau bunici.
Si parintii sau bunicii nostri la randul lor au urmat aceasta lege a firii. Si ei s-au desprins de parintii lor pentru a-si intemeia propria familie. Desi e dureros, e legea firii lasata de Dumnezeu. Si voi la randul vostru va trebui sa va luati intr-o zi ramasa bun de la copiii vostri.
Nu zice nimeni sa iti renegi parintii , dar acum sotia ta este o parte din tine si e mai presus de ei. Oare daca ar pune-o cineva pe mama ta sa aleaga intre vechea ei familie( adica parintii ei) si noua familie( adica tu, copilul ei) pe cine ar alege?
Nici o fata nu o sa fie ata de buna pt tine incat sa fie pe placul mamei si al bunicii, e demonstrat. Eu am vazut asta mai ales la mamele de baieti( dar si de fete).
E f important ce a amintit cineva mai sus pe forum: ca voi doi sa fiti cununati religios, pt ca altfel...noi vorbim degeaba aici...nu mai e vorba de ace a legatura binecuvantata de Dumnezeu pe care nu trebuie sa o desparta nimeni...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2009, 23:07:25
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutavram73 Vezi mesajul
sunt casatorit de 2 ani si inca ma confrunt cu dezaprobarea familiei (pe motiv ca sotia nu e suficient de buna pt mine, ca eu sunt prea invatat si realizat si ea e o simpla fata de la tara si care ma va lasa cand isi va gasi chipruile ceva mai bun). asta in ciuda faptului ca ne intelegem, ne iubim, am realizat multe impreuna si dpdv profesional si personal si parintii mei sunt f sunt gelosi. de fapt, sunt crescut de bunici si singurele rude apropiate si in viata sunt mama si bunica care sunt f geloase pe noi si pe modul in care ne intelgem si ar face orice sa ne desparta.
de curand, din disperare si datorita modului in care mama si bunica s-au tot bagat in viata noastra, am fost impreuna cu sotia la o batrana despre care ni s-a spus ca ar avea puterea sa vada trecutul si prezentul
Da, din pacate, nu este singurul caz in care familia se impotriveste alegerii facute de un membru al ei, dar acesta nu este in nici un caz un motiv de disperare, ci mai degraba ar trebui sa va apropie pe voi doi. Cand s-au casatorit parintii mei, niciuna dintre familii n-a fost incantata - bunica mea din partea mamei a fost foarte atacata de alegerea mamei mele, "cum, te mariti cu-n papistas, cu un pagan?" La fel, bunica din partea tatalui meu a comentat negativ evenimentul "Dar bine, draga, n-ai gasit si tu o fata catolica, ce ti-a trebuit fata asta de la tara?" Dar casatoria lor a dainuit pana la moartea tatalui, au avut de infruntat singuri o multime de obstacole, primul lor pat a fost o saltea donata de o familie de prieteni, primul meu patut a fost un ... fotoliu, iar de-a lungul anilor, parintii mei au ajutat foarte mult ambele familii - pe fratii si surorile mamei i-au tinut la liceu, iar pe batrana bunica din partea tatalui au ajutat-o financiar pana in ultima clipa. Si in tot acest timp, au inghitit jigniri si insulte, pe care le-au rabdat ca adevarati crestini, desi inima lor era franta...
...dar dragostea lor a biruit...
Asadar, faceti-va ordine in viata, daca nu sunteti casatoriti religios, atunci trebuie sa faceti acest pas repede, si nu va trebuie nunta, orice preot va va pune in demnitatea de familie, apoi incepeti sa frecventati biserica cu tot ceea ce inseamna acest mod de viata...
Si, mai ales, nu uitati un lucru esential: indiferent ce-ar fi facut bunica ta, diavolul poate interveni doar daca viata voastra este departe de Dumnezeu. Si in nici un caz nu are putere asupra liberului arbitru, cu alte cuvinte, cata vreme nu stati la taclale cu dusmanul, acesta este de-a dreptul neputincios!
Sa-mi dati numele voastre, pentru Sfanta Liturghie, dezlegari si Sfantul Maslu!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2009, 13:56:20
lidiuta lidiuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 2
Smile salut

Citat:
În prealabil postat de ionutavram73 Vezi mesajul
buna seara,

dupa mari ezitari, m-am decis sa scriu pe acest forum.
as vrea sa aflu mai ales indrumarea din partea unui preot sau a unor persoane care au trecut prin experiente similare.
sunt casatorit de 2 ani si inca ma confrunt cu dezaprobarea familiei (pe motiv ca sotia nu e suficient de buna pt mine, ca eu sunt prea invatat si realizat si ea e o simpla fata de la tara si care ma va lasa cand isi va gasi chipruile ceva mai bun). asta in ciuda faptului ca ne intelegem, ne iubim, am realizat multe impreuna si dpdv profesional si personal si parintii mei sunt f sunt gelosi. de fapt, sunt crescut de bunici si singurele rude apropiate si in viata sunt mama si bunica care sunt f geloase pe noi si pe modul in care ne intelgem si ar face orice sa ne desparta.
de curand, din disperare si datorita modului in care mama si bunica s-au tot bagat in viata noastra, am fost impreuna cu sotia la o batrana despre care ni s-a spus ca ar avea puterea sa vada trecutul si prezentul
ce am aflat acolo ne-a inspaimantat, si anume ni s-a spus ca bunica mea de fapt, ar avea puteri malefice si de aceea tot vrea sa ne controleze viata, si ca ar fi una din persoanele despre care, chiar f putini preoti vorbesc ca ar fi "purtatori ai diavolului" si ca ar avea ajutorul satanei prin faptul ca, in tinerete, cineva pt ei, cazut la pat (cel mai probabil ruda apropiata) a clocit pt ei un ou de diavol care ii slujeste toata viata si ii ajuta in realizarea tuturor dorintelor lor.
pe langa socul suferit cand am auzit o astfel de poveste si neincrederea in ce ni s-a spus, am stat si m-am gandit la ce ne-a spus batrana in continuare....ca de fapt bunica ar vrea ca eu sa ajung exact ca mama mea (divortata de 2 ori si in prezent sta cu bunica si nu ii iese din vorba) si sa am grija de ea pana la adanci batraneti, sa ma despart de sotia mea pe care o iubesc si cu care as vrea sa am un copil si sa fac numai ce vrea ea, pe motiv ca orice altceva facem noi impreuna nu e bine, "e necurat si nu e frumos" si numai ce spune ea e bine si normal.
totul ar fi neimportant daca nu ar interveni tot timpul in relatia noastra, amenintandu-ma ca voi vedea eu si ca voi fi parasit de sotie care isi va vedea interesul cu altul si eu voi ajunge tot la vorbele ei de bunica.
tot ce traiesc acum mi se pare o poveste urata si in ultimele luni am trecut prin mari probleme si greutati de care ma tot ameninta bunica care m-a crescut de atata timp, insa noi am ramas tot impreuna si nu am renuntat sa credem in iubirea noastra si in ce reprezentam unul pt altul.
batrana la care am fost ne-a spus ca bunica mea a facut un un pact cu diavolul si eu, la fel ca si mama, trebuia sa urmez acelasi drum, sa fiu singur, nefericit si sa fac doar ce vrea ea, si asa nu as fi avut necazuri si problemele cu care m-a amenintat ea.
as vrea sa stiu ce credeti dvs, cat de verosimila vi se pare o astfel de poveste si ce as putea face intr-o asemenea situatie, in afara de credinta nestramutata in Dumnezeu care e singurul care ne-a salvat pana acum si ne-a ajutat si stim ca doar datorita Lui suntem inca impreuna si ne luptam sa ramanem impreuna.
va rog sa nu credeti ca fabulez, va povestesc doar ce am patit si ce ne face sa suferim atat de mult in prezent, nestiind ce putem face sa fim pur si simplu lasati in pace sa ne bucuram de dragostea si viata noastra.
va rog sa ne ajutati si sfatuiti. va multumim.
roagate si tine posturi impreuna cu sotia , si noi trecem printr-un episod asemanator dar avem incredere in Sfanta Fecioara in Sfinti si in puterea Lui .ambii copii ne sunt bolnavi, avem probleme financiare urate ,stam intr-o camera in casa socrilor mei ,se ivesc tot felul de probleme si certuri din te miri ce? si te gandesti sa nu mai iesi din camera ca sa nu faci ceva sau sa fi de vina pt ceva.Rugaciunea si postul sunt ceea ce ne da speranta si putere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2009, 14:40:04
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Iubite frate crestine,
Domnul nostru Iisus Hristos a lasat pe pamant inainte de inaltarea Sa la cer pe sfintii Apostoli carorea le-a dat pe Duhul sfant, sa dezlege pacatele oamenilor, sa ii boteze in numele Sf.Treimi, sa ii uneasca in numele Sf.Treimi, etc. De aceea Sccesiunea harica a Sf.Taine este prezenta si azi in Sfanta noastra de azi!
De aceea nu trebuie sa alergam la babe si la ghicitori, caci ele nu ne dau pacea sufleteasca! De aia esti asa de tulburat si infricosat!
Numai Duhul Sfant lucreaza prin preoti si Sf.Taine!
Trebuie sa apelezi la preot, prin Sf.Taina a Spovedanie si a Impartasaniei! Sa aveti un duhovnic de care sa ascultati ca de Hristos! Numai in ascultare de duhovnic veti ajunge la LINISTE in familie, dar si printr-un program de rugaciune pe care sa il aveti zilnic dat de dansul sau pe care il stabiliti amandoi impreuna: dimineata si seara, inainte si dupa masa, sa nu lipsiti de Sf.Slujbe si Sf.Maslu, sa aveti icoane pe care sa le cinstiti si sa le tamaiati, sa aveti candela aprinsa inaintea lor si din care sa va miruiti in fiecare zi! Sa tineti posturile de miercuri si vineri, si cele 4 Posturi de peste an, sa va rugati cu rugaciunea sotilor, unul pt celalalt!
Daca ele sunt impotriva voastra, lasati-le sa tot spuna, voi nu dati raspuns pt ele, numai sa nu ajungi sa la le necinstesti, calcand porunca cinstirii parintilor. In rest poarte-le respect si taci cand va ocarasc si mergi inainte! CU IUBIREA LUI HRISTOS VETI INVINGE!!! Iar daca ele chiar merg la vrajitoare voi avnd ca scut rugaciunea si Sf.Taine, nu va vor afecta!!! MARE E PUTEREA LUI HRISTOS!!!
__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2009, 15:01:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutavram73 Vezi mesajul
buna seara,

dupa mari ezitari, m-am decis sa scriu pe acest forum.
as vrea sa aflu mai ales indrumarea din partea unui preot sau a unor persoane care au trecut prin experiente similare.
sunt casatorit de 2 ani si inca ma confrunt cu dezaprobarea familiei (pe motiv ca sotia nu e suficient de buna pt mine, ca eu sunt prea invatat si realizat si ea e o simpla fata de la tara si care ma va lasa cand isi va gasi chipruile ceva mai bun). asta in ciuda faptului ca ne intelegem, ne iubim, am realizat multe impreuna si dpdv profesional si personal si parintii mei sunt f sunt gelosi. de fapt, sunt crescut de bunici si singurele rude apropiate si in viata sunt mama si bunica care sunt f geloase pe noi si pe modul in care ne intelgem si ar face orice sa ne desparta.
de curand, din disperare si datorita modului in care mama si bunica s-au tot bagat in viata noastra, am fost impreuna cu sotia la o batrana despre care ni s-a spus ca ar avea puterea sa vada trecutul si prezentul
ce am aflat acolo ne-a inspaimantat, si anume ni s-a spus ca bunica mea de fapt, ar avea puteri malefice si de aceea tot vrea sa ne controleze viata, si ca ar fi una din persoanele despre care, chiar f putini preoti vorbesc ca ar fi "purtatori ai diavolului" si ca ar avea ajutorul satanei prin faptul ca, in tinerete, cineva pt ei, cazut la pat (cel mai probabil ruda apropiata) a clocit pt ei un ou de diavol care ii slujeste toata viata si ii ajuta in realizarea tuturor dorintelor lor.
pe langa socul suferit cand am auzit o astfel de poveste si neincrederea in ce ni s-a spus, am stat si m-am gandit la ce ne-a spus batrana in continuare....ca de fapt bunica ar vrea ca eu sa ajung exact ca mama mea (divortata de 2 ori si in prezent sta cu bunica si nu ii iese din vorba) si sa am grija de ea pana la adanci batraneti, sa ma despart de sotia mea pe care o iubesc si cu care as vrea sa am un copil si sa fac numai ce vrea ea, pe motiv ca orice altceva facem noi impreuna nu e bine, "e necurat si nu e frumos" si numai ce spune ea e bine si normal.
totul ar fi neimportant daca nu ar interveni tot timpul in relatia noastra, amenintandu-ma ca voi vedea eu si ca voi fi parasit de sotie care isi va vedea interesul cu altul si eu voi ajunge tot la vorbele ei de bunica.
tot ce traiesc acum mi se pare o poveste urata si in ultimele luni am trecut prin mari probleme si greutati de care ma tot ameninta bunica care m-a crescut de atata timp, insa noi am ramas tot impreuna si nu am renuntat sa credem in iubirea noastra si in ce reprezentam unul pt altul.
batrana la care am fost ne-a spus ca bunica mea a facut un un pact cu diavolul si eu, la fel ca si mama, trebuia sa urmez acelasi drum, sa fiu singur, nefericit si sa fac doar ce vrea ea, si asa nu as fi avut necazuri si problemele cu care m-a amenintat ea.
as vrea sa stiu ce credeti dvs, cat de verosimila vi se pare o astfel de poveste si ce as putea face intr-o asemenea situatie, in afara de credinta nestramutata in Dumnezeu care e singurul care ne-a salvat pana acum si ne-a ajutat si stim ca doar datorita Lui suntem inca impreuna si ne luptam sa ramanem impreuna.
va rog sa nu credeti ca fabulez, va povestesc doar ce am patit si ce ne face sa suferim atat de mult in prezent, nestiind ce putem face sa fim pur si simplu lasati in pace sa ne bucuram de dragostea si viata noastra.
va rog sa ne ajutati si sfatuiti. va multumim.
Pure aberatii ce ti-a zis vrajitoarea aia.Nu exista persoane purtatoare de draci, ci doar oameni posedati de diavol.Pact cu diavolul nu poti sa faci, nu exista asa ceva.Nu mai fi asa de superstitios si speriat.Nu te mai du sa ceri sfaturi la Dracu`.Nu pune botu la toate aburerile.Totul e strict lumesc, ce se intampla in familia ta , e intre tine sotie , bunica si mama, si trebuie sa le impaci intr-un fel.Problemele familiare se rezolva in familie, nu la vrajitor.Revino-ti cu picioarele pe pamant.

Last edited by Danut7; 07.12.2009 at 15:13:50.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2009, 15:25:02
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ionut, din pacate se pare ca esti lovit din ambele flancuri si e foarte greu sa-ti mentii echilibrul sufletesc. Eu zic ca ai noroc fiindca ai o sotie iubitoare dupa cate inteleg, iar asta trebuie sa va dea putere sa va ridicati deasupra tuturor problemelor. Cu "baba", nu stiu ce sa spun?! De obicei astea sunt niste sarlatane, care inventeaza tot felul de prostii incredibile, astfel incat singura voastra scapare vine numai... de la ea!... Nu e cazul sa fiti nici prea creduli si oricum, nu aceasta-i calea. Eu cred ca daca ti-a dat Dumnezeu inspiratia sa scrii si sa ceri sfatul pe-aici, esti pe drumul cel bun, daca vei si tine cont de aceste sfaturi. Altfel... nici nu stiu cum sa te sfatuiesc. Noi putem sa-ti spunem sa va cautati un bun duhovnic si sa mai mergeti macar din cand in cand la sf liturghie, dar ti-am putea parea... habotnici... Presupun ca nu prea sunteti voi obisnuiti cu astfel de... indeletniciri, daca ati ales sa mergeti la "baba". Totusi, macar nu eliminati din calculul vostru si aceasta varianta. Dumnezeu va iubeste si va da tot felul de semne. De voi depinde sa ii deschideti usa inimilor voastre.
Cat despre bunica ta, o inteleg doar intr-o mica masura. Nu prea e "dusa des la biserica", daca incearca sa destrame o casnicie, din motive atat de subiective. Dumnezeu sa-i dea intelepciune ca niciodata nu se stie ce-i rezerva soarta. De obicei, astfel de persoane ajung in final la mila celui caruia i-a facut viata un infern. Ii doresc tot binele din lume, dar tare ma tem ca am dreptate. Iar in acest caz, sper ca sotia ta sa-si pastreze sufletul mare si bun si sa nu se razbune.

Fiti binecuvantati si sa va dea Dumnezeu putere de a rabda, de a iubi, de a ierta si de a intelege!

Last edited by OmuBun; 07.12.2009 at 15:27:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
se poate sau nu? bianca23 Intrebari utilizatori 23 27.07.2010 17:49:53
Se poate? heaven Preotul 28 21.04.2010 12:21:03
Se mai poate? livadarufelix Preotia (Hirotonia) 9 05.09.2009 22:11:30
Ce poate fi? iliecata2003 Generalitati 4 24.08.2006 09:31:59