Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.12.2009, 20:22:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.748
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu e nici o minciună. Drumețul a afirmat că și White a fost om ca și Sfinții Părinți. Au fost ei extratereștii? A făcut și ea greșeli ca și Sfinții Părinți. Au fost ei cumva mai sfinți decât apostolii? Și apostolii au mai făcut greșeli, doar Dumnezeu este infailibil.
White a fost asemeni Sfintilor Parinti?????????????????????

Pentru tine Sfintii Apostoli sunt Sfinti???

Ceea ce conteaza este smerenia si dorinta de a nu repeta greseala, pocainta reala prin Taina Spovedaniei si prin care se si iarta pacatele.!!!

White nu numai ca a gresit personal, dar a fondat o alta secta, a persistat in greseala, s-a straduit sa va determine sa persistati in pacat...iar voi existati si acum din cauza ei!!

Again...White este asemeni Sfintilor Parinti????
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Fraza subliniată de tine nu face referire la profeția Ellenei White ci a lui Miller, însă ești prea nervoasă ca să observi. Recitește te rog ce ai subliniat.
A spus ca White nu a facut greseala lui Miller pentru ca stia bine Scripturile!!!! White a facut de mai multe ori greseala/pacatul lui Miller...si a sfarsit la fel ca el, fiind considerata o impostoare, plagiatoare, mincinoasa...iar primele sale scrieri sunt si acum ascunse de ochiul sanatos!
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
1843 și 1844 nu se referă la două profeții ale revenirii. Este interpretarea aceleași profeții (interpretare eronată desigur), dar care are alt an de plecare. Istoricii nu erau de acord cu privire la o dată (nu are impostanță acum să detaliez), de aici apar două interpretări ale aceleași pofeții din Daniel.
Ceeeee.....nu inteleg nimic, afirmi ca nu a facut nicio profetie Miller, nicio interpretare eronata, nimic legat de a 2 a venire a Mantuitorului si nicio estimare????

De ce s-a separat White de cealalta secta a lui Miller, ce a pus-o pe ganduri?

Ea de ce a facut aceleasi greseli...dupa care in timp si-a dat seama ca mai bine ar renunta la aceasta profetie????

2 interpretari ale aceleiasi profetii, de ce????
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50