Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 16.01.2010, 20:52:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnaMariaManole Vezi mesajul
se vede mai mult decat bine, ca in loc sa se ajunga la o idee clara despre acest subiect mai mult va intepati si altele;
pt mine e clar, si cred ca sutn de prisos alte comentarii si dubii: odata ce un roman ortodox traieste in strainatate e logic ca nu ar trebui sa fie nici o problema daca se duce la o alta biserica ortodoxa ce este in comuniune cu cea din romania, adica cele doua Biserici se accepta una pe alta, fiecare cu Traditia ei. astfel daca grecii, spre ex. se impartasesc mai des, cu marturisirea de rigoare, si romanul are ca si duhovnic preotul acelei biserrici grecesti, de ce sa fie condamnat romanul pt asta, cand imparasirea deassa este deci acceptata de romani!(odata ce-s in comuniune cu grecii, nu?) doar ca Traditia romaneasca presupune o impartasire mai rara!
ce-ar insemna: ca romanul din australia care nu are biserica romaneasca sa nu se mai impartaseasca toata viata lui?
fiti realisti si nu va mai invartiti in jurul cozii! cei care sustin impartasirea mai rara(doar in cele 4 posturi) afland despre faptul ca se poate impartasi mai des, nu ar trebui sa priveasca ca si un pacat aceasta, avand in vedere ca a aflat de ce unii fac asa si altii nu! n-ar trebui sa ii condamne pe ceilalti ca fiind calcatori de Tratidie sau ecumenisti sau usuratici in ale credintei, nicidecum! daca nu sunt de acord , nu sunt si asta e!!!!cu forta nu se paote sa convingi!
forumul cred ca a fost facut ca atunci cand se propune o tema sa aduca fiecare ce stie despre acea tema, si nu sa se ishte contradictii, jigniri, sa convinga unii pe altii de ceva si altele, caci atunci e mai bine sa nu se fi discutat; ci se pun pe masa informatii adevarate, ar fi bine, si sa se aleaga ce e bun pentru fiecare!
pentru ca nu se paote rezolva o asemene PROBLEMA DELICATA DE DOAR CATIVA OAMENI putin studiati! ganditiva ca la fiecare sinod ecumenic unde participau cate 200-300 de Sfinti sub povatuirea Sf. Duh, nu se ajungea decat cu multa sudoare la ADEVARUL FINAL, iar noi ce ne astepttam!!!!!!!!!!!!!!!!!
daca aveti ceva folositor i adevarat de spus , spuneti, daca nu mai bine pastrati tacerea, ca sa nu va pierdeti sufletele prin cearta si dusmanie!
Nu ne-am intepat ci am discutat despre unele diferente, ca sa le clarificam. Cateodata e necesar si asa ceva.
Sunt de 3 ani pe acest forum, dar nu stiam ca forumul nu a fost facut ca sa se iste contradictii ... acum stiu, dar nu mi-ai spus ce am de facut.

In ceea ce priveste deasa impartasanie, cred ca ai inteles gresit: eu sunt PENTRU deasa impartasanie, daca implinesc conditiile; daca nu, atunci ma rezum la cele 4 Posturi din an.
Iti repet: nu a fost cearta si dusmanie, pentru simplul motiv ca nu as putea dusmani pe nimeni.
Acum ca ai scris a treia oara despre impartasania deasa, am inteles punctul tau de vedere, dar, nu multumesc, eu am duhovnic si am de cine asculta.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 16.01.2010, 22:08:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, cred ca asa e. Mandria nu suporta smerenia.
Dreapta socoteala , de care tomai a amintit Andrei25 la Topicul cainta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #413  
Vechi 17.01.2010, 00:04:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lucrul bine facut

Iata un articol, care m-a impresionat: "Despre adevarata bunatate si despre viclenie", scris de Pr. Calistrat de la manastirea Vladiceni.
http://www.bzi.ro/Despre-adevarata-b...-I_A86713.html
Reply With Quote
  #414  
Vechi 17.01.2010, 01:32:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Citind acest articol despre hirotonia femeilor, am dat peste parerea Pr. Schmemann privitor la ecumenism si Crestinismul Apusean:

Prima dimensiune a consternarii noastre poate fi denumita una "ecumenica". Aceasta dezbatere, asupra drepturilor femeii de a primi hirotonia, ne dezvaluie un fapt pe care noi l-am suspectat de mult timp, dar care acum ne-a confirmat dincolo de orice indoiala: indiferenta totala, monolitica, a Crestinismului Apusean fata de tot ceea ce nu este situat in sfera propriilor problematici, a propriei experiente. Nu pot decat sa repet: chiar si asa-numita "miscare ecumenica" - in pofida faptului ca se sustine contrariul - a fost intotdeauna, si inca este , un fenomen pur Occidental, avand la baza premise Occidentale si determinata de o agenda specific Ocidentala.

Si aici nu este vorba de "mandrie" sau "aroganta" - dimpotriva, Crestinismul Apusean este aproape obsedat de un complex de vinovatie si isi gaseste placerea in auto-critica si auto-condamnare. Este mai degraba o incapacitate totala de a se transcende pe sine, de a accepta simpla idee ca propria experienta, propriile forme de gandire sau prioritati pot sa nu aibe valente universale, ca ar fi nevoie ca ele insele sa fie evaluate si apreciate in lumina unei experiente cu adevarat universale, genuin catolice, sobornicesti.

Crestinismul Apusean e gata sa judece si sa auto-condamne, insa in termenii proprii, avand ca unica referinta numai propriul punct de vedere. Astfel, atunci cand ei decid, in functie de "situatia culturala" specifica Occidentului - eventual limitata si conditionata, spunem noi - ca ar trebui "reparate" anumite nedreptati pe care le-au suferit femeile de-alungul istoriei, au de gand sa o faca imediat si fara macar a se intreba ce gandesc "ceilalti" despre aceasta. Iar apoi sunt uluiti si chiar intristati de lipsa de spirit ecumenic, intelegere si toleranta a acestora din urma.
http://sldsjd.wordpress.com/tag/schmemann/
Si ce este mai interesant este cat de mult poate fi schimbat sensul unui citat daca nu este citit in context. Luat din context zici aproape ca-i un text bun de Apologeticum. :D (Mi-a adus aminte de textul din parintele Steinhardt din Jurnalul Fericirii luat de razboiintrucuvant acum cateva zile si transformat de cititorii sai in text anti-ecumenic. :D ) Am avut curiozitatea sa ma uit la sursa si sa citesc intreg articolul -- este vorba despre problema hirotonirii femeilor in context ecumenic. Este vorba despre diferente culturale care fac un anumit subiect greu de discutat in context ecumenic (din punct de vedere istoric si social, esticii nu s-au intalnit cu problema asta), despre de ce un trend cultural nu trebuie sa afecteze Biserica lui Hristos, si apoi prezinta pozitia ortodoxa asupra acestei probleme.

De fapt in citatul pe care il dai tu Anca este vorba despre miopia vestului care isi vede ograda sa si se gandeste ca problemele cu care se confrunta crestinatatea occidentala, sunt probleme ale crestinatatii universale. Parintele Schmemann nu spune in nici un caz ca, fiindca occidentul e miop, si poate cam egoist, trebuie sa il aruncam la lada de gunoi si sa incetam discutia cu ei, ci doar le sugereaza sa-si schimbe ochelarii ca sa poata vedea problemele universale care pot fi discutate bilateral si in cunostinta de cauza de ambele parti si care pot duce la o avansare a dialogului.

Si ca sa vezi ca de fapt dialogul ecumenic nu este neaparat un dialog al surzilor in care fiecare vorbeste despre ale lui fara prea multa intercalare ...chiar ieri mi-a parvenit un interviu al posibilului viitor episcop catolic al Bruxelles-ului, in engleza: http://incaelo.wordpress.com/2010/01...n-too-passive/ Mi se pare chiar foarte interesant, urmareste ceea ce spune despre hirotonia femeilor.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 17.01.2010, 01:50:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

@ Noesisaa
Poate am citit eu articolul prea in diagonala (vertical, chiar).. dar nu am gasit despre hirotonia femeilor. Doar indirect, unde se discuta despre homosexualitate.
Dar sa stii ca articolul mi-a lasat un gust amar.
Pai un om al bisericii vorbeste aducand argumente asa lumesti. Mi-ar fi rusine, in locul lui.
Vorbeste despre Freud! Nu are curaj sa spuna ca homosexualitatea este pacat si uraciune in fata lui Dumnezeu?
Este preot, trebuie sa se raporteze la cuvantul lui Dumnezeu, nu la Freud! Cine este Freud?
Reply With Quote
  #416  
Vechi 17.01.2010, 09:36:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Of, Anna, n-ai pus nici macar 1 milimetru efort sa intelegi ce spune. Are chiar foarte mult curaj in contextul si in societatea pentru care vorbeste.

"It is very meaningful for a priest that he is a man. Why don’t we ordain women? Not because they’re not capable. On the contrary. But a priest is someone who acts in the person of Christ. And theologically speaking, Christ is the bridegroom of the Church. Who does the Church symbolise? A woman: Mary. And who represents Christ as the bridegroom of the Church? Men. (shows his ring) That is why the bishop is a man and wears a ring. The ring symbolises that I must love my diocese and my people as a man loves his wife."

Nu mi se pare indirect.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 17.01.2010, 10:11:14
Margelatul Margelatul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Mesaje: 6
Implicit Postul inainte de fanta Impartasanie.

Dragi frati intru Hristos!

In legatura cu postul inainte de impartasanie va pot impartasi din experienta mea de preot. Conform canoanelor Bisericii , persoana care tine toate posturile bisericesti de lunga durata (cele 4 si de asemenea cele de o zi randuite de Biserica - Miercurea si Vinerea, Ajunarile...), nu trebuie sa posteasca 3 zile inainte de impartasanie. Sf. Parinti in intelepciunea lor au vazut ca fii lor duhovnicesti, nu tin posturile Bisericii si astfel, pentru a-i constientiza de importanta Sf. Impartasanii le-a "impus ' postul de cateva zile inainte de Impartasanie.

De aceea preotii nu postesc cu 3-4 zile inainte de Sf. Liturghie, ci se pregatesc cu o zi inainte prin mancare usoara si de la miezul noptii deloc - impreuna cu infranare in toate cele - . Ba mai mult, Canoanele Bisericii interzic postul in zi de Dumineca, ziua Invierii. In Posturile de peste an (cele 4) se impune si Dumineca pentru continuitate si spor in cele duhovnicesti.

Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #418  
Vechi 17.01.2010, 12:16:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Margelatul Vezi mesajul
Dragi frati intru Hristos!

In legatura cu postul inainte de impartasanie va pot impartasi din experienta mea de preot. Conform canoanelor Bisericii , persoana care tine toate posturile bisericesti de lunga durata (cele 4 si de asemenea cele de o zi randuite de Biserica - Miercurea si Vinerea, Ajunarile...), nu trebuie sa posteasca 3 zile inainte de impartasanie. Sf. Parinti in intelepciunea lor au vazut ca fii lor duhovnicesti, nu tin posturile Bisericii si astfel, pentru a-i constientiza de importanta Sf. Impartasanii le-a "impus ' postul de cateva zile inainte de Impartasanie.

De aceea preotii nu postesc cu 3-4 zile inainte de Sf. Liturghie, ci se pregatesc cu o zi inainte prin mancare usoara si de la miezul noptii deloc - impreuna cu infranare in toate cele - . Ba mai mult, Canoanele Bisericii interzic postul in zi de Dumineca, ziua Invierii. In Posturile de peste an (cele 4) se impune si Dumineca pentru continuitate si spor in cele duhovnicesti.

Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Multumesc,este o lamurire pe care o asteptam! Eu doresc sa ma impartasesc mai des,is nu stiam daca trebuie sa postesc incepand de joi!
Reply With Quote
  #419  
Vechi 17.01.2010, 17:28:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Despre impartasania deasa

Cred ca "solutia" acestei probleme poate fi urmatoarea:

Dumnezeu ofera fiecaruia ceea ce isi doreste mai mult si ceea ce cere crestinul ,si ceea ce ii face bine pentru mantuire.

Daca cineva isi doreste sa se impartaseasca mai des,cred ca Dumnezeu ii va oferi aceasta facilitate,acest drum care nu este usor.Crestinul in acest caz trebuie sa nu se mandreasca,sa duca o viata cat mai curata etc si sa nu judece pe cei ce se impartasesc mai rar.

Daca cineva din precautie,doreste sa se impartaseasca mai rar,respectiv in cele patru posturi,este bun si acest drum,daca in tot acest timp intre impartasiri se straduie sa duca o viata curata ,sa fie un bun crstin etc...si mai ales sa nu judece pe cei care ii vede ca se impartasesc mai des,socotindu-i lipsiti de masura ,nevrednici,sau lipsiti de evlavie...

Fiecare isi alege drumul care i se potriveste,si in acest drum al sau sa nu judece pe cei care si-au ales alt drum socotind ca al acelora este gresit si a lui este bun.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 17.01.2010, 18:46:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Margelatul Vezi mesajul
Dragi frati intru Hristos!

In legatura cu postul inainte de impartasanie va pot impartasi din experienta mea de preot. Conform canoanelor Bisericii , persoana care tine toate posturile bisericesti de lunga durata (cele 4 si de asemenea cele de o zi randuite de Biserica - Miercurea si Vinerea, Ajunarile...), nu trebuie sa posteasca 3 zile inainte de impartasanie. Sf. Parinti in intelepciunea lor au vazut ca fii lor duhovnicesti, nu tin posturile Bisericii si astfel, pentru a-i constientiza de importanta Sf. Impartasanii le-a "impus ' postul de cateva zile inainte de Impartasanie.

De aceea preotii nu postesc cu 3-4 zile inainte de Sf. Liturghie, ci se pregatesc cu o zi inainte prin mancare usoara si de la miezul noptii deloc - impreuna cu infranare in toate cele - . Ba mai mult, Canoanele Bisericii interzic postul in zi de Dumineca, ziua Invierii. In Posturile de peste an (cele 4) se impune si Dumineca pentru continuitate si spor in cele duhovnicesti.

Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Multumim, parinte!
Si duhovnicul meu tot asa ne spune.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Icoana Mantuitorului nu se mai saruta daca te-ai impartasit? Heurtebise Impartasania (Taina Euharistiei) 23 06.05.2011 12:32:42
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58
Sarbatori fericite! ancah Generalitati 57 01.01.2008 21:49:47
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 12:18:10