Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2010, 00:51:36
luminitarodina luminitarodina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Send a message via Skype™ to luminitarodina
Implicit

///////////////
////////////////////

Last edited by luminitarodina; 03.05.2010 at 18:38:07.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2010, 14:07:56
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Luminita,asa cum bine spui,decat casatorita si singura,mai bine(scuze,cu mult mai bine)necasatorita si cu Domnul alaturi.Cat despre societate,las-o e bolnava.Cat despre faptul ca te-ai laudat,gresesti;In realitate spui ce ai facut,cel ce se lauda nu are timp sa faca nimic bun.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2010, 22:32:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Luminita, probabil ca nu ai intalnit inca pe cel sortit, dragostea adevarata.
Cand vei intalni asta, vei gandi altfel.
Casatoria este un lucru normal, singuratatea nu e buna.
Nu te poti baza si raporta numai la altii, la alte rude sau prieteni, oricat ti-ar fi de dragi, pentru ca ei au viata lor, familia lor.
Trebuie sa fii deschisa si sa te rogi sa-l intalnesti pe cel sortit.
Acum nu stiu, fiecare are alt "plan" acolo sus la Dumnezeu (eu asa gandesc, ca re un plan pentru fiecare din noi). Unii mai devreme, altii mai tarziu isi gasesc perechea adevarata, altii...
Totusi toti speram si ne rugam. Dumnezeu are planul, dar noi trebuie sa "muncim" sa-l realizam.
Normal este sa avem familie si copii. Singuratatea are avantaje, dar si dezavantaje (mai ales cu cat inaintam in varsta se arata mai mult dezavantaje).
Nu-ti pierde curajul. Roaga-te si nu-ti pierde speranta.
"Singur" nu poti fi in relatia de cuplu decat numai daca nu te-ai casatorit cu cel potrivit, daca nu exista dragoste, respect, intelegere.
Si sa stii ca pana la urma eu cred ca in orice cuplu, cat ar fi de fericit, exista si putina "singuratate" - cuplul perfect inca nu exista.
Si are si putina asta "singuratate" in cuplu rostul ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.01.2010, 01:34:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitarodina Vezi mesajul
Am auzit de multe ori parerea ca cei care nu se casatoresc sunt egoisti si ca de aceea nu fac pasul spre casatorie. Si de mai multe ori am auzit parerea ca singuratatea e ca o boala grea. Am peste 30 de ani si nu sunt casatorita. Am avut mai multe relatii de prietenie, fara relatii intime, cu mai multi barbati, dar nu am simtit nevoia sa ma casatoresc, mai ales ca nu simteam ca ar fi jumatatea mea, ca fara respectiva persoana nu as putea sa traiesc si am fost de 3 ori foarte aproape de a face pasul.
Am fost foarte indragostita pe la varsta de 26 de ani, dar atat de indragostita incat tremuram de emotii in apropierea lui si nu mai puteam vorbi, dar nu simteam iubirea lui desi m-a cerut in casatorie.
Si referitor la singuratate, nu ma simt singura desi in acest moment nu am un prieten (m-am despartit de ultimul acum 5 luni). Intotdeauna simt prezenta lui Dumnezeu langa mine, chiar cand fac greseli mari fata de ceilalti, simt ca este langa mine si imediat aud glasul constiintei (vocea lui Dumnezeu). De multe ori imi dau seama cat de aproape a fost necazul de mine si parca o mana nevazuta m-a indepartat de primejdie.
Sunt foarte apropiata de nepoatele mele care ma considera ca a doua mama a lor, sunt apropiata de fratele si sora mea, de parinti, iar timpul pa care il am liber de multe ori il petrec fiindu-le lor de folos si de ajutor (ma laud si nu suna bine). Nu spun ca nu-mi doresc casatoria, dar nu cred ca ma pot casatori fara sa simt iubirea celuilalt la fel cum simt prezenta lui Dumnezeu: foarte reala si prezenta.
Problema e ca societatea ma considera cumva defecta, nefiind casatorita. E atat de gresit ca nu ma casatoresc? Nu vreau sa ma casatoresc doar de dragul de a fi in randul lumii. Si nici faptul de a ramane necasatorita nu mi se pare o mare tragedie. Mai tragic mi se pare sa fii singur in timp ce esti casatorit, sa-ti dai seama ca celalalt a devenit indiferent si neimplicat in relatia de cuplu. Indiferenta ma sperie.
Astept sa-mi scrieti!
Cu drag, Luminita.
Stii ca exista o vorba " Daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu, nu inseamna ca nu te iubeste!"

Cu toate acestea, omul are nevoie sa fie iubit asa cum isi doreste el, si simte ca e iubit numai atunci cand sentimentul vine din partea persoanei potrivite...pentru ca asa poti fi iubita de multi, dar nu te incalzeste cu nimic acest lucru.

Eu cred ca tu iti vei afla iubirea aceea pe care iti doresti sa o cunosti, si asta pentru ca esti o fire puternica si optimista...si asta atrage implicit lucrurile bune in viata ta...." Zambeste, pentru ca nu stii cine se va indragosti de zambetul tau!"

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2010, 09:50:56
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

se poate trai si asa in o asa lume dura, Dumnezeu nu ne lasa niciodata, din pacate noi Il mai uitam...si se supara si ne da castane.......dar trebuie sa fim mai buni, mai corecti, mai omenosi.......oricum nu sunt sperante pentru tineri sa isi faca o familie....traim clipa....e trist si adevarat...bafta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2010, 11:38:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Luminita, ma bucura nespus faptul ca vezi prezenta si lucrarea lui Dumnezeu in viata de zi cu zi, caci, a nu le vedea este mult mai grav decat faptul de a nu fi casatorita. Sunt convins ca acestei nedumeriri sau acestui impas prin care treci, ii vei gasi raspuns tot in purtarea de grija a lui Dumnezeu.

Marea problema a familiei de astazi este ca sotii nu se mai privesc ca daruiti unul altuia de Dumnezeu. Daca vad in celalat darul lui Dumnezeu pentru mine, si ma incred in acest lucru, o sa-l iubesc intr-un mod mai responsabil. Nu cred ca ar mai putea fi vreodata vorba de divort, sau alte lucruri care destrama casniciile. Poate voi fi catalogat drept idealist dar eu asta cred.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.01.2010, 13:29:19
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Luminita si eu am peste 30 ani . am si doi nepoti pe care-i iubesc enorm si mai nou mi se intampla un lucru ciudat orice copil pe care-l intalnesc se lipeste efectiv de mine (se spune ca copii simt dragostea instinctiv) ... sunt legata de parinti .... nici eu nu sunt disperata dupa casatorie si sunt obisnuita sa se uite lumea la mine ca la o ciudata dar trebuie sa recunosc ca sunt momente cand nu iti doresti sa fii singura oricat de mult am nega acest lucru si eu personal sunt convinsa din experienta mea ca e mult mai simplu sa fii singur in timp ce casatoria nu e usoara .....dar Dumnezeu nu a vrut ca omul sa ramana singur pe pamant.
Nu as vrea sa te sperii (stiu ca e greu de crezut asa ceva)dar mie un preot mi-a spus ca s-au facut vraji asupra mea ca sa nu simt nevoia sa ma casatoresc...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.01.2010, 14:45:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
se poate trai si asa in o asa lume dura, Dumnezeu nu ne lasa niciodata, din pacate noi Il mai uitam...si se supara si ne da castane.......dar trebuie sa fim mai buni, mai corecti, mai omenosi.......oricum nu sunt sperante pentru tineri sa isi faca o familie....traim clipa....e trist si adevarat...bafta!
Tu esti EMO cumva?

Serios vorbesc...pe ce lume traiesti si de ce tot repeti lucrul asta ca pe un leit-motiv, care ar trebui sa fie ceva personal...si nu universal, asa cum iti place tie sa il creionezi?????
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2010, 15:07:17
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce emo sa fiu....hai ma ca ma faci sa rad.......asta e realitatea din pacate, e opinia mea, e un haos general, in toate....sunt mai pesimist de felul meu, dar asta e....nu stiu vorba lui mungiu, daca romania ar fi un srl, as inchide-o si as face alta....bine nici in occident nu e lapte si miere, dar sunt mai calmi, mai corecti...au defecte si ei destule, homosexuali, droguri, dar noi, popor crestin....suntem vai de noi, mincinosi, laudarosi, snobi...nu stiu..ce-au facut dacii si romanii...ca a iesit ce a iesit...sad but true
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2010, 15:26:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
ce emo sa fiu....hai ma ca ma faci sa rad.......asta e realitatea din pacate, e opinia mea, e un haos general, in toate....sunt mai pesimist de felul meu, dar asta e....nu stiu vorba lui mungiu, daca romania ar fi un srl, as inchide-o si as face alta....bine nici in occident nu e lapte si miere, dar sunt mai calmi, mai corecti...au defecte si ei destule, homosexuali, droguri, dar noi, popor crestin....suntem vai de noi, mincinosi, laudarosi, snobi...nu stiu..ce-au facut dacii si romanii...ca a iesit ce a iesit...sad but true
Bine bine, cu totii observam regresul din anumite puncte de vedere....dar numai atat se poate vedea totusi?

Tu la o intalnire sa zicem, tot asa te exprimi si tot subiectele astea le aduci in discutie...sau mai sunt si subiecte frumoase pe care iti place sa le abordezi, mai esti si bine dispus, si pozitiv?
Reply With Quote
Răspunde