Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 30.08.2009, 19:27:13
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai bine pleaca din america o sa-ti puna cip
Reply With Quote
  #262  
Vechi 03.01.2010, 05:14:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sa ne mai inveselim putin, de sarbatori

... aici, cu Nea Marin si zapada

http://www.youtube.com/watch?v=5abis...eature=related

si cu Oltenii pe tren

http://www.youtube.com/watch?v=p_TL8...eature=related
Reply With Quote
  #263  
Vechi 03.01.2010, 18:02:13
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cita dreptate ai asa e draga mea Romania este o tara frumoasa cu oameni primitori,blinzi si iubitori de Dumnezeu.
Vassy, iti multumesc pentru thread si pentru ca ne mai amintesti de ceea ce avem. Te asigur si eu ca ai dreptate si ca mai exista si in realitate parte din acest 'idilic'. Multi dintre strainii care au vazut si pe care i-am cunoscut au confirmat. Spiritualitate, traditii si natura, cum greu gasesti, la un loc, in alta parte ...
Reply With Quote
  #264  
Vechi 03.01.2010, 22:05:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Tara mea...

Fiind plecata de aproape 1 an, practic cea mai lunga perioada in care am fost plecata din tara...chiar eram curioasa sa vad cum ma voi simti cand o voi revedea.

Cert este ca inca de cum vedeam masini cu numere de Ro imi tresalta inima de bucurie, iar momentul in care am intrat in tara a fost unul extrem de fericit!

Stiu ca Romania nu poate fi cea mai frumoasa tara in ochii tuturor, dar cel mai important este ca pentru mine ea este asa..si imi este cea mai draga!
Reply With Quote
  #265  
Vechi 08.02.2010, 05:35:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

as vrea sa merg cateva zile de Paste, undeva in Maramures. sau prin Transilvania. stiti vreo manastire frumoasa si primitoare?
Reply With Quote
  #266  
Vechi 08.02.2010, 08:20:24
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, daca vrei mergeti la Rohia.
Anul trecut cand am fost eu cu familia, maicuta batrana de la cazare chiar a insitat sa ramanem..

Ne-a spus pe un ton trist, maica multi vin si pleaca. Daca nu raman la sfintele slujbe sa simta duhul rugaciunii pleaca cum vin, turisti.
Cazarea e buna, iar pacea..nu se poate descrie. Il veti avea aproape pe parintele Serafim Man. Mai multe detalii vei gasi pe site de mai jos.

http://www.google.ro/url?sa=t&source...MoNdhbcNnbVPnw

Daca mai vrei poze intra pe linkul meu picassa si vei gasi cateva poze din pelerinajul nostru din vara trecuta.
http://picasaweb.google.com/eduardd3
Poate iti place alt loc.
Bucurie si spor duhovnicesc!

Last edited by eduardd; 08.02.2010 at 08:30:08.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 08.02.2010, 10:55:05
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
as vrea sa merg cateva zile de Paste, undeva in Maramures. sau prin Transilvania. stiti vreo manastire frumoasa si primitoare?
Doamne-ajuat!

Manastirea Brancoveanu: http://www.manastireabrancoveanu.ro/contact.php

Inca ai ocazia ca sa vorbesti cu persoane din zona care l-au cunoscut persoanal pe Sf Arsenie Boca. Este o experienta cu totul si cu totul fascinanta. Conditiile de cazare sunt acum mult mai bune, anul trecut facandu-se imbunatatiri consistente. Daca te hotarasti, roaga-te si lui si nu se poate sa nu te insoteasca si sa iti dea tot ce iti trebuie.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #268  
Vechi 08.02.2010, 13:50:04
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Hartford, sa-mi fie cu iertare, m-am gandit daca are rost sa-ti spun sau nu gandurile mele.
Poate ca mai bine nu le spuneam.

Cum zice si cantecul: Țara noastră-i țara noastră...
Nu sunt sigur ca mai e si a ta. Depinde in ce scopuri ai plecat si in ce scopuri nu te-ai intors.
Stii ca la noi e o vorba: nu se poate si cu aia-n ... si cu sufletu-n rai.
Eu sunt de parere ca mama e aia care creste copilul si nu aia care-l naste si-l abandoneaza.

Eu nu-i judec pe aia care pleaca. Unii zic ca numai puturosi, comozii si cei care nu au pregatirea necesara raman. O fi.
Dar despre cei vrednici curajosi si extraordinari eu sustin ca bine ar fi sa aibe puterea si credinta incat sa ramana si sa reziste. Nu-i judec, si nici eu nu stiu daca voi avea putearea pana la capat de a ramane. Prin cele ce zic ma osandesc pe mine insumi in viitor.

Stii treaba cu ursuletul polar:
Ursuletul polar o întreabă pe mămicuța lui:
- Mami, e adevărat că și tata e tot urs polar?
- Da, puiule și tata e tot urs polar.
- Da' și bunicu' e tot urs polar?
- Sigur și bunicu' e tot urs polar.
- Da' și tata lu' bunicu', tot urs polar a fost?
- Da, tot urs, tot polar.
- Mami, eu fac ceva pe el de regn; mie mi-e frig!

Nu ma intelege gresit, eu nu zic de tine.
Eu doar zic ca sunt penibili usuletii care pleaca de la pol de frig si le povestesc maimutelor africane ce bine e la pol.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 08.02.2010, 15:14:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Hartford, sa-mi fie cu iertare, m-am gandit daca are rost sa-ti spun sau nu gandurile mele.
Poate ca mai bine nu le spuneam.

Cum zice si cantecul: Țara noastră-i țara noastră...
Nu sunt sigur ca mai e si a ta. Depinde in ce scopuri ai plecat si in ce scopuri nu te-ai intors.
Stii ca la noi e o vorba: nu se poate si cu aia-n ... si cu sufletu-n rai.
Eu sunt de parere ca mama e aia care creste copilul si nu aia care-l naste si-l abandoneaza.

Eu nu-i judec pe aia care pleaca. Unii zic ca numai puturosi, comozii si cei care nu au pregatirea necesara raman. O fi.
Dar despre cei vrednici curajosi si extraordinari eu sustin ca bine ar fi sa aibe puterea si credinta incat sa ramana si sa reziste. Nu-i judec, si nici eu nu stiu daca voi avea putearea pana la capat de a ramane. Prin cele ce zic ma osandesc pe mine insumi in viitor.

Stii treaba cu ursuletul polar:
Ursuletul polar o întreabă pe mămicuța lui:
- Mami, e adevărat că și tata e tot urs polar?
- Da, puiule și tata e tot urs polar.
- Da' și bunicu' e tot urs polar?
- Sigur și bunicu' e tot urs polar.
- Da' și tata lu' bunicu', tot urs polar a fost?
- Da, tot urs, tot polar.
- Mami, eu fac ceva pe el de regn; mie mi-e frig!

Nu ma intelege gresit, eu nu zic de tine.
Eu doar zic ca sunt penibili usuletii care pleaca de la pol de frig si le povestesc maimutelor africane ce bine e la pol.
Si totusi de unde ai tu impresia ca judeci corect????

Tu ai impresia ca toti oamenii fug de greu, plecand in strainatate...sau ca toti artrebui sa ramana in satul sau orasul natal, pentru ca asta inseamna mantuirea?

Scuze, am impresia ca iti place sa transformi totul intr-o mare tragedie, cand oamenii mai pleaca si la studii, pleaca si pe perioade scurte pe care le iau ca pe concedii prelungite, mai pleaca si fara sa se gandeasca ca abandoneaza ceva, sau facand comparatii intre ei si ceilalti!!!

Eu cred ca tie iti place sa faci comparatii, in timp ce oamenii isi vad de treaba lor si de viata lor..fara sa judece atat de ciudat totul.

Ce treaba ai tu cu cei care pleaca si de unde stii tu motivele fiecaruia, astfel incat sa te pronunti?
Reply With Quote
  #270  
Vechi 08.02.2010, 16:01:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Eu doar zic ca sunt penibili usuletii care pleaca de la pol de frig si le povestesc maimutelor africane ce bine e la pol.
Desi nu sunt de acord cu restul mesajului tau, spus asa, pt toata lumea, asta mi-a placut :-D
Daca plecam de tot, sa incercam sa ne facem viata acolo unde suntem si nu sa devenim niste nostalgici vesnici nemultumiti. Altfel suntem ca sotia lui Lot...

Ma deranjeaza foarte tare elevii mei de aici care sunt neadaptati si de asta injura tot ce este belgian si lauda tot ce este de al lor. Cand tara asta i-a primit si i-a hranit si i-a salvat, pe parintii lor cel putin, de la saracie si uneori si de la moarte. Pai frate, unde va este recunostinta? Daca nu va place aici, plecati inapoi.. imi vine sa le zic. ;-)
Una este sa-ti cunosti radacinile si alta este sa traiesti cu fundul in doua luntri.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tara Sfanta Lyllyana Pelerinaje la locuri Sfinte 24 04.09.2015 05:42:19
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 15:24:43
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14