Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2010, 23:40:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.806
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;215887]
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Dar de ce plecați de la premiza atât de restrictivă că există sinonimie între "om" și "persoană" ? Caracteristic persoanei nu este trupul, ci un set de însușiri ale sufletului: persoanele au voință, persoanele au rațiune, persoanele au sentimente. Au "personalitate". Oare îngerii nu sunt persoane ? Dar demonii, nu sunt și ei tot persoane ? Noi înșine, când nu vom mai fi în trup, nu vom mai fi propriu-zis "oameni", deoarece "om" înseamnă, prin definiție, ceva care are și trup și suflet. Dar persoane tot vom fi. Cel puțin așa cred.
Vreau sa stiu parerea ta!
Adam si Eva cind au venit pe pamint aveau buric? Tu ce crezi?, ...ca in tablouri apar cu buric

Ai vazut tu ingeri, ai vazut tu demoni? oare sunt persoane?
Poate fiinte da, dar persoane?hmmm, ma indoiesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2010, 23:56:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Desigur că Adam și Eva aveau buric. Unul dintre argumente este...chiar acesta: că așa apar în picturi.
Îngerii, atât îngerii Domnului cât și cei căzuți rareori sunt vizibili. Dacă eu însumi am văzut ? Poate că da, dar nu mi-am dat seama. Sunt văzuți atunci când vor ei să fie văzuți și atunci pot lua orice chip. De bărbat sau de femeie, ori chiar de animal, cu aripi sau fără aripi. Pot fi sub chipul unui...ghid, așa cum i-a apărut Rafael lui Tobia. Sunt chipuri "de împrumut", fiindcă ei, de fapt, sunt spirite pure și nu au un chip propriu în felul în care avem noi.
Sigur că sunt ființe. Dar ființe sunt și animalele. Îngerii sunt ființe personale, pe când animalele nu. Animalele sunt ființe, fără a fi și persoane.

Dar, să revenim: oare toți cei din Rai pot să-L vadă nemijlocit pe Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2010, 00:16:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.806
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur că Adam și Eva aveau buric. Unul dintre argumente este...chiar acesta: că așa apar în picturi.


Dar, să revenim: oare toți cei din Rai pot să-L vadă nemijlocit pe Dumnezeu ?

Ei in burta cui au stat legati de care cordon ombilical?

A doua intrebare mi se pare foarte subiectiva avind in vedere ca tot ce stim este din auzite si de pe la LUME adunate...mie mi se face rau cind incepem sa intrebam asa ceva.

Inca ceva. Un inger va fi identificat de tine ca fiind inger cind acesta din urma SE VA PREZENTA ca fiind inger.
Nimic ce tine de Dumnezeu nu este la voia intimplarii sau la modul urechist, poate este, poate nu este sau daca sunt vrednic sa vad sau nu..am vazut un picior, sau o aripa, samd
De aceea te-am intrebat daca ai CUNOSCUT vre-un demon sau inger!
Raspunsul nu este POATE
Aceste fiinte cind apar INTOTDEAUNA SE PREZINTA( asa cum si noi trebuie sa facem cind intram intr-un grup sau vorbim in public). Acest detaliu este unul din certitudinile din Biblie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2010, 00:50:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

andreicozia, daca iti revizuiesti cumva gandurile si faci apel la arhiva din memoriile tale, sunt convins ca iti vei aminti multe. Tu esti un om credincios, presupun, nu-i asa? Crezi in Mantuitorul Iisus, nu-i asa? Si in tot ce spune sfanta scriptura, nu-i asa? Ce s-a intamplat la Buna-vestire? Maria Fecioara a primit vestea cea minunata, da? Si cine i-a dat-o? Sau a primit-o prin e-mail? Cand au venit mironositele la mormant, ce s-a intamplat? Au gasit un fax cu explicatia de rigoare? Sunt dovezi clare (in sensul ca sunt spuse de oameni foarte seriosi care plang de cate ori isi amintesc) cum ca au fost salvati de un inger, sau de un arhanghel (in urma carora poate ca au botezat copilul salvat miraculos, cu numele arhanghelului). Aparitiile Sfintei Fecioare au fost in multe locuri. Desigur, multi se indoiesc, dar nu si cei care au fost martorii acelor intamplari. Parintele Arsenie Boca, dupa multe, multe rugaciuni la Sf. Fecioara, i s-a aratat chiar ea in ... persoana si l-a insotit prin locuri neumblate de piciorul omului, pana la "persoana de contact", care era tot un sfant, trecut la cele vesnice cu ceva sute de ani in urma... Sfintii Mina si Spiridon, inca mai fac si in zilele noastre cate o... nefacuta, daca cineva indrazneste sa-i sfideze cu rautate, desi nu se arata neaparat si fizic... Si exemplele pot curge... garla. Exemple pe care sunt chiar convins ca le stiai si tu.
Cat despre Dumnezeu, eu raman la parerea mea, si nu fiindca ma incapatanez, ci fiindca asa am inteles din toate predicile si scrierile vremii! Daca are sau nu are chip... Dumnezeu stie!... Dar de vazut, nu va mai amagiti... Zic si eu ca andreicozia: aratati-mi unde scrie ca poate fi vazut!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2010, 01:19:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
aratati-mi unde scrie ca poate fi vazut!!!
Cu cine vorbește Cain și Cui răspunde el "Au doară sunt păzitorul fratelui meu ?" De la cine află Noe despre iminența potopului și de la cine primește instrucțiuni ? Cine credeți că erau cei trei de la stejarul din Mamvri ? Cine a fost misteriosul personaj cu care se luptă Iacob ? Ce, sau, mai precis, Cine este focul pe care îl vede Ilie pe Carmel ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2010, 01:42:10
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cu cine vorbește Cain și Cui răspunde el "Au doară sunt păzitorul fratelui meu ?" De la cine află Noe despre iminența potopului și de la cine primește instrucțiuni ? Cine credeți că erau cei trei de la stejarul din Mamvri ? Cine a fost misteriosul personaj cu care se luptă Iacob ? Ce, sau, mai precis, Cine este focul pe care îl vede Ilie pe Carmel ?
Hm! E 01.30, iar maine am o zi grea.
Povestea cu Cain pica de la sine. Niciunde nu scrie ca Adam, sau Eva sau Cain, L-ar fi vazut, ci ca IL auzeau. Ei vedeau cauze si efecte, nu pe Dumnezeu-persoana.
Lui Noe, la fel. Cat despre celelalte exemple... Dumnezeu POATE ORICE. Inclusiv de a lua ce forma doreste, fie foc, nor, voce, gand, etc. Asta nu inseamna NIMIC. Dumnezeu este CUVANTUL. Iar cuvantul este IUBIRE, si vine de la... Dumnezeu! La... El "acasa", adica "in ceruri", sau in "Imparatia Lui Dumnezeu", nu mai are nevoie de chip, ci revine la ceea ce ESTE: dragoste infinita, nedefinita si nemateriala! Altceva nu stiu cum sa mai explic! Iar la ora asta... nici nu mai vreau.
Noapte buna, romani, oriunde v-ati afla!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului ajutorul nostru nemijlocit pe drumul Pocaintei ! cristiboss56 Pocainta 478 28.09.2024 22:37:42
e oare diavolul, sau Dumnezeu? Mtcrysty17 Intamplari adevarate 28 27.01.2011 22:32:46
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39
Dumnezeu cel bun -oare? evolution Rugaciuni 292 18.05.2009 22:38:42
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42