Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 13.02.2010, 18:55:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mandrie si Prejudecata

Daca nu l-ati vazut inca, va recomand filmul Pride and Prejudice,
(in romaneste: Mandrie si Prejudecata) dupa romanul omonim al lui Jane Austen.

este un film lung, de fapt o serie de cca 5 hrs, aici aveti doua fragmente din varianta 1995 (cea pe care eu am vizionat-o):

http://www.youtube.com/watch?v=NkQzW...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=_GHm4MK6F1Y&feature=fvw
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.02.2010, 11:24:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Pentru windorin si pentru toti ceilalti va recomand filmul Good dick, o comedie romantica cu nuanta de drama, sper sa va fie de folos, pentru baieti mesajul filmului mi s-a parut chiar crestin, si anume iti arata de cate sacrificii e dispus baiatul din film sa faca pentru fata isterica totul numai din iubire si nu alte interese egoiste, iar pentru fetele care au suferit din dragoste, sa capete putina incredere in baieti, chiar si prin intermediul unui film mai putin comercial. Mie mi s-a parut fain. Daca va place astept parerile voastre, il puteti descarca de pe www.filmealese.ro. Vizionare placuta!
Multumesc pentru recomandare.
Am vazut un trailer. Pare interesant. Sper sa fie si curat, spre a'l recomanda tuturor. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.02.2010, 17:43:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc pentru recomandare.
Am vazut un trailer. Pare interesant. Sper sa fie si curat, spre a'l recomanda tuturor. :)
mie una titlul mi se pare penibil (daca aveti idee de slang, intelegeti).
si am vazut niste comentarii chiar si la trailer : "worst film ever made"....
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.02.2010, 22:40:56
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Ti se pare penibil Mirelat pentru ca din start ai prejudecati fara sa stii de fapt despre ce e vorba, nu e un film erotic daca asta crezi, sau vreo parodie ieftina gen Scarry movie. Nu sunt genul care sa recomand asemenea filme de prost gust si mai ales nu as fi facut niciodata asa ceva pe un cite crestin. Asa ca inainte sa judeci complet aiurea si sa-i descurajezi si pe altii, ar fi mai bine sa afli despre ce e vorba. Filmul acesta chiar poate fi de folos, mai ales persoanelor care au trecut prin dezamagiri in dragoste, il recomand atat baietilor ( care vor vedea in film cate sacrificii a facut baiatul respectiv pentru fata care o iubea, nu stiu cati barbati crestini sau necrestini ar face ce a facut el pentru femeile lor ) cat si fetelor dezamagite care poate si prin intermediul acestui film vor capata incredere putin cate putin in barbati.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.02.2010, 02:16:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ok felicitas, nu te supara. btw, n-am zis ca este un film erotic, doar ca are un titlu vulgar.
pentru cine are curiozitati de a "incerca" asemenea filme, treaba lor. dar sa-l pui cu titlu de recomandare.......
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.02.2010, 09:18:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Ti se pare penibil Mirelat pentru ca din start ai prejudecati fara sa stii de fapt despre ce e vorba, nu e un film erotic daca asta crezi, sau vreo parodie ieftina gen Scarry movie. Nu sunt genul care sa recomand asemenea filme de prost gust si mai ales nu as fi facut niciodata asa ceva pe un cite crestin. Asa ca inainte sa judeci complet aiurea si sa-i descurajezi si pe altii, ar fi mai bine sa afli despre ce e vorba.
Nu m'a descurajat. Inca vreau sa il vad. Abia apoi imi voi da cu parerea.
Pare un "altfel" de film. Asa ca... vorbim dupa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #97  
Vechi 18.02.2010, 20:59:23
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Daca nu l-ati vazut inca, va recomand filmul Pride and Prejudice,
(in romaneste: Mandrie si Prejudecata) dupa romanul omonim al lui Jane Austen.

este un film lung, de fapt o serie de cca 5 hrs, aici aveti doua fragmente din varianta 1995 (cea pe care eu am vizionat-o):

http://www.youtube.com/watch?v=NkQzW...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=_GHm4MK6F1Y&feature=fvw
Superb film! Il recomand si eu.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #98  
Vechi 01.03.2010, 03:51:33
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"The Robe (1953)". Ecranizare dupa "Camasa lui Hristos" de Loyd C. Douglas.
Chipul adevaratei familii crestine. Tin minte ca mi-a ramas in memorie scena finala, si o consider o redare fidela a vremii crestinismului timpuriu.
Si cartea este de asemenea buna. S-a facut o paralela cu "Quo Vadis" dar eu consider ca cele doua nu au nimic in comun, spiritualiceste vorbind, "Camasa lui Hristos" si "The Robe" fiind o carte crestina si un film crestin iar "Quo Vadis", o carte istorica, si ecranizari comerciale.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.03.2010, 08:42:03
l_dorobat l_dorobat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Ati vazut filmul rusesc Ostrov (insula)?
regia Pavel Lunghin, scenariul Dmitri Sobolev, 2006.
o adevarata predica cu mijloacele filmului, asa cum a dorit regizorul.

se gaseste aici www.arhiva-ortodoxa.info la sectiunea video. se afla si pe torrents, subtitrat in engleza, de o calitate mai buna.

astept impresiile voastre.
Este singurul film cu mesaj ortodox pe care l-am vazut. Extrem de bine realizat. Trateaza foarte bine tema 'nebuniei in Hristos' dar multi dintre cei care l-au vizionat mi-au spus ca nu l-au inteles deplin. Trebuie sa citesti neaparat vietile sfintilor ca sa il intelegi.


Pavel Lunghin a mai scos si filmul "Tarul" (Ivan cel Groaznic), avandu-l in rolul principal pe cel care interpreteaza rolul sfantului din "Ostrov". N-am reusit sa ma detasez de imaginile si de rolul lui din Ostrovul (pe care l-am vazut de 3 ori in decurs de 2 ani) si nu a mai avut acelasi impact.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.03.2010, 08:48:46
l_dorobat l_dorobat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

La "Ostrov" mi-a placut in mod deosebit felul in care regizorul insista la final pe o imagine de un alb stralucitor: lumina vesnica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 21:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 18:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 13:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 20:20:04