Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #36  
Vechi 05.03.2010, 13:39:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.090
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Păi în legătură cu femeia nu mi-aduc aminte. Dar dacă nu se citește la slujbă ceva în legătură cu femeia, aia nu înseamnă că nu există acea părere despre femei, cum că ar fi impure după naștere, la ciclu, cum că trebuie să fie supuse bărbatului șamd.

Știți care e viziunea mea? Și nu are legătură cu religia. Da, femeile sunt diferite de bărbați, e evident, însă o femeie și un bărbat se completează și astfel poate exista armonie, asta într-o relație, de exemplu. Nu se pleacă din start cu ideea că unul e inferior, că unul e impur, nu. Sunt doar diferențe, dar asta nu trebuie să ducă la astfel de gânduri. Am mai zis-o și repet. Niciodată nu voi considera niște manifestări normale ale corpului omenesc drept motiv pentru a condamna o femeie. Nu este corect, nu este moral.. oare e creștinesc? Esența creștinismului poate duce la o astfel de abordare? Eu cred că nu.
Sunt intru totul de acord cu tine, suntem diferiti insa complementari.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
 

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 16:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 13:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46