Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 19.03.2010, 22:46:50
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
mai lasati dom'le discutiile astea ! ati ajuns de la decenta in imbracaminte la aberatii totale ...femeie nefardata, femeie fara bijuterii, fara o fusta sa cada ca lumea pe ea, pantofi fara toc ...ati innebunit de tot ?!? pai atunci inseamna ca va aliniati cu aia din vest care adopta imbracamintea , incaltaminte UNISEX ...( dar aia au motivele lor sa urmeze calea asta : ptr. ca au prea multi homosexuali si prea multe lesbiene) ...adica nu se mai stie ce esti de fapt ...barbat ...sau femeie ...fiti seriosi , va rog , si respectati ambele sexe deopotriva ...atata timp cat exista un grad de decenta in imbracamintea noastra , a tuturor e foarte bine ...e PERFECT !!! tineti la faptul ca TREBUIE SA VA ACOPERITI partile intime ...stiti la ce ma refer ...la urma urmei amandoi Adam si Eva cand au fost izgoniti din Rai si-au pus o ''frunza'' sa se acopere ...ha ha ha ; apropos, daca vreti sa va mai descretiti fruntile: stiti ce ii spune barabatul sotiei noaptea in pat cand se simte extrem de obosit si o refuza? ...ii spune : '' In noaptea asta nu prea am chef sa ''mananc mere''...stiti ca ''marul interzis'' ....fructul oprit ...stiti toata ''povestea''...
Din cate stiu eu "fructul oprit" (marul din rai) nu se refera la relatiile trupesti dintre barbat si femeie. Prin gustarea din mar Eva a dat dovada de mandrie, crezand ca va deveni asemenea lui Dumnezeu. La fel si Adam. Dupa izgonirea lor din rai, casatoria a aparut ca o necesitate pentru firea cazuta. Se crede gresit ca pacatul originar a fost de natura sexuala. Caderea din rai s-a datorat mandriei si neascultarii. Restul slabiciunilor au venit ca o consecinta a caderii.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 20.03.2010, 11:56:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Din cate stiu eu "fructul oprit" (marul din rai) nu se refera la relatiile trupesti dintre barbat si femeie. Prin gustarea din mar Eva a dat dovada de mandrie, crezand ca va deveni asemenea lui Dumnezeu. La fel si Adam. Dupa izgonirea lor din rai, casatoria a aparut ca o necesitate pentru firea cazuta. Se crede gresit ca pacatul originar a fost de natura sexuala. Caderea din rai s-a datorat mandriei si neascultarii. Restul slabiciunilor au venit ca o consecinta a caderii.
Interesant. De unde ai aflat asta?
Imi place faptul ca ea confirma ideea ca a dori sa devenim asemenaa lui Dumnezeu, sfinti, este mandrie. Cam asa zic si eu.
Atunci de ce este prigonit actul sexual (inclusiv intre soti)?
Multe opinii despre acest pacat originar, dar numai Dumnezeu stie adevarul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #213  
Vechi 20.03.2010, 12:22:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Interesant. De unde ai aflat asta?
Imi place faptul ca ea confirma ideea ca a dori sa devenim asemenaa lui Dumnezeu, sfinti, este mandrie. Cam asa zic si eu.
Atunci de ce este prigonit actul sexual (inclusiv intre soti)?
Multe opinii despre acest pacat originar, dar numai Dumnezeu stie adevarul.
"confirma ideea ca a dori sa devenim asemenaa lui Dumnezeu, sfinti, este mandrie"?
Pe ce se bazeaza aceasta afirmatie? Contrazici cu aceste cuvinte toata invatatura Bisericii.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 20.03.2010, 13:09:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai nu eu am spus asta, ci mesajul de mai sus.
Poate ne explica bodyandsoul.
Eu o cam consider mandrie ( sa vrei ce nu ti se cuvine).
Nu contrazic nimic,fiecare pricepe cum vrea si cum poate invatatura bisericii.
Trebuie sa tindem sa fim buni, sa placem lui Dumnezeu, sa nu pacatuim. Dar de aici pana a la deveni sfinti si Dumnezeu este o cale luuuunga.
Tu cum intelegi "fructul oprit"? De fapt cum vezi tu credinta, mantuirea? Iti doresti poate sa devii sfanta si de aceea imi esti superioara. O spun serios. Poate de asta ne diferentiem. Eu stiu ca noi putea fi niciodata, ca sunt om.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.03.2010 at 13:15:11.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 20.03.2010, 18:15:26
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Interesant. De unde ai aflat asta?
Imi place faptul ca ea confirma ideea ca a dori sa devenim asemenaa lui Dumnezeu, sfinti, este mandrie. Cam asa zic si eu.
Atunci de ce este prigonit actul sexual (inclusiv intre soti)?
Multe opinii despre acest pacat originar, dar numai Dumnezeu stie adevarul.
Nu am studiat teologia si poate ca ar fi trebuit sa tac. E bine totusi sa ceri si parerea unui teolog. Iata ce am inteles eu:

1. Toti oamenii sunt chemati la sfintenie si la indumnezeire, dar nu prin ei insisi, ci cu ajutorul lui Dumnezeu. Sfintenia nu este o ciudatenie, ci este starea fireasca a omului. Insa nu trebuie sa ne dorim sfintenia ca pe un trofeu ( avand impresia ca ni se cuvine si vrand a ne bate cu pumnii in piept :"ia uitati-va ce am realizat eu! eu sunt sfant!"). Sfintenia este o consecinta a acceptarii lui Dumnezeu in viata noastra, sfintenia este Insusi Dumnezeu. Apostolul Pavel spunea :"Nu mai traiesc eu , ci Hristos traieste in mine!". Deci a fi sfant inseamna a te lepada de tine si a-l lasa pe Dumnezeu sa traiasca in tine. Tocmai de aceea nu trebuie sa ne mandrim, caci nu noi, ci Dumnezeu din noi este sfant. Dar pana a ajunge sa ne lepadam de noi insine e cale lunga...

2. Parintele Rafail Noica spunea ca Adam si Eva au ales o cale amatorista, adica au vrut sa fie dumnezei prin propriile puteri si bineinteles ca au esuat... Daca ar fi ales calea profesionista, adica cea a ascultarii de Dumnezeu, ar fi dobandit indumnezeirea in dar.

3. Actul sexual intre soti nu este prigonit. Aceasta unire este binecuvantata, dar omul este chemat sa inteleaga ca unirea trupeasca, desi binecuvantata, este o "caracteristica" a omului cazut din rai. Omul este chemat sa-si ridice mintea si spre viata cea vesnica, spre raiul din care a cazut si in care este chemat sa se intoarca. Tocmai de aceea sunt randuite si zile de post si rugaciune. Dar fiecare dupa putinta.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 20.03.2010, 18:27:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Interesant. De unde ai aflat asta?
Imi place faptul ca ea confirma ideea ca a dori sa devenim asemenaa lui Dumnezeu, sfinti, este mandrie. Cam asa zic si eu.
Nu, asta nu este adevarat dupa invatatura ortodoxa.
Diavolul a folosit acest lucru de fapt cerut de Dumnezue 'fiti sfinti, precum Tatal meu este sfant' - si l-a intors pe dos: oamenii au vrut sa devina ca Dumnezeu dar fara Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #217  
Vechi 20.03.2010, 20:07:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

"3. Actul sexual intre soti nu este prigonit. Aceasta unire este binecuvantata, dar omul este chemat sa inteleaga ca unirea trupeasca, desi binecuvantata, este o "caracteristica" a omului cazut din rai."

Fraza asta este o contradictie in sine.
Nu mai vreau s-o luam de la capat cu discutia asta, ca nu ma simt bine si oricum nu ajungem la rezultat.
Nu reusim sa ne explicam nic sexualitatea omului, nici de ce relatia sexuala (intre soti) este condamnata si din ea se fac copii in pacat, si dupa ea esti considerat murdar (sa nu te duci la liturghie, impartasit etc.).

Omul cazut din rai...nu mai are voie nimic? Totul este rau si pacat la el.

Omul a vrut sa devina dumnezeu, dar fara Dumnezeu...Pai cum ar fi putut asta?

Nu e nu pricep si gata. Si ce adica a vrut omul, ce insemna pentru el sa fie un dumnezeu? Nemurire stiu ca avea in rai, aveau de toate? Putere poate, putere de creatie si stapanire ca Dumnezeu?

Omul e chemat sa se intoarca in rai? Sau il ia Dumnezeu acolo numai daca ...nu stiu, ca sfant?
Se invarte pisica in jurul cozii.
Nu mai vreau sa stiu nimic. Inebunesc. Raman asa cum sunt si nu mai intreb, nu mai citesc. Imi face mai rau.
Cat va admir ca pricepeti ceva! Ca o fi corect, nu stim. Dar macar pe voi nu va cearta nimeni (ca pe mine).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #218  
Vechi 20.03.2010, 20:25:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Omul cazut din rai...nu mai are voie nimic? Totul este rau si pacat la el.
De unde și până unde asemenea concluzie ? Cum adica "totul este rău și păcat" ? Teribil trebuie să fiți de supărată pe viață ca să spuneți asta !

Citat:

Nemurire stiu ca avea in rai, aveau de toate? Putere poate, putere de creatie si stapanire ca Dumnezeu?

Omul e chemat sa se intoarca in rai? Sau il ia Dumnezeu acolo numai daca ...nu stiu, ca sfant?
Mă tem că faceți confuzie între grădina Edenului, numită uneori și rai pământesc și Raiul în care unii (să sperăm că și noi) vor ajunge. Dar e offtopic, poate dezvoltăm ideea acestei deosebiri într-un subiect adecvat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #219  
Vechi 20.03.2010, 20:31:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea - oi fi si suparata pe lume la ora asta, dar se si spune aici intr-una ca totul este pacat. Toata lumea o tine mortis.

Pai nu stiu ce este cu Edenul. Eu stiu ca din rai au fost alungati Adam si Eva si acolo tindem sa ne intoarcem, si ala este in imparatia lui Dumnezeu, in cer.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #220  
Vechi 20.03.2010, 20:43:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
se si spune aici intr-una ca totul este pacat. Toata lumea o tine mortis.
Păcatele grave sunt încălcările poruncilor lui Dumnezeu și poruncilor Bisericii. Poruncile lui Dumnezeu sunt cuprinse în Decalog, iar poruncile Bisericii sunt cuprinse în Canoane. Eu nu cunosc prea bine complicata materie a canoanelor ortodoxe, dar mă îndoiesc sincer că Biserica Ortodoxă definește ca păcat actul matrimonial.
Pe de altă parte, Biserica are dreptul să impună anumite restricții administrării Sf Taine a Împărtășirii. Dacă există vreun canon ortodox care poruncește să nu vă cuminecați dacă în ultimele 3 zile a existat act conjugal, atunci trebuie să-i dați ascultare. Dar repet: asta înseamnă numai înainte de Împărtășanie și numai 3 zile, nu înseamnă că în general de câte ori vă culcați cu bărbatul legiuit faceți un păcat !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59