![]() |
![]() |
|
#131
|
|||
|
|||
![]()
Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu nu creatia vre-unei biserici. Toata slava si cinstea se cuvine Tatalui Ceresc.
|
#132
|
|||
|
|||
![]()
Biblia este "creatia" Bisericii.Stii cate "Evanghelii" au fost pe langa cele 4?Ce Evanghelii erau acum daca nu ar fi existat Biserica?Evanghelia lui Iuda, Apocalipsa lui Petru, Evanghelia lui Toma, Evanghelia lui Filip , etc,etc.Un Hristos care se iubea cu Maria Magdalena , care radea si isi batjocorea discipolii, care l-a pus pe Iuda sa-l vanda, un Hristos care nu a murit pe cruce ci a murit altul in locul lui (Iuda), s.a.m.d.Si inca cate si mai cate.Habar nu ai cate evanghelii,scrieri gnostice si de tot felul erau atunci.Zeci poate chiar sute.Ce credeti ca Biblia a picat din Cer?
|
#133
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Citat:
Stii unde duce necunoasterea Sfintelor Scripturi? O spune chiar Mantuitorul: "Isus le-a zis: "Vã rãtãciti! Pentru cã nu cunoasteþi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."(Matei 22:29) Si, ce faceti cu Ea? Credeti ca intamplator putem avea toti cel putin o Biblie in casa? Nu vedeti ca acest fapt este lucrarea lui Dumnezeu? |
#134
|
|||
|
|||
![]()
Si, Dumnezeu ce rol a avut? Sau, a avut vre-un rol (dupa parerea ta)?
|
#135
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Și tot nu ai răspuns, de ce ține secta adventistă din care faci parte dumneata, canonul biblic stabilit de Sfinții Părinți, în secolele 4 și 5, dacă așa cum spuneai d-ta, Duhul Sfânt nu a mai lucrat prin ei?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic) |
#136
|
|||
|
|||
![]()
Acelasi rol care il are si astazi in Biserica si cu fiii Bisericii.Rolul de Tata, Dumnezeu si Sot al Bisericii.
|
#137
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Col 1.18 “Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. ” Efeseni 3.21 „Lui fie slava în Biserică și întru Hristos Iisus în toate neamurile VEACULUI VEACURILOR. Amin!” Efeseni 5.29 “Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica” 1 TIm 3.15 casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului. Biblia- creația Bisericii ne vorbește și despre interpretarea Bibliei după mintea fiecăruia , asa cum procedează și au procedat dintotdeauna fondatorii de secte: 2 Petru 1.20 "Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia" 2 Petru 3.16 " Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." La fel o face și sf Pavel: 2 Cor 3.6 “Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu”.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic) |
#138
|
|||
|
|||
![]()
"Dumnezeu are un rol in biserica". Ce urat suna.
Avea dreptate Nicolae Iorga, atunci cand a spus: "Oamenii L-au inchis pe Dumnezeu in biserica pentru ca ei sa fie liberi." Tu, ai putea adauga ceva de genul: "oamenii L-au facut pe Dumnezeu un slujitor al bisericii pentru ca slava ce I se cuvine numai Lui, sa fie data bisericii". |
#139
|
|||
|
|||
![]()
Incercati sa va hotarati a cui creatie este Biblia.
|
#140
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Biblia spune cu totul altceva despre Biserica lui Hristos : 1 Tim 3.15 casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului. Efeseni 3.21 „Lui fie slava în Biserică și întru Hristos Iisus în toate neamurile VEACULUI VEACURILOR. Amin!” Citat:
Efeseni 5.29 “Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica” Este Hristos Dumnezeu capul trupului, al Bisericii ?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic) Last edited by ovidiu-s; 06.04.2010 at 21:14:48. |
![]() |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti | lore86 | Nunta | 19 | 19.12.2012 23:17:02 |
Atentie la sectanti | Bogdan N | Generalitati | 21 | 02.06.2011 20:22:05 |
o sa fim considerati teroristi? | knight2u | Generalitati | 3 | 28.10.2009 11:52:42 |
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie | alecsandru | Biserica Romano-Catolica | 18 | 20.04.2007 19:46:05 |
|