Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.03.2010, 22:57:02
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Consider ca in ograda noastra,a ortodocsilor sunt multe defecte,multe idei gresite si pareri si de aceea consider de-a dreptul inutila judecarea catolicilor.Am ajuns sa avem razboi ortodocsi versus catolici,foarte pacat.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.04.2010, 23:47:10
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Consider ca in ograda noastra,a ortodocsilor sunt multe defecte,multe idei gresite si pareri si de aceea consider de-a dreptul inutila judecarea catolicilor.Am ajuns sa avem razboi ortodocsi versus catolici,foarte pacat.


Pai chestiunea e foarte simpla. In toate ograzile sunt probleme, defecte si oameni pacatosi.

Daca n-am fi pacatosi, n-ar fi existat Biserica.

A critica Biserica (Catolica, Ortodoxa, Protestanta) pentru ca are in randurile ei oameni pacatosi este ca si cum ai critica Alcoolicii Anonimi pentru ca e o organizatie compusa din betivi....
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.04.2010, 09:16:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pai chestiunea e foarte simpla. In toate ograzile sunt probleme, defecte si oameni pacatosi.

Daca n-am fi pacatosi, n-ar fi existat Biserica.

A critica Biserica (Catolica, Ortodoxa, Protestanta) pentru ca are in randurile ei oameni pacatosi este ca si cum ai critica Alcoolicii Anonimi pentru ca e o organizatie compusa din betivi....
Betici, dar betivi ce vor sa se indrepte.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.04.2010, 19:34:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Corect, iar Biserica lui Christos e formata din pacatosi care vor sa se mantuiasca.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.04.2010, 20:15:22
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Consider ca in ograda noastra,a ortodocsilor sunt multe defecte,multe idei gresite si pareri si de aceea consider de-a dreptul inutila judecarea catolicilor.Am ajuns sa avem razboi ortodocsi versus catolici,foarte pacat.
Pe forumul lor, catolicii au un topic special pentru articole din ziare denigratoare la adresa ortodoxiei si a bisericii ortodoxe. Pana acum au 147 de post-uri (mesaje) cu cate doua trei link-uri fiecare, catre articole tendentioase, speculative, de senzational, care jicnesc ortodoxia. Exagerari. Partea interesanta este ca lor le place sa rada de ortodocsi, generalizand ceeace se au impresia ca se intampla. Presa minte, creaza speculatii pe care le promoveaza ca fapt adevarat, bate campul, jicnesc oamenii bisericii, iar catolicii se bucura!

Nu imi vine sa cred ca niste oameni pot fi atat de ipocriti si sa acuze ortodoxismul, stiind ca presa minte sau exagereaza, cand catolicii au probleme de morala si practica mai mari ca ortodocsii.
Sa acuze ca in Romania nu mai e trairea religioasa intensa (replica standard: romanii-crime/violuri) Tari catolice ca Venezuela si Guatemala sunt pe locul 1 si 2 cu cea mai mare rata de omucideri din lume la mia de locuitori. Cand capitalele cu criminalitatea cea mai mare din lume sunt Caracasul (Venezuela) si Bogota (Columbia). Cand in anul 2008 orasul cu cele mai multe omucideri din lume a fost Ciudad Juarez, Mexic, tara catolica.
Cand Mafia a aparut in Sicilia, Italia, inima catolicismului.
Ipocriti, dar stiu sa se bucure de necazurile altora.
Noi de ce sa ascundem putregaiul lor?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.04.2010, 20:47:22
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Poti sa dai si un link catre forumul acela ? Si catre sursele de unde ai luat statisticile pe care le-ai mentionat ?

Cand Mafia a aparut in Sicilia, Italia, inima catolicismului.


Ce sa zic, eu am auzit ca din anii 90' incoace Mafia siciliana nu mai face doi bani fata de mafia rusa....

Last edited by Erethorn; 14.04.2010 at 20:49:47.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.04.2010, 21:01:25
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Poti sa dai si un link catre forumul acela ? Si catre sursele de unde ai luat statisticile pe care le-ai mentionat ?

Cand Mafia a aparut in Sicilia, Italia, inima catolicismului.


Ce sa zic, eu am auzit ca din anii 90' incoace Mafia siciliana nu mai face doi bani fata de mafia rusa....
http://en.wikipedia.org/wiki/Mafia - citeste primul paragraf
O sa iti trimit link-ul printr-un mesaj privat. Nu vreau sa le fac reclama.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.04.2010, 21:09:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Am sa postez eu linkul, pentru ca ceilalti coforumisti sa-si poata formula o parere.

http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...st=0&sk=t&sd=a
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.04.2010, 22:17:51
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face isi da parerea si protestantu(ca sa fie tacimu complet)

Deputatii Sinn Fein, vitrina(aripa) politică a Armatei Republicane Irlandeze(IRA)nu sunt cu nimic mai prejos decat brits desi nu isi ocupă locurile în Parlamentul de la Westminster, nerecunoscand autoritatea Londrei asupra Irlandei de Nord.Cu toate acestea Parlamentul britanic a decontat chitante în valoare de peste jumătate de mil Eur pentru inchirierea unor apartamente la Londra rezervate baietilor in cauza.Deci faza cu tensiunile politice este reala pina la proba cu ,,o mina spala pe alta".Asta pe aspect politic(plicticos prin definitie)

Ref la aspectul religios>acolo faza e mai sensibila si mult mai adinca,cu bataie lunga spre Irlanda de Nord si Scotia(pe anumite aspecte).Ca sa nu lungesc inutil/sa va plictisesc la fel de inutil>cele semnalate de ziarele brits(nu sunt ele etalonu de obiectivitate da sa nu adancim discutia)sunt reale dar asa cum au spus,extrem de intelept,2 dintre postatori>a).nu trebuie generalizat si b).fiecare sa ne uitam in ograda proprie(avem toti suficiente motive).In plus as adauga eu pct (c)>St Patrick.In memoria lui irlandezii merita o bila alba din oficiu.Faptu ca sunt un fan al berii Guinness nu are nici o legatura cu acest post :)

O seara placuta
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.04.2010, 23:19:02
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Consider ca in ograda noastra,a ortodocsilor sunt multe defecte,multe idei gresite si pareri si de aceea consider de-a dreptul inutila judecarea catolicilor.Am ajuns sa avem razboi ortodocsi versus catolici,foarte pacat.
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 14:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56