Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.05.2010, 10:45:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma intreb ce "dovezi" au fost prezentate.
Cele cu oameni si copii sfasiati de caini au fost?

Da, fara doar si poate ca "evanghelia animalelor" care face furouri in Occident nu prea a ajuns in Romania.

Cred ca s-au declarat in egala masura oripilati cand au aflat ca nu avem saloane de cosmetica pentru caini, pensioane si psihologi canini..
  #82  
Vechi 10.05.2010, 11:21:03
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Eu sunt de acord cu eutanasierea cainilor vagabonti. Daca ii suportam nu vor face decat sa se inmulteasca si sa creeze noi si noi suferinte, si pentru ei si pentru oameni. Si eu am fost atacat de o haita de 8! dulai uriasi crescuti bine de oamenii de la bloc iar o prietena de-a mea chiar a fost muscata. Multi nu inteleg ca hranirea cainilor de langa bloc nu isi face mai blanzi, poate par blanzi cu locatarii dar cu strainii sunt violenti.
Biblia scrie sa-ti iubesti aproapele, pai cum sa-ti iubesti aproapele daca dulaii tai il pot ataca in orice clipa? Cainele nu este superior omului.

Invit iubitorii de animale sa adopte acesti caini daca nu le vor moartea dar ei nu vor pentru ca au deja un caine de rasa frumos acasa pe care-l iubesc. Daca nu vor sa-i adepte atunci macar sa plateasca sa fie macar sterilizati dar tot vor aparea noi caini.
Stiu persoane la tara care au caini si catele care fac o gramada de catelusi pe care ii baga in punga si ii arunca pe unde vadea cu ochii.

Este o foarte grava problema de mentalitate in Romania desi suntem tara europeana cu cel mai mare procentaj de crestini.
Si eu iubesc cainii, chiar am avut un caine adoptat dar mi-a fost furat sambata dimineata. Dintre toti cainii vagabonzi de langa bloc s-au gandit sa-l fure tocmai pe al meu care era tuns si spalat si se vedea de la o posta ca e al cuiva. 2 minute nu am fost atent la el si nu l-am mai gasit.

Last edited by izotaurel; 10.05.2010 at 11:31:01.
  #83  
Vechi 10.05.2010, 11:32:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai fi de acord sa-ti fie eutanasiat si cainele adoptat?

Daca nu esti de acord sa fie eutanasiat, ti-ai asuma responsabilitatea daca ar musca un trecator de pe domeniul public?
  #84  
Vechi 10.05.2010, 11:42:33
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Il tineam in casa, era sanatos, vaccinat , mai mult te gadila decat musca. Era un caine micut de 10 luni si niciodata nu pleca de unde il lasam. Am fost la magazin si cand am iesit nu mai era, l-am cautat 2 zile dar nu am dat de el , cred ca l-a bagat cineva in masina si a fugit cu el.

Poate ai crezut ca statea afara cu aia vagabonzi. Nu, dar sunt o gramada de caini vagabonzi pe langa bloc care se vede ca au fost ai cuiva pentru ca sunt de rasa doar ca sunt murdari si miros urat.
  #85  
Vechi 10.05.2010, 11:52:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, dar cand crestea mai mare?
L-ai fi tinut tot in casa, ca animal de companie, pana murea de batranete?

Esti sigur ca nu te-ai fi saturat de el la un moment dat si i-ai fi dat drumul pe strada aiurea?
  #86  
Vechi 10.05.2010, 11:58:31
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Nu crestea mare pentru ca era shih tzu. Si nu era al meu , era al mamei mele care il iubea foarte mult si tinea el si niciodata nu l-ar fi dat afara pentru ca a mai avut unul si l-a tinut 16 ani pana a murit.

Nu-mi spune ca nu vrei ca nimeni sa nu aiba animale de casa. Ar trebui sa fie ilegal sa iti lasi cainele liber cand te saturi de el iar daca nu ar fi niciun caine pe strada si toti vecinii ar sti ca e cainele tau ti-ai cam lua amenda.

Dar mai e mult pana se va intampla asta in tara crestinilor, Romania.
  #87  
Vechi 10.05.2010, 15:49:44
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down Cainii - un rau nenecesar !

Dragii mei,

Cainii i-a urat si Mantuitorul si a spus clar sa nu dam mancare la caini ! Iar noi facem pe dos ! Chiar si Maica Domnului a urat cainii ! Iar Sfantul Apostol Pavel spune clar - cine l-a citit stie - "sa va feriti de caini !" Cine are caine la bloc e sluga lui satana !
Nu mai aburiti degeaba cu dragostrea de animale ! Este o mare prostie ! Dumnezeu a spus ca omul sa stapaneasca animalele nu sa le slujeasca lor !
Vedeti sa nu va smintiti daca nu sunteti deja !
  #88  
Vechi 10.05.2010, 16:06:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cainele este unul dintre cele mai credincioase animale fata de om. Din pacate, demolarile i-au silit pe oameni sa-si abandoneze necuvantatoarele care pana atunci i-au slujit cu credinta. Daca fiecare gasea o solutie respingand abandonul- o ruda la tara, de exemplu- nu se ajungea la asemenea situatie. Cred ca autoritatile sunt in masura sa gaseasca solutii.
  #89  
Vechi 10.05.2010, 16:17:39
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down Smintitoareo !

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cainele este unul dintre cele mai credincioase animale fata de om. Din pacate, demolarile i-au silit pe oameni sa-si abandoneze necuvantatoarele care pana atunci i-au slujit cu credinta. Daca fiecare gasea o solutie respingand abandonul- o ruda la tara, de exemplu- nu se ajungea la asemenea situatie. Cred ca autoritatile sunt in masura sa gaseasca solutii.
Tu vrei sa spui ca Sfantul Apostol Pavel, Maica Domnului si chiar si chiar si Dumnezeu s-a inselat ! Poate ai totusi tu dreptate - ca sunt indulgent astazi! Eu doar vreau sa ii invat pe oameni de bine ! Raul nu trebuie hranit la radacina ci starpit ! Cainele este doar un animal spurcat care trebuie starpit necum slujit si adulat !
Inca ceva : HUO !
  #90  
Vechi 10.05.2010, 16:32:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Imi aduc aminte ca mama fusese bolnava, internata in spital. Se vedea cum sufera animalele pe care ea le ingrijea cu atata dragoste, lasandu-se flamanda pe ea , pentru a le hrani pe ele mai intai. Pareri si pareri... Daca Dumnezeu le-a facut, inseamna ca au si ele un rost pe lume, si fac parte din Universul creat cu multa dragoste de Cel Preainalt...Am si eu o parere... te rog , ma iarta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05