Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2010, 03:14:27
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Akedia -demonul fricii

Va dau dragii mei un document care pe mine m-a ajutat foarte mult, sper sa va fie si voua de folos, mai ales ptr cei care nu le cunosc ca si mine.
Este atasat mai jos, descarcati-l.
Doamne ajuta!
Attached Files
File Type: doc akedia.doc (267,5 KB, 46 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2010, 03:50:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu este demonul fricii.

Se refera la letargie, la lene duhovniceasca.. risipire in ganduri desarte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2010, 05:18:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.207
Implicit

Lene&plictiseală, lâncezeală.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2010, 08:12:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Lene&plictiseală, lâncezeală.
Pacatos demon,asta al lenei.Si aici nu intra doar lenea trupului,ci si cea a mintii,a spiritului,care sunt si mai grave.
Cu siguranta mai toti ne-am lasat in anumite momente furati de lancezeala,e firesc.
Dar mi se pare tragic cand vad oameni care efectiv ar face tot ce le sta in putinta sa le faca altii treaba si ei sa stea,sa se distreze,orice altceva.
Viata asta ar trebui valorificata clipa de clipa,fratilor.Timpul e atat de scurt si avem atat de multe lucruri de facut.
Bine,mai sunt si cazurile oamenilor carora le lipseste motivatia,acolo este altceva.Ar trebui sa lucreze strict pe acel aspect:sa se caute pe ei insisi,sa se regaseasca,sa inteleaga cine sunt si ce anume isi doresc cu adevarat in viata.
In rest imi e greu sa inteleg,pot doar sa ii vad ca niste robotei spalati pe creier si intrati intr-o rutina.Vor mai mult,insa nu misca nimic pentru asta,se multumesc sa stea la adapost in zona de comfort,dar,in schimb stau si se plang.
La ce s-or plange?Asteapta sa vina altii sa faca pentru propria lor viata ceea ce pot doar ei?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2010, 08:23:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

PS:As mai vrea sa mai adaug ceva,care pe mine m-a impresionat:
La noi in an,la facultate, avem o fata de 20 si un pic de ani,care din neglijenta unor medici a ramas paralizata si cu auz deficitar.
Pana acum 2 ani a fost o tanara absolut normala,olimpica si cu nu stiu cate atestate pe limbi straine etc.
Dumnezeu a ales sa o incerce astfel,iar saracutza de ea merge de cel putin doua ori pe saptamana la fizioterapie,sa faca tot felul de exercitii unde munceste enorm si cu toate astea,are o vointa de fier sa invete si sa se autodepaseasca.
Ii dadeam materialele pe care altii le invatau in o saptamana jumate,doua cu greu,iar ea statea o noapte intreaga in fata unui monitor de calculator sa invete,iar a doua zi lua 10,iar ceilalti abia reuseau sa ia niste note de medie.
Stateam si ma uitam la ea cata vointa are si imi venea sa ma inclin in fata ei pentru ca mi-am dat seama ca si eu am multe de invatat de la aceasta copila.
La vointa de fier pe care o are sunt convinsa ca se va vindeca.Dumnezeu ii ajuta pe cei care lupta astfel.
Ar trebui sa pretuim fiecare clipa,sa multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi si sa inmultim talantul pe care ni l-a dat,sa nu il lasam sa se piarda pentru ca la final ni se va cere socoteala pentru el.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2010, 14:38:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
La noi in an,la facultate, avem o fata de 20 si un pic de ani,care din neglijenta unor medici a ramas paralizata si cu auz deficitar.
Pana acum 2 ani a fost o tanara absolut normala,olimpica si cu nu stiu cate atestate pe limbi straine etc.
Dumnezeu a ales sa o incerce astfel (...)
Pentru acea tanara deosebita, poate ar trebui incercat si altfel. Citeste cu atentie mesajul acesta poate reusiti impreuna sa gasiti solutia cu adevarat salvatoare.

Cat despre tema topicului, intotdeauna ne gasim justificari pentru a NU face ceva anume, fie ca-i vorba de munca, fie ca-i vorba de rezolvat o problema "pe scurtatura", apeland la tot felul de strategii pentru a "fenta" timpul sau semenii, fie pentru a face altceva in detrimentul rugaciunii.
Ingrijorator nu mi se pare ce se petrece cu noi insine, care - sa spunem ca - avem discernamant, ci modul cum evoluam. Fiecare parinte doreste pentru copii lui tot ce-i mai bun... Sa ajunga bogat si celebru, sa fie scutit de problemele vietii, de saracie, de promiscuitatea clasei de mijloc sau... de jos. Altadata, cine reusea la facultate era cineva. Acum, multe dintre diplome sunt scrise pe banda si cunosc persoane (destule) care n-au trecut niciodata pe la facultate, dar au diplome de absolvire. Nu stiu in ce tara, diplomele noastre sunt recunoscute astazi! Tuturora ne-ar placea sa avem un serviciu foarte bine platit, in fata unui calculator, unde eventual sa nu dam socoteala nimanui pentru timpul nostru. Nu cunosc statisticile, dar probabil ca suntem un popor cu aproape jumatate din populatie absolventa a unui institut superior, un sfert escroci, smecheri, gainari sau tigani, iar restul, amariti tineri sau mai in varsta, care alearga intre joburi prost platite, facand tot felul de compromisuri pentru a nu fi dati afara de patronul care-i tot ameninta ca are destui la usa care cer de munca!!! Totul ar fi bine daca tara ar fi suficient de bogata sa plateasca emigranti care... n-au invatat carte... Din pacate... in astfel de conditii, situatia nu poate dura la nesfarsit si, daca nu realizam pericolul si sa punem umarul cu totii, fara sa mai asteptam sa faca altii pentru noi, mai devreme sau mai tarziu, oricum intram in colaps!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2010, 02:53:20
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Pentru acea tanara deosebita, poate ar trebui incercat si altfel. Citeste cu atentie mesajul acesta poate reusiti impreuna sa gasiti solutia cu adevarat salvatoare.

Cat despre tema topicului, intotdeauna ne gasim justificari pentru a NU face ceva anume, fie ca-i vorba de munca, fie ca-i vorba de rezolvat o problema "pe scurtatura", apeland la tot felul de strategii pentru a "fenta" timpul sau semenii, fie pentru a face altceva in detrimentul rugaciunii.
Ingrijorator nu mi se pare ce se petrece cu noi insine, care - sa spunem ca - avem discernamant, ci modul cum evoluam. Fiecare parinte doreste pentru copii lui tot ce-i mai bun... Sa ajunga bogat si celebru, sa fie scutit de problemele vietii, de saracie, de promiscuitatea clasei de mijloc sau... de jos. Altadata, cine reusea la facultate era cineva. Acum, multe dintre diplome sunt scrise pe banda si cunosc persoane (destule) care n-au trecut niciodata pe la facultate, dar au diplome de absolvire. Nu stiu in ce tara, diplomele noastre sunt recunoscute astazi! Tuturora ne-ar placea sa avem un serviciu foarte bine platit, in fata unui calculator, unde eventual sa nu dam socoteala nimanui pentru timpul nostru. Nu cunosc statisticile, dar probabil ca suntem un popor cu aproape jumatate din populatie absolventa a unui institut superior, un sfert escroci, smecheri, gainari sau tigani, iar restul, amariti tineri sau mai in varsta, care alearga intre joburi prost platite, facand tot felul de compromisuri pentru a nu fi dati afara de patronul care-i tot ameninta ca are destui la usa care cer de munca!!! Totul ar fi bine daca tara ar fi suficient de bogata sa plateasca emigranti care... n-au invatat carte... Din pacate... in astfel de conditii, situatia nu poate dura la nesfarsit si, daca nu realizam pericolul si sa punem umarul cu totii, fara sa mai asteptam sa faca altii pentru noi, mai devreme sau mai tarziu, oricum intram in colaps!
cam ai dreptate, eu am zis ca poate va este de folos, atat,... acest document.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2010, 08:46:00
boakeyalex boakeyalex is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 4
Implicit

Terapeutica bolilor duhovnicesti - Akedia
http://www.trilulilu.ro/nicolaivadim/92106995bc14d7

Tamaduirea bolilor duhovnicesti - Tamaduirea akediei

http://www.trilulilu.ro/nicolaivadim/6a2c48850cea87



Avva Rafail Noica-Akedia
http://www.trilulilu.ro/Ecaterina/bc21f0e61c5f75
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2010, 17:57:00
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de boakeyalex Vezi mesajul
Terapeutica bolilor duhovnicesti - Akedia
http://www.trilulilu.ro/nicolaivadim/92106995bc14d7

Tamaduirea bolilor duhovnicesti - Tamaduirea akediei

http://www.trilulilu.ro/nicolaivadim/6a2c48850cea87



Avva Rafail Noica-Akedia
http://www.trilulilu.ro/Ecaterina/bc21f0e61c5f75
multumesc frumos
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alcoolismul, demonul distrugator al trupului si sufletului nsimona Reguli generale de utilizare a forumului 9 28.08.2012 14:13:20