Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 22.06.2010, 09:15:11
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Uite ce spune preotul despre aceste versete pe care mi le arati mereu.

13: Și când Balaurul a văzut c-a fost aruncat pe pământ, a prigonit-o pe Femeia care născuse Pruncul.
„În prelungirea și completarea simbolului, Femeia (Fecioara Maria) e însăși Biserica, supusă-n istorie dușmăniei diavolului, atât în persecuții cât și-n timp de pace”[COLOR=#0060ff][39][/COLOR]. Cum s-a văzut, opțiunea noastră e pentru Biserică, referirea la Fecioara Maria trimițând-o în plan secundar.
pai femeia ori e Biserica ori e fecioara Maria? nu poate fi si una si alta. Si plus de asta Biserica nu are cum sa fie din simplu motiv ca Biserica nu a avut un aport la nasterea lui Hristos.
Iar Biserica apare in Ap 12 ca ramasita a femeii cu care s-a luptat balaurul:
"Și balaurul s-a aprins de mânie asupra femeii și a pornit să facă război cu ceilalți din seminția ei, care păzesc poruncile lui Dumnezeu și țin mărturia lui Iisus."

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
14: Și i s-au dat Femeii cele două aripi ale vulturului celui mare, ca să zboare-n pustie la locul ei, acolo unde, departe de fața șarpelui, este hrănită o vreme și vremi și-o jumătate de vreme.
Aripile vulturului celui mare: „Simbol ascuns[COLOR=#0060ff][40][/COLOR]. E foarte probabil însă ca acest text să fi inspirat icoana-frescă a Maicii Domnului înaripate, din biserica mânăstirii Govora.
asta nu explica cu nimic cum se potriveste aceasta profetie cu fecioara Maria.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
O vreme și vremi și-o jumătate de vreme: „expresie preluată din Daniel 7, 25; 12, 7 spre a indica o perioadă limitată a suferinței”[COLOR=#0060ff][41][/COLOR]. NTEP traduce: un timp, două timpuri și o jumătate de timp: „un timp înseamnă un an; două timpuri sunt doi ani; o jumătate de timp sunt șase luni. Suma acestora este trei ani și jumătate (vezi 11, 3; Daniel 7, 25)”[COLOR=#0060ff][42][/COLOR].
Pentru acest loc, ca și pentru altele similare, o atenționare: „Toate calculele care, pornind de la numere arbitrar interpretate, fixează zilele, lunile, vremile, ca date precise, trec peste granița ce a pus-o Dumnezeu putinței de previziune a omului[COLOR=#0060ff][43][/COLOR] și de stabilire a sensului adevărat al simbolurilor Revelației, care sunt profeții ce se vor lumina deplin după împlinirea lor. Dată fiind granița pusă de Mântuitorul, se pot face doar conjecturi asupra condițiilor generale ale momentului istoric care ar putea justifica sfârșitul lumii”[COLOR=#0060ff][44][/COLOR].
Aripile vulturului închipuie cele două legi, Vechiul și Noul Testament ca, zburând cu acestea în pustie, Biserica să se hrănească din belșug cu viața duhovnicească”[COLOR=#0060ff][45][/COLOR]. Mai amănunțit și, în final, cu o propunere complementară pentru aripi: „Acestea sunt cele o mie două sute șaizeci de zile (12, 6), jumătatea de săptămână (Daniel 9, 27) cât tiranul va ține puterea și va prigoni Biserica fugărind-o din cetate în cetate (Matei 23, 24). Se va ascunde în munți și în pustie fără să aibă cu ea decât două aripi ale Vulturului cel mare, adică credința în Iisus Hristos, Care întinzându-Și sfintele brațe pe cruce formează două aripi, una în dreapta, alta în stânga. Astfel îi cheamă la Sine pe toți cei care cred într-Însul, acoperindu-i așa cum o pasăre își acoperă puii (Matei 23, 37)”[COLOR=#0060ff][46][/COLOR].
15: Și șarpele a aruncat după Femeie din gură-i apă ca un râu, ca s-o ia puhoiul.
16: Și pământul i-a venit Femeii într-ajutor; că și-a deschis pământul gura și a-nghițit râul pe care Balaurul îl aruncase din gura sa.
Apa aruncată de Balaur ar fi ispitele, iar uscăciunea pământului, înfrânarea[COLOR=#0060ff][47][/COLOR].
17: Și Balaurul s-a aprins de mânie asupra Femeii și a pornit să facă război cu ceilalți din seminția ei, cei ce păzesc poruncile lui Dumnezeu și au mărturia lui Iisus.
A pornit să facă război cu ceilalți din seminția ei: „vezi Facerea 3, 15; descendenții spirituali ai Evei celei noi”[COLOR=#0060ff][48][/COLOR]. „Mărturia lui Iisus este atât aceea pe care credincioșii o dau despre Iisus Hristos, cât și aceea pe care Mântuitorul o dă în fața Tatălui Său despre cei care Îi țin poruncile și Îi urmează calea (vezi Matei 10, 32; Luca 10, 8; Apocalipsa 19, 10)”[COLOR=#0060ff][49][/COLOR].
18: Și a stat pe nisipul mării.
din nou vad in explicatiile tale acelasi lucru si anume ca femeia din fecioara Maria se transforma de fapt in Biserica si se aplica profetia Bisericii. Adica pt tine femeia are un caracter metamorfic, acum e fecioara Maria, mai incolo devine Biserica. Si chiar si asa nu tine , cand s-a dus Biserica in pustie? nici la Biserica nu se poate potrivi acea profetie cu aripile de vultur.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 22.06.2010, 13:24:39
eleonor_ro eleonor_ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eleonor_ro
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
acelasi rationament gresit apare si la tine. de unde stii tu ca acele 10 mii de fecioare i-ar fi spus TOATE nu? asta e doar o supozitie nu un argument.


eu tocmai asta am spus: ca nu stiu/stim daca Dumnezeu a mai incercat vreo fecioara, dar stim SIGUR ca aceasta a fost incercata si gasita vrednica. (e ca la matematica: exista multe variante de rezolvare a unei probleme, dar cand te-ai hotarat pentru una, toate celelalte se anuleaza; ele existau ca virtualitati, nu ca realitati).

implinirea vremii nu se referea la perioada cand s-a nascut Sf Maria. Uite un pasaj din profetul Daniel care iti va clarifica aspectul asta:

"Și a venit și mi-a grăit zicând: "Daniele, chiar acum am sosit ca să-ți deschid mintea.
Când tu ai început să te rogi, poruncă mi-a fost dată și eu am venit ca să-ți vestesc, căci tu ești un om iubit de Dumnezeu. Ia aminte la cuvânt și înțelege vedenia!
Șaptezeci de săptămâni sunt hotărâte pentru poporul tău și pentru cetatea ta cea sfântă până ce fărădelegea va trece peste margini și se va pecetlui păcatul și se va ispăși nelegiuirea,până ce dreptatea cea veșnică va veni, vedenia și proorocia se vor pecetlui și se va unge Sfântul Sfinților.
Să știi și să înțelegi că de la ieșirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului și până la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt șapte săptămâni și șaizeci și două de săptămâni; și din nou vor fi zidite piețele și zidul din afară, în vremuri de strâmtorare.
Iar după cele șaizeci și două de săptămâni, Cel-Uns va pieri fără să se găsească vreo vină în El, iar poporul unui domn va veni și va dărâma cetatea și templul. Și sfârșitul cetății va veni prin potopul mâniei lui Dumnezeu și până la capăt va fi război - prăpădul cel hotărât. "

Dupa cum vezi, venirea lui Mesia era plasata intr-un context clar, independent de fecioara Maria.
pai eu tocmai asta am spus: ca nu stiu/stim daca Dumnezeu a mai incercat vreo fecioara, dar stim SIGUR ca aceasta a fost incercata si gasita vrednica. (e ca la matematica: exista multe variante de rezolvare a unei probleme, dar cand te-ai hotarat pentru una, toate celelalte se anuleaza; ele existau ca virtualitati, dar nu au capatat realitate).


iarta-ma, dar eu nu afirm ca plinirea vremii inseamna nasterea Fecioarei, dar nasterea Mantuitorului implica obligatoriu si existenta unei mame pentru El, altfel cum s-ar fi putut naste? ceea ce am spus eu esta ca Dumnezeu a stiut mai dinainte care fecioara va fi vrednica si a facut-o/randuit-o sa se nasca exact in acea perioada si nu in alta a istoriei. atat.

Hristos in mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.06.2010, 13:32:39
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
pai eu tocmai asta am spus: ca nu stiu/stim daca Dumnezeu a mai incercat vreo fecioara, dar stim SIGUR ca aceasta a fost incercata si gasita vrednica. (e ca la matematica: exista multe variante de rezolvare a unei probleme, dar cand te-ai hotarat pentru una, toate celelalte se anuleaza; ele existau ca virtualitati, dar nu au capatat realitate).


iarta-ma, dar eu nu afirm ca plinirea vremii inseamna nasterea Fecioarei, dar nasterea Mantuitorului implica obligatoriu si existenta unei mame pentru El, altfel cum s-ar fi putut naste? ceea ce am spus eu esta ca Dumnezeu a stiut mai dinainte care fecioara va fi vrednica si a facut-o/randuit-o sa se nasca exact in acea perioada si nu in alta a istoriei. atat.

Hristos in mijlocul nostru!
Eu sunt convins ca posibile mame au fost de-a lungul intregii istorii, ma gandesc la o Estera, ma gandesc la Rut, Elisabeta(mama lui Ioan botezatorul) etc, femei pe care Sf Scriptura le numeste destoinice. Si sunt multe altele despre care nu stim nimic, dar care au trait aproape de Dumnezeu.
Fecioara Maria a fost o fecioara neprihanita care a trait in perioada in care trebuia sa se nasca Mesia si Dumnezeu a ales-o pt a-l naste pe Mesia. Dar asta nu exclude existenta altor fecioare neprihanite de-a lungul istoriei.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.06.2010, 13:49:16
eleonor_ro eleonor_ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eleonor_ro
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
pai femeia ori e Biserica ori e fecioara Maria? nu poate fi si una si alta. Si plus de asta Biserica nu are cum sa fie din simplu motiv ca Biserica nu a avut un aport la nasterea lui Hristos.
Iar Biserica apare in Ap 12 ca ramasita a femeii cu care s-a luptat balaurul:
"Și balaurul s-a aprins de mânie asupra femeii și a pornit să facă război cu ceilalți din seminția ei, care păzesc poruncile lui Dumnezeu și țin mărturia lui Iisus."

asta nu explica cu nimic cum se potriveste aceasta profetie cu fecioara Maria.

din nou vad in explicatiile tale acelasi lucru si anume ca femeia din fecioara Maria se transforma de fapt in Biserica si se aplica profetia Bisericii. Adica pt tine femeia are un caracter metamorfic, acum e fecioara Maria, mai incolo devine Biserica. Si chiar si asa nu tine , cand s-a dus Biserica in pustie? nici la Biserica nu se poate potrivi acea profetie cu aripile de vultur.
in privinta metamorfozarii femeii in fecioara si in Biserica, nu este nimic ciudat, stiut fiind ca simbolurile sunt plurivalente: adica au o multitudine de sensuri. tocmai aceasta este semnificatia simbolului, altfel ar fi o simpla metafora.

rezulta de aici ca femeia poate fi in acelasi timp si fecioara si biserica (si multe alte lucruri), de vreme ce Femeia (cu F mare) care a fost Fecioara Maria, a fost o vreme foarte concret biserica/casa lui Dumnezeu, iar Biserica a devenit acelasi lucru prin Duhul Sfant. sper ca intelegi ca cele doua nu se exclud, ci se completeaza.

poate nu intelegem noi cum trebuie, dar la o interpretare simbolica si hermeneutica Fecioara Maria a fost prima Biserica a lui Dumnezeu Insusi pe pamant, deoarece templul sau cortul legamantului continea doar chivotul, cu tablele legii, toiagul lui Aaron si nastrapa de aur, deci niste lucruri sfintite prin apropiarea de Dumnezeu. dar cu adevarat Dumnezeu/Omul Hristos a locuit intai in Fecioara, ea devenind Templul mai sfant decat templul si decat Sfanta Sfintelor. poate ti se pare putin lucru sa fii locuit de insusi Dumnezeu si El sa-si ia fiinta din carnea ta si din sangele tau, dar noua nu ni se pare.

Hristos in mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.06.2010, 13:57:47
eleonor_ro eleonor_ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eleonor_ro
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Eu sunt convins ca posibile mame au fost de-a lungul intregii istorii, ma gandesc la o Estera, ma gandesc la Rut, Elisabeta(mama lui Ioan botezatorul) etc, femei pe care Sf Scriptura le numeste destoinice. Si sunt multe altele despre care nu stim nimic, dar care au trait aproape de Dumnezeu.
Fecioara Maria a fost o fecioara neprihanita care a trait in perioada in care trebuia sa se nasca Mesia si Dumnezeu a ales-o pt a-l naste pe Mesia. Dar asta nu exclude existenta altor fecioare neprihanite de-a lungul istoriei.
sigur ca esti convins! asta se vede. dar convingerea nu inseamna neaparat, dreptate. nimeni nu exclude posibilitatea ca alte femei neprihanite sa fi existat pe lume, dar exclud posibilitatea ca alta sa fi fost suficient de neprihanita pentru Dumnezeu insusi, nu pentru un prooroc - oricat de drept ar fi fost el.

deoarece cred in atotstiinta lui Dumnezeu afirm cu tarie ca El nu putea sa aleaga pentru nasterea Fiului Sau decat sufletul cel mai neprihanit dintre toate cele pe care El insusi le-a scos din nefiinta si le-a zidit "indeosebi inimile". daca El ne stie pe toti de la inceputul lumii, nu crezi ca stia si ca numai aceasta Fecioara va fi cea care il va naste si nu alta?

Hristos in mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.06.2010, 15:05:04
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
in privinta metamorfozarii femeii in fecioara si in Biserica, nu este nimic ciudat, stiut fiind ca simbolurile sunt plurivalente: adica au o multitudine de sensuri. tocmai aceasta este semnificatia simbolului, altfel ar fi o simpla metafora.
in acelasi context simbolul nu se schimba, noi vorbim de un context clar, al Apocalipsei 12, acolo femeia este aceeasi de la inceput la sfarsit. arata-mi unde se schimba simbolul, sau cum iti dai seama ca s-a schimbat din fecioara Maria in Biserica?
Si cum am spus, si in cazul Bisericii tot nu se potriveste versetul cu aripile de vultur.

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
rezulta de aici ca femeia poate fi in acelasi timp si fecioara si biserica (si multe alte lucruri), de vreme ce Femeia (cu F mare) care a fost Fecioara Maria, a fost o vreme foarte concret biserica/casa lui Dumnezeu, iar Biserica a devenit acelasi lucru prin Duhul Sfant. sper ca intelegi ca cele doua nu se exclud, ci se completeaza.
In contextul dat nu poate fi si fecioara si biserica etc. Femeia acolo simbolizeaza ceva concret, si anume linia mesianica(poporul Israel), nicidecum fecioara Maria sau Biserica.
Fecioara Maria am exclus-o din cauza versetului cu aripile de vultur si cu pamantul care a inghitit apa. Nu poti potrivi nicicum acele versete cu fecioara Maria.
Biserica apare la finalul capitolului unde se vorbeste de semintia femeii.
Dc consideram femeia ca fiind poporul Israel atunci tot ce e scris in acel capitol se verifica.

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
poate nu intelegem noi cum trebuie, dar la o interpretare simbolica si hermeneutica Fecioara Maria a fost prima Biserica a lui Dumnezeu Insusi pe pamant, deoarece templul sau cortul legamantului continea doar chivotul, cu tablele legii, toiagul lui Aaron si nastrapa de aur, deci niste lucruri sfintite prin apropiarea de Dumnezeu. dar cu adevarat Dumnezeu/Omul Hristos a locuit intai in Fecioara, ea devenind Templul mai sfant decat templul si decat Sfanta Sfintelor. poate ti se pare putin lucru sa fii locuit de insusi Dumnezeu si El sa-si ia fiinta din carnea ta si din sangele tau, dar noua nu ni se pare.

Hristos in mijlocul nostru!
Ceea ce afirmi tu nu are legatura cu Apocalipsa 12. Iar eu despre acel pasaj discutam, despre femeia prezentata acolo(Care nu este Maria).
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.06.2010, 15:12:27
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
sigur ca esti convins! asta se vede. dar convingerea nu inseamna neaparat, dreptate. nimeni nu exclude posibilitatea ca alte femei neprihanite sa fi existat pe lume, dar exclud posibilitatea ca alta sa fi fost suficient de neprihanita pentru Dumnezeu insusi, nu pentru un prooroc - oricat de drept ar fi fost el.

deoarece cred in atotstiinta lui Dumnezeu afirm cu tarie ca El nu putea sa aleaga pentru nasterea Fiului Sau decat sufletul cel mai neprihanit dintre toate cele pe care El insusi le-a scos din nefiinta si le-a zidit "indeosebi inimile". daca El ne stie pe toti de la inceputul lumii, nu crezi ca stia si ca numai aceasta Fecioara va fi cea care il va naste si nu alta?

Hristos in mijlocul nostru!
aici gresesti, nu ai tu de unde sa stii lucrul acesta. judeci generatii intregi de-a lungul istoriei fara sa le cunosti. Ce inseamna pt tine cel mai neprihanit? Si ce te face sa crezi ca nu erau si alte persoane de-a lungul istoriei care sa fie la fel de neprihanite?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.06.2010, 15:45:35
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
pai femeia ori e Biserica ori e fecioara Maria? nu poate fi si una si alta. Si plus de asta Biserica nu are cum sa fie din simplu motiv ca Biserica nu a avut un aport la nasterea lui Hristos.
Iar Biserica apare in Ap 12 ca ramasita a femeii cu care s-a luptat balaurul:
"Și balaurul s-a aprins de mânie asupra femeii și a pornit să facă război cu ceilalți din seminția ei, care păzesc poruncile lui Dumnezeu și țin mărturia lui Iisus."



asta nu explica cu nimic cum se potriveste aceasta profetie cu fecioara Maria.



din nou vad in explicatiile tale acelasi lucru si anume ca femeia din fecioara Maria se transforma de fapt in Biserica si se aplica profetia Bisericii. Adica pt tine femeia are un caracter metamorfic, acum e fecioara Maria, mai incolo devine Biserica. Si chiar si asa nu tine , cand s-a dus Biserica in pustie? nici la Biserica nu se poate potrivi acea profetie cu aripile de vultur.
Cuvintele spuse de HRISTOS lui Petru iti spun ceva referitor la biserica .Biserica a fost zidita pe Petru adica pe apostoli pentru ca ei au fost primii.


Iti spune ceva tie numele de calugar asta e pustia rugaciunile lor in pustie departe de lume hraniti de DUMNEZEU prin DUHUL SFINT.

Aripile vulturului sint vechiu si noul testament adica cuvintul LUI DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.06.2010, 15:48:12
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Uite ce spune preotul despre aceste versete pe care mi le arati mereu.

13: Și când Balaurul a văzut c-a fost aruncat pe pământ, a prigonit-o pe Femeia care născuse Pruncul.
„În prelungirea și completarea simbolului, Femeia (Fecioara Maria) e însăși Biserica, supusă-n istorie dușmăniei diavolului, atât în persecuții cât și-n timp de pace”[COLOR=#0060ff][39][/COLOR]. Cum s-a văzut, opțiunea noastră e pentru Biserică, referirea la Fecioara Maria trimițând-o în plan secundar.
14: Și i s-au dat Femeii cele două aripi ale vulturului celui mare, ca să zboare-n pustie la locul ei, acolo unde, departe de fața șarpelui, este hrănită o vreme și vremi și-o jumătate de vreme.
Aripile vulturului celui mare: „Simbol ascuns[COLOR=#0060ff][40][/COLOR]. E foarte probabil însă ca acest text să fi inspirat icoana-frescă a Maicii Domnului înaripate, din biserica mânăstirii Govora. ♦ O vreme și vremi și-o jumătate de vreme: „expresie preluată din Daniel 7, 25; 12, 7 spre a indica o perioadă limitată a suferinței”[COLOR=#0060ff][41][/COLOR]. NTEP traduce: un timp, două timpuri și o jumătate de timp: „un timp înseamnă un an; două timpuri sunt doi ani; o jumătate de timp sunt șase luni. Suma acestora este trei ani și jumătate (vezi 11, 3; Daniel 7, 25)”[COLOR=#0060ff][42][/COLOR].
Pentru acest loc, ca și pentru altele similare, o atenționare: „Toate calculele care, pornind de la numere arbitrar interpretate, fixează zilele, lunile, vremile, ca date precise, trec peste granița ce a pus-o Dumnezeu putinței de previziune a omului[COLOR=#0060ff][43][/COLOR] și de stabilire a sensului adevărat al simbolurilor Revelației, care sunt profeții ce se vor lumina deplin după împlinirea lor. Dată fiind granița pusă de Mântuitorul, se pot face doar conjecturi asupra condițiilor generale ale momentului istoric care ar putea justifica sfârșitul lumii”[COLOR=#0060ff][44][/COLOR].
Aripile vulturului închipuie cele două legi, Vechiul și Noul Testament ca, zburând cu acestea în pustie, Biserica să se hrănească din belșug cu viața duhovnicească”[COLOR=#0060ff][45][/COLOR]. Mai amănunțit și, în final, cu o propunere complementară pentru aripi: „Acestea sunt cele o mie două sute șaizeci de zile (12, 6), jumătatea de săptămână (Daniel 9, 27) cât tiranul va ține puterea și va prigoni Biserica fugărind-o din cetate în cetate (Matei 23, 24). Se va ascunde în munți și în pustie fără să aibă cu ea decât două aripi ale Vulturului cel mare, adică credința în Iisus Hristos, Care întinzându-Și sfintele brațe pe cruce formează două aripi, una în dreapta, alta în stânga. Astfel îi cheamă la Sine pe toți cei care cred într-Însul, acoperindu-i așa cum o pasăre își acoperă puii (Matei 23, 37)”[COLOR=#0060ff][46][/COLOR].
15: Și șarpele a aruncat după Femeie din gură-i apă ca un râu, ca s-o ia puhoiul.
16: Și pământul i-a venit Femeii într-ajutor; că și-a deschis pământul gura și a-nghițit râul pe care Balaurul îl aruncase din gura sa.
Apa aruncată de Balaur ar fi ispitele, iar uscăciunea pământului, înfrânarea[COLOR=#0060ff][47][/COLOR].
17: Și Balaurul s-a aprins de mânie asupra Femeii și a pornit să facă război cu ceilalți din seminția ei, cei ce păzesc poruncile lui Dumnezeu și au mărturia lui Iisus.
A pornit să facă război cu ceilalți din seminția ei: „vezi Facerea 3, 15; descendenții spirituali ai Evei celei noi”[COLOR=#0060ff][48][/COLOR]. „Mărturia lui Iisus este atât aceea pe care credincioșii o dau despre Iisus Hristos, cât și aceea pe care Mântuitorul o dă în fața Tatălui Său despre cei care Îi țin poruncile și Îi urmează calea (vezi Matei 10, 32; Luca 10, 8; Apocalipsa 19, 10)”[COLOR=#0060ff][49][/COLOR].
18: Și a stat pe nisipul mării.
Asta nu e explicatia mea ci a preotului.
Dar se pare ca pentru tine nu are importanta cine ne invata.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 22.06.2010, 15:58:07
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Uite ce spune biblia ce sa intimplat cind FECIOARA MARIA a vorbit Elisavetei .

39. Si in zilele acelea, sculandu-se Maria, s'a dus in graba in tinutul muntos, intr'o cetate a lui Iuda [COLOR=#0000ff]7[/COLOR],

<LI sizset="170" sizcache="0">40. si a intrat in casa lui Zaharia si i s'a inchinat Elisabetei.

<LI sizset="171" sizcache="0">41. Iar cand a auzit Elisabeta inchinarea Mariei, saltat-a pruncul in pantecele ei si s'a umplut Elisabeta de Duh Sfant,
[COLOR=#0000ff]Fc 25:11[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Lc 1:15[/COLOR]
<LI sizset="174" sizcache="0">42. si a strigat cu glas mare si a zis: "Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau.
[COLOR=#0000ff]Dt 28:4[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Jd 5:24[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Lc 1:28[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Lc 11:27[/COLOR]
<LI sizset="179" sizcache="0">43. Si de unde mie aceasta, sa vina la mine maica Domnului meu?

<LI sizset="180" sizcache="0">44. Ca iata, de cum a ajuns glasul inchinarii tale la urechile mele, saltat-a pruncul de bucurie in pantecele meu.

<LI sizset="181" sizcache="0">45. Si fericita este aceea care a crezut ca se vor plini cele spuse ei de la Domnul".
[COLOR=#0000ff]Lc 1:20[/COLOR], [COLOR=#0000ff]In 20:29[/COLOR]


Nici aceste cuvinte nu te pot face sa crezi ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iacov si Isav(Esau) sau Edom. Danut7 Din Vechiul Testament 2 24.01.2011 01:29:52
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
Cu cine s-a luptat Iacov si de ce? Agkelos Din Vechiul Testament 12 21.09.2009 11:19:24
Un verset din Evanghelia de azi achimovjan Generalitati 131 18.07.2008 23:42:09
Fericitul Iacov Talikis jenica Mari Duhovnici si predicile lor 6 19.09.2007 22:04:53