![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
zeita care la "binecuvantat" avea coarne, nu?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Coarnele de fapt sunt vazute doar de cultura noastra euro-balcanica de basme populare cu Pacala si Tindala. Nimeni altcineva nu le percepe la aceste duhuri.
Vestul de cind s-a separat de noi, sa stii ca facut efortul CONSTIENT de a scapa de acest fel de a percepe pe necuratul si acum l-au abstractizat. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Citat:
Vestul nu se preocupa de cum este lumea spirituala ci de bunastarea materiala. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Din cate am inteles este vorba de zeita Kali,cea cu 6 sau 8 brate.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Mai, deja a trecut un an...cred ca peste 70, tot aici va gaseste omu'...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii... |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Citat:
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Acum vorbeste militanta din tine care crede ca se va mintui daca va pomegri alte culturi si religii
Nu este nici un satanel. Priveste doar care sunt invataturile si spre ce transformari POZITIVE este indemnat omul prin aceste manifestari ale lui Dumnezeu prin cultura hindusa si POATE ai sa intelegi. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Ceeeeeeeeeeeeeeeeeeee ? ? ? ? ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#9
|
|||
|
|||
|
:))) da Cristi, adica noi ortodocsii il vedem intr-un fel iar la ei se manifesta altfel in functie de cum il vad cei de acolo, arabii il vad altfel prin Allah, oamenii de stiinta si marii intelectuali ca pe ceva abstract, puterea universala suprema, infinitul, samd si de la TOTI, indiferent de religie, Dumnezeu vrea sa devina mai buni mai darnici si mai iubitori, aceasta fiind cheia universala catre, in primul rind, CRESTEREA UNUI SUFLET si mai departe catre salvarea lui.
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Citat:
super! macar fa specificatia la confesiune, ca sa nu mai duci lumea in deruta. of, Doamne, of!!!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele! |
![]() |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| mancare de post pentru bufet | ioana.ctin | Generalitati | 10 | 26.04.2022 15:56:58 |
| Retete - Mancare de post | andra_forscorpio | Generalitati | 52 | 02.12.2018 23:49:03 |
| Despre mancare, delicatese. | romandragut | Generalitati | 64 | 28.03.2016 15:04:02 |
| O lume fara Dumnezeu si fara suflet | alicette | Intrebari utilizatori | 1 | 02.04.2011 00:38:40 |
| romania,tara fara fara reactie | iulyaan | Generalitati | 78 | 24.01.2011 11:02:13 |
|
|