Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.07.2010, 22:24:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Comentarii la simbolurile de credinta

http://www.basilica.ro/ro/stiri/come..._credinta.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.07.2010, 10:05:40
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Poate graiesc eu rau, dar ar fi mare nevoie de cateheza in randurile enoriasilor ortodocsi.
Si spun acest lucru in urma discutiilor avute cu bunicii mei: ei se bat cu caramida in piept ca sunt ortodocsi, dar cand ii auzi ce scot din gura.... nici nu isi dau seama ce contradictii fac. Am incercat eu sa le explic cum sta treaba, dar degeaba. Mai ales bunica penduleaza intre credinta si superstitii; cand ii spun sa nu mai creada in asa ceva ca e pacat, imi spune:" tu ce stii?!"
Deci eu zic ca ar fi mare nevoie de asa ceva. Multi nici nu stiu semnificatiile din timpul Sfintei Liturghii, ce se intampla, dogmele bisericesti, canoanele..... sunt praf, pur si simplu.
Da, intr-adevar, avem carti, internet, dar vi-i inchipuiti pe bunicii vostri cautand de zor pe net?
eu nu prea.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.07.2010, 12:31:22
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Poate graiesc eu rau, dar ar fi mare nevoie de cateheza in randurile enoriasilor ortodocsi.
Si spun acest lucru in urma discutiilor avute cu bunicii mei: ei se bat cu caramida in piept ca sunt ortodocsi, dar cand ii auzi ce scot din gura.... nici nu isi dau seama ce contradictii fac. Am incercat eu sa le explic cum sta treaba, dar degeaba. Mai ales bunica penduleaza intre credinta si superstitii; cand ii spun sa nu mai creada in asa ceva ca e pacat, imi spune:" tu ce stii?!"
Deci eu zic ca ar fi mare nevoie de asa ceva. Multi nici nu stiu semnificatiile din timpul Sfintei Liturghii, ce se intampla, dogmele bisericesti, canoanele..... sunt praf, pur si simplu.
Da, intr-adevar, avem carti, internet, dar vi-i inchipuiti pe bunicii vostri cautand de zor pe net?
eu nu prea.
Si eu sunt de aceeasi parere, ca e nevoie, da' nevoie cu N mare sa fim invatati.
Dar... si daca le faci, greu sa te asculte cineva sau sa priceapa cu adevarat.
Eu mai particip cand imi permite timpul la cateheze facute de un parinte intr-un sat - credeti-ma ca nivelul parintelui e muuuult deasupra a ceea ce pot enoriasii sa "duca" si el simplifica atat cat poate ca sa priceapa tot omul. Ce face parintele acesta ar trebui sa se faca in fiecare biserica. Dar intamplarea face ca la catehezele lui vin mai mult oameni "educati", din orasele din imprejurimi si foarte putini din sat. Ba chiar s-au iscat discutii ca vorbeste lucruri prea complicate, ca altereaza acea dulce rutina cu care erau obisnuiti (rutina de a merge la Biserica duminica, de a se spovedi 10 minute) si care nu le dadea batai de cap. Asa, pentru cateheze, trebuie sa vina de trei ori pe saptamana la vecernie si pe urma sa mai stea cel putin doua ore pentru cuvant. Pai hai ca ne intrecem cu gluma deja, parinte.
Ca sa nu zic ca parintele mai face si privegheri inainte de sarbatori, mai slujeste si Liturghia noaptea, cu o mana de oameni. Sunt lucruri extraordinare la care noi, ca mireni, avem posibilitatea sa participam, de cand vine acest parinte, insa e mare lenea si nepasarea

Deci, e greu. Multi nu vor sa stie, nu le pasa.
Dar pentru cei care ar fi dispusi sa faca efortul, sa sacrifice din timp si din confort (mai ales psihologic) ca sa participe, da, ar merita facute aceste cateheze si sa dea preotii cu "barda" (cuvantului) in noi ca sa ne scoata din nesimtire si sa ne constientizeze in legatura cu ce se intampla in Biserica.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 15.07.2010 at 12:40:55.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.07.2010, 09:40:45
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Da,ai dreptate Jane, dar cred ca daca s-ar folosi un limbaj simplist, ar fi bine si pe intelesul tuturor; sa se explice si semnificatiile din timpul Sfintei Liturghii,de ex.: preotul iese din altar cu Evanghelia in mana, amintind de perioada cand Mantuitorul propovaduia pe pamant. sunt sigura ca f multa lume nu stie lucrurile astea. apoi sa explice ce presupune a fi un crestin ortodox, punctele de dogmatica, dar repet, pe intelesul tuturor.
Cred ca daca s-ar merge pe linia asta, ar fi OK.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.07.2010, 09:57:56
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Da,ai dreptate Jane, dar cred ca daca s-ar folosi un limbaj simplist, ar fi bine si pe intelesul tuturor; sa se explice si semnificatiile din timpul Sfintei Liturghii,de ex.: preotul iese din altar cu Evanghelia in mana, amintind de perioada cand Mantuitorul propovaduia pe pamant. sunt sigura ca f multa lume nu stie lucrurile astea. apoi sa explice ce presupune a fi un crestin ortodox, punctele de dogmatica, dar repet, pe intelesul tuturor.
Cred ca daca s-ar merge pe linia asta, ar fi OK.
Subscriu la cele ce spuneți.
Eu cred chiar că ar trebui luată o hotărâre la nivel de Patriarhie, ca la fiecare Sf. Liturghie, în cadrul predicii, preoții să fie obligați să dedice 5 minute (nu trebuie mai mult) pentru explicarea fiecărui moment liturgic. Într-o jumătate de an, sunt convins că toți enoriașii vor ști ce înseamnă cu adevărat această slujbă și că vor participa cu drag (și mult mai mult!) la sfintele slujbe. Și cred că implicarea în slujbă a credincioșilor va fi mult mai mare (de pildă, nu vor mai cânta doar preotul și corul bisericesc).
Până la o astfel de hotărâre, preoții ar trebui să se implice mai mult în educarea enoriașilor lor! Amin.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.07.2010, 11:13:22
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De mai multa vreme copii au ore de religie (ortodoxa) in biserica si este bine, mai ales daca se face asa cum trebuie.
Dar adultii, care n-au avut parte de asa o educatie nici acasa nici la scoala, cum sa faca?
Mergem la biserica si nu stim lucruri elementare legate de credinta, de slujbele la care mergem, rugaciuni, de viata crestina.
La catolici se face multa cateheza, la noi nu se face nimic. Bila alba pentru ei.
L-am intrebat pe preotul meu in aceasta problema, pentru ca am de multe ori intrebari nelamuriri si s-a suparat.
La predica nu este ca la scoala sa poti intreba, trebuie sa te multumesti cu ce ti se spune si gata.
In final mi-a spus ca ne este nevoie de cateheza, ca exista acum atatea carti si internet si te poti informa.
Da dar:
1. Cartile sunt de multe ori atat de filozofice si nu au raspunsuri simple si concrete la intrebari
2. Cartile sunt scumpe, nu toti isi permit sa tot cumpere. Mai gasesti gratuite pe internet.
3. Pe internet exista ceva informatii dar tare contradictorii si incomplete.
Cauti sin forumuri ortodoxe dar nu prea intra pe ele preoti/teologi care sa dea raspunsuri competente.
Si atunci ce facem? Cum ne lamurim?
Ar fi nevoie de discutii de cateheza cu preotii in biserica si de niste carti mai pe intelesul oamenilor unde acestia sa poata gasi raspunsuri la problemele lor si nu filozofii si citate din scripturi.
in scoli nu se poate studia cateheza pentru ca este o materie speciala pentru profilul teologic mai ales ca este foarte dificil de inteles un elev de clasa a 8a si asa nu s-ar interesa sa stie mai mult decat trebuie
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.08.2010, 12:17:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Subscriu la cele ce spuneți.
Eu cred chiar că ar trebui luată o hotărâre la nivel de Patriarhie, ca la fiecare Sf. Liturghie, în cadrul predicii, preoții să fie obligați să dedice 5 minute (nu trebuie mai mult) pentru explicarea fiecărui moment liturgic. Într-o jumătate de an, sunt convins că toți enoriașii vor ști ce înseamnă cu adevărat această slujbă și că vor participa cu drag (și mult mai mult!) la sfintele slujbe. Și cred că implicarea în slujbă a credincioșilor va fi mult mai mare (de pildă, nu vor mai cânta doar preotul și corul bisericesc).
Până la o astfel de hotărâre, preoții ar trebui să se implice mai mult în educarea enoriașilor lor! Amin.

Doamne ajută!
Exista carti care explica momentele Sfintei Liturghii- N. Cabasila-Talcuirea Sfintei Liturghii.
Mai sunt si alti autori, de asemenea mai poate fi gasit acest subiect tratat in carti de rugaciune. E foarte important sa stim semnificatia momentelor.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.08.2010, 12:18:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit De suflet

Valeriu Gafencu - Traiesc flamand


Traiesc flamand, traiesc o bucurie,
Frumoasa ca un crin din Paradis,
Potirul florii e mereu deschis
Si-i plin cu lacrimi si cu apa vie;
Potirul florii e o-mparatie.

Cand raii ma defaima si ma-njura
Si-n clocot de manie ura-si varsa,
Potirul lacrimilor se revarsa
Si-mi primeneste sufletul de zgura,
Atunci Iisus de mine mult Se-ndura.

Sub crucea grea ce ma apasa sanger
Cu trupu-ncovoiat de neputinta,
Din cand in cand din cer coboar-un inger
Si sufletul mi-l umple cu credinta;
M-apropii tot mai mult de biruinta.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.08.2010, 12:27:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Stiu ca Patriarhia Romana in cuprinsul unor Episcopii deja a implementat un program de catehizare a credinciosilor, asemantor cu cel adresat copiilor- Hristos impartasit copiilor.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.08.2010, 20:18:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Stiu ca Patriarhia Romana in cuprinsul unor Episcopii deja a implementat un program de catehizare a credinciosilor, asemantor cu cel adresat copiilor- Hristos impartasit copiilor.
La Institutul de Studii Crestin-Ortodoxe de la Cambrige ( IOCS ) s-a dezvoltat un curs de cateheza pentru adulti , numit "Calea " ! Acest curs se va derula si la noi , find destinat familiei Ortodoxe si insusirii invataturilor de credinta intr un mod atractiv , punandu-se accent pe comunitate si comuniune in Hristos . Aceasi initiativa a fost dezvoltata in Moscova , Rusia , in Institutul " Sf. Filaret " si s-a concretizat in miscarea numita " Fratia ". Proiectul ce se va desfasura la noi are o structura asemanatoare initiativelor amintite ceva mai sus si se adreseaza mediului parohial . Responsabil cu aceasta actiune este parintele Constantin Naclad - inspector pentru cateheza parohiala in cadrul Sectorului Teologic-educational al Patriarhiei Romane . Pentru programul de cateheza amintit de George , raspunde parintele Adrian Nita - inspector cateheza , Sectorul Invatamant si activitati cu tineretul .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 09.08.2010 at 20:25:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul adultilor in BOR etbag Generalitati 2 21.09.2011 17:13:49
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 08:39:10
Educatia parintilor cozia Generalitati 6 11.08.2009 19:15:15
Erori in educatia religioasa iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 62 16.07.2008 14:22:28
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 14:15:37