Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.07.2010, 20:35:25
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
tu ai fost atent la ce am scris in final/? ca exista riscul sa moara nebotezati?
OK!!
Atunci daca te-ai gandit la acest aspect nu vad sensul propunerii sau ideii tale ca ar fi mai bine ca la sectanti? Sau ca ai fi de acord, ca ti se pare mai corect asa...adica ti se pare corect ca un parinte sa riste mantuirea copilului sau si desigur ca in aceasta situatie si pe a sa...
Daca n-am inteles te rog explica-mi...cum sustii varianta ca botezul la o varsta mai inaintata ar fi mai bun?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.07.2010, 18:29:13
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
ti se pare corect ca un parinte sa riste mantuirea copilului
In ce caz se poate intampla asa ceva si mai ales cum? Botezul e doar inceputul, mantuirea nu se acorda numai pe baza de asta.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.07.2010, 19:11:13
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Vedem a mia parte (daca nu cumva si mai putin) si totusi ne grabim sa ne dam cu parerea. Cred ca intelept ar fi sa zicem doar : Doamne miluieste-i pe toti: preot, copil si parinti. Si GATA!
Nu spun ca preotul e nevinovat, nu spun ca asa trebuia sa se intample, nici nu spun ca organele competente nu ar trebui sa ancheteze... si altele asemenea... dar e bine sa ne tinem gura. Stim numai ce se ne ofera massmedia si ne credem informati??? Pfff.... ce ignoranti! Multitudinea de situatii este nelimitata:
- stim noi ce pacate au parintii pentru care puteau fi atentionati?
- stim noi starea de sfintenie a preotului respectiv?
- stim noi cat de mult si-au dorit acest copil?
- stim noi cate avorturi au facut sau n-au facut?
- stim noi exact cauzele decesului?
..... si lista poate continua putin peste infinit....
Datul cu parerea fiind neinformat este egal cu a judeca aproapele in locul lui Dumnezeu care le stie pe toate.


P.S. iar in interviurile luate doctorul spune: ".... echimoze accentuate in zona gatului..." - cine l-a strans de gat atat de tare si cand? inainte, in timpul sau dupa botez? Apoi tatal copilului spune: "...sange pe gura..." - hemoragie interna care se face foarte rar in cazul unui inec ci mult mai des apare din alte cauze mai violente nu de la apa in plamani. Discutabil tare.... Deci raman la ideea ca trebuie sa ne abtinem....

Last edited by FiulRisipitor; 29.07.2010 at 19:38:57.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.07.2010, 19:59:50
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Vedem a mia parte si totusi ne grabim sa ne dam cu parerea. Cred ca intelept ar fi sa zicem doar : Doamne miluieste-i pe toti: preot, copil si parinti. Si GATA!
Nu spun ca preotul e nevinovat, nu spun ca asa trebuia sa se intample, nici nu spun ca organele competente nu ar trebui sa ancheteze... si altele asemenea... dar e bine sa ne tinem gura. Stim numai ce se ne ofera massmedia si ne credem informati??? Pfff.... ce ignoranti! Multitudinea de situatii este nelimitata:
- stim noi ce pacate au parintii pentru care puteau fi atentionati?
- stim noi starea de sfintenie a preotului respectiv?
- stim noi cat de mult si-au dorit acest copil?
- stim noi cate avorturi au facut sau n-au facut?
- stim noi exact cauzele decesului?
Spui sa nu ne dam cu parerea dar tu insuti iti dai. Nu-i nimic, te iertam! Ce mi se pare grav este ca asociezi tragicul eveniment cu presupuse pacate ale parintilor. Tu ce zici, daca Dumnezeu ne-ar judeca in acest fel, cam cati din noi ar mai trai astazi? Nu cumva pamantul ar fi o planeta pustie? Si daca nu si-ar fi dorit copilul ce? Stii cati copii nedoriti au venit pe lume in comunism? Poate il infia altcineva. Asa cum s-a intamplat cu multi dintre ei, uneori au fost refuzati de parinti, dar bunicii i-au vrut si i-au crescut spre cinstea lor
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.07.2010, 20:12:41
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
In ce caz se poate intampla asa ceva si mai ales cum? Botezul e doar inceputul, mantuirea nu se acorda numai pe baza de asta.
Intrebarea mea se referea strict la postarea lui anajannet...te rog sa citesti in urma pentru a te lamuri...era vorba ca ea este de acord cu ideea ca pruncii sa fie botezati la maturitate, nu cum face biserica acum...intrebarea ta este pe langa subiectul respectiv...iar daca intrebi ca si curiozitate sau informatie...sa stii ca mantuirea incepe cu asta daca un nou nascut moare botezat el se mantuieste iar daca moare nebotezat numai Dumnezeu stie ce se intampla cu sufletul lui. Daca se intampla ca cineva sa moara mult mai tarziu in viata este normal ca mantuirea nu o obtine doar pe baza faptului ca a fost botezat...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.07.2010, 20:27:40
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Spui sa nu ne dam cu parerea dar tu insuti iti dai. Nu-i nimic, te iertam! Ce mi se pare grav este ca asociezi tragicul eveniment cu presupuse pacate ale parintilor. Tu ce zici, daca Dumnezeu ne-ar judeca in acest fel, cam cati din noi ar mai trai astazi? Nu cumva pamantul ar fi o planeta pustie? Si daca nu si-ar fi dorit copilul ce? Stii cati copii nedoriti au venit pe lume in comunism? Poate il infia altcineva. Asa cum s-a intamplat cu multi dintre ei, uneori au fost refuzati de parinti, dar bunicii i-au vrut si i-au crescut spre cinstea lor
Imi cer scuze... este posibil ca nu am scris destul de explicit, nici nu voiam sa ma intind prea tare. Dar nu-mi dau seama unde ai vazut de fapt parerea mea???
Nu am incercat sa explic de ce s-a intamplat situatia respectiva, nici nu am spus ca Dumnezeu a judecat. Inca cred ca Dumnezeu este numai iubire, iar daca ceva rau se intampla este strict vina noastra. Judecata ne-o facem singuri! Nu am asociat evenimentul cu pacatele unuia sau altuia, ci spuneam ca si acestea ar putea avea o influenta. Nu pentru ca Dumnezeu pedepseste ci pentru ca prin pacate fiind departe de Dumnezeu diavolul nu sta pe ganduri si loveste! Dumnezeu doar ingaduie aceasta (vezi exemplul lui Iov, desi era situatie diferita pentru ca Iov era drept, dar ma refer la ingaduinta lui Dumnezeu) dar o face tot spre mantuirea unuia sau mai multor oameni.
Vrei sa fiu mai explicit?
Daca acest deces trezeste constiinta parintilor sa se uite macar putin in sufletul lor? Iar daca parintii sunt drepti inaintea lui Dumnezeu, atunci poate preotul va simti asta ca o palma si isi va cerceta greselile, iar parintii drepti fiind ii vor ierta aceasta? Daca multi dintre noi care vedem acest lucru ne gandim cum sa nu dam prilej diavolului sa aiba astfel de drepturi asupra noastra? Daca multi din cei care multa vreme fac avorturi (sau altele asemenea) isi dau seama de ce nu au mai tarziu parte de copii desi isi doresc?
Un sfant spunea ca dealungul vietii ni se dau toate sansele si toate instrumentele sa ne putem mantui. Poate si faptul ca multi dintre noi au vazut asta poate fi spre mantuire, sau spre cadere, in functie de starea noastra.
Si din nou lista poate continua peste infinit....
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.07.2010, 14:19:05
adelina.e adelina.e is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 17
Implicit

A mai existat un caz asemanator pe undeva pe langa Cluj, la inceputul anului. Dar raportul medico-legal spune ca a murit de pneumonie in acest caz. La cel din Moldova se specifica foarte clar ca a murit inecat cu apa (vazusem la inceput o parere ca se putea ineca si cu mancare).

Dar eu am participat la botezuri la care preotul nu tinea mana la nas si la gura la copil. Si nu a patit copilul nimic. Si la nasterea in apa, le tine cineva mana la nas si la gura?

Pe mine m-a uimit la stirea aceasta replica unui preot referitoare la temperatura apei. Ca sunt unii parinti care cer sa fie apa rece, sa ii caleasca pe copii, e primul test al calirii sau asa ceva. Si ca ei trebuie sa respecte dorintele parintilor. Acum ca sunt parinti care cer asa ceva, nu ma indoiesc. Si mama mea povestea ca m-am nascut intr-o zi cu multa zapada si era cu ea in salon o femeie care era disperata sa iasa cu bebelusul in curtea spitalului sa il bage in zapada, sa se caleasca. Oameni si oameni. Dar ca preotul asculta de astfel de dorinte "sa fie apa mai rece, sa se caleasca" nu mi se pare tocmai in regula. Preotul are educatie si experienta. Si exista mari sanse sa fie el insusi tata si stie ca exista pericole.

Sa dea Domnul sa nu mai auzim de astfel de cazuri, e dureros pentru toti, inclusiv pentru preot. caci vinovat sau nevinovat, nu ti-e tot una. Si pentru parinti este o incercare foarte grea si presupun ca e greu sa iti pastrezi credinta puternica in astfel de cazuri
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.07.2010, 02:32:15
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

http://www.adevarul.ro/societate/via...305369993.html
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.07.2010, 16:31:10
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Smile

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
sa lasam pe preotul in mana Domnului Dumnezeu sa decida daca sa mai ramana sa slujeasca sau nu.Patriarharul o sa stie ce trebuie facut,mi sa spus sa nu judecam preotii,totul trebuie sa fie bine. :)
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.07.2010, 18:33:39
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Salut Andrei

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
sa lasam pe preotul in mana Domnului Dumnezeu sa decida daca sa mai ramana sa slujeasca sau nu.Patriarharul o sa stie ce trebuie facut,mi sa spus sa nu judecam preotii,totul trebuie sa fie bine. :)
De acord cu tine.Cred ca trebuie sa ne ferim de judecati pripite si sa fim retinuti in a comenta asemenea intimplari tragice cand nu avem toate datele la dispozitie.Si mai cred ca trebuie sa evitam sa fim ipocriti si cand spun asta ma refer la a profita de o situatie pt a ridica piatra in situatia in care zilnic,pe Planeta Pamint, sunt copii care mor,botezati sau nu, si nu prea am vazut multi care sa fie indignati de acest aspect.In acesta situatie insa elementele ,,preot" si ,,botez" au fost suficiente pt a se declansa un mic rechizitoriu cu privire la o practica crestina.Si asta in situatia in care nu este deloc clar daca preotul este in culpa sau daca practica respectiva a fost elementul care a determinat moartea copilului.Dar cum mai toata lumea arde de nerabdare sa apese pe tasta ,,aha! uite vinovatu!"nu este de mirare ca prezumtia de nevinovatie este in rolul ,,sperantie''din Cutia Pandorei.
Apropo..am vazut un anunt pe forum prin care cineva cerea sa se doneze sange pt un copil internat la spital in stare critica.Sunt convins ca unii dintre cei care au postat pe acest topic au sarit (deja)in ajutorul acelui copil,direct sau cum au putut ei..nu-i asa?

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane nefacute de mana omeneasca Mihnea Dragomir Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 28.08.2012 15:27:22
Icoane nefacute de mana omeneasca. georgeval Arta bisericeasca in general 9 09.08.2012 00:57:35
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
Icoane nefacute de mana omeneasca ben_gal Intrebari utilizatori 43 09.04.2010 09:42:10
Bunatate=prostie? sergiu Generalitati 3 12.10.2009 00:35:52