Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.08.2010, 16:13:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Inaintea usilor raiului, deci in afara Imparatiei Lui Dumnezeu, asa cum pe pamant erau in afara Bisericii.

Am citit in articolele de pe net ca doar cei 3 copilasi care au fost gasiti morti de la inceput nu erau botezati. Toti ceilalti au fost botezati de pr. Teodor Peiu, preotul spitalului Gr. Alexandrescu.
Adica un fel de Purgatoriu?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.08.2010, 16:25:39
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Adica un fel de Purgatoriu?
NU, in Purgatoriu crestinii pacatosi platesc pacatele de pe pamant, dupa marturia Bisericii Catolice. Biserica Ortodoxa nu marturiseste acest lucru. Oricum ei nu au ce pacat plati intr-un presupus purgatoriu, dar nu pot fi aproape de Hristos, pentru ca nu au fost primiti in "familia" Lui.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.08.2010, 17:36:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mai stiti cum acum ceva vreme fiul sinucigas al lui Sorin Rosca-Stanescu a beneficiat de o slujba de inmormantare "mai restransa, asa", "pentru mangaierea familiei"? Sunt curios ce va decide acum BOR, in privinta celor care au murit nebotezati. Personal, nu ma va mira nimic, ipocrizia inaltelor fete fiind la cote maxime.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.08.2010, 19:07:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mai stiti cum acum ceva vreme fiul sinucigas al lui Sorin Rosca-Stanescu a beneficiat de o slujba de inmormantare "mai restransa, asa", "pentru mangaierea familiei"? Sunt curios ce va decide acum BOR, in privinta celor care au murit nebotezati. Personal, nu ma va mira nimic, ipocrizia inaltelor fete fiind la cote maxime.
Din ce spuneți dv, eu înțeleg așa:
-când preoții îndulcesc canonul făcând funeralii unui om despre care credem că a murit în stare căzută, înseamnă că sunt ipocriți.
-când preoții nu îndulcesc canonul, nefăcând funeralii unor oameni despre care credem că au murit în stare căzută, înseamnă că sunt fără inimă.

Deci, indiferent dacă preoții aplică iconomia sau acribia, ei sunt fie ipocriți, fie fără inimă. Cam greu de ieșit din asemenea dileme. Nu cumva, de fapt, crdeți că ei sunt vinovați din principiu ? Nu cumva au vina de a fi preoți ai lui Isus și de a crede ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.08.2010 at 19:14:49.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.08.2010, 19:20:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Adica un fel de Purgatoriu?
Așa cum a sugerat și dna Cristina, limbus infantum nu trebuie confundat cu purgatoriul. În purgatoriu există suferință de aceeași intensitate cu cea din iad. În concepția celor care cred în purgatoriu, el se deosebește de iad numai prin caracterul lui vremelnic și prin efectele pe care le pot avea rugăciunile, slujbele și faptele de credință ale celor rămași asupra scurtării acelor suferințe.
Dimpotrivă, limbul nu înseamnă suferință. Cât a suferit dreptul Avraam până ce Isus a deschis porțile raiului și pentru el, tot atâta suferă și cei din limbul copiilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.08.2010, 21:09:59
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tocmai s-a făcut apel în acest sens ! Noi facem parte din grupul "cineva".
Unde

Doamne iarta pe acei copii si odihneste sufletele lor.
Iarta Doamne greselile parintilor ,iarta Doamne pe cei care nu si-au facut datoria , iarta-ne pe noi ce ne dam cu parerea.
Prea Sfanta Maica roaga-L pe Fiul Tau sa miluiasca si pe acesti prunci .

M-am asteptat sa vad mesaje de compasiune ,mila in nici un caz vrajba asta.
Mesaje de ura impotriva Bisericii ,cereri de schimbare a canoanelor,acuzatii aduse preotilor si asta pe un forum ortodox.
Doar atat vreau sa intreb :
parintii sau bunicii care plang astazi stiind ca acei copii sunt nascuti prematur si e posibil sa moara au incercat sa-i boteze i?
doctorii , asistentele ,infirmierele cineva din acel spital a indemnat pe parinti sa-si boteze copii ?
Daca nu au facut-o se vede cata importanta dau acestei Taine.

Probabil ca in fiecare zi mor copii nebotezati,in fiecare zi sunt avorturi,omoruri,violuri,crime. dar pe cine intereseaza ?
Cred ca Dumnezeu a ingaduita sa se intimple nenorocirea asta pentru ca ne iubeste si doreste indreptarea noastra.O tara intreaga este rascolita ,multi am plans cand am vazut ce s-a intimplat .
Sper sa invatam cate ceva ,sa nu o luam ca la madalina manole sa facem dintr-o trragedie un spectacol.
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #87  
Vechi 19.08.2010, 22:02:27
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Copiii nebotezati au parte de slujba inmormantarii?


Cazul de la Maternitatea Giulesti, unde patru copii au murit din cauza unui incediu, face actuala intrebarea: "Copiii nebotezati au parte de slujba inmormantarii?”. Pana in prezent s-a raspuns ca orice slujba a Bisericii se savarseste doar pentru cei care sunt botezati. Insa, exista o hotarare adoptata pe 5 mai 1908, prin care Sfantul Sinod al Mitropoliei Ungro-Vlahiei a decis ca se poate savarsi slujba inmormantarii pentru copiii morti nebotezati sau nascuti morti. Tinand seama ca aceasta hotarare nu a fost abrogata, ea ramane in vigoare.

Este adevarat ca hotararea Sfantului Sinod din anul 1908 da nastere la o serie de intrebari, de exemplu: Ce slujba trebuie savarsita, de vreme ce in slujba de la Inmormantare se face precizarea: „Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Tu ai fagaduit sa dai imparatia cerurilor celor nascuti din apa si din Duh“, mentiune care presupune primirea Botezului. Mai este caterisit sau supus unor cercetari, un preot care savarseste integral slujba Inmormantarii pentru un copil nebotezat, in conditiile in care hotararea Sinodului este valida?, etc.

Consider ca Biserica Ortodoxa ar trebui sa reia in discutie hotararea mentionata, astfel incat sa nu fim priviti ca fiind lipsiti de adevar, in sensul ca pe de o parte se afirma necesitatea Botezului, iar pe de alta parte avem o hotarare a Sinodului care vorbeste de o exceptie. In cazul de fata, copiii morti nebotezati din cauza incendiului, trebuie inmormantati fie in jurul paracliselor, fie intr-un colt al cimitirului. Preotul este dator sa binecuvinteze groapa si sa cante "Sfinte Dumnezeule” in timp ce se coboara sicriul in groapa. In astfel de situatii, parintii nu trebuie sa cada in deznadejde, in credinta ca acesti copii nu vor fi partasi fericirii vesnice. Parintele Galeriu, intrebat despre cum vor fi primiti acesti copiii in lumea de dincolo, a spus: "Biserica, in Duhul Sfant, infatiseaza aceste fiinte nevinovate Jertfei Mantuitorului. Indraznim a spune ca Domnul ii primeste intr-un fel de "botez al sangelui, asemenea pruncilor ucisi de Irod". Este singura nadejde de a fi luati sub ocrotirea "Mielului Celui injunghiat de la intemeierea lumii" (Apoc. 13, 8), a carui Jertfa se actualizeaza mereu in Sfanta Liturghie".

Parintii vor fi pedepsiti de Dumnezeu pentru ca nu si-au botezat copilul?

In legatura cu moartea copiilor de la Maternitatea Giulesti, s-a vorbit si de neglijenta parintilor, de faptul ca ei nu si-au botezat copilul si ca vor fi pedepsiti de Dumnezeu. Facem precizarea ca Biserica recomanda ca in cazuri de urgenta sa-i botezam pe cei care nu au primit aceasta Taina. Botezul in situatii de urgenta poate fi savarsit de orice persoana care a devenit membru al Bisericii, adica este botezata. Persoana care boteaza trebuie sa rosteasca formula de botez: "Se boteaza robul lui Dumnezeu (N), in numele Tatalui, si al Fiului si al Sfantului Duh” turnand pe capul copilului apa. In cazul in care copilul traieste, slujba este continuata de preot in biserica, fara a mai afunda copilul in cristelnita.

Dar se pierde din vedere ca in Maternitatea Giulesti parintii nu stau impreuna cu copiii. Asadar, nu poti face vinovat pe cineva care nu indeplineste conditiile vinovatiei. Pe de alta parte, chiar si in situatia in care mamele ar fi stat impreuna cu copiii, ma tem ca din cauza fricii prima lor reactie ar fi fost sa iasa din incapere cu copilul, iar pe fondul necunoasterii botezului de necesitate, nici nu s-ar fi gandit la Botez. Aici cred ca fiecare preot de spital are datoria sa le aduca la cunostinta mamelor sau personalului medical, de existenta botezului in cazuri de urgenta.

Adrian Cocosila
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 20.08.2010, 02:43:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mai stiti cum acum ceva vreme fiul sinucigas al lui Sorin Rosca-Stanescu a beneficiat de o slujba de inmormantare "mai restransa, asa", "pentru mangaierea familiei"? Sunt curios ce va decide acum BOR, in privinta celor care au murit nebotezati. Personal, nu ma va mira nimic, ipocrizia inaltelor fete fiind la cote maxime.
Horatiu, cred ca e cazul sa ne gandim la imensa pierdere a parintilor indoliati, pentru care o slujba religioasa ar fi o mangaiere. Iti poti imagina cat de ravasit le este sufletul dupa asa o pierdere?
De aceea zic, sa nu reducem totul la o "curiozitate", ci sa aratam compasiune pentru acesti oameni nefericiti si sa speram ca BOR va gasi cea mai buna solutie.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 20.08.2010, 07:50:22
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu vorba mantuieste pe om ci Rugaciunea din inima

Dumnezeu si Maicuta Domnului sa ma ierte daca gresesc dar eu cred ca aceste discutii sunt fara rost. Noi nu putem ajuta decat intr-un singur fel. Rugandu-ne!
Eu cred ca nu pot avea eu (sau altul) mai multa compasiune pentru bebelusii morti decat Hristos.
El i-a zidit, ai Lui sunt. Si atunci daca ai Lui sunt tot El le va purta de grija si ii va aseza acolo unde va crede El de cuviinta,
Credeti ca Hristos va tine cont de ceea ce presupunem noi aici pe forum? Eu cred ca nici macar parintilor nu ajuta. Este doar parrea mea si nu doresc sa va impun sa fiti de acord cu ea. Luati acest indemn mai mult ca pe o rugaminte..

De aceea dragilor, sa renuntam odata la acest gen de discutii in van. Insumate, Nu sunt decat timp irosit si incarcare de pacate. Pentru ca a incerca sa porti tu de grija unui bebelus mort in locul Lui Hristos inseamna a-I fura cu nerusinare dreptul (SAU!!) de a rezolva toate in felul Sau. Ori Hristos a spus , nimeni nu este nascut pentru a osanda ci pentru Inviere! De aceea eu am nadejde ca El, Ziditorul, El, Hristosul va aseza acolo unde trebuie sufletele copilasilor care nu au avut nici macar sansa de a se apara..

Nu au rost discutiile. Sa ne rugam ca cei in masura sa aiba puterea si dorinta de a lua decizii bune pentru a schimba ceva in tara asta ca sa nu mai fim nevoiti sa traim astfel de tragedii.

Last edited by eduardd; 20.08.2010 at 07:52:47.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.08.2010, 10:41:31
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow No comment

http://www.ziare.com/stiri/maternita...ngaria-1036310
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20