Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 19.09.2010, 15:13:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Acum Doriana daca tu te-ai limitat la locasul tau de cult, la coltisorul unde stai tu si te rogi...iarta-ma, n-am ce sa mai zic....adevarata manifestare se vede acolo unde ii este si capul...

Deci NO OFFENCE
Ok, cum spui tu...cu specificarea ca adevarata manifestare se vede la fiecare om. In cer nu vor merge culte, nici in iad; numai oamenii. Eu dau socoteala pentru ce fac eu, la fel si tu. Cu nici un chip nu pot raspunde de ce face fratele meu, mai ales daca nu-l cunosc. Pot sa-l ajut , sa-l sfatuiesc, sa ma rog pentru el, dar fiecare dispune de liber arbitru si il foloseste. Eu nu pot decat sa ma lupt sa-mi pastrez viata curata, sa raman langa Hristos si sa intind o mana atunci cand e nevoie. Cam atat...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #112  
Vechi 19.09.2010, 15:15:46
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
da,chestia cu sexul in biserica, este o exprimare nefericita.
hristos,a inceput lucrarea sa la varsta de 30 ani,mergand si propovaduind cuvantul:oare primii crestini au fost catalogati ca fiind sectanti?
personal,nu fac afirmatii despre un cult(religie sau doctrina acceptata de statul laic)daca nu cunosc bine acel cult.
Da...este o exprimare nefericita dar reala...din pacate...te rog sa-mi citesti cu atentie postarile ca sa vezi si sa intelegi nuanta acestei exprimari.
Ceea ce s-a intamplat in primele secole crestine stim deja si vedem si urmarea...
Nici eu nu fac niciodata afirmatii despre ce nu cunosc...adica in situatia de fata stiu ce spun pentru ca, cunosc...

Eu mi-am exprimat doar o opinie referitoare la muzica sectanta...adica am fost la subiectul topicului, nu m-am legat de nimeni...indiferent de crezul sau...insa vad ca se vrea mai mult de atat...si in ciuda acestui fapt sper sa reusesc sa nu dau apa la moara pe acest subiect pt ca efectiv nu se merita....motivul l-am mai scris la alte subiecte.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #113  
Vechi 19.09.2010, 15:17:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ok, cum spui tu...cu specificarea ca adevarata manifestare se vede la fiecare om. In cer nu vor merge culte, nici in iad; numai oamenii. Eu dau socoteala pentru ce fac eu, la fel si tu. Cu nici un chip nu pot raspunde de ce face fratele meu, mai ales daca nu-l cunosc. Pot sa-l ajut , sa-l sfatuiesc, sa ma rog pentru el, dar fiecare dispune de liber arbitru si il foloseste. Eu nu pot decat sa ma lupt sa-mi pastrez viata curata, sa raman langa Hristos si sa intind o mana atunci cand e nevoie. Cam atat...
Subscriu...adica sunt intru totul de acord.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #114  
Vechi 19.09.2010, 15:24:26
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ok, cum spui tu...cu specificarea ca adevarata manifestare se vede la fiecare om. In cer nu vor merge culte, nici in iad; numai oamenii. Eu dau socoteala pentru ce fac eu, la fel si tu. Cu nici un chip nu pot raspunde de ce face fratele meu, mai ales daca nu-l cunosc. Pot sa-l ajut , sa-l sfatuiesc, sa ma rog pentru el, dar fiecare dispune de liber arbitru si il foloseste. Eu nu pot decat sa ma lupt sa-mi pastrez viata curata, sa raman langa Hristos si sa intind o mana atunci cand e nevoie. Cam atat...
te-ai intrebat vreodata, ce se intampla cu tine, daca esti in afara Bisericii adevarate a lui Hristos? daca vei mai avea parte de judecata, sa raspunzi de faptele tale atata timp cat cel mai elementar lucru, sa fii in sanul bisericii adevarate nu l-ai facut?
Pune-te in fata mortii tale si gandeste-te ca constati ca nu ai fost in sanul bisericii adevarate si deci Hristosul tau nu este cel adevarat. ca rugaciunile tale au fost indreptate catre cel care nu era bun, ca ravna ta a fost in zadar. Ce se va intampla cu sufletul tau? mai are importanta atunci cultele cum zici?
  #115  
Vechi 19.09.2010, 15:30:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
te-ai intrebat vreodata, ce se intampla cu tine, daca esti in afara Bisericii adevarate a lui Hristos?
M-am intrebat si m-au intrebat si altii, si am si raspuns, dar nu pe topicul cu muzica. Nu are nici o legatura.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #116  
Vechi 19.09.2010, 15:39:07
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
M-am intrebat si m-au intrebat si altii, si am si raspuns, dar nu pe topicul cu muzica. Nu are nici o legatura.
adevarul vine din suflet, din inima. in clipa cand il ascund cu motivatii puerile, inseamna ca imi e frica de el.
  #117  
Vechi 19.09.2010, 15:42:40
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul


Ma indoiesc ca eu imi pot calauzi viata dupa invataturile unui om cu o minte bolnava.
Asta asa ca fapt divers:

"Biserica Penticostală este o biserică neoprotestantă. Printre mișcările de redeșteptare a credinței care au avut loc în secolul al XIX-lea apar, către anul 1900, și penticostalii. Predicatorul american Charles F. Parham a început să susțină, bazandu-se pe mai multe versete din Noul Testament, că asupra celor credincioși incă mai coboară Duhul Sfânt. Aceștia dobândesc astfel darul vorbirii în limbi, numit glosolalie - făcând trimitere la evenimentul petrecut de Rusalii (a cincizecea zi de la Înălțarea lui Isus, de aici și denumirea de "penticostali", luată de adepții noii mișcări."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Penticostal%C4%83


Deci sa inteleg ca ati aparut abia de 100 si ceva de ani...da? Imi poti spune unde au fost penticostalii pana in anul 1900???
Iar daca au aparut din acest an ce legatura au cu Hristos care s-a nascut si a propovaduit acum vreo 2000 ani in urma?
De fapt voi aveti legatura cu Charles F. Parham ...asta este dumnezeul vostru, pt ca sunteti adepti la interpretarile si la ce spune acest om cu minte bolnava, nu la ce spune direct Hristos si Biserica Lui.

Deci stimate domn...mai bine ai lua aminte daca tot ai ales sa postezi pe acest forum...eu speram sa iti fie spre folos, nu sa incerci sa ma convingi pe mine sau pe altii de ratacirea ta...
Mai bine incearca sa nu ma mai provoci...ca nu-mi place sa intru in polemici.

PS Iar cuvantul "ciopartit" era metaforic...daca nici asta n-ai reusit sa intelegi...l-ati ciopartit in sensul ca fiecare secta ati rupt din El si invatatura Lui numai ce v-a convenit ca sa va creati propriul cult...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #118  
Vechi 19.09.2010, 15:50:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
adevarul vine din suflet, din inima. in clipa cand il ascund cu motivatii puerile, inseamna ca imi e frica de el.
Ai dreptate si tu...

On: Una din favoritele mele:

Oricat de lunga-i noaptea
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #119  
Vechi 19.09.2010, 18:50:36
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Pentru mai multa informatie in acest sens...bisericile neo-protestante (ca sa nu le mai spun sectante) din America...ca in mare acolo este CAPUL tuturor...acolo este TARTORUL, cautati pe internet si veti vedea destule. Eu nu am facut referire la un anumit cult....deci cautati sa vedeti ce manifestari si invataturi propovaduiesc si cat de zbuciumat isi manifesta DRAGOSTEA pt Hristos. :)))))))) aadica voiam sa spun la ce traire avansata au ajuns :)))))))))))))))
Intamplarea a facut ca acum ascultand stirile pe realitateatv am auzit aceasta stire care intarseste ce am scris mai sus...stirea apoi am gasit-o pe libertatea.ro

"14 membri ai unei secte, printre care opt copii, sunt dați dispăruți în sudul Californiei, Statele Unite. Autorități cred că este vorba despre o sinucidere în masă, notează CNN, citat de Realitatea.net.

Printre cei 14 membrii se află și opt copii, cu vârste cuprinse între 3 și 17 ani. Autoritățile au intrat în alertă după ce un alt membru al sectei a găsit bilete în care oamenii spuneau că se duc să se vadă cu Iisus și cu rudele lor decedate.

Ei nu au vorbit de sinucidere însă aceasta este ipoteza autorităților, care au lansat un apel național pentru localizarea grupului."
http://www.libertatea.ro/stire/14-me...us-304133.html
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #120  
Vechi 19.09.2010, 19:13:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
"14 membri ai unei secte, printre care opt copii, sunt dați dispăruți în sudul Californiei, Statele Unite. Autorități cred că este vorba despre o sinucidere în masă, notează CNN, citat de Realitatea.net.

Am citit si eu stirea pe yahoo. Insa "secta" nu inseamna "biserici neoprotestante", chiar daca dragalasii de ortodocsi ne numesc "sectanti". Diferenta dintre secta si biserici [denominatii] np este cea din engleza dintre "cult" si "denomination".

Cult[eng] = a group or sect bound together by veneration of the same thing, person, ideal, etc.
a religion or sect considered to be false, unorthodox, or extremist, with members often living outside of conventional society under the direction of a charismatic leader.
a particular system of religious worship, esp. with reference to its rites and ceremonies. , etc.

Deci, o grupare de emigranti din El Salvador, condusi de o femeie...Asta nu inseamna biserica, desi pretind ca s-au dus sa astepte rapirea...Sunt doar niste fanatici dezorientati [daca se dovedeste ca intr-adevar s-au sinucis]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24