Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 26.05.2007, 16:39:06
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Roamn dragut, presupun ca daca tu vrei sa fii fericit alaturi de partenerul tau, eventual vei vrea sa adopti si un copil sa-l cresti si sai oferiti amandoi afectiunea a doi tati. Tu pricepi cat de mustrat ar fi acel posibil copil pe care il vei vrea in "familia" ta? Cand el va afla ca aproape toti copii au TATA SI MAMA, nu TATA si TATA cum are el, e posibil ca respectivul copil sa o ia razna si sa nu stie cum sa fuga mai repede de acasa, sau daca e mai slab din fire, va sta impreuna cu voi traumatizat o viata intreaga ca a crescut in imoralitate sociala si ca va fi aratat cu degetul la scoala, la locul de munca si peste tot in lume!!! Tu nu stii cum e sa fii scuipat si insultat pentru niste fleacuri, dara mite pentru un lucru ca acesta, si anume faptul ca are doi tati in loc de parinti. Cumplit, imi este groaza sa ama gandesc la asa ceva si chiar adevarat a grait Sfantul Ioan Gura de Aur cum ca sunteti mai prejos decat animalele, pt ca si pana si acelea traiesc ca mascul si femela, nu doi masculi sa-si creasca puiul! MAcar traiti singuri, fara sa mai adoptati si copii, ar fi chiar un gest de neiertat, pentru ca ii luati dreptul de a avea parinti normali.
Nu o fi Dumnezeu de vina ca v-ati nascut cu boala asta in sange? Nu m-as mira sa fii de acord cu asta! :)
  #182  
Vechi 26.05.2007, 19:36:20
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Roamn dragut, presupun ca daca tu vrei sa fii fericit alaturi de partenerul tau, eventual vei vrea sa adopti si un copil sa-l cresti si sai oferiti amandoi afectiunea a doi tati. Tu pricepi cat de mustrat ar fi acel posibil copil pe care il vei vrea in "familia" ta? Cand el va afla ca aproape toti copii au TATA SI MAMA, nu TATA si TATA cum are el, e posibil ca respectivul copil sa o ia razna si sa nu stie cum sa fuga mai repede de acasa, sau daca e mai slab din fire, va sta impreuna cu voi traumatizat o viata intreaga ca a crescut in imoralitate sociala si ca va fi aratat cu degetul la scoala, la locul de munca si peste tot in lume!!! Tu nu stii cum e sa fii scuipat si insultat pentru niste fleacuri, dara mite pentru un lucru ca acesta, si anume faptul ca are doi tati in loc de parinti. Cumplit, imi este groaza sa ama gandesc la asa ceva si chiar adevarat a grait Sfantul Ioan Gura de Aur cum ca sunteti mai prejos decat animalele, pt ca si pana si acelea traiesc ca mascul si femela, nu doi masculi sa-si creasca puiul! MAcar traiti singuri, fara sa mai adoptati si copii, ar fi chiar un gest de neiertat, pentru ca ii luati dreptul de a avea parinti normali.
Nu o fi Dumnezeu de vina ca v-ati nascut cu boala asta in sange? Nu m-as mira sa fii de acord cu asta! :)
despre ce vb? cred ca am spus ca nu vreau sa adopt. in plus, este vorba de drepturi si numai de drepturi. atata timp cat voi fi ponegrit si voi considerat imoral voi avea ceva de zis. si voi merge la parade si voi sustine cauza homosexualilor din romania, letonia sau polonia.

nu are legatura cu dzeu. pentru ca atunci ar deveni un pervers.

nu stii nimic despre homosexualitate. stii doar ce alti oameni te-au invatat. porcarii, minciuni si divagari. de aici si enorma prostie. pentru ca atata timp cat sunt aici si spun ca nu am nici boli transmisibile, nici pericol social (altfel nu as fi putut preda intr-o institutie de invatamant), nici promiscuu tot ceea ce ziceti rau despre mine ca si individ si ca si homosexual denota NESTIINTA, prostie, incampabilitate sau lipsa adanca de informatie.

astept sa ma iubiti pentru ca sunt om si pentru ca asta va invata dumnezeu. insa voi nu sunteti de acord. si cautati iluzii si fantezii pentru a va sustine parerea.

am vazut. ati aruncat la toaleta stiinta care desi nue ste infaibila a putut demonstra o gramada de lucruri pe care domenii ale credintei inca le discuta. ati condamnat oameni, gesturi, vieti doar pentru ca scrie sau doar pentru ca NU se subscriu unei ideologi.

ati renuntat la umanitate doar pentru o ideologie care garanteaza altceva intoleranta sub preteext de normalitate.

vorbit de normalitate. ce este normalitatea?

normalitatea inseamna respect si iubire. in momentul in care veti inceta cu inuuriile voi inceta si eu.

nu as fi apelat la prostie si ura daca nu ar fi fost dovada de asa ceva.



  #183  
Vechi 27.05.2007, 04:29:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asta asa este, pentru ca Iisus ne-a spus sa ne iubim aproapele mai mult ca pe noi insine. De fapt vreau sa-mi cer iertare, pentru ca deja am ajuns prea departe si sincer dupa ce am citit ultima postare mi-am dat seama ca discutam in dusmanie si nu mai vreau lucru asta. Bine, este alegerea ta, nu mai vreau sa ne ponegrim pentru ca nu are nici un rost. Plus ca am observat ca tu nici nu esti credincios si e si de inteles ca privesti lucrurile doar din punctul tau de vedere. Daca asa vrei tu, asa sa fie, dar nu uita ca este o alegere facuta de tine si neconditionata, pentru care vei da socoteala acolo sus corespunzator faptelor de aici.

"Daca voi ii iubiti doar pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Tatal meu va spune: Iubiti pe cei ce va prigonesc si atunci veti avea un loc in Imaparatia mea!"
  #184  
Vechi 28.05.2007, 10:48:22
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

:-S dar nu sunt necrofil, sa intamplat doar odata si eram beat... :-S :)=)) nu serios acum, toate prostiile astea... pedofilie... necrofilie... nu au cea cauta in viata oamenilor...
  #185  
Vechi 28.05.2007, 13:56:26
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Romandragut: "homosexualitate implica sentimente. sexul este consensual. inseamna ca ambii parteneri sunt de acord." - amandoi au devieri. Ce nu ti-e clar?

Romandragut, hai ca ne-am plictisit cu expunerile tale privind "normalitatea" homosexualilor. Nu ai priceput ca nu te subestimam ca persoana, ca om cu inteligenta, cultura, capabil la serviciu etc. Singurul lucru este ca orientarea sexuala este deviere de la normalitate.


  #186  
Vechi 28.05.2007, 14:42:02
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Romandragut: "homosexualitate implica sentimente. sexul este consensual. inseamna ca ambii parteneri sunt de acord." - amandoi au devieri. Ce nu ti-e clar?

Romandragut, hai ca ne-am plictisit cu expunerile tale privind "normalitatea" homosexualilor. Nu ai priceput ca nu te subestimam ca persoana, ca om cu inteligenta, cultura, capabil la serviciu etc. Singurul lucru este ca orientarea sexuala este deviere de la normalitate.

pisi este devianta cu ma faci pe mine anormal. si eu m-am plictisit de expunerile unora ca as fi anormal. si atata timp cat voi sunt preocupati de sexualitatea mea pe motiv religios pot sa urlu si eu in gura mara: treci la rugaciune!

sunt un om normal, insa nu esti in stare sa intelegi asta. nue ste vina mea, este a ta ca nu ai asemnea capacitati.
  #187  
Vechi 28.05.2007, 15:23:55
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

dealungul istoriei diferite comportamente ale oamenilor au fost considerate comportament deviant, dar care cu timpul au devenit ceva normal... insa homosexualitatea a fost considerat tot timpul ceva deviant(poate doar in Japonia medievala, unde se mai practica asa ceva pentru asi sadisface poftele trupesti... in fine...), oricum, eu sper sa nu se ajunga la conflicte intre Oameni, din acest motiv...
  #188  
Vechi 28.05.2007, 15:52:45
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Romandragut: Daaa, exaaact asaaa, noi suntem anormali, nu avem capacitati :) :D

Noi nu suntem preocupati de sexualitatea ta, tu crezi ca alta grija nu avem? :) , tu ai intrat aici pe forum si ai inceput sa scrii, iar noi te-am combatut, nu judecam pe nimeni, Dzeu va va judeca. Este o problema patologica.

Plus de asta, aici e un site crestin-ortodox. Daca te-ai plictisit sa ne tot povestesti noua astora asa de chisati la cap :D, de ce nu mergi pe site-urile pro homosexuali, ai numai avantaje, nu mai esti nevoit sa ne suporti, acolo esti printre prieteni, printre cei destupati la minte si cu vederi largi, cu "capacitati"...


  #189  
Vechi 28.05.2007, 21:27:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dezbaterea de fata s-a transformat in una tensionata de ambele parti. Topicul de fata , tulbura pe buna dreptate, un bun crestin ortodox. Este o realitate nu de ieri de azi ci de foarte mult timp. Homoxexualitatea este o realitate,fie ca ne place, fie ca nu ne place. Ce a generat aceasta orientare, greu de spus. Poate fi considerata o boala ,un blestem , o lucrare mirsava a diavolului , orice este posibil. In loc sa intram in polemici interminabile, ar fi mult mai constructiv sa vedem cauzele in sine. Sintem crestini , sintem toti fii ai aceluiasi Dumnezeu , sintem oameni cu ratiune si discernamint .Crestineste nu mi se pare corect sa blamam, sa improscam cu noroi , sa privim cu ura , sa dispretuim. Minia noastra a majoritatii este justificata. Minia Lui Dumnezeu este sigur cea mai justificata. Minia este pina la urma comuna. De fapt dragi prieteni, vroiam sa deschid un topic despre minie ca un drept al nostru.Minie nu inseamna ura ci mai degraba revolta. Avem acest drept impotriva celor straine insasi Creatiei. Sa ne miniem ,dar s-o facem crestineste si cu luciditate si mai ales in smerenie. Deci , sa vedem cauzele sau ce a determinat aparitia acestei anomalii ! Daca nu gasim un raspuns logic cit de cit, raminem in minia noastra indreptatita de crestini.
  #190  
Vechi 28.05.2007, 23:21:34
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Dumnezeu nu se poate mania. este o fiinta rationala care stie ce este iubirea. Dumnezeu iubeste nu uraste.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57