Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.10.2010, 22:25:07
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi pare rau ca incep asa acest thread dar cer ajutorul vostru si simt nevoia sa ma confesez.
Dragii mei, toata viata l-am iubit pe Dzeu dar de cand am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul ----------------zic eu, desi m-am spovedit de n... ori si impartasit si am plans de nu mai am lacrimi am ajuns sa nu mai am incredere in El deloc.
Imi trebuie sa va scriu un roman ca sa va fac sa intelegeti dc simt acum ce simt.
Concluzia este, ca nu ma impac cu o idee deloc. Eu sunt convinsa ca El m-a imbolnavit ok din cz pacatelor mele desi m-am declarat vinovata si i-am promis ca voi fi un om mult mai bun numai sa ma ajute si acum imi zice hai descurata-te si desi am incercat sa nu il consider razbunator totusi nu imi iese, nu vreau sa imi spuneti ca sunt ispite de la satana ca daca Dzeu ii ingaduie sa faca asta, atunci as putea zice ca sunt mana in mana si tot la concluzia ca El poate face ceva dar nu vrea.

Ce parere aveti ?
referitor la razbunare, vezi in linkul de mai jos la postarea 16
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...407#post301407
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.10.2010, 17:47:47
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul
La doctori ai incercat ?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.10.2010, 18:03:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei mai soro dar nu Dumnezeu ne imbolnaveste.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.10.2010, 20:40:24
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda... , te inteleg , te inteleg , dar nu in totalitate. SI eu am unele probleme de sanatate care periodic ma chinuie, dar cum sa zic trebuie sa accepti. Prin asta tu ai un avantaj spiritual , te poti mantui mai usor cu aceasta boala. Nu , Nu ! sa nu Il urasti pe Dumnezeu! Diavolul asta vrea , ca sa te atraga spre el , Iubeste pe Dumnezeu , roagate , si cat mai des la Sfantul Maslu si roagate!

Doamne ajuta si sanatate!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.10.2010, 21:18:29
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Eu sufar de o boala de mai bine de 10 ani,si rabd,nu urasc.Ma rog sa nu se agraveze,sa nu am dureri si mai mari,mai mult nu pot cere.Incearca!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.10.2010, 22:16:26
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi pare rau ca incep asa acest thread dar cer ajutorul vostru si simt nevoia sa ma confesez.
Dragii mei, toata viata l-am iubit pe Dzeu dar de cand am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul ----------------zic eu, desi m-am spovedit de n... ori si impartasit si am plans de nu mai am lacrimi am ajuns sa nu mai am incredere in El deloc.
Imi trebuie sa va scriu un roman ca sa va fac sa intelegeti dc simt acum ce simt.
Concluzia este, ca nu ma impac cu o idee deloc. Eu sunt convinsa ca El m-a imbolnavit ok din cz pacatelor mele desi m-am declarat vinovata si i-am promis ca voi fi un om mult mai bun numai sa ma ajute si acum imi zice hai descurata-te si desi am incercat sa nu il consider razbunator totusi nu imi iese, nu vreau sa imi spuneti ca sunt ispite de la satana ca daca Dzeu ii ingaduie sa faca asta, atunci as putea zice ca sunt mana in mana si tot la concluzia ca El poate face ceva dar nu vrea.

Ce parere aveti ?
Te inceleg si spun asta pt ca si eu am un diagnostic,dar eu nu sunt ca tine de 5ani,eu sunt de la nastere de23 ani mobilizata intr-un scaun cu rotile si eu sincer cate odata imi mai pun intrebarea De ce? oare cand ma fac si eu bine Doamne? si nici lacrimi nu mai am.Dar tot eu zic dupa aceia ca El ma ales ca ma iubeste. Ma rog f mult,pur si simplu stau de vorba cu El si ma intareste,mereu am simtit asta,mai am zis ca daca tot sunt in carucior de ce sa sufar fara El? as suferi ffffff mult.ESTE MULTTTTT MAI BN CU EL:) Nu cred ca Dumneu ne pedepseste, ci cred ca El ne alege.(Ia-o ca un sfat)Iti doresc sanatate
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.10.2010, 22:20:07
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

as vrea sa adaug si eu ceva...poate te ajuta putin
acum doua luni de zile am hotarat sa ma "angajez" social, sa ajut oameni "nevoiasi", mi-am ales doua domenii, orbii si oamenii fara casa. iar acum o luna am mers prima data la un orb, este un barbat de 42ani si a orbit acum 16 ani, in urma unei operatii pe creier. va puteti imagina ca pentur el, care a vazut totul si care stie cum arata "lumea", orasul,copacii,florile etc este mult mai greu decat pt unul care s-a nascut orb. DAR CE VREAU SA SPUN ESTE CA ACEASTA PERSOANA RADE MEREU;TRAIESTE CU SPERANTA IN EL!
eu am mers la el sa-l ajut,dar de faft ma ajuta el pe mine mai mult, ma ajuta sa-mi dau seama ca durerile meu sunt zero in comparatie cu "crucea" pe care o duce el, ca viata-i frumoasa si ca trebuie sa zambim mereu. Daca el nu "este suparat" pe DUMNEZEU pt faptul ca trebuie sa-si traiasca zilele in intuneric ( am uitat sa spun ca este un om credincios), atunci poate avem si noi puterea sa mergem mai departe!
sper ca acest exemplu "mic" sau "mare" te incurajeaza putin!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.10.2010, 10:03:22
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
as vrea sa adaug si eu ceva...poate te ajuta putin
acum doua luni de zile am hotarat sa ma "angajez" social, sa ajut oameni "nevoiasi", mi-am ales doua domenii, orbii si oamenii fara casa. iar acum o luna am mers prima data la un orb, este un barbat de 42ani si a orbit acum 16 ani, in urma unei operatii pe creier. va puteti imagina ca pentur el, care a vazut totul si care stie cum arata "lumea", orasul,copacii,florile etc este mult mai greu decat pt unul care s-a nascut orb. DAR CE VREAU SA SPUN ESTE CA ACEASTA PERSOANA RADE MEREU;TRAIESTE CU SPERANTA IN EL!
eu am mers la el sa-l ajut,dar de faft ma ajuta el pe mine mai mult, ma ajuta sa-mi dau seama ca durerile meu sunt zero in comparatie cu "crucea" pe care o duce el, ca viata-i frumoasa si ca trebuie sa zambim mereu. Daca el nu "este suparat" pe DUMNEZEU pt faptul ca trebuie sa-si traiasca zilele in intuneric ( am uitat sa spun ca este un om credincios), atunci poate avem si noi puterea sa mergem mai departe!
sper ca acest exemplu "mic" sau "mare" te incurajeaza putin!
intr-un fel, la mine sunt niste stari psihice date de medicamentee pe care le-am luat si extrem de rele ptr ca e vb de antidepresive pe cand un orb sa linistit intr-adevar nu vede dar nu ii vine sa isi smulga paru din cap si mai stiu eu ce....
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.10.2010, 10:43:34
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu avem dreptul sa-L iubim conditionat pe Dumnezeu,sa ne gandim intotdeauna cate rele ne-a iertat El,nu putem trece peste prima porunca,nu este normal sa-I cerem bunavointa in cele lumesti,trecatoare,ci sa ne lumineze cu harul Sau sa cunoastem si sa vedem ADEVARUL,iar acest lucru avandu-l,vor veni toate cele de trebuinta,gresim daca ne lasam amagiti de aceasta lume si aceasta traire in ,,cortul pamantesc'',si nu ne zidim inca de aici ,,casa vesniciei''.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.10.2010, 12:07:04
alex marian alex marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
intr-un fel, la mine sunt niste stari psihice date de medicamentee pe care le-am luat si extrem de rele ptr ca e vb de antidepresive pe cand un orb sa linistit intr-adevar nu vede dar nu ii vine sa isi smulga paru din cap si mai stiu eu ce....
Frumoase incurajari ti-au dat fratii nostri aici, si drept este ca nu degeaba ne pune Dumnezeu o mica 'frana' si ne da incercari in viata, din care tot EL ne da putere sa iesim. Dupa cum a zis si cineva aici ca e mai greu parca sa te rogi cu putere si cu lacrimi de pocainta cand esti perfect sanatos, si nu ai cunoscut boala sau necaz in viata ta. Numai tu stii cu cata ravna crezi in Domnul nostru Dumnezeu, dar sunt sigur ca daca te-ai ruga mai intens pentru luminarea mintii si alungarea gandurilor rele care iti incearca credinta, ai discuta cu duhovnicul mai deschis si din inima, ti-ar indruma pasii si ti-ar da o 'reteteta'.
Cand am citit cele scrise de tine mi-am amintit de pilda vindecarii lunaticului unde amintesc:

Marcu cap9
22. Și de multe ori l-a aruncat și în foc și în apă ca să-l piardă. Dar de poți ceva, ajută-ne, fiindu-Ți milă de noi.
23. Iar Iisus i-a zis: De poți crede, toate sunt cu putință celui ce crede.
24. Și îndată strigând tatăl copilului, a zis cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajută necredinței mele.
Crede din toata inima!!! SI clar, fara nici un strop de indoiala,pentru ca il manii pe Tatal Nostru!Poti sa strici tot ce ai cladit pana acum intorcandu-i spatele. Dumnezeu face minuni, doar ca uneori nu avem ochi sa le vedem pe toate! Sa iti ajute Dumnezeu si Maica Domnului si sa te intareasca in credinta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
A fost palma Sfantului Nicolae un gest facut la manie? mihailt Generalitati 30 08.12.2010 02:09:37
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 14:57:07
Despre manie ancah Pocainta 37 21.09.2009 23:27:53
Despre manie Lavrentiu Despre Biserica Ortodoxa in general 30 14.05.2009 20:53:00