Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.11.2010, 19:02:27
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

gresit... este posibil sa juri pentru a accentua sinceritatea ta sau supunera , dar asta numai in cazuri necesare. De exemplu cand era armata obligatorie se jura ca isi va sluji tara sau la judecata( Jur sa spun adevarul si numai adevarul).Si daca ai marturisit acest pacat si ti-ai facut canonul este iertat.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2010, 19:02:45
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Problema e ca l-am facut intr-un moment in care eram confuz si foarte trist si nu stiam ca atat de grav sa juri. Am jurat ca nu mai fac un anumit pacat, dar, de cand mi-a fost iertat, ma tenteaza foarte mult ideea de a-l face si nu vreau sa incalc din nou juramantul, mai bine fac un pacat mai mic decat unul mare. (nu de parca mi-as dori sa il fac, dar nu sunt sigur ca nu il voi mai face niciodata).
Nu cred ca ma veti intelege dar va multumesc pentru ajutor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2011, 14:31:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Buna. Am o intrebare. Daca un om a facut un juramant, l-a incalcat si apoi a spus acest lucru la spovedanie, dupa care s-a impartasit, pacatul fiind iertat, Juramantul ramane valabil sau dispare?
Eu din cate stiu juramantul este considerat a fi o calcare a poruncii lui Dumnezeu de nu a nu ne jura. Daca ne-am spovedit, am primit iertare pentru aceasta calcare. A crede ca si dupa spovedanie juramantul ramane valabil, inseamna a crede in continuare ca trebuie sa fim calcatori poruncii lui Dumnezeu: "sa nu va jurati nicidecum" si atunci ce rost a avut sa ne spovedim. Spovedania are puterea de a sterge definitiv orice pacat, asa ca si juramantul dispare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2011, 14:50:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit nu se jura nici o data si pe nimic !

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Buna. Am o intrebare. Daca un om a facut un juramant, l-a incalcat si apoi a spus acest lucru la spovedanie, dupa care s-a impartasit, pacatul fiind iertat, Juramantul ramane valabil sau dispare?
In primul si primul rind nu se fac juraminte , ne porunceste Hristos chiar din prima Evanghelie.
In al doilea rind trebuie sa faci epitimie, penitenta, canon pt. faptul ca nu ai ascultat poruncile hristice si ai facut juramint. Penitenta se face corect exact asa cum spun sfintele canoane sau facind dragoste de aproapele (insemnind ca si el marturiseste singur ca are mare dragoste pt. Hristos !, mare atentie !) se poate da spre facere numai 3/4 sau minim 1/2 din ceea ce prevad canoanele. Implinind epitimia complet si nemaifacind nici o data juraminte se iarta pacatul ca ai jurat .
Ca ti-ai tinut juramintul sau ca l-ai incalcat conteaza mai putin , conteaza insa ca nu se fac juraminte.
Exista insa si duhovnici care pedepsesc si faptul ca nu iti ti juramintul , mai ales pe cele pozitive , adica in favoarea sfintilor si a bisericii ortodoxe. Consider ca nu are sens un asemenea comportament deoarece, ma repet , nu se fac nici un fel de juraminte, bune, rele sau mai stie eu cum !

Ne mai socotind ca a jura tradeaza un comportament pueril, lipsit de maturitate,noblete si de credinta in Hristos(tiganilor le este specific a se jura; una-doua , se jura pe orice). Jura doar cei care nu au valori duhovnicesti , cei pt. care D.zeu nu reprezinta mare lucru (ca DOAR EL PORUNCESTE SA NU JURAM !), cei care sunt trup si suflet din lumea aceasta si care se inchina la obiceiurile si valorile (adica pe ceea ce se jura !) ei . Ce sa mai vorbim si despre situatia abstracta in care tu juri ca faci si ca dregi si apoi tot tu nu te ti de ceea ce zici . Vai de un asemenea om .

Noua ni se pare ca nu ar fi cine stie ce a jura si a nu te tine de cuvint dar pt. oamenii induhovniciti, nobili sufleteste, iubitori de dreptate si de adevar , a jura este un lucru tare grav . Vazind un asemenea om iti dai seama usor ca nu este mai nimic de capul lui !
A trai duhovniceste , in duh si adevar, a marturisi in permanenta Adevarul si a implini dreptatea Adevarului (Adevarul este adevar numai in dreptate si nici decum in minciuna sau inselare , luati bine seama !) nu este un lucru atit de usor incit sa fie la indemina oricui ! Dar perseverind zi de zi putem dobindi milele lui Hristos care atunci cind se revarsa peste om il inobileaza !

Deci ce voim ? Ce ne alegem ?

NB: sa nu uitam insa ca juramintele rinduite de cezar au cu totul alta rinduiala decit juramintele particulare !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.01.2011 at 14:57:05.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare juramant pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre Dumnezeu cred_cu_adevarat Generalitati 2 24.06.2012 02:01:13
juramant Simona_da Nunta 12 27.04.2011 22:18:21
Juramant grgsc_mrs Generalitati 12 07.08.2010 21:35:04
Despre juramant strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:36:37
juramant alinuta Calugarul 13 12.08.2007 20:52:06