Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3  
Vechi 02.12.2010, 10:47:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Cerșitul de către cineva care are mijloacele necesare traiului zilnic sau care ar putea munci (adică nu le are din vina lui) este o rușine. Scris este: cine nu muncește, nici să nu mănânce. Trândăvia este al șaptelea păcat capital.

Pe de altă parte, odată cu scăderea tot mai mare a nivelului de trai, există mulți oameni care, fără să fie vina lor, nu au mijloacele necesare traiului. La aceștia, cerșitul nu este rușinos, nefiind vorba de păcatul trândăviei. Caritatea pe care trebuie să o arătăm tuturor oamenilor, trebuie să o arătăm cu precădere acestora.

Problema practică este următoarea: cum facem să-i deosebim ? Personal nu îmi bat capul. Nu dau niciodată cerșetorilor altceva decât mâncare de pomană. Pentru restul, dau la biserică, unde există program social, birou social și asistenă socială care se ocupă, printre altele, cu discriminarea celor care cu cu adevărat nevoie de ajutor în cadrul anchetei sociale. În felul acesta, sunt sigur că banii mei ajung acolo unde trebuie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 10:27:10
Cum raspunde Dumnezeu rugaciunilor? anna21 Generalitati 56 24.01.2012 11:25:03
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41