Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.12.2010, 07:17:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation pentru admin

Propun sa se mute topicul la rubrica de Umanitare, sa nu se piarda in noianul de generalitati.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.12.2010, 10:19:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
M-am gandit la urmatoarea treaba: sa fac un site despre centrele de plasament / orfelinate.
Ideia e asa: uneori as mai avea o ora, doua de daruit, o ciocolata, o jucarie. Dar nu stiu exact unde as putea merge. Uneori mai merg undeva dar este la 100km departare de casa, pentru ca acolo cunosc eu. As vrea sa merg undeva si mai aproape cand mai am ceva timp liber, dar nu prea cunosc.

Care ar fi scopul unui asemenea site:
- cineva care are o ora de oferit, poate gasi acolo care sunt copii care au nevoie de timp si atentie din partea noastra, poate gasi care sunt locatiile centrelor de plasament / orfelinate din apropierea zonei unde locuieste
- poate posta acolo impresii / detalii descrieri, poze.
- poate posta noi locatii cu descrieri, poze, etc.
- poate chiar si copiii sau parintii adoptivi pot intra si oferii informatii despre ei, ce au nevoie, etc.

De ce am postat aici?!
Poate nu e bine sa stie lumea. Poate e bine sa gasesti tu un loc sa te duci si sa nu spui la nimeni, sa faci un bine si sa nu stie stanga ce face dreapta.

Dar iata de ce:
- ma gandesc ca poate mai sunt si altii ca mine, care daca ar stii ca exista un loc in apropierea lor cu copii care au nevoie de atentie ar putea darui cate o ora. Poate in loc sa se plimbe singuri prin parc, pot scoate si 1-2 copii cu ei.
- poate e o ideie total aiurea, si centrele de plasament nu vor sa colaboreze / intalneasca / interactioneze cu alti straini
- sa vad daca exista oameni care ar fi dispusi ca publice astfel de informatii pe un astfel de site
- sa vad daca exista oameni doritori sa foloseasca astfel de informatii pentru a darui o ora din timpul lor sau altceva.
- poate exista persoane care pot contribui cu idei (ce ar trebui sa contina, ce functi ar trebui sa indeplineasca). Clar, un asemenea site ar fi nonprofit, nu ma astept la nimic si nici nu le pot oferi alte beneficii in schimb. Eu il pot crea, cumpara un domeniu si-i pot face hosting.
- poate chiar exista ceva deja realizat si nu stiu eu.

Astept comentarii / critici si poate chiar doritori care vor sa participe.
Felicitari pentru initiativa! Chiar ieri discutam cu cineva, ca oamenii nu stiu de aceste centre de plasament pentru copii, de azilele de batrani sau de cantinele pentru saraci. Sunt destui care ar da un ban pentru toti acestia, insa, poate din comoditate, nu se deranjeaza sa mearga pana acolo. Asa ca am putea noi sa facem ceva constructiv in sensul asta, adica sa colectam lucruri si bani de la donatori si sa le predam unde trebuie si cui trebuie.

Ieri am vizitat un centru pentru copiii cu dizabilitati, pe Bulevardul Rebreanu, Timisoara. Sunt vreo 30 de copii care stau inchisi pe dinafara, este impresionant sa-i vezi, mai ales pe cei cu handicap fizic grav. Doamna care m-a ghidat mi s-a plans de lipsa banilor... Spunea ca fiecarui copil statul ii aloca vreo 8 lei pe zi, din care probabil ca trebuie sa fie platit si personalul, sa ajunga si pentru mancare si utilitati...

Da, ar trebui sa facem ceva pentru ei, personal si direct acolo. Lumea e sceptica in general cand e vorba de varsat banii intr-un cont sau chiar in a da banii directoarei, insa noi putem sa aflam la concret de ce au ei nevoie si putem cumpara aceste lucruri. Astfel se poate evita frauda, caci ma gandesc ca nu va lua nimeni din pampersii adusi sau din hainutele donate.

Sa ne implicam, sa fim activi, sa dam roade, ca rugaciunile fara fapte sunt simple vorbe goale. Si daca dai un leu unui cersetor de pe strada - nu e de ajuns; cu un leu nu cumperi nici o paine astazi.

Isaia 58

6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.12.2010, 10:33:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Propun sa se mute topicul la rubrica de Umanitare, sa nu se piarda in noianul de generalitati.
Mai bine sa nu-l mute, ca la Generalitati citesc mult mai multi ochi... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.12.2010, 07:40:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cred ca adevaratul scop al zilelor noastre e sa mai iesim de pe situri si din casa,si sa daruim o strangere de mana,o privire reala,o ciocolata macar,unui copil.
Sa nu cumva sa ne consumam acel surplus de energie a daruirii pe vreun site,.
nu cred ca este nici un pericol, fiecare lucru are menirea lui.
apropo, copiii sofisticati de azi, cei din familiile mai cu dare de mana, nu prea mai simt nimic la vederea unei simple ciocolate, sa nu mai zic o strangere de mana... poate doar intalnirea cu copii in adevarata nevoie i-ar misca cumva si pe ei.
Deci Madalin, cand/ daca pui pe picioare proiectul tau, sa ne anunti si pe noi sa-ti facem o vizita pe site si sa fie cu folos.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.12.2010, 09:43:08
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
- poate chiar exista ceva deja realizat si nu stiu eu.

Astept comentarii / critici si poate chiar doritori care vor sa participe.
De vreo 2 saptamani m-a oprit un tanar pe strada cu niste pliante. M-a abordat foarte familiar, chiar indraznet. Mi-a oferit 2 pliante, m-a intrebat cati copii am si dupa ce i-am raspuns mi-a pus si celelalte pliante in brate si mi-a spus ca pe acelea sa le impart eu - dedicand o ora pe zi in folosul copiilor. Apoi mi le-a luat inapoi si m-a intrebat daca donez 3 ron pentru un centru de plasament si m-a intrebat daca am haine pentru copii mici ca sa ma duc sa le donez. Mi-a dat adresa de net a centrului respectiv, dar sincer am retinut-o pe moment si-mi pare tare rau ca acuma cititnd postarea ta asi fi putut sa-ti dau adresa respectiva.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.12.2010, 00:30:12
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Pana om realiza un astfel de site (sper sa fie ceva gata sa vedeti prin februarie) putem folosi acest thread pentru a oferi mai multe detalii despre locuri in care putem ajuta?
- centre de plasament
- orfelinate
- poate chiar familii sarace care au copii la care nu a venit Mos Craciun si au nevoie de ajutorul nostru?

Cunosc pe cineva care ar dori sa faca o vizita intr-un astfel de loc intr-o raza de 50-60 km de Bucuresti. Nu poate foarte mult, dar cateva jucarii, dulciuri, fructe si ceva hainute se poate.

Si intr-adevar, cum bine a zis cineva trebui sunat la directia de protectie a copilului.

Si am fost sfatuit sa incerc si in alte parti, nu Bucuresti pentru ca aici ajung mai usor corporatiile si fundatiile care mai toate organizeaza cate o actiune in perioada sarbatorilor.

Asadar am mai sunat la directia generala de protectie si asist. sociala a copiilor din Teleorman, dar de fiecare data m-au trimis catre acelasi centru de copii. Ceea ce nu-i rau, numai ca am ramas nitel cu impresia ca acela era centrul lor cel mai intretinut si promovat cu care se mandreau (si bine faceau deoarece copiii erau foarte bine ingrijiti) dar poate exista si alte locuri unde un ajutor este mai asteptat.

Am mai incercat la primarie unde locuiesc sa-mi spuna de familiile in dificultate cu copii dar au zis ca nu au o astfel de evidenta.

Deci daca stiti astfel de locuri / familii nevoiase poate ar trebui sa le facem publice, pentru ca de multe ori ei nu pot, nu au acces la astfel de medii. Si exita si oameni care locuiesc in strainatate si vin in tara de sarbatori (cum am vazut la forumul de anunturi umanitare) care ar dori sa ajute.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.12.2010, 23:55:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu cred ca este nici un pericol, fiecare lucru are menirea lui.
apropo, copiii sofisticati de azi, cei din familiile mai cu dare de mana, nu prea mai simt nimic la vederea unei simple ciocolate, sa nu mai zic o strangere de mana... poate doar intalnirea cu copii in adevarata nevoie i-ar misca cumva si pe ei.
Deci Madalin, cand/ daca pui pe picioare proiectul tau, sa ne anunti si pe noi sa-ti facem o vizita pe site si sa fie cu folos.
Pana nu o sa vad ce iese,sunt sceptic la 'activitatea' pe net. Caci cu tastatura greu se castiga mantuirea.Rezultatele o sa vorbeasca.Informatii avem peste tot.Mai trebuie doar actiune concreta ,cineva care in ffinal chiar sa mearga la acei copii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cautam Mos Craciun! Daruieste un cadou unui copil orfan petale Umanitare 1 02.12.2011 21:01:41
Patriarhul ecumenic daruieste un coran andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 18 09.02.2010 12:21:12
Un crestin daruieste unui copil mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.11.2009 20:11:26