Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2007, 22:57:17
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sper ca nu ma ve-ti privi cu ochi rai, avand in vedere ca aici este topicul Generalitati.
Sper, dar nu ma voi supara daca imi veti reprosa ceva....e dreptul vostru, dar am relatat asta pentru a arata la ce am fost in stare sa fac pt un simulator de curse stradale si in ce situtie disperata ma adus de am stat atatea ore numai pentru 7 lapuri nenorocite...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.06.2007, 00:16:32
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Nu se poate o degradare mai mare.Poate in vremea lui antihrist sa intreaca aceasta degradare,in vremea care se anunta a fi o mare prigoana pentru crestini.Poate una mai mare ar fi inchinarea la idoli fatis,public.Desi asta s-a facut in trecut,se face si acum,n-a disparut.Numai ca noii idoli au tehnici de marketing mai bune ca acelea de acum 2000 de ani(ex:jocurile video,anumite personaje,generatoare de fantezii,etc).Lumea e plina de hule mpotriva Domnului,acum,ca si in trecut cand erau paganii cei multi.Inca nu se stie daca nu e mai multa.Si acum ispitele sunt mai mari si mai multe si dracii la fel.Astea-s vremuri de neliniste totala,cand credinta e mult mai rara."Vremea de apoi,de pe urma".Si-a schimbat tacticile Sarsaila si "gasca".Acum sunt pusi pe umanisme si "confort" uman."Joaca jocuri video si "las-o balta",adica trandaveste,lasa ca oricum nu poti face nimic".
Stiu Veilur ce vrei sa spui,chiar erai impatimit nu gluma.Oricine gandeste asa,are o problema mare.
La ce repros te referi?Ai facut referire la jocurile video si "interventia" ta e binevenita,mai ales ca arata atat de clar,printre altele,ce face din tine un nenorocit de joc video.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.06.2007, 03:58:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

apropo de "generalitati", jocuri video si patimi, sa va spun si eu o gluma pe care am citit-o recent intr-un ziar romanesc, care apare aici la NY:

Moare un progamator si, dupa moarte, ajunge in iad. Dupa o saptamana, suna Satana la Dumnezeu:
- Doamne, ce nebun mi-ai trimis, a distrus toate cazanele, a ucis toti dracii, alearga prin tot iadul si striga in gura mare "Unde-i iesirea spre nivelul doi?".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2007, 11:18:47
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Dragii mei totul trebuie folosit spre mantuire ,educare si stiinta,insa aceste jocuri video nici macar relaxare nu-ti ofera,(ma refer la cele violente).Multi dintre noi cred ca au avut expierente ciudate in fata computerului,ma refer la acele expierente in care indivizii au stat ore intregi(unii de exemplu 38 de ore pt un serial)in care uiti de foame,de sete,de somn asa incat ajungi sa te indentifici cu personajele di lumea virtuala.Eu nu sunt inpotriva computerelor si a jocurilor video atata timp cat acestea nu dauneaza credintei si in primul rand creierului uman,insa pt ati alege jocurile si timpul acordat lor iti trebuie dreapta chibzuiala si liberul arbitru ,care de multe ori sunt ucise sau trec pe locul ultim,devanind fara voia noastra patimasi si dependenti de un program sau joc care de fapt se joaca cu mintile,vointa si sentimentele noastre.
Un alt efect negativ pe care il are jocurile video este izolarea.Copiii in general ,dar si unii tineri,stau inchisi in camerele lor aproape toata ziua tastand,si navigand pe diverse programe incat unii raman fara prieteni reali ci doar virtuali,suferind de o oarecare lipsa si greutate in a comunica cu cei din jur.Relaxarea nu mai inseamna pentru inpatimitii de calculatoare plimbarile prin parc si nici jucarea unui meci de folbal,ci lumea lor restrange in fata ecranului plat.A fost un caz in Timisoara in care un tanar a murit in fata calculatorului,se spune ca ar fi stat trei zile continuu.
Principala vina o au parintii acelor copii ,,fascinati" de jocurile video,deoarece sunt multumiti ca odraslele lor stau linistite in camera si nu umbland hai-hui prin oras,dar fara a cerceta activitatile copiilor lor.
Pentru un individ necapabil de a distinge binele de rau, in fata calculatorului i se deschide iadul intreg.De ex:jocuri criminale si violente care incita la violenta,jocuri de curse care in viitorul real pot provoca accidente,site-uri pernografice care intineaza mintea si trupul instigand la fel de fel de perversiuni sexuale,site-uri atee,sataniste si pagane care fie infiltreaza idei gresite despre viata fie indepartarea de Dumnezeu ,s.a.Zilele aceste incautarea unui articol am dat peste un site care ofera vizitatorilor si celor ,,interesati "diferite metode de sinucidere si chiar materiale folositoare pt ca un om sa-si puna capat zilelor.Acum spuneti voi am dreptate sau nu cand spun ca in fata unui om fara Dumnezeu sau in fata unuia necapabil de a distinge binele de rau si folositorul de nefolositor,se deschide iadul intreg?Oare sunt mai in siguranta copiii in camara lor in fata calculatorului dacat in fata blocului?
Pentru ca m-am lungit cam mult am sa rog pe cei care au copii sa aiba grija de sufletul si viata copiilor lor,si sa nu-i ucida prin nepasarea lor.Iar pt final voi incheia cu un cuvant al Sf.Pavel:

,,TOATE IMI SUNT INGADUITE DAR NU TOATE IN SUNT DE FOLOS"

DOAMNE AJUTA.

Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.06.2007, 11:19:47
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
apropo de "generalitati", jocuri video si patimi, sa va spun si eu o gluma pe care am citit-o recent intr-un ziar romanesc, care apare aici la NY:

Moare un progamator si, dupa moarte, ajunge in iad. Dupa o saptamana, suna Satana la Dumnezeu:
- Doamne, ce nebun mi-ai trimis, a distrus toate cazanele, a ucis toti dracii, alearga prin tot iadul si striga in gura mare "Unde-i iesirea spre nivelul doi?".
Vaaaai!!! Oare i-a luat mult ziaristului sa se gandeasca la o asa varianta? Foarte amuzant, pe bune...:) :) :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.06.2007, 11:44:16
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Dragii mei totul trebuie folosit spre mantuire ,educare si stiinta,insa aceste jocuri video nici macar relaxare nu-ti ofera,(ma refer la cele violente).Multi dintre noi cred ca au avut expierente ciudate in fata computerului,ma refer la acele expierente in care indivizii au stat ore intregi(unii de exemplu 38 de ore pt un serial)in care uiti de foame,de sete,de somn asa incat ajungi sa te indentifici cu personajele di lumea virtuala.Eu nu sunt inpotriva computerelor si a jocurilor video atata timp cat acestea nu dauneaza credintei si in primul rand creierului uman,insa pt ati alege jocurile si timpul acordat lor iti trebuie dreapta chibzuiala si liberul arbitru ,care de multe ori sunt ucise sau trec pe locul ultim,devanind fara voia noastra patimasi si dependenti de un program sau joc care de fapt se joaca cu mintile,vointa si sentimentele noastre.
Un alt efect negativ pe care il are jocurile video este izolarea.Copiii in general ,dar si unii tineri,stau inchisi in camerele lor aproape toata ziua tastand,si navigand pe diverse programe incat unii raman fara prieteni reali ci doar virtuali,suferind de o oarecare lipsa si greutate in a comunica cu cei din jur.Relaxarea nu mai inseamna pentru inpatimitii de calculatoare plimbarile prin parc si nici jucarea unui meci de folbal,ci lumea lor restrange in fata ecranului plat.A fost un caz in Timisoara in care un tanar a murit in fata calculatorului,se spune ca ar fi stat trei zile continuu.
Principala vina o au parintii acelor copii ,,fascinati" de jocurile video,deoarece sunt multumiti ca odraslele lor stau linistite in camera si nu umbland hai-hui prin oras,dar fara a cerceta activitatile copiilor lor.
Pentru un individ necapabil de a distinge binele de rau, in fata calculatorului i se deschide iadul intreg.De ex:jocuri criminale si violente care incita la violenta,jocuri de curse care in viitorul real pot provoca accidente,site-uri pernografice care intineaza mintea si trupul instigand la fel de fel de perversiuni sexuale,site-uri atee,sataniste si pagane care fie infiltreaza idei gresite despre viata fie indepartarea de Dumnezeu ,s.a.Zilele aceste incautarea unui articol am dat peste un site care ofera vizitatorilor si celor ,,interesati "diferite metode de sinucidere si chiar materiale folositoare pt ca un om sa-si puna capat zilelor.Acum spuneti voi am dreptate sau nu cand spun ca in fata unui om fara Dumnezeu sau in fata unuia necapabil de a distinge binele de rau si folositorul de nefolositor,se deschide iadul intreg?Oare sunt mai in siguranta copiii in camara lor in fata calculatorului dacat in fata blocului?
Pentru ca m-am lungit cam mult am sa rog pe cei care au copii sa aiba grija de sufletul si viata copiilor lor,si sa nu-i ucida prin nepasarea lor.Iar pt final voi incheia cu un cuvant al Sf.Pavel:

,,TOATE IMI SUNT INGADUITE DAR NU TOATE IN SUNT DE FOLOS"

DOAMNE AJUTA.
Asa este, insa eu cunosc un joc care nu instiga la violenta, ci doar trebuie sa faci misiuni, avand ca obiective la nivelul "expert" sa furi o anumita suma de bani, pietre pretioase si alte obiecte din aur, dar in schimb fara a omora pe nimeni si trecand neobservat pentru a fi un adevarat "master - thief". Adevarat ca in acest joc se fura, dar este doar ceva virtual. Iti dai seama misionar ca nu stau eu acum sa ma duc sa fur ca asa am vazut si in acest joc care imi place foarte mult, dar pentru copiii sub 12 ani eu nu il recomand sub nici o forma, pentru ca deja ei pot fi influentati spre asa ceva.
Recunosc ca inainte stateam si ma jucam mult, fiind distras si captivat de gameworld pentru ca imi luasem pt prima oara calculator, si prin aceste jocuri am invatat singur sa ma descurc cu calculatorul. Insa acum mi-am impus un program si nu stau decat in timpul liber doar o ora doua, pentru ca acum mai am si alte treburi mult mai importante decat sa dau play la acest joc tactic de stealth.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.06.2007, 01:16:51
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

imi pare rau as scrie mai mult, dar nu mai am viata, nici munitie si trebuie sa ies din labirint ca vine paianjenul si ma oamoara.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.06.2007, 01:41:57
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
imi pare rau as scrie mai mult, dar nu mai am viata, nici munitie si trebuie sa ies din labirint ca vine paianjenul si ma oamoara.
:D
:D:D:D
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.06.2007, 02:52:27
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Dragii mei totul trebuie folosit spre mantuire ,educare si stiinta,insa aceste jocuri video nici macar relaxare nu-ti ofera,(ma refer la cele violente).Multi dintre noi cred ca au avut expierente ciudate in fata computerului,ma refer la acele expierente in care indivizii au stat ore intregi(unii de exemplu 38 de ore pt un serial)in care uiti de foame,de sete,de somn asa incat ajungi sa te indentifici cu personajele di lumea virtuala.Eu nu sunt inpotriva computerelor si a jocurilor video atata timp cat acestea nu dauneaza credintei si in primul rand creierului uman,insa pt ati alege jocurile si timpul acordat lor iti trebuie dreapta chibzuiala si liberul arbitru ,care de multe ori sunt ucise sau trec pe locul ultim,devanind fara voia noastra patimasi si dependenti de un program sau joc care de fapt se joaca cu mintile,vointa si sentimentele noastre.
Un alt efect negativ pe care il are jocurile video este izolarea.Copiii in general ,dar si unii tineri,stau inchisi in camerele lor aproape toata ziua tastand,si navigand pe diverse programe incat unii raman fara prieteni reali ci doar virtuali,suferind de o oarecare lipsa si greutate in a comunica cu cei din jur.Relaxarea nu mai inseamna pentru inpatimitii de calculatoare plimbarile prin parc si nici jucarea unui meci de folbal,ci lumea lor restrange in fata ecranului plat.A fost un caz in Timisoara in care un tanar a murit in fata calculatorului,se spune ca ar fi stat trei zile continuu.
Principala vina o au parintii acelor copii ,,fascinati" de jocurile video,deoarece sunt multumiti ca odraslele lor stau linistite in camera si nu umbland hai-hui prin oras,dar fara a cerceta activitatile copiilor lor.
Pentru un individ necapabil de a distinge binele de rau, in fata calculatorului i se deschide iadul intreg.De ex:jocuri criminale si violente care incita la violenta,jocuri de curse care in viitorul real pot provoca accidente,site-uri pernografice care intineaza mintea si trupul instigand la fel de fel de perversiuni sexuale,site-uri atee,sataniste si pagane care fie infiltreaza idei gresite despre viata fie indepartarea de Dumnezeu ,s.a.Zilele aceste incautarea unui articol am dat peste un site care ofera vizitatorilor si celor ,,interesati "diferite metode de sinucidere si chiar materiale folositoare pt ca un om sa-si puna capat zilelor.Acum spuneti voi am dreptate sau nu cand spun ca in fata unui om fara Dumnezeu sau in fata unuia necapabil de a distinge binele de rau si folositorul de nefolositor,se deschide iadul intreg?Oare sunt mai in siguranta copiii in camara lor in fata calculatorului dacat in fata blocului?
Pentru ca m-am lungit cam mult am sa rog pe cei care au copii sa aiba grija de sufletul si viata copiilor lor,si sa nu-i ucida prin nepasarea lor.Iar pt final voi incheia cu un cuvant al Sf.Pavel:

,,TOATE IMI SUNT INGADUITE DAR NU TOATE IN SUNT DE FOLOS"

DOAMNE AJUTA.
Dap,fortele iadului se folosesc de tehnologie sa ajunga la noi.Orice mijloc au la indemana...De asta zicea si un Parinte ca s-au inmultit ispitele,si ca dupa un al treilea razboi mondial,credinta pe pamant va fi cu neputinta.Dar razboi este un fiecare zi:(
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.06.2007, 10:16:27
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

sa fim seriosi. tehnologia inseamna progres. silviu, tu esti purul fecior. lasa site-urile de internet cu pipte si arunca pc-ul pe geam. nu mai pacatui tehnologic.

lol. sa fim seriosi. si ce ar mai fi apoi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
JOCURILE DE NOROC cristiboss56 Vrajitoria 16 25.05.2014 01:07:42
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
Despre jocurile video.... Sanduu Generalitati 8 18.10.2012 13:30:39
Jocurile de noroc si pariurile ovidiu80 Intrebari utilizatori 7 19.11.2010 18:53:53