Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3  
Vechi 11.01.2011, 21:43:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
Vrea sa stiu si eu daca fiind crestin ortodox pot asista la o slujba catolica intr-o biserica catolica Asta am facut astazi din PURA CURIOZITATE si nimic mai mult
A 2 a intrebare daca este bine sa ne rugam si la sfinti catolici - facatori de minuni EX Anton de Padova , noi fiind ortodoxi?
Din punct de vedere ortodox, desigur că vă vor răspunde mai bine cei care sunt ortodocși.
Acuma, părerea mea ca și catolic:
-este bine să participați la slujbe catolice, dar nu să vă împărtășiți (afară de împrejurări extreme). Nici un acatolic nu este bine să se împărtășească la catolici, afară de cazul în care contemplă convertirea sa, caz în care ar fi preferabil să facă lucrurile în următoarea ordine: mai întâi înscriere formală în Biserică, mai apoi cuminecarea. Altfel, există pericol de relativism eclezial, iar relativismul eclezial duce, mai devreme sau mai târziu, la relativism dogmatic și moral.
- puteți să vă rugați oricărui om, trecut dintre noi, despre care credeți că se află la masa împărăției lui Dumnezeu. În afară de sfinții consacrați de Biserica dv, aceștia pot fi: bunici sau străbunici ai dv, oameni despre care aveți motive să credeți că au dus o viață sfântă (poate vreun fost profesor sau preot). Ceea ce este interzis este cultul PUBLIC al unor sfinți nedeclarați ca atare de Biserica dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote