Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.06.2007, 10:00:04
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

mah fratilor. din anumite puncte de vedere nu exista dumnezeu. adica daca o iei matematic si incepi sa ii numeri (treimea) e ca si cum ai numara inorogi. numaratoare pe care o faci dupa un set de reguli si functii pe care i le atribui unui subiect nedefinit pe care TU vrei sa il definesti.

dar din alte puncte de vedere zeul exista. fizica o demonstreaza. Inceputul universului.. cine l-o creat? cine io dat drumu? cine? ce? cand? unde? nici toate legile fizicii batute in cuie de toti fizicienii nu au putut ajunge la un alt raspuns decat: zeul.

deci: depinde ce vrei sa crezi, si depinde ce raspuns cauti. pentru ca de cele mai multe ori omul nu cauta un raspuns, ci o confirmare.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.06.2007, 23:04:56
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

foarte interesanta faza cu ingerul. Eu stiam sigur ca exista doar m-a salvat de la accident dar aveam o intrebare de estetica : daca are aripi sau doar se spune ca ar zbura fiind duh deci are aripi la figurat dar vad ca si la propriu. Am citit intr-o carte ca era un preot foarte modest care nu vroia functie mare desi era numit din teama de a nu se mandri si fiind asa indecis s-a rugat la D-zeu sa il ajute sa se decida daca sa accepte sau nu functia, si a simtiot o ari[pa de inger care l-a impins catre cel care il numea in functie, astfel incat a prins curaj si si-a luat functia in primire.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.06.2007, 01:22:35
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

oameni de istiinta lmint. toata lumea minte in afara de cartea sfanta. asta e clar. toti sunt nebuni si prosti in aafara de cei care nu sunt.

existenta lui dulmnezeu sau inexiste,nta lmui nu este o chestiune care trebuie dovedita. este imposibil sa dovedesti existenta sau inexistenta lui dzeu.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.06.2007, 19:25:28
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Fals!
Dumnezeu exista. Si existenta lui nu depinde de noi. Insa existenta noastra depinde de El. Cifra 1 exista? Exista! Poti insa sa o dovedesti?
Infinitul exista? Necuprinsul exista?
Exista.

Insa pentru demonstratie iti trebuie credinta. Prin credinta Il simti.

Cred ca si prin necredinta ajungi sa`L cunosti pe Dumnezeu in momentul cand lasa urgia sa cada pe tine. Si cand te gandesti doar la El si atunci te scoate din urgie atunci afli ca exista.

Romandragut, desi nu ne vom intalni vreodata nu inseamna ca tu, cel care tasteze la PC, nu existi. La fel cum eu accept existenta ta poti macar accepta si tu.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.06.2007, 00:35:51
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

NU EXISTA!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.06.2007, 09:30:28
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"NU EXISTA!"


:D
mama, ce-mi vine sa rad de cei care afirma lucruri fara argument. sau argumentul e caps lock si semnul exclamarii....:D:D:D
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.06.2007, 12:29:06
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
"NU EXISTA!"


:D
mama, ce-mi vine sa rad de cei care afirma lucruri fara argument. sau argumentul e caps lock si semnul exclamarii....:D:D:D
daca si eu m-as comporta la fel ca tine , as muri de ras.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.06.2007, 17:55:12
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

NU EXISTA! NU TREBUIE ARGUMENTE! CREDETI-MA PE MINE!

ma intreb cum de nu l-ati ochit pe ala dinainte care spunea clar ca este fals si eu sunt eu sunt dobitoc.
ati sarit una doua de fund in sus cand eu am spus ceva. insa cand sunt jignit in mod repetat plecati urechea.

NU EXISTA!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.07.2007, 12:00:35
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Exista sau nu exista microscop????daca privesti prin microscop la o ceapa si observi acolo un adevarat micro-univers,care in vechime era de neconceput si si acum te socheaza de ex prima data cand privesti,de ce pamantul si universul in general nu ar fi'o ceapa'care poate fi privita chiar daca nu vedem privitorul.exemplele pot continua.Totusi eu cred ca exista microscop,desi nu-s ferm convins(gluma pt.sceptici):cool:
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.07.2007, 15:06:06
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
NU EXISTA DUMNEZEU!
De ce afirmi cu tarie ca nu exista Dumnezeu?
Ai un fundament solid ca sa ma convigi ca nu exista?
Eu nu vreau sa te conving ca exista dar am sa iti spun un o mica poveste.
O famili a isi dorea foarte mult un copil insa sotia era sterila. Cei doi soti au apelat initial la stiinta si sotia s-a supus la diferite tratamente dar nu au dat roade. In final sotia a mers la un preot care a sfatuit-o sa se roage la Mica Domnului ca aceasta o sa ii asculte ruga. Si asa a facut. Dupa un an de zile acea femeie a fost binecuvantata de Maica Domnului cu un copil.
Deci cum explici acest lucru?
Nu afirma cu tarie ca nu exista pt ca o sa fii convins de faptul ca exista nu de noi pacatosii ci de Insusi Dumnezeu si El nu cred ca o sa recurga la povestioare la vorbe blande ci o sa foloseaca o metoda mai aspra.
Incearca sa vb cu un preot sau sa citesti carti cu profil teologic, dar sa le citesti cu sufletul nu cu mintea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 13:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48