Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2011, 03:28:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ori nu v-ati gandit ca dvs. sunteti gresit informat si s-ar putea sa stiu mai multe decat dvs. despre asta, pentru ca v-am spus ca am discutat mai mult timp pe forumul catolic despre Sinod? Este cred ca sasea oara cand ma acuzati de ceva cand dvs. sunteti cel care greseste. Nu e mai usor sa intrebati inainte decat sa judecati? In toate cele cinci-sase cazuri eu am avut dreptate.
La inceput Sinodul a fost la Basel. Dupa aceea s-au mutat la Ferrara si apoi la Florenta. Puteati gasi informatia si pe wikipedia. "La 18 septembrie 1437 Papa Eugen al IV-lea prin bula „Doctoris gentium” transferă conciliul de la Basel la Ferrara ." Abia apoi a fost problema cu sinodul de la Basel, cel tinut de catolicii care l-au anatemizat pe papa.
Nu ar fi mai simplu, având în vedere că vorbiți de un sinod ținut în lumea catolică, să verificați dacă Sinodul de la Basel a fost ecumenic sau tâlhăresc din surse catolice ? De exemplu, din asta: http://www.newadvent.org/cathen/02334b.htm

Citat:
E adevarat, doar de doua-trei ori am dat informatiile respective. Dar catolicii sunt selectivi, uita ce nu le convine. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=167
Bineinteles ca, asa cum am scris in cele doua mesaje de pana acum, e vorba de papa Clement IV, deci de perioada dinaintea sinodului, nu de hotararea sinodului.
Asta e culmea. Cătălin2 dovedește că papa Clement amenință Bizanțul cu șarja dacă nu se convertește aducând drept dovadă un citat din...cătălin2 !! Domnule, sunteți serios ? Eu v-am întrebat care este documentul istoric pe care vă bazați ?

Citat:
Ceea ce nu stit e ca tocmai datorita bulgarilor era sa devenim catolici. La un timp dupa Schisma au trecut sub jurisdictia Romei, dar apoi nu s-au mai inteles.
Bag seama că ceva-ceva ați auzit dv, numai că... invers. Dați un google după cuvintele cheie "Prima Iustiniana" și poate, de veți avea bunăvoință și onestitate, vă lămuriți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioan Paul Al II-lea nsd Biserica Romano-Catolica 3 08.09.2015 21:01:17
Sa-l pomenim in rugaciuni pe Paul cristiboss56 Umanitare 5 28.04.2010 22:45:03
Paul washer - sermon jam cristian24 Pocainta 0 14.11.2009 12:39:14
Patriarhul Bartolomeu si Papa Ioan Paul a IIlea mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 5 22.06.2008 17:16:04