Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 09.02.2011, 16:29:07
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
. Din fericire Constantinopolul nu s-a desprins la fel ca monofizitii dupa sinodul calcedon si a revenit la dreapta credinta.

Constantinopolul este la ora actuala pasalac turcesc... iata aici pronia divina cat de bine arata necredinta....
Reply With Quote
  #162  
Vechi 09.02.2011, 16:38:19
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De altfel eretici erau doar cei din est, din Constantinopol, episcopul Romei si cei din vest aveau credinta ortodoxa in privinta asta.
Adica cei din est care la ora actuala sunt Ortodocsi.

Iar cei din vest care la ora actuala sunt catolici.

Iar in greaca la ortodox se spune "catolichi"

Cat adevar...

ps: toti atunci alcatuiau o singura Biserica, pe vremea aceea Biserica nu era scindata in EST (ORTODOXA) SI VEST (CATOLICA)
de aceea am si spus Biserica...

Last edited by bob2909; 09.02.2011 at 17:16:56.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 09.02.2011, 20:12:47
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Raspunsul pe care l-ai postat ca fiind al meu, NU E AL MEU.Este a lui AdrianAamz.Ai gresit in manevrarea mesajului.
da, dar raspunsul era pentru tine !
Reply With Quote
  #164  
Vechi 09.02.2011, 20:22:50
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Doi: nu a avut Maxim nici o revelatie cu privire la cele doua firi, divina si umana, ale lui Hristos; el a gasit deja aceasta doctrina foarte clar si de mult formulata, caci problema aceasta fusese deja solutionata cu peste 200 de ani mai inainte de martiriul lui Maxim!

La sinoadele ecumenice 3 (Efes, 431) si 4 (Calcedon, 451) s-au analizat ereziile dioprosopista si monofizita (atunci s-au desprins asa zisele biserici necalcedoniene sau vechi-orientale !), initiate de Nestorie si Eutihie.
Aceste erezii se atingeau exact de persoana si firile lui Hristos.
Iar eroul apararii dreptei credinte legate de cele doua firi, divina si umana, din secolul 5, a fost sfantul Kiril al Alexandriei, iar nu Maxim, care a venit pe lume la 200 de ani dupa Kiril.

Ceva stie dl. Bob, dar cam diluat.
Nu nici pe departe nu a fost solutionata, pentru ca Monofizismul a fost încurajat de formularea lui Chiril de Alexandria, care a apărat formula: "unică este natura („physis”) întruparea cuvântului dumnezeiesc".

Una din formele sub care a circulat după Calcedon teza lui Eutihie este „monofizismul severian” sau „moderat”, propus ca o formula de reconciliere intre „calcedonieni” si „necalcedonieni”, de catre Sever, patriarh de Antiochia (512-538). Monofiziții susțineau deci că firea omenească luată de Iisus Hristos la întruparea în Maria a fost absorbită de firea sa divină, încât cea dintâi a dispărut cu desavârsire, asemenea unei picături de apă în imensitatea mării.

Si de aici adica tot de la cele doua firi au încercat să se împace cu ereticii monofiziți pe baza unui compromis care, lăsând pe al doilea plan problema celor două firi din Hristos, obliga cele două grupări - ortodoxă și monofizită - să admită o singură lucrare în El. La 633 s-a încheiat pactul formal, în acest sens, între ortodocși și monofiziți.

Si aici a fost roulul lui Maxim ca el a clarificat mai bine taina lui Hristos, si a celor doua firi cat si taina celor doua lucrari in Hristos, adica în Hristos există două voințe naturale și două lucrări naturale, firea omeneasca având voința ei proprie, care se supune de bunăvoie voinței dumnezeiești, fiind pe deplin îndumnezeită.
Iat toate aceste lucruri le-a explicat Maxim datorita faptului ca Dumnezeu l-a lumina si i-a revelat ADEVARUL...
Reply With Quote
  #165  
Vechi 09.02.2011, 21:14:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
ASTFEL CREDINTA NOSTRA ESTE INSPIRATA SI REVELATA DE UN DUMNEZEU PERSONAL UNOR PERSOANE ALESE DE EL, IAR ACESTE PERSOANE SUNT SFINTII.
Toata credinta noastra este ceea ce scrie in Sfanta Scriptura. Restul sunt doar explicatii pentru cei ce se abateau de la dreapta credinta, nu revelatii. Sinoadele se tineau cand aparea o erezie, nu ca sa se schimbe dogma.
Isistati mult pe revelatii, probabil vreti sa ajungeti la Elen White (daca sunteti adventist). Pentru ca au intrat in acelasi timp mai multi adventisti pe forum, sigur nu e o intamplare.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 09.02.2011, 21:24:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Constantinopolul este la ora actuala pasalac turcesc... iata aici pronia divina cat de bine arata necredinta....
Eu m-am referit la perioada de atunci, nu dupa cateva sute de ani. Iar pentru ca spuneti cat de bine arata necredinta ne marturisiti si ca nu sunteti ortodox de fapt.
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Adica cei din est care la ora actuala sunt Ortodocsi. Iar cei din vest care la ora actuala sunt catolici.
Iar in greaca la ortodox se spune "catolichi"
Cat adevar...
ps: toti atunci alcatuiau o singura Biserica, pe vremea aceea Biserica nu era scindata in EST (ORTODOXA) SI VEST (CATOLICA)
de aceea am si spus Biserica
In greaca la ortodox se spune ortodox, nu catolic. Ortodox insemna dreapta credinta, iar catolic universal. Biserica nu este scindata, este una singura, Biserica ortodoxa. Cultele neoprotestante s-au desprins din cele protestante care s-au desprins din BC, care s-a desprins din Biserica. Nici nu stiau ca exista ortodoxia cand s-au format.

Ce cauta adventistii la topicul cu minuni, din moment ce ei nu au asa ceva?
Reply With Quote
  #167  
Vechi 09.02.2011, 22:02:51
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In greaca la ortodox se spune ortodox, nu catolic. Ortodox insemna dreapta credinta, iar catolic universal. Biserica nu este scindata, este una singura, Biserica ortodoxa. Cultele neoprotestante s-au desprins din cele protestante care s-au desprins din BC, care s-a desprins din Biserica. Nici nu stiau ca exista ortodoxia cand s-au format.

Ce cauta adventistii la topicul cu minuni, din moment ce ei nu au asa ceva?
Soborniceasca = καθολικός (catolicos) in greaca. Nu vorbi fara sa stii, ca vorbesti prostii.

Iar eu sunt mult mai ortodox decat tine de 1000 de ori . Hai sa discutam dogmatic daca faci fata...

si nu mai face tu referire la ce sunt eu ca si credinta, ca e credinta mea in Iisus Hristos, si aceea este dreapta si foarte clara ...
Reply With Quote
  #168  
Vechi 09.02.2011, 22:19:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Soborniceasca = καθολικός (catolicos) in greaca. Nu vorbi fara sa stii, ca vorbesti prostii.
Citez: "Cuvântul catolicos vine din grecescul καθολικός (katholikos), pl. καθολικοί, care înseamnă cu privire la întreg, universal, general. "
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Iar eu sunt mult mai ortodox decat tine de 1000 de ori . Hai sa discutam dogmatic daca faci fata...
si nu mai face tu referire la ce sunt eu ca si credinta, ca e credinta mea in Iisus Hristos, si aceea este dreapta si foarte clara
Nici nu am zis ca as fi ortodox, ci ca vreau sa ajung si eu ortodox, nu doar din cuvinte. Toti neoprotestantii spun ca sunt ortodocsi, adica au credinta dreapta.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 09.02.2011, 22:23:12
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toata credinta noastra este ceea ce scrie in Sfanta Scriptura. Restul sunt doar explicatii pentru cei ce se abateau de la dreapta credinta, nu revelatii. Sinoadele se tineau cand aparea o erezie, nu ca sa se schimbe dogma.

Incalcati o dogma ortodoxa si anume : "Si intru Duhul Sfant ....... Care a grait prin prooroci..." Crezul.

Deci Sfintii care se mai numesc si Teofori, sau Cristofori, ei sunt cei care au aparat credinta Ortodoxa de erezii, iar Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu dat prin prooroci. Ce spune Biserica Ortodoxa ca in timpul sinoadelor ecumenice Sfintii Parinti se rugau la Dumnezeu si Duhul Sfant ii lumina si ii inspira in a combate ereziile...

deci vezi ca contrazici dogma Ortodoxa

Last edited by bob2909; 09.02.2011 at 22:39:00.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 09.02.2011, 22:32:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Prietene daca esti ortodox spune-mi si mie ce inseamna botezul in punct de vedere dogmatic in Biserica Ortodoxa?
Pai nu era vorba ca eu n-as fi ortodox, ci ca tu nu ai fi. :) Daca la asta te referi. Daca te intereseaza ce cred ortodocsii despre botez, se poate citi de pe net: "Sfântul Botez este taina prin care omul, prin întreita afundare în apã sfintitã de cãtre preot, în numele Prea Sfintei Treimi, dobîndeste iertare de pãcatul strãmosesc si de toate pãcatele fãcute pînã atunci, se naste din nou duhovniceste si se face membru al Bisericii lui Hristos. Botezul este numit si ''usa tainelor,'' pentru cã numai prin botez devenim fii ai lui Dumnezeu dupã dar, si putem primi si celelalte Sfinte Taine. Botezul este întemeiat de Mântuitorul prin cuvintele: ''Mergând, învãtati toate neamurile, botezându-le în numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh ...'' (Matei 28, 19). "
Poate stii ca BO nu recunoaste botezul la alte culte, ci doar in BO.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 12:25:12
Minune EDI Intamplari adevarate 28 12.01.2009 12:14:18