Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.03.2011, 20:41:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
De ce? In general in cazurile astea barbatii la femei fac referire... Bine,si invers e alabil. Deci care-i diferenta cand e vorba de doua persoane de sex opus? Sau care-i "explicatia" ta?
Iti dau doar un exemplu.Daca sotia isi inseala sotul,(deci ii face un rau )evident ca daca el ii permite in continuare sa faca asta,(intoarce si celalalt obraz) nu e un bun crestin, ci un mare prost!Clar,nu?

Apoi normal ca in acest caz sotia se hraneste cu raul facut sotului.Uneori chiar infloreste, fara sa-i pese de el si de nimic !Iubeste,simte,e fericita si atat!

Si atunci,nu se mai aplica chestia cu intoarcem obrazul...Trebuie ca sotul sa o lase,(raspunde la rau cu rau) nu trebuie sa-i taie si capul...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.03.2011, 21:08:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,normal ca nu trebuie sa-i ia capul... Nu stiu,sper sa nu am "norocul" sa dau peste o astfel de fata,sa ma fereasca Dumnezeu. Adica hai ca daca la inceput face asa,poate te prinzi si ii dai papucii. Da mai rau e cand relatia avanseaza,se intemeiaza o familie,apar si copii... si daca ar fi sa faca asa ceva,pai mor cu ea de gat (cu ala cu care m-ar insela n-as avea nimic).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.03.2011, 21:44:15
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Trebuie iubit pacatosul, nu pacatele lui. Si pentru asta trebuie ajutor de la Dumnezeu, singur n-ai cum.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.03.2011, 21:53:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
si daca ar fi sa faca asa ceva,pai mor cu ea de gat
Te citez:
"Deci care-i diferenta cand e vorba de doua persoane de sex opus? "

Deci ai vazut care-i diferenta la intrebarea pe care mi-ai pus-o!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.03.2011, 21:54:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Cum se poate sa iubesti pe cineva in timp ce el iti face rau?e oare normal si natural asa ceva deoarece primul gand care iti vine in minte cand cineva iti face rau e de ura??
si inca ceva:

Cum poti sa fi atat de rau incat sa te hranesti cu raul facut altora,oare persoanele de acest gen se mai pot numi oamenii??
Și ura e un sentiment neplăcut, care face mult rău celui ce urăște, chiar dacă urăște pe drept.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.03.2011, 15:33:08
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu te supara ca te intreb, vorbesti despre o femeie ?Sau despre oameni in general?
Daca e vorba despre o femeie, se schimba situatia.

in general
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2011, 17:09:21
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Cum se poate sa iubesti pe cineva in timp ce el iti face rau?e oare normal si natural asa ceva deoarece primul gand care iti vine in minte cand cineva iti face rau e de ura??
Adevarul este ca Hristos ne cere imposibilul:

"Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". Eu insa va spun voua: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt. Celui ce voieste sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa. Iar de te va sili cineva sa mergi o mila, mergi cu el doua."

Pana aici, parca-parca as fi fost dispus sa incerc sa procedez astfel.
Dar mai este , inca si mai mult, mai infiorator :

"Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau". Iar Eu zic voua: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc, ca sa fiti fiii Tatalui vostru Celui din ceruri"...

M-am gandit mult de tot _ cat de departe sunt de insasi simpla intentie de a gandi ca trebuie sa incerc sa fac asa ceva.
Si nu m-am gandit la cel care se atinge de persoana mea _ poate ca as putea sa-l iert cumva.
Dar ma gandesc adesea ca, daca s-ar atinge un om rau de copiii mei... ei bine, cred ca as scoate crucea de la piept si as pune in locul ei pistolul.
Nu pot , pur si simplu nu pot inca sa fiu cum vrea Hristos sa fiu. Si gandul acesta nu-mi da pace , ma sacaie zi si noapte.
Daca fratele meu (trupesc, nu spiritual) ar vrea sa se judece cu mine pentru o bucata de mostenire, sincer spun ca cedez oricand in favoarea lui. Existenta mea nu e dimensionata pe "a avea", ci pe "a fi" _ asta vrea Hristos de la mine si pot sa o fac.

Dar daca un angajat imi inseala increderea si ma fura, desi e platit mai mult decat decent, ce sa fac ? Sa-l promovez ?
Zilele trecute a venit la mine un angajat al unei firme din acelasi domeniu in care activez(tipografie) cu propunerea ca daca il primesc sa lucreze la mine, imi va aduce cea mai mare parte din clientii de la firma unde lucreaza actualmente.
Tentant, nu ? Sa te pomenesti in vreme de criza ca ti se dubleaza clientela... cine nu ar profita de asa ceva ? Doar fraierii, evident.
Numai ca Hristos mi-a cerut ca in astfel de cazuri sa fiu fraier. Sa nu-mi intemeiez prosperitatea pe ruinarea altuia. Azi, un om il tradeqza pe altul, maine il tradeaza pe Dumnezeu...sau poate ca pe El l-a tradat mai inainte...
Daca stam sa judecam un pic, vedem ca fericirea pamanteasca a celor putini e intemeiata pe nefericirea celor multi.
Insa daca toti ar asculta de Hristos, nu ar mai fi fericire si nefericire, nu ar mai fi "cei putini" si "cei multi". Si nu ar mai fi cazul sa ne punem problema rasplatirii raului cu bine...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.03.2011, 17:17:11
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Adevarul este ca Hristos ne cere imposibilul:

"Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". Eu insa va spun voua: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt. Celui ce voieste sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa. Iar de te va sili cineva sa mergi o mila, mergi cu el doua."

Pana aici, parca-parca as fi fost dispus sa incerc sa procedez astfel.
Dar mai este , inca si mai mult, mai infiorator :

"Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau". Iar Eu zic voua: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc, ca sa fiti fiii Tatalui vostru Celui din ceruri"...

M-am gandit mult de tot _ cat de departe sunt de insasi simpla intentie de a gandi ca trebuie sa incerc sa fac asa ceva.
Si nu m-am gandit la cel care se atinge de persoana mea _ poate ca as putea sa-l iert cumva.
Dar ma gandesc adesea ca, daca s-ar atinge un om rau de copiii mei... ei bine, cred ca as scoate crucea de la piept si as pune in locul ei pistolul.
Nu pot , pur si simplu nu pot inca sa fiu cum vrea Hristos sa fiu. Si gandul acesta nu-mi da pace , ma sacaie zi si noapte.
Daca fratele meu (trupesc, nu spiritual) ar vrea sa se judece cu mine pentru o bucata de mostenire, sincer spun ca cedez oricand in favoarea lui. Existenta mea nu e dimensionata pe "a avea", ci pe "a fi" _ asta vrea Hristos de la mine si pot sa o fac.

Dar daca un angajat imi inseala increderea si ma fura, desi e platit mai mult decat decent, ce sa fac ? Sa-l promovez ?
Zilele trecute a venit la mine un angajat al unei firme din acelasi domeniu in care activez(tipografie) cu propunerea ca daca il primesc sa lucreze la mine, imi va aduce cea mai mare parte din clientii de la firma unde lucreaza actualmente.
Tentant, nu ? Sa te pomenesti in vreme de criza ca ti se dubleaza clientela... cine nu ar profita de asa ceva ? Doar fraierii, evident.
Numai ca Hristos mi-a cerut ca in astfel de cazuri sa fiu fraier. Sa nu-mi intemeiez prosperitatea pe ruinarea altuia. Azi, un om il tradeqza pe altul, maine il tradeaza pe Dumnezeu...sau poate ca pe El l-a tradat mai inainte...
Daca stam sa judecam un pic, vedem ca fericirea pamanteasca a celor putini e intemeiata pe nefericirea celor multi.
Insa daca toti ar asculta de Hristos, nu ar mai fi fericire si nefericire, nu ar mai fi "cei putini" si "cei multi". Si nu ar mai fi cazul sa ne punem problema rasplatirii raului cu bine...
Cui spune „Încurcate sunt căile Domnului.” i-aș răspunde că nu El, ci noi, suntem încurcați și nu înțelegem pe deplin Cuvântul Lui. Pe angajat nu trebuie să-l promovezi fără merite, aici n-ar fi corect nici d.p.d.v. duhovnicesc. Iar treaba cu iubirea vrăjmașului, deși departe încă de mine, e bună, pentru că mânia și ura fac rău, acel om este nefericit și nervos, cel ce-și iubește vrăjmașul nu mai simte frustrare, nefericire, poate fi vesel.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.03.2011, 17:44:52
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

In multe relatari istorice am intalnit ca au existat cazuri in care un om care initial era impotriva unui domnitor a ajuns sa-l slujeasca fidel. Mai ales cand au functionat mustrarile de constiinta.
Dar e mai usor sa slujesti fidel unui om decat lui Hristos.

In zilele noastre, cand cineva raplateste cuiva raul cu bine, cel asfel rasplatit nu are mustrari de constiinta, ci il ia de fraier pe binefacator. Cu consecintele de rigoare.

"Ceea ce voiti sa va faca voua oamenii, aceea faceti-le si voi". Superb.
Dar reciproca nu e valabila, fiindca Hristos nu zice sa facem oamenilor la fel cum ne-au facut si ei noua, ci sa nu rasplatim raul cu rau.

Bun, nu-l promovez pe cel care ma inseala si ma fura. Dar daca-l dau afara... mai sunt eu pe calea ceruta de Hristos ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.03.2011, 18:03:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Cum se poate sa iubesti pe cineva in timp ce el iti face rau?e oare normal si natural asa ceva deoarece primul gand care iti vine in minte cand cineva iti face rau e de ura??
si inca ceva:

Cum poti sa fi atat de rau incat sa te hranesti cu raul facut altora,oare persoanele de acest gen se mai pot numi oamenii??
In primul rand trebuie sa treci de ura.
In al doilea rand trebuie sa ajungi sau sa incerci sa ajungi sa intelegi ce se intampla si de ce.
Mai departe, daca esti crestin practicant (nu practicant de sarbatoare), lucrurile devin din ce in ce mai simple..
Reply With Quote
Răspunde