Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 25.06.2010, 10:10:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Teoretic asa ar trebui sa fie. Practic exista anumite diferente, adica se mai considera si niste interese omenesti.

@Mihnea Dragomir - asta nu raspunde la intrebare.
Totusi cine are raspunderea pana la urma? A cui este pacatul?
Inteleg din ce spuneti ca totusi trebuie sa ne luam si dupa constiinta noastra?
Deci sa nu ne incredem total in preot.
Ne luam si dupa preotul duhovnic, si dupa constiinta noastra.
A fi crestin nu inseamna a te lua dupa un set de reguli stabilite pentru toti pentru a lua hotarari in viata de toate zilele, si apoi a rte culca pe urechea ailalta pentru ca esti indreptatit ca ai ascultat de acele reguli. A fi crestin inseamna a fi mereu treaz, a te cerceta tot timpul, a incerca sa traiesti in comuniune cu Dumnezeu respectand traditia vie a Bisericii.
Interesele omenesti de care vorbesti nu ar trebui sa ne deranjeze daca noi incercam sincer sa facem voia lui Dumnezeu.
Duhovnicul este important pentru ca daca ne luam numai dupa constiinta noastra riscam sa devenim individualisti. Or Biserica este comuniune. Duhovnicul reprezinta comunitatea credinciosilor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 25.06.2010 at 11:04:49.
Reply With Quote
  #442  
Vechi 25.06.2010, 11:45:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Din link-ul citat mai sus de anaana:

"Așa se face deci că această învățătură din Legea lui Moise, cum că femeia este necurată când are menstruație, este posibil să nu mai fie valabilă în Noul Testament. Nicăieri însă nu găsim menționat clar dacă mai e valabilă sau nu, așa cum găsim despre mâncărurile curate și necurate. Cel mai bine ar fi fost sa ne fie prezentată în detaliu de către Sfinții Părinți și sinoadele ecumenice, dar fiind o problemă cam delicată și de care Sfinții Părinți nu s-au lovit în mod direct, nu s-a luat în discuție. Așa se face că ea a rămas confuză. "

În concluzie, nu rămâne decât ca fiecare să-și întrebe duhovnicul la Spovedanie dacă poate sau nu să intre în biserică pe perioada menstruației, și să asculte sfatul lui, deoarece asemenea tuturor Sfintelor Taine, și prin Spovedanie lucrează Duhului Sfânt și îl inspiră pe duhovnic ca să dea sfatul cel bun."

Deci - cum vrea duhovnicul. Este clar.

Pe mine ma deranjeaza numai aerul radical si atoate-stiutor cu care vin unii aici si spun: "nu e voie, femeia este ne-curata"
Ma uitam pe materialul respectiv si ma gandeam: "Doamne bunule, de ce lucruri se pot ocupa barbatii, daca au ajuns ei sa discute ei problemele intime ale femeii!"
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #443  
Vechi 18.03.2011, 16:56:31
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

hhmmmmm....
Ma intereseaza f mult subiectul, am citit,dar vad ca parerile sunt impartite

Cineva spunea aici : "Ciclul la femei e tot sange, dar nu e jertfa ci mai degraba o irosire a unei sanse de a da unui copil viata. Nefiind jertfa, nu are ce cauta in biserica. "

daca asta e "motivul" atunci Dumnezeu stie ca nu irosesc nicio sansa...dimpotriva

in fine, as fi vrut maine sa merg cu o cliva la biserica, mai ales ca e ziua de nastere a socrului decedat cu 6 luni in urma

nu stiu cum sa fac mai bine
daca e sa gandesc si mai "adanc" poate nici prepararea colivei nu e chiar la locul ei in perioada asta
mama mea avea o vorba : "sa nu framanti cozonac in perioada aia, ca nu creste"
Reply With Quote
  #444  
Vechi 18.03.2011, 17:22:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

femeia necurata - of!
dar nimeni nu pimeneste de barbatul necurat.
de ce nu zice nimeni, aici sau pe un alt topic, ce are si ce nu are voie sa faca un barbat/baiat ce a avut scurgere noapea.
tot necuratie se numeste. mai ales daca s-a intamplat in urma unui vis ma erotic.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 18.03.2011, 18:12:50
PARASCHIVA PARASCHIVA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru PARASCHIVA
Post

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Parintele meu mi-a spus ca nu exista restrictii .Erau pe vremuri cind nu se putea intretine igiena . Astazi nu se poate vorbi de perioada de necuratie .Ba chia ne-a si spus ca ne putem impartasi .
Doamne ajuta !
Una curiozitate ii ortodox preotu care ti-a spus ca te poti impartasi. Eu stiu ca femeia nu poate intra in biserica 8 zile nu te poti impartasi nu poti lua anafura sau aghiazma, sa poti sa te impartasesti trebue sa ai 3 zile prima de 8 zile si 3 zile dupa 8 zile (daca nu stim exact regulile sa incercam sa nu dam sfaturi gresite la altii).
Reply With Quote
  #446  
Vechi 18.03.2011, 19:49:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PARASCHIVA Vezi mesajul
Una curiozitate ii ortodox preotu care ti-a spus ca te poti impartasi. Eu stiu ca femeia nu poate intra in biserica 8 zile nu te poti impartasi nu poti lua anafura sau aghiazma, sa poti sa te impartasesti trebue sa ai 3 zile prima de 8 zile si 3 zile dupa 8 zile (daca nu stim exact regulile sa incercam sa nu dam sfaturi gresite la altii).
Uno raspuns poate fi prima sa-ti raspunda Maria, ca e ortodox.
Reply With Quote
  #447  
Vechi 18.03.2011, 19:58:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Melissa prezenta ta pe forum este ca un suc de portocale,de dimineata:)
Te binedispune si energizeaza!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #448  
Vechi 18.03.2011, 20:05:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Melissa prezenta ta pe forum este ca un suc de portocale,de dimineata:)
Te binedispune si energizeaza!
Multumesc draga mea
Si tu esti minunata!
Reply With Quote
  #449  
Vechi 19.03.2011, 01:35:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Deci - cum vrea duhovnicul. Este clar.
Ai dreptate Sophia.

Mie mi-a spus duhovnicul ca femeia era considerata necurata pe perioada menstruatiei,pentru ca nu avea mijloace de protejare a scurgerii.Deci murdarea in jur.La propriu. Acum nu se mai pune aceasta problema.Si totusi..
....mi-a spus ca pot participa la slujbe linistita,dar sa nu sarut icoanele.Ma pot spovedi dar nu si impartasi in aceasta perioada lunara.(oricum nu se potriveste!-daca sunt considerata curata,de ce totusi am restrictii in acea perioada??--pentru ca nu mi-e clar,nu ma impartasesc in acea perioada,nu sarut icoanele si stau in spate in biserica sau afara daca se poate)

Un alt duhovnic i-a spus unei prietene, ca are voie sa se si impartaseasca,n-are nici o oprire in aceasta perioada..


Deci e clar..cum vrea duhovnicul!
Reply With Quote
  #450  
Vechi 29.04.2011, 08:35:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ai dreptate Sophia.
...Si totusi..
....mi-a spus ca pot participa la slujbe linistita,dar sa nu sarut icoanele.
De ce? Unde scrie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15