Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.05.2011, 20:34:53
Ghezuroiu George Ghezuroiu George is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Locație: Jimbolia jud. Timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit x

Adevarul e ca aceste lucruri nu au cum sa ne influenteze atata timp cat tu conduci jocul pe calculator si nu te conduce el pe tine!si eu sunt un gamer inrait dar asta nu-mi afecteaza chiar deloc viata de familie sau viata de zi cu zi!Ceea ce vreau sa exprim prin asta e ca depinde de om cum vrea sa fie,sincer!iar filmele sunt totusi filme!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.05.2011, 20:44:03
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sursa violentei este pierderea valorilor morale a cetatianului

frica de Dumnezeu de a nu face rau, se trimbiteaza iubirea inexistenta aproape,virtutile crestine poate nici unul nu le indeplinim.pierderea virtutilor umane indeparteaza pe om de Dumnezeu si numai ce vine "pocitul" veacului acesta cu violenta ce incape mai multe forme,si in general se pleaca de la mindrie caci se cred unii mai buni ca altii uitind sau nestiind caci in fata lui Dumnezeu suntem egali cu totii fara exceptie.

Domnul sa va binecuvinteze pe toti.Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.05.2011, 20:50:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Ma bucur ca nu s-a ajuns la violenta, ca tot despre asta era vorba.
Domnul si Maica Domnului sa te aiba in paza dragalase neSTIUTOARE.Amin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.05.2011, 22:22:45
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Vreau sa spun ca eu, personal nu cred in datele,statisticile lor, ale americanilor, canadienilor... Sunt minciuni. Parerea mea...
Un studiu statistic poate fi respins daca metodologia e dovedita ca fiind incorecta, nu in functie de cine si unde e facut. Si mai ales nu pentru ca e in contradictie cu parerea ta.

Daca crezi ca sunt minciuni, inseamna ca ai si argumente sa sustii asta, nu doar o "parere". Astept comentariile si argumentele legate de asta.

Citat:
Stiu ca va voi dezamagi insa nu am auzit de TED si nici nu ma intereseaza cu ce se ocupa...
Aha. Nu stii cine sunt, cu ce se ocupa, dar in schimb stii sigur ca totul e o minciuna. Deci despre ce vorbim, atata timp cat de fapt nu te intereseaza decat sa citesti pareri care coincid cu ale tale?

In alta ordine de idei, uite aici despre TED:

http://en.wikipedia.org/wiki/TED_(conference)

Citat:
Acest Pinker imi este total necunoscut. Despre un om cu adevarat important afla toata lumea, inclusiv prostii.Si, de-asta zic, daca eu n-am auzit de Pinker, inca nu e celebru...
Probabil nu ai auzit nici de wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Pinker

La fel cum probabil nu ai auzit de o gramada de oameni a caror munca a produs rezultate de care te beneficiezi in fiecare zi.

Dar da, asa e. Daca nu ai auzit TU de ei, sunt toti o adunatura de neica nimeni. Tu esti validarea suprema.

Citat:
Din nefericire si contrar datelor ted-ului si pinkerului violenta a crescut
Sa inteleg ca ai efectuat un studiu care s-a ocupat de istoria si intensitatea violentei pe mapamond de la timpurile biblice incoace? Nu de alta, dar Pinker asta a facut.

Pune-l pe masa, ca altfel vorbim vorbe.

Citat:
Si din filmulet nu am inteles mai nimic. Nu stiu prea stiu engleza.
Si te-a interesat atat de tare filmul ala ca nici nu ai observat ca are subtitrari in romana.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.05.2011, 22:26:27
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Sursa violentei este iubirea de sine.

Oricine se pretuieste mai mult pe sine,
intra inevitabil in conflict cu ceilalti.

Sursa 'iubirii de sine' este 'parerea de sine'.

'Parerea de sine' este fructul necunoasterii.


Cine cunoaste, 'stie ce este sinele',
astfel nu poate cadea in 'parere de sine',
mai departe, in 'iubire de sine'.

'Parerea de sine' este pacatul cel mai subtil si greu de eradicat.

Aici se afla radacina tuturor pacatelor subtiri,
din care se dezvolta pacate din ce in ce mai viscoase.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.05.2011, 23:23:19
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Un studiu statistic poate fi respins daca metodologia e dovedita ca fiind incorecta, nu in functie de cine si unde e facut. Si mai ales nu pentru ca e in contradictie cu parerea ta.

Daca crezi ca sunt minciuni, inseamna ca ai si argumente sa sustii asta, nu doar o "parere". Astept comentariile si argumentele legate de asta.



Aha. Nu stii cine sunt, cu ce se ocupa, dar in schimb stii sigur ca totul e o minciuna. Deci despre ce vorbim, atata timp cat de fapt nu te intereseaza decat sa citesti pareri care coincid cu ale tale?

In alta ordine de idei, uite aici despre TED:

http://en.wikipedia.org/wiki/TED_(conference)



Probabil nu ai auzit nici de wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Pinker

La fel cum probabil nu ai auzit de o gramada de oameni a caror munca a produs rezultate de care te beneficiezi in fiecare zi.

Dar da, asa e. Daca nu ai auzit TU de ei, sunt toti o adunatura de neica nimeni. Tu esti validarea suprema.



Sa inteleg ca ai efectuat un studiu care s-a ocupat de istoria si intensitatea violentei pe mapamond de la timpurile biblice incoace? Nu de alta, dar Pinker asta a facut.

Pune-l pe masa, ca altfel vorbim vorbe.



Si te-a interesat atat de tare filmul ala ca nici nu ai observat ca are subtitrari in romana.


Studiul statistic de care vorbesti tu si prietenul tau pinker este in contradictie cu parerea mea personala pe care mi-am facut-o eu singura in urma celor observate de mine in tara mea de-a lungul intregii mele vieti. Nu am publicat-o. ...Deocamdata...

Presupun ca am dreptul sa nu cred in statisticile acestui domn, nu? Nu am nevoie de argumente ca sa dovedesc ca nu cred in afirmatiile domniei sale.

Pe mine nu ma impresioneaza "un nume" cu renume. Eu cred sau nu, imi place sau nu ce zice, ca face sau cum canta "cineva-ul"... Citesc tot felul de pareri cu care sunt sau nu sunt de acord. Imi exprim o parere personala si nu o impun nimanui. Doar o expun.

Ai dreptate. Nu-i cunosc pe toti cei care au contribuit la confortul vietii noaste. Nu. Insa multumesc lui Dumnezeu in fiecare clipa ca a dat intelepciune unor oameni (necunoscuti de mine) care au inventat, de exemplu, roata...

Nu sunt validarea suprema insa pe mine personal nu ma impresioneaza pinker sau altii ca el si de altfel nici statisticile lor. Nu-i consider neica nimeni, Doamne fereste! Sunt OAMENI si sunt iubiti de Dumnezeu, asta fiind valoarea lor suprema.

Daca pinker a facut acest studiu, in ceea ce ma priveste, s-a ostenit degeaba. Prefer "studiile" Sfintilor Parinti.

Pe calculatorul meu filmul nu are subtitrare in romana

Noapte buna!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.05.2011, 23:41:09
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Studiul statistic de care vorbesti tu si prietenul tau pinker este in contradictie cu parerea mea personala pe care mi-am facut-o eu singura in urma celor observate de mine in tara mea de-a lungul intregii mele vieti. Nu am publicat-o. ...Deocamdata...
Si te-ai gandit vreodata ca parerea ta ar putea fi gresita? Sau e din oficiu corecta doar pentru ca e a ta?

Expunerea lui Pinker nu se refera la Romania, ci la mapamond. Si e bazata pe date care sunt disponibile celor care vor sa le gaseasca si sa le foloseasca.

Parerea ta poate fi catalogata drept corecta doar atunci cand e sustinuta de dovezi clare. Esti in situatia celui care voteaza Basescu, prietenii din jurul lui voteaza toti Basescu, deci in mintea lui clar Basescu va iesi presedinte.

Problema e ca sunt o multitudine de persoane si factori de care nu stii, si pe care nu ii iei in calcul atunci cand iti formezi o parere, pentru ca perceptia ta, ca persoana, e limitata.

De aceea prefer ca de fiecare data cand am o opinie legata de o anume problema sa verific si daca ea e ancorata in realitatea obiectiva. Daca nu e, o schimb, mai degraba decat sa spun sus si tare ca statisticile si datele sunt niste minciuni.

Citat:
Presupun ca am dreptul sa nu cred in statisticile acestui domn, nu? Nu am nevoie de argumente ca sa dovedesc ca nu cred in afirmatiile domniei sale.
E evident ca ai dreptul sa crezi ce vrei. Dar nu iti face cinste sa respingi afirmatiile lui fara sa le fi vazut sau auzit.

Eu nu am nevoie de argumente care sa dovedeasca faptul ca nu crezi. Dar in cazul in care conceptul de onestitate intelectuala nu iti e strain, nu ti-ar strica sa iti argumentezi decizia, macar fata de tine.

Citat:
Pe mine nu ma impresioneaza "un nume" cu renume.
Foarte bine. Argumentele conteaza, nu cine le expune. Dar nici macar la argumentele din documentarul respectiv nu ai ajuns, din moment ce nu l-ai urmarit.

Citat:
Daca pinker a facut acest studiu, in ceea ce ma priveste, s-a ostenit degeaba. Prefer "studiile" Sfintilor Parinti.
Da? Ia zi, ce au de zis Sfintii Parinti despre secolul 20? Dar despre antibiotice? Sau despre neo natologie? Daca tot sunt autoritatea suprema...

Citat:
Pe calculatorul meu filmul nu are subtitrare in romana
Sub fereastra in care iti apare filmul e un buton pe care scrie: "Subtitles available in...". Apesi pe el si iti alegi romana (din cele 24 de limbi disponibile).

Noapte buna si tie.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.05.2011, 02:04:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
S-ar putea sa te surprinda, dar datele arata ca epoca in care traim acum e cea mai putin violenta din istoria umanitatii. Adica dracu' nu e chiar atat de negru
Interesant... "datele" cui arata asta? ce fel de "date"?
Steven Pinker traseaza declinul violentei din vremurile biblice pana in prezent si sustine ca, desi ar putea parea ilogic sau obscen avand in vedere evenimetele din Irak si Darfur, traim in cele mai pasnice vremuri din existenta speciei noastre.

Steven Pinker despre mitul violentei (setat in lb. romana):

http://www.ted.com/talks/lang/rum/st..._violence.html

Last edited by Melissa; 18.05.2011 at 02:09:29.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.05.2011, 07:43:39
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Si te-ai gandit vreodata ca parerea ta ar putea fi gresita? Sau e din oficiu corecta doar pentru ca e a ta?

Expunerea lui Pinker nu se refera la Romania, ci la mapamond. Si e bazata pe date care sunt disponibile celor care vor sa le gaseasca si sa le foloseasca.

Parerea ta poate fi catalogata drept corecta doar atunci cand e sustinuta de dovezi clare. Esti in situatia celui care voteaza Basescu, prietenii din jurul lui voteaza toti Basescu, deci in mintea lui clar Basescu va iesi presedinte.

Problema e ca sunt o multitudine de persoane si factori de care nu stii, si pe care nu ii iei in calcul atunci cand iti formezi o parere, pentru ca perceptia ta, ca persoana, e limitata.

De aceea prefer ca de fiecare data cand am o opinie legata de o anume problema sa verific si daca ea e ancorata in realitatea obiectiva. Daca nu e, o schimb, mai degraba decat sa spun sus si tare ca statisticile si datele sunt niste minciuni.



E evident ca ai dreptul sa crezi ce vrei. Dar nu iti face cinste sa respingi afirmatiile lui fara sa le fi vazut sau auzit.

Eu nu am nevoie de argumente care sa dovedeasca faptul ca nu crezi. Dar in cazul in care conceptul de onestitate intelectuala nu iti e strain, nu ti-ar strica sa iti argumentezi decizia, macar fata de tine.



Foarte bine. Argumentele conteaza, nu cine le expune. Dar nici macar la argumentele din documentarul respectiv nu ai ajuns, din moment ce nu l-ai urmarit.



Da? Ia zi, ce au de zis Sfintii Parinti despre secolul 20? Dar despre antibiotice? Sau despre neo natologie? Daca tot sunt autoritatea suprema...



Sub fereastra in care iti apare filmul e un buton pe care scrie: "Subtitles available in...". Apesi pe el si iti alegi romana (din cele 24 de limbi disponibile).

Noapte buna si tie.


Buna dimineata!

IIti raspund doar pentru respectul pe care-l simt pentru tine si iti multumesc pentru stradania ta de a-mi deschide ochii asupra acestei probleme. Apreciez modul politicos si rabdarea cu care o faci. Dar te rog nu "risipi orzul pe gaste"... Sa ne oprim aici. Oricum, ai facut tot ce se putea face ca sa-mi dovedesti ca ma insel.
Iti doresc o zi cat mai placuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.05.2011, 07:46:31
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Steven Pinker traseaza declinul violentei din vremurile biblice pana in prezent si sustine ca, desi ar putea parea ilogic sau obscen avand in vedere evenimetele din Irak si Darfur, traim in cele mai pasnice vremuri din existenta speciei noastre.

Steven Pinker despre mitul violentei (setat in lb. romana):

http://www.ted.com/talks/lang/rum/st..._violence.html


Buna dimineata si tie Melissa!
Sa ai o zi binecuvantata!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
A crescut gradul violentei in Romania ??? guardian knight Generalitati 6 22.02.2012 19:03:11
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ateismul - sursa tuturor relelor? Lilith23 Generalitati 106 26.05.2011 09:20:48