Citat:
	
	
		
			
				
					În prealabil postat de  guardian knight
					 
				 
				eu sunt clujean ! si in orasul meu,ziceam ca nu prea vad oameni sarmani ,dimpotriva ! 
poate in alte locuri ale tarii sunt, nu stiu, or fi ! da eu vorbeam de orasul meu, de cca. 700.000 de locuitori ! 
 
da parca vad multe terenuri nelucrate, imasuri necosite ! 
chiar si om sarman , care nu are nimica, ar putea lua un teren pustiu si sa-l coseasca, sa-l semene,sa tina o vaca, un porc ! 
 
tatal meu a fost copil de taran,cand Romania era Regat,si mi-a povestit ca taranii traiau foarte bine, si nu le trebuia nimic in plus fata de ce aveau ! 
disciplina si ordinea la sate era mentinuta de temuta jandarmerie regala ! 
 
au venit comunistii si i-au bagat pe tarani in blocuri la orase...dezastu nostru national !!! 
baiu asta il tragem si acuma,din pacate,e baiu taranului dezradacinat...rupt de traditia sacra a satului ancestral romanesc ! 
cuvantul taran, e peiorativ deja, e de batjocura,in loc sa fie de mandrie ! 
vai noua ! 
si ne mai vaitam ca suntem saraci...pai se vede de ce ! 
			
		 | 
	
	
 Și eu sunt clujeancă. Hai că-ți arăt eu oameni sărmani, dacă vrei! Că sunt destui, mult mai mulți decât îți închipui tu. 
Să "ia" cineva un teren pustiu? Dar ce, terenurile se iau așa... "eu l-am găsit primul, e al meu"? Chiar și terenul ăla pustiu aparține cuiva, dacă nu unei persoane fizice, atunci statului. Nu te poți apuca să plantezi ceva sau să crești o vacă unde ai chef.