Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2011, 19:58:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ICSVortex Vezi mesajul
Verbele la conjunctiv care se termina in "i" cer dublarea lui.
Ai zis "sa afli". Tre' "sa aflii". Asta am vrut sa zic.
E bine să fii sigur pe ceea ce spui atunci când corectezi: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ghlight=corect
  #12  
Vechi 04.06.2011, 20:00:48
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

As mai adauga eu:Dc credeti intr-un zeu salbatic cae instiga la genocid cere jertfe si nu are nici o legatura cu adevaraul Dumnezeu?
Dc va inchinati la lemne vopsite si statui?Dc i-ati denaturat imaginea adevaratului Dumnezeu indentificand cu un zeu salbatic.Dc va rugati in pubic ca farisei?Dc ati facut din biserica o institutie in care pe primul plan sunt banii?Credeti voi ca o persoana poate sa intermedieze legatura noastra cu Dumnezeu?Dc credeti in legede?Dc nu acceptati anumite adevaruri stintifice?
  #13  
Vechi 04.06.2011, 20:07:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
As mai adauga eu:Dc credeti intr-un zeu salbatic cae instiga la genocid cere jertfe si nu are nici o legatura cu adevaraul Dumnezeu?
Pai noi, saracii, numai de ăsta am auzit. Noi știm că El este adevăratul Dumnezeu. Dacă dumneavoastră știți despre altul, atunci va trebui să ne convingeți că acela este cel adevărat.

Dar va trebui să fiți foarte convingător, fiindcă Dumnezeu ăsta al nostru ne-a amenințat că dacă ne ducem după alți dumnezei, am cam înțărcat bălaia: ne paște o veșnicie la căldurică.

În afară de asta, mia există un aspect: noi de Dumnezeu ăsta al nostru, Dumnezeul lui Avraam , Iacov și Moise, nu doar ne temem, dar îl și iubim foarte mult. Și vrem neapărat să fim cu El.

Așa că va trebui să fiți foarte foarte convingător.
  #14  
Vechi 04.06.2011, 20:08:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ICSVortex Vezi mesajul
De ce credeti ca zeitatea pe care o venerati voi este cea mai buna/ cea adevarata? Este doar o intamplare ca credeti in Dumnezeu. Daca va nasteati in Africa/ China/ Arabia Saudita fiti siguri ca nu mai credeati in "El". De ce sunteti asa de siguri?
Pentru eventualitatea că vrei, totuși, sincer să afli cum gândesc cei ce cred, o să încerc să-ți spun câte ceva din punctul meu de vedere.
Creștinii se numesc așa pentru că ei cred în Hristos. Cred, cu alte cuvinte, că Evanghelia pe care am primit-o prin intermediul Bisericii e adevărată. Credința asta se bazează, în ce mă privește, pe încrederea în cei de la care am primit-o. Începând cu Apostolii, care au mărturisit-o și mulți dintre ei au renunțat la viață pentru acest adevăr. Și de la ei încoace, în toate timpurile, până în zilele noastre, au fost oameni care au mărturisit cu prețul vieții. Iar cei care nu și-au dat viața efectiv, au mărturisit cu viața pe care au dus-o. Dacă ești de bună credință nu poți să pui la îndoială astfel de oameni.

După ce crezi acestea, începi să dorești să-L cunoști mai bine pe Hristos, să Îl simți, dacă e cu putință, în viața ta. Să verifici în tine însuți că tot ce a făgăduit (și anume că este cu noi până la sfârșitul veacurilor) este adevărat. A spus că împărăția cerurilor este în noi? Atunci începi să cauți în tine însuți această împărăție. Dacă o faci cu sinceritate și cu hotărâre, chiar o afli.
După ce S-a înălțat, a trimis, după cum făgăduise, pe Duhul Sfânt peste apostoli. Apostoli care, la rândul lor, au dat darul Duhului Sfânt ucenicilor lor și așa mai departe, până în zilele noastre, întemeind Biserica. Deci dacă vrei să afli și tu Duhul Sfânt, îl vei căuta întâi de toate în Biserică.
  #15  
Vechi 04.06.2011, 20:10:58
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
As mai adauga eu:Dc credeti intr-un zeu salbatic cae instiga la genocid cere jertfe si nu are nici o legatura cu adevaraul Dumnezeu?
Dc va inchinati la lemne vopsite si statui?Dc i-ati denaturat imaginea adevaratului Dumnezeu indentificand cu un zeu salbatic.Dc va rugati in pubic ca farisei?Dc ati facut din biserica o institutie in care pe primul plan sunt banii?Credeti voi ca o persoana poate sa intermedieze legatura noastra cu Dumnezeu?Dc credeti in legede?Dc nu acceptati anumite adevaruri stintifice?
Pentru ca, cu ajutorul mintii au personificat totul. Pe cel negru l-au zugravit in Dracul iar pe cel alb in Inger. Cu ajutorul mintii au zidit zidul. Marele zid despartitor dintre minte si fiinta.
In loc sa zideasca Biserica inauntru au zidit-o in afara. In afara cui? In afara lor.
  #16  
Vechi 04.06.2011, 20:12:47
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
As mai adauga eu:Dc credeti intr-un zeu salbatic cae instiga la genocid cere jertfe si nu are nici o legatura cu adevaraul Dumnezeu?
Dc va inchinati la lemne vopsite si statui?Dc i-ati denaturat imaginea adevaratului Dumnezeu indentificand cu un zeu salbatic.Dc va rugati in pubic ca farisei?Dc ati facut din biserica o institutie in care pe primul plan sunt banii?Credeti voi ca o persoana poate sa intermedieze legatura noastra cu Dumnezeu?Dc credeti in legede?Dc nu acceptati anumite adevaruri stintifice?
Pentru ca, cu ajutorul mintii au personificat totul. Pe cel negru l-au zugravit in Dracul iar pe cel alb in Inger. Cu ajutorul mintii au zidit zidul. Marele zid despartitor dintre minte si fiinta.
In loc sa zideasca Biserica inauntru au zidit-o in afara. In afara cui? In afara lor. Inauntru au zidit zidul, in afara au zidit Biserica, exact invers.
  #17  
Vechi 04.06.2011, 20:15:27
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pai noi, saracii, numai de ăsta am auzit. Noi știm că El este adevăratul Dumnezeu. Dacă dumneavoastră știți despre altul, atunci va trebui să ne convingeți că acela este cel adevărat.

Dar va trebui să fiți foarte convingător, fiindcă Dumnezeu ăsta al nostru ne-a amenințat că dacă ne ducem după alți dumnezei, am cam înțărcat bălaia: ne paște o veșnicie la căldurică.

În afară de asta, mia există un aspect: noi de Dumnezeu ăsta al nostru, Dumnezeul lui Avraam , Iacov și Moise, nu doar ne temem, dar îl și iubim foarte mult. Și vrem neapărat să fim cu El.

Așa că va trebui să fiți foarte foarte convingător.
Legende si iar legende noi nu trebuie se ne temem de el ci doar sa il iubim ca nu ne-a creat ca sa ne distruga,cat despre Dumnezeul in care cred eu treaba sta cam asa:tot ce e bun vine de la el,el doar ne indruma intr-un fel si ne da ideile bune in nici un caz Dumnezeu nu se ocupa sa nu invete pe noi ce sa facem cu fecalele si unde sa le ingropam toata povestea biblei nu e aleva decat imagineea unor salbatici despre un anumit zeu ,biblie a fost modificata numele zeului Yehova find tradus ca Dumnezeu.
  #18  
Vechi 04.06.2011, 20:16:55
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Pentru ca, cu ajutorul mintii au personificat totul. Pe cel negru l-au zugravit in Dracul iar pe cel alb in Inger. Cu ajutorul mintii au zidit zidul. Marele zid despartitor dintre minte si fiinta.
In loc sa zideasca Biserica inauntru au zidit-o in afara. In afara cui? In afara lor.
Adevar ai grait!!
  #19  
Vechi 04.06.2011, 20:18:09
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pai noi, saracii, numai de ăsta am auzit. Noi știm că El este adevăratul Dumnezeu. Dacă dumneavoastră știți despre altul, atunci va trebui să ne convingeți că acela este cel adevărat.

Dar va trebui să fiți foarte convingător, fiindcă Dumnezeu ăsta al nostru ne-a amenințat că dacă ne ducem după alți dumnezei, am cam înțărcat bălaia: ne paște o veșnicie la căldurică.

În afară de asta, mia există un aspect: noi de Dumnezeu ăsta al nostru, Dumnezeul lui Avraam , Iacov și Moise, nu doar ne temem, dar îl și iubim foarte mult. Și vrem neapărat să fim cu El.

Așa că va trebui să fiți foarte foarte convingător.

Inainte de toate trebuie sa intelegi ca nu exista decat un singur Dumnezeu. Altceva nu exista. Pentru ca tu spui despre existenta mai multor Dumnezei si iti denaturezi pana si credinta intr-un singur Dumnezeu. Asa ca incearca sa intelegi, ca,tu inca nu crezi intr-un singur Dumnezeu ci te indoiesti, din teama existentei mai multora. Mediteaza la tine si dupa aceea vei putea fi mai putin rigid.

Last edited by Tangun; 04.06.2011 at 20:49:08.
  #20  
Vechi 04.06.2011, 20:49:19
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tangun, ești creștin? Sau doar îți place să te amesteci în vorbă? Întrebarea era adresată creștinilor. Dacă vrei să combați creștinismul, deschide un topic nou!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna treaba ! cristiboss56 Reguli generale de utilizare a forumului 23 29.05.2012 09:17:38
Crestinismul Guru inc. Generalitati 257 04.07.2011 19:30:33
Am respins Crestinismul Razvan_Mihai Generalitati 41 29.12.2009 14:42:59