Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2011, 21:42:43
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit Hranitul porumbeilor

Buna seara,

Am si eu o mica intrebare. Dvs cum procedati cu porumbeii care vin pe la ferestre sa le dati de mancare?
Eu le mai dadeam pe balcon, dar cand am vazut ca-si fac nevoile m-am mai calmat, mai ales ca tot acolo pun si rufele.
Cand a vent mama pe la mine s-a apucat sa le de aproape de 2 ori in fiecare zi sa manance. Si mi-a zis ca scrie si in Biblie (nu-si aduce aminte unde) o pilda cu o femeie care dadea mancare animalelor. Si ca oamenii au intrebat-o de ce da animalelor cand lor le e foame. La care ea ar fi raspuns ca le dam firimiturile, sau ceva cam asa. De aici mama a dedus ca si in Biblie scrie ca trebuie sa le dea sa manance. Eu nu-mi aduc aminde de aceasta pilda. Cineva stie la ce s-a referit?

Last edited by timeea89; 08.06.2011 at 21:46:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2011, 22:12:46
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna seara,

Am si eu o mica intrebare. Dvs cum procedati cu porumbeii care vin pe la ferestre sa le dati de mancare?
Eu le mai dadeam pe balcon, dar cand am vazut ca-si fac nevoile m-am mai calmat, mai ales ca tot acolo pun si rufele.
Cand a vent mama pe la mine s-a apucat sa le de aproape de 2 ori in fiecare zi sa manance. Si mi-a zis ca scrie si in Biblie (nu-si aduce aminte unde) o pilda cu o femeie care dadea mancare animalelor. Si ca oamenii au intrebat-o de ce da animalelor cand lor le e foame. La care ea ar fi raspuns ca le dam firimiturile, sau ceva cam asa. De aici mama a dedus ca si in Biblie scrie ca trebuie sa le dea sa manance. Eu nu-mi aduc aminde de aceasta pilda. Cineva stie la ce s-a referit?
Nu știu pilda asta. Nu prea sunt de acord cu hrănirea porumbeilor la fereastră sau pe balcon. În primul caz, îi poți deranja pe vecini (când stăteam la bloc, îmi era fereastra plină de excremente, că vecina de sus mereu hrănea porumbeii). În cel de-al doilea caz e așa cum ai zis și tu. E un incovenient pentru tine. Dacă le arunci niște pâine sau bucăți de covrig în parc e altceva. Nu știu dacă asta afectează pe cineva. Dar cred că porumbeii, ca restul păsărilor, sunt capabili să-și găsească singuri hrana.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2011, 22:17:54
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Sa presupunem ca exista acea pilda. Ce-o sa faci? Te apuci si dai de mancare porumbeilor? Eu iti dau un singur exemplu. Langa serviciul meu e un bloc mai modern, cu geam pe casa scarilor pe toata inaltimea de 10 etaje. ABSOLUT TOT acel geam e plin de gainatz de porumbei. Si locatarii nu se sinchisesc sa puna o plasa de porumbei sus, unde se pot adaposti porumbeii.
Nu-ti face tu griji ca porumbeii din orase au mai mult de mancare decat ne putem imagina.
Daca voi considerati ca orice mic amanunt cotidian are indicatii in Biblie si ca trebuie luat ad literam tot ce scrie acolo atunci da, dati de mancare porumbeilor la ferestre.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2011, 22:29:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Dar cred că porumbeii, ca restul păsărilor, sunt capabili să-și găsească singuri hrana.
Asa si este. Are Dumnezeu grija si de pasarile cerului. Le hraneste, nu se bazeaza El pe oameni ca sa faca asta.:-)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2011, 23:15:31
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Sa presupunem ca exista acea pilda. Ce-o sa faci? Te apuci si dai de mancare porumbeilor? Eu iti dau un singur exemplu. Langa serviciul meu e un bloc mai modern, cu geam pe casa scarilor pe toata inaltimea de 10 etaje. ABSOLUT TOT acel geam e plin de gainatz de porumbei. Si locatarii nu se sinchisesc sa puna o plasa de porumbei sus, unde se pot adaposti porumbeii.
Nu-ti face tu griji ca porumbeii din orase au mai mult de mancare decat ne putem imagina.
Daca voi considerati ca orice mic amanunt cotidian are indicatii in Biblie si ca trebuie luat ad literam tot ce scrie acolo atunci da, dati de mancare porumbeilor la ferestre.
Pai eu m-am cam obisniut cu ordinea valorilor inversata la mama mea...Din pacate...
Pe mine ma lasa cu lunile la bunica, in schimb in privinta pisoiului abia poate sa stea o saptamana fara el. De cand a venit la mine, abia ce a ajuns pe aeroport si a inceput sa-mi povesteasca despre el. Si aproape in orice discutie trebuie sa-l aminteasca. Nu stiu daca se vede legatura dintre subiect si ce am spus acum...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2011, 23:20:34
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Pai eu m-am cam obisniut cu ordinea valorilor inversata la mama mea...Din pacate...
Pe mine ma lasa cu lunile la bunica, in schimb in privinta pisoiului abia poate sa stea o saptamana fara el. De cand a venit la mine, abia ce a ajuns pe aeroport si a inceput sa-mi povesteasca despre el. Si aproape in orice discutie trebuie sa-l aminteasca. Nu stiu daca se vede legatura dintre subiect si ce am spus acum...
Eu m-am chinuit acum mai bine de 10 ani cred, sa ii explic bunicii mele ca pamantul este rotund, ca e o planeta. Nu prea am reusit. Asa sunt batranii, daca nu au prins ceva cand erau si ei tineri, pare-se ca nu se mai prinde nimic de ei la batranete. Asta cu porumbeii e o chestiune prea naiva sa te apuci sa scormonesti in ea.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2011, 23:24:24
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Este episodul biblic cu femeia cananeianca. Nu are absolut niciun fel de relevanță în privința hrănitului porumbeilor sau al altor animale:

21. Si iesind de acolo, a plecat Iisus în partile Tirului si ale Sidonului.
22. Si iata o femeie cananeianca, din acele tinuturi, iesind striga, zicând: Miluieste-ma, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rau chinuita de demon.
23. El însa nu i-a raspuns nici un cuvânt; si apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozeste-o, ca striga în urma noastra.
24. Iar El, raspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât catre oile cele pierdute ale casei lui Israel.
25. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajuta-ma.
26. El însa, raspunzând, i-a zis: Nu este bine sa iei pâinea copiilor si s-o arunci câinilor.
27. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar si câinii manânca din farâmiturile care cad de la masa stapânilor lor.
28. Atunci, raspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credinta ta; fie tie dupa cum voiesti. Si s-a tamaduit fiica ei în ceasul acela.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.06.2011, 23:25:34
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Asta cu porumbeii e o chestiune prea naiva sa te apuci sa scormonesti in ea.
Asa e, asta am zis si eu. Eram curioasa sa stiu si ce parere aveti dvs cei de pe forum. Poate ca problema mea este sa nu am incredere deloc in propriile opinii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2011, 23:35:43
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Este episodul biblic cu femeia cananeianca. Nu are absolut niciun fel de relevanță în privința hrănitului porumbeilor sau al altor animale:

21. Si iesind de acolo, a plecat Iisus în partile Tirului si ale Sidonului.
22. Si iata o femeie cananeianca, din acele tinuturi, iesind striga, zicând: Miluieste-ma, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rau chinuita de demon.
23. El însa nu i-a raspuns nici un cuvânt; si apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozeste-o, ca striga în urma noastra.
24. Iar El, raspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât catre oile cele pierdute ale casei lui Israel.
25. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajuta-ma.
26. El însa, raspunzând, i-a zis: Nu este bine sa iei pâinea copiilor si s-o arunci câinilor.
27. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar si câinii manânca din farâmiturile care cad de la masa stapânilor lor.
28. Atunci, raspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credinta ta; fie tie dupa cum voiesti. Si s-a tamaduit fiica ei în ceasul acela.
Aveti dreptate, cel mai probabil la acest pasaj s-a referit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2011, 02:48:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Post pasarile cerului

In Franta exista peste tot anunturi prin care cetatenii sunt rugati sa nu dea de mancare pasarilor (porumbei, albatrosi etc.) pentru ca ar perturba ritmul firesc al vietii pasarilor.
Reply With Quote
Răspunde