Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2011, 08:51:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.327
Implicit

Desigur porumbeii si nevinovatele animalutze nu perturba viata unui oras cand cer de mancare mai mult decat ar face-o mafia cersetorilor din Romania,dintre care doar un procent redus sunt oameni cu adevarat disperati,prea batrani sa bolnavi ce nu ar putea munci,in rest fiind o retea care scot din aceasta afacere mai multi bani decat am visa vreodata fiecare dintre noi sa avem pe luna.
Si,totusi,la ei ne gandim sa le oferim,pentru ca sunt oameni si na...e cazul sa fim buni crestini,insa un disernamant cred ca trebuie in toate.Crestinismul este un simbol al iubirii absolute,neconditionate si orice mi-ar spune oricine,eu nu cred ca aceasta iubire este supusa categorizarilor,sortarilor etc.Cred ca ea atunci cand exista se revarsa in mod natural asupra intregii creatii a lui Dumnezeu,pentru ca Dumnezeu este iubire si El este in toate!
Va dau un exemplu: chiar acum o saptamana in Brasov,la intarea dintr-un supermarket clientii erau la propriu "atacati" de niste tigancuse tinerele,cam intre 13-17 ani,care loveau cu mainile in geamurile masinilor care stationau acolo,unei doamne mai ca i-au smuls portmoneul din mana,desi le daduse ceva banutzi inainte,iar pe mine s-au napustit de la iesirea din masina,incercand sa imi smulga efectiv din mana cei 50 de bani destinati carutului...era o distractie pentru ele si aveau un tupeu iesit din comun.Atata agresivitate,va spun sincer ca nu am vazut pana acum la niste cersetori,nici chiar in Bucuresti unde numarul lor este foarte mare.
Desigur ca unor astfel de personaje nu ma voi gandi vreodata sa le dau ceva si cu toate criticile de rigoare pe care mi le-as atrage,prefer de o mie de ori sa hranesc porumbeii sau sa ofer mancare altor animale infometate.Nu stiu pentru altii cum este,insa veselia,bucuria si nevinovatia cu care ele primesc ceea ce li se ofera este pentru mine o adevarata bucurie a sufletului.
Si mai cred ca o parte din umanitatea noastra ar muri in momentul in care nu am mai fi deloc conectati cu natura,cu vietuitoarele ei,pentru ca am fost creati sa fim un intreg,sa traim in armonie.
Cu putina mobilizare,curatenia poate fi intretinuta si cred ca acest mic efort merita pentru ceea ce primim in schimb.
Acum,stiti vorba aceea "frumusetea este in ochii celui care priveste"...depinde de fiecare ce alegem sa vedem in jurul nostru!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 09.06.2011 at 08:57:16.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2011, 09:01:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ai dreptate ,animalele trebuie hranite si ele ,Dumnezeu le hraneste prin noi.
Deci in acest fel Dumnezeu are grija si de aceste animale.
Eu pun pe balcon intr-o cutie resturi de paine uscata ca sa nu o arunc si o dau cuiva care are gaini.
Vin vrabiutele si porumbeii salbatici si fura din paine.
Restul de mamaliga de la masa il pun pe marginea balconului si nu ramane nimic.
Nu am mizerie in balcon ,fiind pasari salbatice nu stationeaza in balcon ,deci nu e nevoie sa fac curat.
Hranirea unei pasarele nu presupune un efort financiar ci e un prilej de a face o fapta buna si de a ne bucura sufletul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2011, 10:00:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pe blocul unde locuiesc e invazie de porumbei. În oraș sînt foarte mulți, dar la mine felul în care e construit blocul le permite să se adăpostească pe luminator mai ales. Din cauza lor nu putem dormi dimineața în zori. Cum se crapă de ziuă, cum încep concertul de bu-hu-hu și se bat pe pervaz împărțind locul. E total aiurea să auzi în fiecare dimineață zgomotul aripilor lovind în geam.

Porumbeii au devenit o adevărată problemă, indiferent cît de simpatici sînt. Eu însumi am crescut unul, dar n-aș mai face-o a doua oară. În timp, mi-am dat seama că binele pe care-l fac porumbeilor devine un rău împotriva oamenilor. Da, echilibrul natural este stricat în orașe, unde aceste păsări se înmulțesc de șase ori pe an, în comparație cu de două ori pe an în condiții naturale.

Deci, contrar aparențelor, nu e bine să hrănim porumbeii în caz că locuim în orașe, deși instinctul ne spune altceva. Dacă aș sta la țară poate mi-aș construi o velieră, că mi-s dragi... dar aici nu sînt îndreptățit să le creez condiții să să înmulțească.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde