Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.06.2011, 14:00:56
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Asta nu este un blestem, inseamna ca tu nu stii ce este acela un blestem! Eu dor am zis c m-as bucura daca te-ar lumina D-zeu sa nu mai vorbesti aiurea!
Blestem inseamna cand ii urezi cuiva de rau, ori eu iti urez de bine! Blestem era daca iti uram sa patesti ceva! Tu esti foarte departe de calea adevarata!
scueze e de la oboseală... am citit lua nu lumina...
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.06.2011, 14:03:01
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
da știu... religia te poate face și rasist (chiar dacă cei ce o practică vor nega).
și stiu că vor zice că dack nu-s cu ei în barcă sunt cu satana etc. etc.

Aș vrea să le propun să rezolve paradoxul Epicurean. din păcate cred că nu vor reuși deoarece există un motiv de ce este considerat paradox.
Rasist inseamna sa fii mandru de rasa ta si sa urasti celelalte rase, nu cred ca cunosti sensul termenului rasist! Nu cunosti nici sensul cuvantului blestem, il folosesti unde nu trebuie, ti-am explicat mai jos!
Mi se pare normal ca esti cu Satana ori slujesti lui D-zeu ori lui Mamona, nu poti sluji la doi stapani, IISUS a fost cat se poate de radical in privinta asta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.06.2011, 14:07:19
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Prior, sti? "prior" este un miel fatat primavara devreme sau, alta definitie din dex: conducator al unei manastiri catolice... Unde te incadrezi?

Paradoxul asta al lui Epicur este atat de infantil incat nici macar un ateu cat de cat matur nu-l mai invoca pentru a-si sustine ideile.
Prior–noun1.an officer in a monastic order or religious house, sometimes next in rank below an abbot.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.06.2011, 14:10:52
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Mi se pare normal ca esti cu Satana ori slujesti lui D-zeu ori lui Mamona, nu poti sluji la doi stapani, IISUS a fost cat se poate de radical in privinta asta!
Dar daca nu slujesti nici un stapan? de asta ce zici?
Stapan-urat cuvant....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.06.2011, 14:11:25
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
scueze e de la oboseală... am citit lua nu lumina...
Nici o problema, se mai intampla!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.06.2011, 14:15:36
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Dar daca nu slujesti nici un stapan? de asta ce zici?
Stapan-urat cuvant....
Este un limbaj arhaic, din Biblie, nu l-am inventat eu. Nu este un cuvant urat, depinde cum privesti problema respectiva. Il avem stapan pe D-zeu, in viata noastra ne lasam condusi de el sau nu. Nu are rost sa continuam pentru ca tu crezi ca exista o cale de mijloc, ori in cazul asta nu este, ori cu Lumina, ori cu Intunericul, ori cu Binele ori cu Raul
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.06.2011, 14:21:28
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Este un limbaj arhaic, din Biblie, nu l-am inventat eu. Nu este un cuvant urat, depinde cum privesti problema respectiva. Il avem stapan pe D-zeu, in viata noastra ne lasam condusi de el sau nu. Nu are rost sa continuam pentru ca tu crezi ca exista o cale de mijloc, ori in cazul asta nu este, ori cu Lumina, ori cu Intunericul, ori cu Binele ori cu Raul
Nu am zis ca l-ai inventat tu, normal ca totul este dupa cum privesti problema, tocmai asta e.
Defineste binele si raul sa vedem cum privesti tu problema.
Trebuie sa intelegi ca nimic nu este absolut.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.06.2011, 14:22:57
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Prior–noun1.an officer in a monastic order or religious house, sometimes next in rank below an abbot.

Draga Prior of Ori ... vezi ca "stapanii" tai au fost distrusi de echipa SG1 cu ajutorul armei Strabunilor si de asemenea ceilalti "Prior of Ori" au privit in "The Ark of Truth" si nu mai cred in "Ori" ... ma gandesc ca tu ai ramas singurul "true believer in the Ori and Book of Origin" asa ca mai bine iti reanalizezi pozitia :) si vezi ce ai de facut mai departe.
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.06.2011, 14:23:12
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Prior–noun1.an officer in a monastic order or religious house, sometimes next in rank below an abbot.
As zica ca prima definitie ti se potriveste... "manusa"...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.06.2011, 14:28:52
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Rasist inseamna sa fii mandru de rasa ta si sa urasti celelalte rase, nu cred ca cunosti sensul termenului rasist! Nu cunosti nici sensul cuvantului blestem, il folosesti unde nu trebuie, ti-am explicat mai jos!
Să zicem că am fost o analogie mai nefericită de termene... dar mi-a fost lene să scriu discriminare pe motive religiase... e bine acum?
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
Răspunde

Tags
suflet



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este sufletul? Askeladd Generalitati 50 18.10.2009 23:56:07
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 19:20:28
Ce este sufletul luc Biserica Ortodoxa Romana 20 07.02.2007 01:32:49