Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2010, 10:41:10
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

DRAGA Clemencia,
visele sunt de 3 feluri:de la Dumnezeu, de la om(de la fire) si de la diavol.

dupa cele spuse de tine, visul fetitei tale pare a fi de la Dumnezeu.De ce?ptr ca s-a trezit cu bucurie in suflet, ptr ca a visat un chip placut dar mai ales ptr ca indemnul a fost f bun:sa urmezi calea lui Dumnezeu daca vrei sa vi aici, sa ne intalnim din nou.

nu ii face o chemare:vino la mine, sau ceva asemanator, deci nu stiu de unde teama a ta ca fetita s-ar putea duce.el doar o indemna sa urmeze calea dreapta ptr a ajunge, atunci cand va fi cazul, si ea in rai.e un indemn spre o viata curata.

sti si eu am avut un vis asemanator in urma cu cativa ani. am visat un batranel tare drag, un sfant as putea zice, dar pe care nu am apucat sa il cunosc(a murit cand aveam 3 ani).era intr-o camasa albastra ca cerul, a iesit dintr-o incapere si mi-a spus:cu voi am sa vb mai tarziu. m-am trezit cu o pace si o bucurie in suflet f mare, caci omul acela imi era tare drag.
ce a vrut sa spune prin mesaj?nici acum nu stiu.dar stiu ca am trecut cu bine peste toate incercarile care mi le-a dat Dumnezeu, incercand sa pastrez linia trasata de el, si inainte lui de sfintii parinti.

deci teama ca si fetita se va duce nu e justificata.poate l-a visat tocmai ea ca mesajul lui sa se adanceasca in sufletul ei, pe cand daca l-ati fi visat dvs e posibil ca din cauza atator probleme sa il fi uitat.

Sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine peste incercarea ce va asteapta, operatia micutei dvs, pentru rugaciunile Maicii sale, ale tuturor sfintilor si ale bunicutului ce va vrea binele.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2010, 20:32:24
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
pentru ca parintele cleopa ne invata sa nu credem in vise. spune ca aceia care cred in ce au visat sunt ademeniti de necuratul.
nu totdeauna sunt ademeniri.sf ap PAVEL zice ca si duhurile sa le cercetam.trebuie sa fim atenti si la cum se manifesta cel ce viseaza dupa vis.am cunoscut persoane care au vise ,chiar si eu personal care se adeveresc.nu zic ca toate vise sunt bune dar trebuie cercetate cu luare aminte si deosebite cele bune de cele rele.sunt vise si vise.unele de la dumnezeu si altele de la cel rau.nu te sfatuiesc sa te increzi prea tare in vise dar nici sa nu le treci cu vederea pe toate. nu cunosc toate detaliile visului sau viselor sa te sfatuiesc sa tii cont sau nu .din ce cunosc despre visele cu persoane plecate se poate sa fie o legatura afectiva reciproca si mai interactioneaza uneori.cei plecati dintre noi nu dispar sau se rup definitiv de noi cei vii ci se pastreaza o legatura prin credinta si biserica de aceea si rugaciunile bisericii pt cei adormiti.datorita acestei legaturi ne rugam la moaste si la sfinti.are dreptate si parintele cleopa
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.06.2011, 12:49:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Voind, Doamne, sa dai mana de ajutor celor adormiti, le-ai ingaduit ca in vis si prin vedenii, sa se arate celor vii. Ca acestia pomenind cu dragoste pe cei adormiti sa faca in amintirea lor fapte bune si nevoindu-se cu credinta sa strige cu dragoste: Aliluia!

Condacul 7din Acatistul pentru adormiti
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2011, 13:06:08
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Umanitatea stie un lucru cu siguranata ... In timpul somnului creierul este mult mai activ decat in timpul zilei .. Inca nu se stie cu certitudine motivul ...
Dar uneori visele pot fi explicate de lucrurile pe care le vede si simte aca persoana atunci cand este treaza ... Subconstientul , caci el este cel ce genereaza visele ,probabil incearca sa puna cap la cap toate informatiile pe care le aduna in timpul zilei ...
Bineinteles e mai simplu sa aruncam acele lucruri pe care inca nu le intelegem in seama lui Dumnezeu sau a Diavolului ...
Este de stiut faptul ca cei care au o stare psihica mai "soft" mai moale pot fi mult mai usor influentati decat cei care nu se incred in tot felul de basme si vorbe din batrani ...
Daca intr-adevar exista ingeri si demoni ... acestia pot influenta in aceeasi masura orice fiinta vie ... Totul depinde de drumul pe care vrei sa-l alegi in viata ...
Daca vrei sa fii o planta care accepta toate lucrurile ca fiind mistice sau minuni atunci in acea directie iti vor indrepta pasii ...
Daca cauti cu adevarat calea spre adevar , care dupa parerea mea nu este deloc usoara ... Atunci trebuie sa lasi deoparte puzderia de minuni si facaturi ce apar la tot pasul si sa te ghidezi dupa propria constiinta ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Suferinta fetei nemaritate aurelia1984 Nunta 427 07.09.2012 11:44:14
visul meu cu SF NECTARIE patricia2006 Generalitati 8 04.08.2012 21:43:55
Visul regelui Nabucodonosor Apocalips Din Vechiul Testament 0 12.08.2011 00:16:55
Bunicul Solomon ben_gal Intrebari utilizatori 3 25.03.2010 09:41:44