Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 02.08.2007, 20:48:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp
Sa inteleg ca nu stii de taxa de:inmormantare,botez,cununie,....mai nou de acatiste?
eu cand m-am cununat n-am platit nici o taxa. iar la acatiste daca dau ceva dau pentru ca asa consider eu, nu pentru ca m-ar obliga cineva. ti-am trimis adresa de e-mail pe MP ca sa imi trimiti xerocopia respectiva.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 02.08.2007, 23:02:57
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Mihaela ai dreptate,preotul trebuie remunerat pentru munca lui,insa el nu trebuie sa ceara,sa se caliceasca,sa se prostitueze.Dar majoritatea sunt lacomi si lipsiti de educatie,e plin seminarul de baieti de bani gata,de parveniti.Si el trebuie sa se hraneasca,dar fara sa abuzeze de functia lui,fara sa comita nedreptati..zilnic aud ca au luat si pielea dupa el vreunui amarat care vrea sa-si boteze copilul ori sa se cunune.Trebuie sa invete sa traiasca modest,ca un om obisnuit.Oamenii trebuie sa ia atitudine ca si impotriva profesorilor,medicilor,invatatorilor,a celor care cer ori primesc mita.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 03.08.2007, 00:41:11
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Of,pentru ce atatea batai de cap???? Revin si eu cu rugamintea Jenicai: Ce ziceti sa iertam ?E perioada de post,de curatie,de pace.Hai sa lasam toate preocuparile lumesti deoparte si sa IERTAM totul.Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 03.08.2007, 08:02:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp
contributia anuala la biserica
apropo, mi-am adus aminte ca odata mai demult, cand m-am dus la un preot cu mama sa ne citeasca niste dezlegari, a venit o doamna ca sa ia un calendar din acela de perete; insa parintele nu avea in momentul acela si mi-a atras atentia ca i-a spus cand sa vina sa il ia - cred ca era inceput de an - si i-a amintit sa plateasca tot atunci aceasta contributie anuala, o suma modica.

eu pana in momentul acela nici macar nu stiam ca exista asa ceva, iar parintii mei nu cred ca au platit-o vreodata. de unde eu deduc ca nu era chiar obligatorie, pana la urma tot la latitudinea fiecaruia ramanea.

poate de aceea sotul meu a fost f. scandalizat cand ne-am mutat aici in State si la biserica romaneasca la care mergem preotul a anuntat la un moment dat ca toata lumea sa incerce sa achite pana la sfarsitul anului cei 100 dolari/familie, asa-numita membrie/ membership; suma care de fapt este intr-adevar simbolica raportata la un an intreg, pentru o intreaga familie. probabil ca nici curentul electric necesar bisericii nu se poate achita din asta, dar macar mai acopera niste gauri pe ici pe colo. asa ca pana la urma tot la donatii ajungem... sa le facem din inima fara sa asteptam ceva in schimb, doar mila si ajutorul lui Dumnezeu in toate. amin!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 03.08.2007, 08:23:37
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Draga mirelat acum inteleg: traim in doua lumi diferite..............EU TRAIESC IN ROMANIA si vad lucrurile necosmetizate.
Poate tu ai impregnata in minte imaginea bisericii de alta data,de care si mie mi-e dor,insa realitatea e alta.
Am decis sa nu mai scriu pe acest forum.
O as intru ,o sa citesc ,eventual o sa trimit cateva mesaje private dar de scris n-o s-o mai fac............ma lupt cu morile de vant!
Iertare-mi cer acelora care s-au simtit lezati de afirmatiile mele,dar n-am facut altceva decat sa-mi spun parerea,NU JUDEC PE NIMENI!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.08.2007, 08:29:35
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu Mihaela!!! Si eu adesea am spus ca nu mai scriu, chiar am rugat adminul sa imi streaga contul dar de fiecare data am revenit...ptr ca imi este mila de oameni. Pentru ca Daruind vei Dobandi...Te rog ramaii aici si Impreuna sa tindem spre Vesnicie. Nu ne putem mantui de unul singur. Nu te supara, e post sa facem putina nevointa si sa Rabdam TOATE. Nici o cununa nu e mai mare decat cea care o primim ptr. ca ne-am iubit dusmanii. Dar aici Nu sunt dusmani, suntem doar frati cui ideii diferite..te rog ramaii...
jenica:)
p.s. pe data de 25 iulie ultimul cuvant pe care l-am primit de la pr Arsenie a fost MANTUIND MANTUIESTE-TE!! mediteaza te rog si tu la acest cuvant..
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.08.2007, 08:34:45
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Nu Mihaela!!! Si eu adesea am spus ca nu mai scriu, chiar am rugat adminul sa imi streaga contul dar de fiecare data am revenit...ptr ca imi este mila de oameni. Pentru ca Daruind vei Dobandi...Te rog ramaii aici si Impreuna sa tindem spre Vesnicie. Nu ne putem mantui de unul singur. Nu te supara, e post sa facem putina nevointa si sa Rabdam TOATE. Nici o cununa nu e mai mare decat cea care o primim ptr. ca ne-am iubit dusmanii. Dar aici Nu sunt dusmani, suntem doar frati cui ideii diferite..te rog ramaii...
jenica:)
p.s. pe data de 25 iulie ultimul cuvant pe care l-am primit de la pr Arsenie a fost MANTUIND MANTUIESTE-TE!! mediteaza te rog si tu la acest cuvant..
:) stiu ca nu sunt singura care am gandit asta.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.08.2007, 11:13:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Mihaela si eu o sa adopt aceeasi atitudine nu iubesc ignoranta,nici fatarnicia nici pe cei cu ochelari de cal.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.08.2007, 17:07:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Parerea mea e ca manastirea sau biserica pune un pret pe rugaciuni pentru ca ei din asta traiesc.
fratilor, fiecare avem pareri (mai degraba perceptii) personale, dar eu as zice sa terminam cu "intoxicatia" asta cum ca se pune pret pe rugaciuni... cel putin formularea este gresita si induce in eroare. eu stiu ca acatistele se primesc si cu multi si cu putin bani, si chiar fara bani.
Mirela draga, parca tu spuneai ca nu se poate trai din aer.
x x x
Nu inteleg de ce atata tevatura ca se dau niste bani pentru rugaciuni, care ne folosesc, dar nu obiectam sa dam bani multi pe haine si alte obiecte mai putin folositoare...
Nu este vorba de nici o intoxicatie. Este purul adevar, ca si cei care se roaga pentu
noi trebuie sa manance.

In toata discutia doar cuvantul "Taxa" mi se pare nepotrivit. Taxe platim la stat nu la biserica. Consider ca din capul locului s-a pus gresit problema. Cel care da un acatist si nu stie cati bani sa dea intreaba si i se raspunde. Dar de aici si pana la a institui o taxa pe rugaciune e cale lunga.

Pe undeva mi se pare ca tinem mai mult la banii nostri decat la rugaciune si e pacat.
Vrem sa fim ajutati, dar noi sa nu contribuim cu nimic, sau cu cat mai putin. Oare tot atata cerem pe cat suntem dispusi sa platim? Daca facem un raport intre ce cerem si ceea ce dam, vom realiza cat de putin dam si ce mult primim.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.08.2007, 17:17:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Mihaela si eu o sa adopt aceeasi atitudine nu iubesc ignoranta,nici fatarnicia nici pe cei cu ochelari de cal.
urzicuta: Daca tot ai constatat ignoranta, fatarnicie si ochelari de cal, ajuta-ne sa ne depasim si sa depasim aceste handicapuri. Noi, sau cel putin unii dintre noi, am ajuns la varsta la care nu mai credem ca detinem adevarul absolut si suntem dispusi a schimba ceea ce e rau. Ignoranti? DA, caci cu cat citim, ne dam seama ce putin stim. Fatarnici? Da, caci privind in suflet realizam ca suntem departe de trairea adevarata. Ochelari de cal? Drept sa-ti spun, nu stiu. Eu nu port ochelari.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Proiectul de lege privind Statutul Minorităților Decebal Stiri, actualitati, anunturi 0 22.12.2012 19:02:27
Poti fi nas de cununie daca nu esti casatorit? ciprian22 Generalitati 16 22.03.2010 00:46:05
solidaritate privind biserica Sf.Iosif Atena Despre Biserica Ortodoxa in general 4 25.07.2006 09:50:32