Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.07.2011, 14:10:47
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De o saptamna am inceput sa citesc din psaltire, o catisma pe zi (nu de capul meu). De ceva vreme am un necaz in familie, divort etc. In perioada asta eu m-am tot rugat; rugaciune personala plus acatiste pentru impacare pe la manastiri. In toata aceasta perioada de cand ne-am despartit nu ne-am certat niciodata efectiv , de jigniri si alte lucruri urate nici nu se pune problema; din acest motiv inca mai speram ca se poate rezolva ceva si de aia ma rugam zi de zi. Astazi la fix o saptamana de cand am inceput sa citesc din psaltire am reusit dintr-un motiv aparent banal sa ne certam foarte rau si pe langa cearta noastra am reusit sa ma cert la fel de rau si cu mama ei , cu care in 5-6 ani nu am avut nici macar o singura discutie in contradictoriu; certuri care mi-au spulberat efectiv orice sansa de impacare. Coincidenta oare sau cititul psalmilor mi-a facut mai rau decat imi imaginam. Sa citesc in continuare pana la 40 zile asa cum am de citit sau sa ma opresc pentru ca din cate vad eu sunt doar 2 posibilitati: una ca e un semn ca nu are rost sa ma mai rog ca e degeaba sau ca a fost o simpla coincidenta si oricum rugaciunile mele nu au nici un efect deci....
Reply With Quote
  #92  
Vechi 30.07.2011, 14:30:48
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cum se citeste psaltirea

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Totusi, cititul din carte, este mult mai indicat. Trairea este alta! Poti alterna ascultarea cu cele ce le citesti tu. Nu stiu, dar uitam pe zi ce trece, caldura carti, a cuvantului tiparit, citit de mintea, sufletul si gura noastra. Iarta-ma, dar asta este parerea mea !
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++++++


Subscriu celos aratate de tine Cristi
Si mai adaug ca rugaciunea este o CHEIE CARE DESCHIDE doua lumi , CERUL ca sa reverse Dumnezeu ,mila si Indurare ,si binecuvIntare .
Iara inima si sufletul cel Curat si Insetat sa primeasca Darul cel Dumnezeiesc.
Slavit sa fie Domnul amin amin amin.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 30.07.2011, 21:33:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation In atentia Patriarhiei Romane !

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++++++


Subscriu celos aratate de tine Cristi
Si mai adaug ca rugaciunea este o CHEIE CARE DESCHIDE doua lumi , CERUL ca sa reverse Dumnezeu ,mila si Indurare ,si binecuvIntare .
Iara inima si sufletul cel Curat si Insetat sa primeasca Darul cel Dumnezeiesc.
Slavit sa fie Domnul amin amin amin.
Si pentru ca tot intram de luni in Postul Adormirii Maicii Domnului , indemn pe toti a citi Psaltira Maicii Domnului .
Este extraordinar de folositoare , usor de parcurs , de inteles , si este cu adevarat de mare ajutor . Din pacate domnii de la Patriarhie care se ocupa cu tiparirea si difuzarea cartilor bisericesti , au cam neglijat retiparirea , sau aceasta carte a fost tiparita intr un tiraj mult prea mic , asa ca : stimati "domni responsabili" , va rog sa va amintiti si de " Psaltira Maicii Domnului " . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 30.07.2011, 21:44:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
De o saptamna am inceput sa citesc din psaltire, o catisma pe zi (nu de capul meu). De ceva vreme am un necaz in familie, divort etc. In perioada asta eu m-am tot rugat; rugaciune personala plus acatiste pentru impacare pe la manastiri. In toata aceasta perioada de cand ne-am despartit nu ne-am certat niciodata efectiv , de jigniri si alte lucruri urate nici nu se pune problema; din acest motiv inca mai speram ca se poate rezolva ceva si de aia ma rugam zi de zi. Astazi la fix o saptamana de cand am inceput sa citesc din psaltire am reusit dintr-un motiv aparent banal sa ne certam foarte rau si pe langa cearta noastra am reusit sa ma cert la fel de rau si cu mama ei , cu care in 5-6 ani nu am avut nici macar o singura discutie in contradictoriu; certuri care mi-au spulberat efectiv orice sansa de impacare. Coincidenta oare sau cititul psalmilor mi-a facut mai rau decat imi imaginam. Sa citesc in continuare pana la 40 zile asa cum am de citit sau sa ma opresc pentru ca din cate vad eu sunt doar 2 posibilitati: una ca e un semn ca nu are rost sa ma mai rog ca e degeaba sau ca a fost o simpla coincidenta si oricum rugaciunile mele nu au nici un efect deci....

Daca ti-a spus parintele sa citesti 40 de zile, citesti 40 de zile. Nu te opri si nu descuraja! Psalmii sunt foarte puternici si de aceea apar ispite. E semn ca trebuie sa continui, asadar.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 01.08.2011, 11:06:20
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Azi un alt "meci" . Se pare ca merg din rau in mai rau. Imi vine sa o citesc pe toata macar sa primesc toate "palmele" daca asta este efectul, macar sa stiu sa nu mai sper degeaba...
Ps. Nu, nu o sa ma abat de la 1 catisma pe zi , dar asta simt acum mai ales ca-mi place si foarte mult. Dintre toate rugaciunile Psaltirea ma prinde cel mai mult, e singura la care reusesc sa citesc fara sa-mi zboare gandurile in alta parte.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.08.2011, 11:38:21
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit intrebare

Pentru Psaltirea Maicii Domnului iti trebuie binecuvantare de la duhovnic dc ai pt Psaltirea lui David ?
Eu am binecuvantare pt Psaltirea lui David ,duhovnicul meu mi-a spus ca binecuvantarea este permanenta nu treb sa o cer de cate ori ma rog din Psaltire
Reply With Quote
  #97  
Vechi 01.08.2011, 12:23:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Azi un alt "meci" . Se pare ca merg din rau in mai rau. Imi vine sa o citesc pe toata macar sa primesc toate "palmele" daca asta este efectul, macar sa stiu sa nu mai sper degeaba...
Ps. Nu, nu o sa ma abat de la 1 catisma pe zi , dar asta simt acum mai ales ca-mi place si foarte mult. Dintre toate rugaciunile Psaltirea ma prinde cel mai mult, e singura la care reusesc sa citesc fara sa-mi zboare gandurile in alta parte.
Cand citim din Psaltire incep ispitele ,dar se poate termina cu bine.
Diavolul incearca ,mai ales ca sunteti pe calea ce buna.
O limpezire trebuie sa se faca.
Important este de stiut daca v-a sfatuit preotul sa pomeniti pe cineva cand cititi Psaltirea.
Psaltirea ne ajuta sa sporim in credinta ,ne apropie de Dumnezeu si ne aduna gandurile la rugaciune
Eu as citi zilnic ,dar nu am timp mereu.
Parintele meu duhovnic mi-a spus ca putem citi o psaltire pe zi ,acum nu stiu daca e valabil pt.toata lumea .
Mi-a dat voie sa citesc si la sfarsit de saptamana ,pe cand unui baietel de 15 ani i-a interzis sambata si duminica.

Last edited by anita; 01.08.2011 at 12:27:03.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 02.08.2011, 11:48:35
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mi-a spus preotul sa pomenesc pe cineva in timp ce citesc Psaltirea, nici nu stiam ca se poate ca in timpul citirii sa introducem si pasaje de la noi.
"O limpezire trebuie sa se faca."
Aici este marea mea durere , pentru ca cel putin pentru mine era/este limpede care o sa fie rezultatul. De aici deznadejdea si intrebarile care ma chinuie permanent: oare ma rog cum trebuie ? oare ma asculta cineva ? oare sunt vrednic sa fiu ascultat?...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 02.08.2011, 12:15:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Nu mi-a spus preotul sa pomenesc pe cineva in timp ce citesc Psaltirea, nici nu stiam ca se poate ca in timpul citirii sa introducem si pasaje de la noi.
"O limpezire trebuie sa se faca."
Aici este marea mea durere , pentru ca cel putin pentru mine era/este limpede care o sa fie rezultatul. De aici deznadejdea si intrebarile care ma chinuie permanent: oare ma rog cum trebuie ? oare ma asculta cineva ? oare sunt vrednic sa fiu ascultat?...
Trebuie credinta multa, trebuie sa credeti ca veti lua toate cate veti cere in numele Domnului.

La sfarsitul psaltirii este un pomelnic care se citeste dupa fiecare catisma. Il aveti si aici:
http://crestinortodox.wordpress.com/...lnic-psaltire/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 02.08.2011, 12:25:07
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acel pomelnic il citesc dupa fiecare catisma, credeam ca mai este vorba si de altceva.
Multumesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 22:27:49
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04