Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.08.2007, 15:09:02
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de marilena12
Nimic din ceea ce faci spre slava lui Dumnezeu nu este pacat!
Daca stii ca ai nevoie sa mai faci un dus dimineata ca sa fii curat la Sfanta Liturghie, atunci, fa dus!
Daca ti se intampla sa se rupa unicul pantalon, este obligatoriu sa-l cosi, doar n-o sa mergi dezgolit in vazul oamenilor!
Insa, tot ce poate fi facut inainte sau dupa ziua de sarbatoare, este bine sa fie facut din timp, sau amanat.
Adica cada te speli Duminica (cand trebuie sa respecti ziua de odihna a Domnului) o faci spre slava cui? Tot a Domnului?:))))De spalat o poti face si sambata. Si sa ti se rupa "unicul pantalon" (cat de sarac ai fi tot ai avea ceva de schimb daca intradevar vrei sa mergi la slujba si nu doar sa vizitezi biserica)...hai ca m-ai convins. Si cand mai ajungi la slujba daca mai faci un dus (trebuie sa te usuci etc, si ce te faci iarna)?
Ce am observat...intotdeauna satana iti da ceva de facut inainte sa mergi la biserica, sau ceva de facut in ziua cand e destinata Domnului sau cand postesti iti da vreo ispita (la care inchizi ochii si zici...eh o bucata de ciocolata...lasa ca o sa continui postul dupa...ce gust ciocolata sau mai stiu eu ce).
deci cel bun bun sfat e ultimul care la-i dat. Caci Domnului e ingaduitor dar pana cand?
Da, daca te speli duminica in scopul de a fi curat la Sfanta Liturghie, o faci spre slava lui Dumnezeu! Pentru ca ipotetic vorbind, daca eu dimineata put a transpiratie nu ma pot duce asa la biserica si sa mut din loc nasul celui de langa mine care in loc sa se roage ii vine sa fuga. Si crede-ma, cunosc oameni care chiar nu au decat o pereche buna de pantaloni, si daca acestia se rup, trebuie musai cusuti. Au ce ar trebui sa faca, sa lipseasca la Liturghie?
Si apropo, te-ai gandit cumva ca aceste cuvinte nu imi apartin mie ci duhovnicului? Si ca nu le-am postat aici ca sa te conving pe tine?
Poti sa nu fii de acord cu mine, insa ar trebui sa intelegi ca se pot intampla situatii si situatii si ca ravna omului de a merge la biserica duminica o stie doar el si Dumnezeu, nu se cade sa analizam aici. Eu cred ca este foarte bine sa se spele omul dimineata, macar un dus scurt si pe dinti, mai cu seama vara, cand transpira.
Nu stiu cine pleaca la biserica duminica nespalat pe dinti sau pe fata. Si asta indiferent ca de anotimp. Si iarasi, nu stiu cine lasa in chiuveta vasele de la masa de pranz, eu spre exemplu le spal cand asfinteste, dar le spal. Altceva poate nu fac duminica, insa daca fetita mea isi pune mancarea pe cap (si se mai intampla cand are copilul un an), cu siguranta o spal pe cap.
Si exemplele pot continua. Poate ar dori cineva care este preot sa ne spuna mai multe despre aceste situatii care nu pot fi evitate fara ca altcineva sa sufere.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.08.2007, 15:12:43
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Fratilor scuzati-ma ca am glumit si se pare ca umorul meu ardelenesc nu-i prea inteles.
Eu ma spal in fiecare duminica inainte de slujba. Si nu intirzii dillema!:)
De ce o fac? Pentru ca nu stiu altii cum sint da eu transpir noaptea. Si cam iasa prin pori ce am mincat. Si eu cam maninc usturoi si ceapa (deh neam prost de taran).
Acum nu stiu daca-i pacat sau nu.....pentru mine nu-i si nici nu cred ca ma convinge cineva ca ar fii. Cind te duci la o onomastica te speli te imbraci cu ce ai mai bun. Eu unul cred ca Liturghia este mai mult decit o onomastica.In fata lui Dumnezeu nu te duci de mintuiala ca au mai mers unii fara haina de nunta si i-a dat afara! (nu sariti ca inseamna altceva:rolleyes:)Daca eu ma spal in semn de respect pentru Dumnezeu nu-i pacat. Daca tu nu te speli in semn de respect pentru ce a spus Dumnezeu iara nu-i pacat. Depinde de fiecare cum simte. Dar daca tu nespalat ma smitesti pe mine ca putzi in biserica, e pacat....mai rar smintesti pe cineva ca nu putzi!
Ne inchistam la noi uitind pe cei care lucreaza pentru noi duminica...din cauza noastra!
Daca tot sintem extremi si nu facem nimic duminica atunci nu ne suim in autobuz pina la biserica, nu mincam o inghetata, nu bem o cafea pe o terasa, nu dam drumul la televizor, computer samd pentru ca in spatele acestor actiuni ale noastre stau oameni obligati sa lucreze din cauza obiceiurilor noastre.
Toti mincati mincare rece duminica? Ca spune Dumnezeu sa nu faci foc duminica!
Subscriu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.08.2007, 15:29:19
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12

Da, daca te speli duminica in scopul de a fi curat la Sfanta Liturghie, o faci spre slava lui Dumnezeu! Pentru ca ipotetic vorbind, daca eu dimineata put a transpiratie nu ma pot duce asa la biserica si sa mut din loc nasul celui de langa mine care in loc sa se roage ii vine sa fuga. Si crede-ma, cunosc oameni care chiar nu au decat o pereche buna de pantaloni, si daca acestia se rup, trebuie musai cusuti. Au ce ar trebui sa faca, sa lipseasca la Liturghie?
Si apropo, te-ai gandit cumva ca aceste cuvinte nu imi apartin mie ci duhovnicului? Si ca nu le-am postat aici ca sa te conving pe tine?
Poti sa nu fii de acord cu mine, insa ar trebui sa intelegi ca se pot intampla situatii si situatii si ca ravna omului de a merge la biserica duminica o stie doar el si Dumnezeu, nu se cade sa analizam aici. Eu cred ca este foarte bine sa se spele omul dimineata, macar un dus scurt si pe dinti, mai cu seama vara, cand transpira.
Nu stiu cine pleaca la biserica duminica nespalat pe dinti sau pe fata. Si asta indiferent ca de anotimp. Si iarasi, nu stiu cine lasa in chiuveta vasele de la masa de pranz, eu spre exemplu le spal cand asfinteste, dar le spal. Altceva poate nu fac duminica, insa daca fetita mea isi pune mancarea pe cap (si se mai intampla cand are copilul un an), cu siguranta o spal pe cap.
Si exemplele pot continua. Poate ar dori cineva care este preot sa ne spuna mai multe despre aceste situatii care nu pot fi evitate fara ca altcineva sa sufere.
Poate ai dreptate, or fi si boli de piele care sa te determine sa puti in asa hal incat sa te speli la fiecare 6 ore...dar mai rar. Draga mea degeaba esti inversunata pe mine, cred ca ti-or fi picat rau mesajele mele trecute...dar mergi mai bine la duhovnic si te dezmeticeste si nu te inversuna asa ca nu imi faci mie rau ...sincer. Eu am dat un sfat si nu am dat cu parul in cap. Duminica e pentru rugaciune si odihna trupului si nu o zic eu, o spune Biblia...Sa inteleg ca nu prea frecventezi manastirile din cauza calugarilor ca nu se spala duminica dimineata...care incep rugaciunea inca de la miezul noptii.
iar pantalonii culmea se rup in momentul cand trebuie taman sa mergi la Biserica...buna potriveala, coase draga, spala, fa ce vrei matale Doamne fereste! Fiecare isi duce crucea cum stie de cuviinta.
Citeste matale mai bine...am mentionat ca e bine sa eviti ce poti evita, ca sunt si lucruri inedite care se pot intampla este altceva...dar Duminica este ziua Domnului si e bine de stiut . e asa greu de inteles?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.08.2007, 15:53:45
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Daca citeai cu atentie mesajele mele nu ai fi simtit nevoia sa repeti intocmai ceea ce am spus si eu: si anume ca tot ce poate fi evitat trebuie facut din timp sau amanat.
Eu am specificat situatii ipotetice, stii ce inseamna ipotetic, nu? Nu ma refeream decat la exceptii. Din punctul meu de vedere, chestia cu boala de piele, cu pantalonii si comentariile de pe marginea aceste probleme sunt ironii sau rautati care ma lasa rece, prin urmare, mesajele tale nu mi-au cazut nicicum. Cat despre sfaturile tale de a merge sa ma dezmeticesc la duhovnic si despre presupunerea pe care ti-ai permis sa o faci la adresa mea, cum ca nu frecventez manastirile din nu stiu ce motive, as avea rugamintea sa incerci sa te abtii. Nu cunosti nimic despre mine, asa ca a presupune ceva este absolut inutil si suna a judecata. La duhovnic o sa merg, abia am o saptamana de cand m-am spovedit si impartasit si manastirile le frecventez aproape saptamanal, si nu mi-a putit vreun calugar. Din asta as intelege ca si sfintiile lor obisnuiesc sa se spele inainte de a se impartasi din Hristos.
Din punctul meu de vedere, consider ca am gresit interactionand cu tine in discutii, asa ca de aici inainte o sa evit asta.
Dumnezeu sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.09.2007, 06:24:05
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

nu e pacat ca in restul saptaminii nu ai timp.sau ai venit de la tara si esti ca un"purcel",Hai sa fim obiectivi sa nu cadem in extrema
:)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.05.2009, 11:12:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa luam aminte la faptul cum s'a raportat Hristos la sambata. Duminica este ziua de odihna. Este fals a spune ca aceasta este ziua pe care trebuie sa o inchinam lui Dumnezeu, ca si cum pe celelalte nu ar trebui sa I le inchinam. Duminica este mai ales ziua de odihna, din dragoste pentru om, care ar munic, de bunavoie, ca un rob, fara oprire.

Duminica poti munci, fara a fi vrednic de chinurile iadului, daca nu ai putut face acea treaba in alta zi, ori daca urmeaza sa pleci in calatorie si inca mai ai ceva de pus la punct. Sa nu fim evrei, caci numai evreii se raportau la zi mai mult si mai grav decat la om.

Un parinte mi'a zis: "Poti face una alta prin casa, stai linistit, doar sa nu lucrezi in vederea obtinerii de venituri."
Da, ingaduinta este riscanta, insa cu masura ne pastreaza pe calea cea buna.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.05.2009, 20:58:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bătrânii noștri ne învață să nu facem treabă duminica.În multe îndreptare de spovedanie se spune că într-adevăr spălatul capului dumninca este păcat.Așa știu și de la mama și de la bunica mea și așa voi învăța și eu pe nepoții mei.Să respecte duminica și să folosească această zi doar pentru rugăciune,pentru mersul la biserică ,pentru crcetare bolnavilor și a celor singuri.De ce căutăm noi să găsim justificări și scuze pentru a încălca o "lege "nescrisă dar pe care am învățat-o de la părinți sau bunici?
Și eu mă supăr când cei tineri vor să se spele pe cap duminica căci în Lege spune clar pentruce este duminica. Oare te speli pe cap în fiecare zi?
Bătrânii spun că nici în zilele de moși(pomenirea morților )nu se spală nici rufe și nici pe cap.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.05.2009, 23:14:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una e sa recunoastem ca am gresit lucrand duminica si alta e sa ni se para normal sa lucram in aceasta zi. Nu este corect duhovniceste sa vindem, sa cumparam, sa ne spalam pe cap etc. Una e sa ne facem dusul zilnic, sa mancam si sa ne spalam farfuria si alta e sa facem un lucru pe care-l putem face si in alta zi.

Lucratul duminica se cheama ,,furt de cele sfinte'', caci timpul duminicii ar trebui folosit mai ales pentru cele duhovnicesti: citiri din cartile sfinte, rugaciuni etc.

Trebuie sa recunoastem ca din pricina lacomiei ni se intampla sa mai gresim astfel si sa trecem acest pacat, daca-l facem, pe biletul de spovedanie.

Un crestin i-a dus un peste pescuit intr-o duminica unui parinte aghiorit vazator cu duhul, dar acesta i l-a refuzat, explicandu-i motivul. Ca sa-l convinga pe crestin de pacatul savarsit, a luat pestele si i l-a dat pisicii, dar nici aceasta n-a vrut sa-l manance!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.05.2009, 00:22:59
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nascocim tot felul, vrute si nevrute, in schimb uitam adevaratele pacate. Ne este frica sa nu calcam in stanga, in dreapta , dam sfaturi care mai de care mai ciudate , in schimb clevetim, ne imbuibam , santem mandri, orgoliosi, chiar rautaciosi, dornici de inavutire, obsedati de cele materiale. In schimb pentru a ascunde neputintele si slabiciunile noastre, inventam sau preluam tot felul de reguli, principii , obiceiuri pentru a ne arata cat de credinciosi suntem , cat de rigurosi suntem in respectarea "credintei" noastre , demonstrand in fapt, fatarnicia in care ne afundam si pe care o ridicam la rang de virtute.
Cred ca mi-ai luat vorba din gura....din pacate asa e....Foarte foarte adevarat!!!!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.04.2010, 13:24:27
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Ce chestie! Si eu credeam ca e pacat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Superstitie sau?... silverstar Generalitati 31 20.07.2011 20:35:58
Spalatul in zilele de vineri si in cele in care se fac pomeni chujo30 Generalitati 5 12.06.2011 19:37:01
datina sau doar superstitie Mani Generalitati 0 30.04.2007 23:22:33