Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.11.2011, 00:59:58
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

O fi cum o fi cu scoicile din vf muntelui (s-o fi incretit/ridicat pamantul de sub ape inainte de potop), dar faptul ca s-a gasit Arca lui Noe in Muntii Ararat (din Turcia) e cam tot ce se putea dori. Aceasta corespunde dimensiunilor descrise in Biblie si, dupa testele cu carbon, s-a estimat ca dateaza din perioada in care a avut loc potopul,cam acum 4800 de ani se spune.

Exista un articol despre asta si pe acest site la: http://www.crestinortodox.ro/pelerin...oe-126024.html

Pt mai multe poze cu Arca (ba chiar si alte descoperiri biblice) accesati : http://www.ro.amazinghope.net/arca-l...guvernul-turc/

Video cu cercetatorii chinezi in Arca, la finalul articolului de la : http://www.ziare.com/magazin/descope...-video-1012160

Nu stiam ca s-a dat si la stiri pe canalele romanesti : http://videonews.antena3.ro/action/v...rat-din-turcia

Pe viitor daca mai vreau sa adaug ceva pe acest subiect, sau daca mai vrea cineva sa aduge ceva, propun sa deschidem alt topic in alta parte, si luam cu copy-paste de aici, ceea ce poate ar fi chiar bine sa facem, ca sa fie mai la vedere si pentru cei care nu viziteaza sectiunea Taina Nuntii.

Last edited by tinutza; 29.11.2011 at 03:09:37.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.11.2011, 13:03:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Nu am in mana tratate stiintifice, dar am citit aici legat de faza cu oul si gaina :
http://www.adevarul.ro/actualitate/t...298770126.html

http://stirileprotv.ro/show-buzz/ent...-apoi-oul.html

Si pare conform cu Biblia , cu Adevarul. De ca sa mai fi cautat si in alta parte? Am gasit, si m-am oprit din cautat. Daca tu ai alte surse, sunt curioasa care ?

Iar legat de scoicile pe varful muntelui, am vazut un documentar ori pe National Geografic ori pe Discovery. Daca nu certifica ce am zis eu mai sus, s-ar putea sa ai dreptate, poate nu m-am uitat prea atent , era la o ora mai tarzie, imi era cam somn si nici nu am prins de la inceput emisiunea. Dar te rog explica-mi macar pe privat ca sa nu fim aici prea offtopic (topicul era pt Mama si copilul) care este intelesul scoicilor din vf muntelui ? Cum putea sa ajunga o scoica din mare in compozitia pamantului din vf muntelui? Sa fie vorba de vreo etapa din epoca dinozaurilor, sau mai stiu si eu din care, si nu din cea a lui Noe ?
"Această simulare a dovedit că ovocledidina are rolul de a grăbi procesul de formare a cojii oului, astfel ca în termen de 24 de ore acesta să poată fi eliminat din corp. Totodată, cercetătorii au observat că oul nu se poate forma în interiorul găinii în lipsa proteinei. De aici a fost trasă concluzia că găina a existat înaintea oului."
Nu ti se pare cam subtirica argumentatia?
Nu ti se pare ciudat ca mai sunt si alte pasari in afara gainii? Si mai mult, majoritatea reptilelor fac oua. Cum de toate au aceeasi proteina?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.11.2011, 13:20:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
O fi cum o fi cu scoicile din vf muntelui (s-o fi incretit/ridicat pamantul de sub ape inainte de potop), dar faptul ca s-a gasit Arca lui Noe in Muntii Ararat (din Turcia) e cam tot ce se putea dori. Aceasta corespunde dimensiunilor descrise in Biblie si, dupa testele cu carbon, s-a estimat ca dateaza din perioada in care a avut loc potopul,cam acum 4800 de ani se spune.

Exista un articol despre asta si pe acest site la: http://www.crestinortodox.ro/pelerin...oe-126024.html

Pt mai multe poze cu Arca (ba chiar si alte descoperiri biblice) accesati : http://www.ro.amazinghope.net/arca-l...guvernul-turc/

Video cu cercetatorii chinezi in Arca, la finalul articolului de la : http://www.ziare.com/magazin/descope...-video-1012160

Nu stiam ca s-a dat si la stiri pe canalele romanesti : http://videonews.antena3.ro/action/v...rat-din-turcia

Pe viitor daca mai vreau sa adaug ceva pe acest subiect, sau daca mai vrea cineva sa aduge ceva, propun sa deschidem alt topic in alta parte, si luam cu copy-paste de aici, ceea ce poate ar fi chiar bine sa facem, ca sa fie mai la vedere si pentru cei care nu viziteaza sectiunea Taina Nuntii.
S-a mai discutat subiectul si bineinteles ca nu s-a ajuns la o concluzie, fiecare ramanand cu propria concluzie, asa cum se va intampla si acum.
Ce vezi tu in acest reportaj? Niste barne, niste structuri din lemn, despre care ni se spune ca au fost descoperite in Muntele Ararat.
Si asta este de ajuns?

Referitor la scoici, de ce crezi ca nu se gasesc peste tot, pe toti muntii?
Ca doar Potopul a inundat tot, nu?
Iar apoi, daca scoicile erau aduse de Potop, s-ar gasi doar pe suprafata muntilor pana la o adancime de cativa metri.
Ori realitatea ne spune altceva. Scoicile se gasesc in toata structura muntelui, practic ele sunt muntele.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.11.2011, 14:38:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

De la mama si copilul am ajuns la oua de reptile si muntele Ararat. Hmmmm...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.11.2011, 15:03:17
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

@ Dumitru73

Am deschis un nou topic ca sa nu ii obosim pe cei care vor sa afle doar despre ,,Mama si copilul”, iar daca ii intereseaza subiectul il poate urmari aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post412410

La acest link ti-am si raspuns.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.11.2011, 17:24:38
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Cu adevarat minunate cuvintele! Multumim Laura19!

Acum am reusit sa citesc tot.

Unsfatbunpentrufiecare spunea: ,,Singurul lucru care este sigur este faptul ca cu cat ai mai mult lapte, cu atat se lasa si sanii. De aceea cred eu ca multe mame prefera sa nu-si alapteze copiii ca sanii sa nu-si piarda atat de mult elasticitatea pielii, mentinand greutatea laptelui.”

De aici mi-a aparut intrebarea: cumva cu cat alaptezi copilul cu atat organismul ,,fabrica” mai mult lapte si sanii cresc in volum mai mult decat erau imediat dupa nastere? Sau dimensiunea sanilor ramane aceiasi ca dupa nastere ori poate chiar sa scada cu trecerea timpului (cam cand ar incepe sa scada, dupa 1 an sau 2 sa zic ? Iar daca nu ii mai da sa suga ca inainte, ci mai putin in mod intentionat pt ca vrea sa ii diversifice alimentatia-cu lapte de capra,vaca etc atunci organismul se opreste din a mai ,,fabrica” la fel de mult lapte ca inainte ?) ? Ma mai gandeam ca daca o dor sanii pt ca se aduna lapte si solutia ar fi sa-i mai ,,goleasca”, daca nu ar alapta copilul poate tocmai atunci ar aparea vergeturi (crescand in greutate si nefacand fata elasticitatea pielii), o parere...Dar adevarul nu-l stiu. Cine il stie poate ne spune si noua...

De asemenea, daca o mama a reusit sa depaseasca sau sa previna aceasta problema (lasarea sanilor) o rugam sa ne impartaseasca din experienta sa. Ori daca afla cine ceva la un moment dat, la fel. Oricum, solutiile la care s-a gandit Laura19 par destul de bune.

Zile senine si pline de iubire, tuturor!
Am alaptat 4 copii timp de 7 ani insumat "and nothing change", arat tot a fata mare... Am alaptat integral, de multe ori pe zi, diversificarea am inceput-o dupa 6 luni, dar asta doar ca sa guste copii mancare, portioare de mancare au avut abia dupa 9 luni.
Practica arata ca femeile care nu alapteaza sau alpteaza putin timp au mai mari probleme cu sanii lasati decat cele care apateaza mult. Singurele probleme serioase serioase sunt mulgerea cu nenorocitele alea de pompe elecrice sau manuale in loc sa se faca delicat cu mana... dar de, nimeni nu te invata si daca nici nu stii sa intelegi ce citesti prin carti si nici gura sa intrebi persoane care au experienta... da, poti obtine astfel niste "bretele", iar cealalta problema e intarcarea brusca dupa metoda babeasca... dai copilu la bunica o saptamana si mama sta cu sanii plini si tari ca sticla si ia eventual si medicamente... ca daca intarci lent, ajungi la o data pe zi, la o data la doua zile, o data la 3 zile... "e grav maica o sa ajunga copchilul sa deoache oamenii, se face om rau"...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.11.2011, 17:41:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Cristina draga, de fiecare data ma bucur cand vad postarile tale.
Fii binecuvantat, suflet drag!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.11.2011, 17:41:36
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
e mai bine sa stai departe de sot decat sa intarci copilul precoce, caci nu sti cand poate aparea perioada ovulatiei, mai ales cand esti la primul copil si nu ai o experienta anterioara sa stii cat dureaza amenoreea (lipsa menstruatiei aparuta din cauza alaptarii).
Si mai am o banuiala, cum ca daca sotia care alapteaza isi reia viata sexuala, organismul ei va raspunde la aceasta prin grabirea momentului in care apare ovulatia. Poate cineva va afirma/infirma aceasta.
Probabil pentru ca stie "neputinta" tatilor, Dumnezeu a randuit amenoreea lactationala cu anovulatia aferenta. Sunt putine sarcini in timpul alaptarii, atunci si numai atunci cand alaptarea este integrala, fara apa, fara ceai, fara suzeta, minim 6 supturi pe zi la interval de maxim 4 ore (cu un interval de maxim 5 ore noaptea). O dieta mai saraca in proteine ingreuneaza si ea ovulatia (postul spre exemplu).
Viata sexuala a mamei nu afecteaza aparitia ovulatiei... spun asta tinand cont de experienta acelorasi femei, care au avut viata sexuala in perioada alaptarilor, dar la care ovulatia s-a instalat diferit intr-o perioada de alaptare fata de alta perioda de alaptare la aceeasi femeie, dupa sarcini diferite.
Oboseala intarzie ovulatia (asta se vede foarte frumos in graficele femeilor care isi monitorizeaza semnele fertilitatii).
Spolierea organismului dupa una sau mai multe sarcini intarzie ovulatia.
Alaptarea frecventa blocheaza ovulatia datorita secretiei sporite de prolactina care inhiba procesul ovulator (alta chestie care se vede frumos in graficele de temperatura).

In fine, femeile discuta, barbatii decid... si nu cu mintea lor personala
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.11.2011, 17:45:31
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cristina draga, de fiecare data ma bucur cand vad postarile tale.
Fii binecuvantat, suflet drag!
Multumesc Lore pentru mesajul tau cald, pentru binecuvantare... mi-e tare drag felul in care o spui. Toate cele bune de la Domnul pentru tine si copilasii tai!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.11.2011, 19:41:58
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Am alaptat 4 copii timp de 7 ani insumat "and nothing change", arat tot a fata mare... Am alaptat integral, de multe ori pe zi, diversificarea am inceput-o dupa 6 luni, dar asta doar ca sa guste copii mancare, portioare de mancare au avut abia dupa 9 luni.
Se pare ca in cazul tau diversificarea nu a intarcat copilul cum spunea cineva in acest topic ca s-ar putea intampla. Pana la urma cum o fi? Ne-ar trebui mai multe marturi ca sa tragem , eventual , o concluzie (am zis eventual pt ca pot fi tot felul de particularitati, variabile). Recomandarea medicului pediatru care ar fi ? Cand e bine sa se inceapa diversificarea? Ca totusi copilul pare bine mersi cu lapte integral, nici macar apa nu-i terbuie, dar poate pana la o anumita varsta...

Multumim Cristina2012 (pt toate informatiile date)!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si eu sunt copilul Lui ixlucian Intrebari utilizatori 1 31.10.2012 21:36:43
5 ORE PE ZI CU FAMILIA adrian010155 Generalitati 2 30.07.2008 16:50:22
5 ore pe zi cu familia Ionelaangel Generalitati 2 02.02.2007 17:59:09
Familia maria55 Generalitati 10 01.11.2006 17:09:42