Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.01.2012, 14:39:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Ar mai fi o manastire f retrasa ....Manastirea Patrunsa, este in judetul Valcea,insa va trebuie ceva vointa pt ca singura cale de acces pana la manastire este mersul pe jos!
ce distanta e? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.01.2012, 15:35:16
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ce distanta e? Doamne ajuta!
De mers pe jos....aproximativ o ora, nu stiu sa va spun in km.Am postat la profilul meu cateva poze,vedeti acolo si potecuta pe care se merge....pt ca se merge pe jos pe o carare de munte f ingusta.Pt cei care nu stiu ........va spun ca tot ce s-a facut la manastirea Patrunsa (corpul de chilii etc.) s-a carat cu magarii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.01.2012, 15:36:19
adela27 adela27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Mesaje: 2
Implicit

Vre-o 2 ore de mers pe jos de la baza muntelui,dar merita efortul,este un loc extraordinar!!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.01.2012, 14:31:53
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu iți recomand Schitul Darvari și/ sau Mănăstirea Plumbuita.
Ambele sunt în București, dar nu știu care sunt condițiile de cazare. Poate te ajută cu informații alți forumiști. Sau mergi pur și simplu acolo și întreabă. Doamne ajută!

Locatie : Schitul Darvari este aproape de Piața Gemeni, iar Măn. Plumbuita este în Colentina (se ajunge destul de aproape cu tramvaiul 21).
Am fost azi la manastirea Plumbuita si din pacate nu mai sunt locuri de cazare, plus ca sunt in constructie/renovare. M-a indrumat catre manastirea Cernica.

Urmeaza sa ajung la Schitul Darvari. Sper sa gasesc acolo.


Later edit: am trecut si pe al schitul Darvari. Mi-a spus de acolo ca nu se fac cazari :O




Ce alte recomandari mai aveti ?

Last edited by Petre.; 14.01.2012 at 17:54:04.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.01.2012, 19:40:22
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Incearca

Schitul Horia din jud Ialomita.Pr Isaia este staret.Te primeste sigur k au nevoie de personal...din bucuresti se ajunge mai ieftin cu trenul personal pana la Lehliu Gara,de acolo iei autobuzul chiar din spatele garii nu e direct la schit dar intrebi.Nu platesti la schit nimic.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.01.2012, 00:22:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Am fost azi la manastirea Plumbuita si din pacate nu mai sunt locuri de cazare, plus ca sunt in constructie/renovare. M-a indrumat catre manastirea Cernica.

Urmeaza sa ajung la Schitul Darvari. Sper sa gasesc acolo.


Later edit: am trecut si pe al schitul Darvari. Mi-a spus de acolo ca nu se fac cazari :O




Ce alte recomandari mai aveti ?
Dar tre sa muncesti acolo ? Faci fata la munca fizica?Ca pt o perioada mai lunga ma gandesc ca asa ar trebui...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.01.2012, 13:28:03
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Merci tuturor pt sugestii. Dar am nevoie in Bucuresti sau in apropiere, pt ca pe langa cursul la care trebuie sa ajung saptamanal mai trebuie sa ajung si la un anumit doctor periodic pt nu stiu cat timp de acum incolo.

Deci precizez, manastiri cu cazare DIN BCUCURESTI sau din imediata apropiere.

Voi suna la Cernica sa interb despre conditiile de cazare si poate voi si trece pe acolo inainte sa ma duc cu bagajele.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar tre sa muncesti acolo ? Faci fata la munca fizica?Ca pt o perioada mai lunga ma gandesc ca asa ar trebui...
Nici eu nu stiu daca trebuie si cat trebuie sa muncesc acolo, sper insa sa pot face asta ca sa imi scada din suma de cazare. Cu munca fizica nu-i problema, poate doar cu temperaturile de -20 ce cred ca vor urma.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.01.2012, 03:17:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Lightbulb Mănăstirea "Duminica Sfinților Români" - pe Șoseaua Olteniței

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Merci tuturor pt sugestii. Dar am nevoie in Bucuresti sau in apropiere, pt ca pe langa cursul la care trebuie sa ajung saptamanal mai trebuie sa ajung si la un anumit doctor periodic pt nu stiu cat timp de acum incolo.

Deci precizez, manastiri cu cazare DIN BCUCURESTI sau din imediata apropiere.
Mai încearcă și la Mănăstirea "Duminica Sfinților Români".
Este în sudul Bucureștiului, pe Șos. Olteniței aproape de comuna Popești-Leordeni.

Mănăstirea aceasta este relativ nouă, a fost ctitorită de PF Teoctist și a fost terminată în numai 3 ani, fiind sfințită în anul 2006, cu 1 an înainte ca Preafericitul Patriarh Teoctist să treacă la Domnul.

În incinta acestei mănăstiri sunt și Atelierele Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române.
Poate au nevoie de ajutor acolo, și poate vei primi si tu ajutorul de care ai nevoie. Înțeleg că nu este chiar o oază de liniște ptr părinții de acolo, pentru că, fiind aproape de oraș, vin mulți mireni la slujbe și se și muncește mult (pe lângă atelierele de obiecte de cult, mai este și o gospodărie și o fabrică de lumânări). Dacă nu au locuri de cazare la mănăstire, poate găsești o cameră de închiriat la vreun localnic. Să-ți ajute Dumnezeu!

Mănăstirea „Duminica Sfinților Români“
Hram: „Duminica Sfinților Români“ și „Sfântul Cuvios Teoctist“
Adresa: Șos. Olteniței, nr. 255, sector 4, București
Stareț: Protosinghel Petru Ungureanu
E-mail: mdsr_2006@yahoo.com

Ai aici și un link cu un documentar produs de TrinitasTV :
http://www.youtube.com/watch?v=VNKzSaWw8TM Iar aceasta este biserica mănăstirii :

Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.02.2012, 04:39:33
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Mersi mult Mirela. Chiar azi am trecut pe acolo si am aflat ca nu se fac cazari.

De fapt am cam luat la rand toate manastirile din Bucuresti pe care le-am gasit. Am sunat, iar la cele care n-aveau contact am trecut pe acolo. Am mai trecut si pe la Antim azi, acum o saptamana aveau locuri, acum aflu ca nu mai sunt. La Mihai Voda nu se fac cazari, Christiana e manastire de maici. La Stavropoleos n-am sunat inca.

Oricum cursul s-a terminat, deci nu mai sunt legat de Bucuresti, m-am inscris la alt modul care dureaza jumatate de an, dar nu trebuie sa fiu neaparat prezent.

Acum pot sa aleg ceea ce vroiam initial, o manastire mai izolata, insa parca as prefera sa fie mai langa Bucuresti ca sa fiu aproape de casa si de oras in caz de ceva, si sa nu ma coste transportul prea mult. Cum la Cernica nu mai sunt locuri, ma gandeam la Comana.

Nu stiu ce sa mai cred, diavolul a fost f activ, acolo nu, acolo nu, sper totusi sa gasesc undeva, dar cum diavolul nu poate face nimic fara voia Domnului, banuiesc ca asa vrea Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.02.2012, 15:00:03
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Am sunat si la Stavropoleos, si cu asta am epuizat manastirile din Buc. Am sunat si la manastirea Comana, nimic.

Chiar nu se gaseste cazare nicarieri ? Nu stiu cat mai rezist.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastire in constructie aureliapopescu Umanitare 27 04.07.2011 22:01:06
Concedierea la manastire idealist Calugarul 21 02.01.2011 09:29:50
recomandati/mi cv manastiri frumoase alexya89 Generalitati 12 26.09.2009 19:47:59
Ce editie/versiune a Bibliei i-mi recomandati ? L.sorin Despre Sfanta Scriptura 3 11.11.2008 19:49:41
Va rog sa-mi recomandati filme cu subiect religios pacatoasa Generalitati 20 26.09.2008 15:23:59