Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 06.01.2012, 19:25:31
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
sa nu substituim Bisericii niste oameni trecatori si supusi greselii, cum a fost acel staret care a cerut ajutorul fortelor bolsevice ateiste,situatie deplin contradictorie !
Ce facem atata caz,acel personaj,isi primeste pedeapsa binemeritata din partea statului elen !
Cunoasteti pe Staretul Efrem?

Un ateist se inchina Braului Maicii Domnului ? Isi face cruce? cere sfat unui staret din Sf. Munte? Adevarat , aceasta ar fi o situatie contradictorie, ori cumva nu este ateist.

Sa nu vorbim despre lucruri pe care nu le stim.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajunul Craciunului, cand preotul vesteste Nasterea Domnului glykys Craciunul - Nasterea Domnului 10 25.12.2015 00:07:49
Parintele Tadei, staretul Manastirii Vitovnita din Serbia (1914 - 2003) alexmatei Mari Duhovnici si predicile lor 9 08.09.2015 21:39:42
Staretul Efrem de la Manastirea Vatoped antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 1 24.01.2012 21:13:48
Staretul manastirii idealist Preotul 17 27.06.2010 21:23:37
05 ianuarie AJUNUL BOBOTEZEI zi de post negru icamilin Diverse Sarbatori 3 06.01.2009 07:27:12